Nasládle propagandistická pseudoromantika...

recenze

Líbali jsme se (2015) / JanH
Líbali jsme se

Takovéto knížky jsou z pozice autora sázkou na jistotu. Ovšem - poněkud problematickou sázkou. A navíc na ještě problematičtější jistotu.
Psaní na téma homosexuality (tedy z bezpečí politicky korektních zákopů) sebou zákonitě přináší oslavné ódy ze strany jisté skupiny teenagerů, pasujících se do role rebelů a nonkomforních vizionářů, s nimiž do společnosti přichází nový, svěží vítr tolik potřebných změn, tedy především těch v oblasti morálky, konkrétně pak lidské sexuality. Když se dva lidé mají rádi, proč by se za svou lásku měli stydět, skrývat se s ní a být terčem společenské dehonestace - nezní to logicky a i tak nějak lidsky? Od tohoto základního axiomu se pak odvíjí všechno ostatní, resp. na něm spočívá veškerá argumentace, mající za cíl ukázat neudržitelnost tradičních a tudíž překonaných náhledů na tuto oblast lidského života.
Samozřejmě, hodně lidí si navzdory intenzivní homopropagandě zachovalo zdravý rozum a ten argumentační rozpor hned vidí - je to, co je nové, nutně dobré, resp. je slovo „tradiční“ synonymem pro zpátečnický, zastaralý, antihumánní?
Naštěstí pro homosexualistickou lobby se mezi filmovými režiséry, nejrůznějšími „odborníky“ a rovněž spisovateli vyskytuje poměrně značné množství pověstných užitečných idiotů, kteří argumentační manko doplní hrou na city. A je vcelku lhostejné, činí-li tak z přesvědčení nebo oportunismu, svůj účel to splní dokonale. To je i případ Davida Levithana a jeho knihy Líbali jsme se.
Není to dojemné? Dva mladí kluci se účastní líbací soutěže, protože se mají rádi a chtějí v něčem vyniknout, něco dokázat, přičemž cítí, že zároveň bojují za práva své diskriminované menšiny. Trochu přitažené za vlasy, ale následující autorův myšlenkový zkrat je ještě hloupější - z jeho pohledu tedy asi dojemnější. Kolem obou mladíků se během jejich „zápasu“ vznáší jakési neidentifikovatelné bytosti - ne, nejde o UFA, ale o duše celé armády homosexuálů, kteří své „lásce“ dokázali obětovat i životy, když jako mučedníci zemřeli na AIDS. No, řekněte sami, co by to muselo být za necitu, aby ho takový příběh nechal chladným? A mají se snad citlivější povahy stydět za proudy slz, kterými skrápějí stránky knihy? Vždyť je to tak silné, autentické, přesvědčivé, dojemné, srdcervoucí...
Ovšem hlavně a především lživé. Autor bohužel vsadil na jednostranné a tendenční chápání homosexuality, ani v nejmenším se nepokusil seznámit se např. s nejnovějšími psychiatrickými poznatky, které ji definují jako neurotickou poruchu osobnosti a sexuální úchylku, jejíž praktikování vede k postupnému rozpadu duchovní integrity těch, kdo si nechali nabulíkovat, že jejich vztah je „láska“ a že na ni mají „právo“.
Je ovšem možné, že kromě zmatku, který napáchá v duších těch mladých lidí, kteří ještě nejsou dostatečně imunní vůči propagandistickým trikům, může mít kniha paradoxně i opačný účinek. Je totiž napsána tak tendenčně a prvoplánově, že na autorův špek pravděpodobně skočí jen naprosté minimum čtenářů.

Andráse de la
11.12.2023

Slušné a pravdivé zhodnocení. Nedalo se čekat nic jiného než, že ho za tuto recenzi ostatní "pokrokáří" ukamenují.

Koka
12.11.2015

JanH, nedávno jste tady jednu uživatelku - blogerku obvinil, že "šlohla" vaší myšlenku a vámi vytvořené věty a s malou úpravou je zveřejnila jako své. Teď dávejte pozor - udělám totéž:

Je možné, že kromě zmatku, který tato - za recenzi se skrývající krávovina - napáchá v duších mladých lidí, kteří ještě nejsou dostatečně imunní vůči propagandistickým trikům, může mít tato pseudo-recenze paradoxně i opačný účinek. Je totiž napsána tak tendenčně a prvoplánově, že na autorův špek pravděpodobně skočí jen naprosté minimum čtenářů.

Rade
11.11.2015

Hm, souhlas s komentáři, tohle není recenze, ale útok, a dost nevybíravý. Diskuse na DK ano, různé názory na knihy ano, ale tohle mi připadá už za hranou...

Bolkonská
11.11.2015

Asi neřeknu nic, co by už nebylo ve starších komentářích - napsal jste urážlivý, omezený článek, který se rozhodně nedá nazývat recenzí. Zřídka tady komentuji, ale tohle mě opravdu zvedlo ze židle. Neuvěřitelné.

hledaseniki
10.11.2015

Kde, že je ta recenze? Nějak jí tu postrádám. Nemám nic proti vyjadřování názorů jenže v tomhle případě čtenáře zajímá spíše recenze na určitou knihu nikoli názor někoho, kdo je tu zřejmě mimo mísu a ohání se tu nesmyslnými žvásty. Pokud máte zájem, navštivte debatní kroužek, kde můžete spekulovat o nejnovějších vědeckých poznatcích a jiných nesmyslech, které ve ve Vašem mozku rodí, tady totiž čtenáře nezajímá, že jste homofob, ale recenze knihy, kterou tu prostě nevidím.

Babouš
10.11.2015

Knihu jsem nečetl a ani se na to nechystám (vadí mi tam odkazy na AIDS a tyhle depresivní věci), ale tohle je hodně přes čáru. Téma homosexuality podle mě ještě zdaleka nebylo vyčerpáno, neboť se evidentně stále najdou lidi, kteří mají potřebu ostatním dovolovat/nedovolovat/kritizovat volbu životního partnera/ky (vaše "recenze" je toho názorným příkladem). Ale po přečtení vašich předchozích článků, v nichž knihy hodnotíte stylem 5 hvězdiček, nebo 1 hvězdička (nic mezi tím), jsem nabyl podezření, že ve skutečnosti vám jde prostě jenom o kontroverzi, komentáře a (klidně negativní) publicitu. No, tak jste se jí dočkal...

Marthas
10.11.2015

Recenze x názor? Já myslím, že to je jasné... Prvků, které má splňovat recenze, jsem si tady totiž vůbec nevšimla. Nemluvě o o tom, že autor se většinou ani neobtěžuje reagovat na komentáře, takže...

Kerris
10.11.2015

Huh, omlouvam se, ale nemuzu jinak nez nereagovat - cely vas clanek me prijde jako totalni hate na urcitou skupinu lidi, misto, aby to byla plnohodnotna recenze. Navic, seriozne, propagandisticke triky, ktere se snazi z mladistvych udelat po celem svete gaye? Nejsou vasi pratele iluminati? :D

Ale ok, kazdy ma svuj vlastni nazor, i kdyz tohle by se uz dalo z casti povazovat za homofobii, jak uz to tady bylo zmineno... ale. Prosim vas, kdyz uz se snazite vystupovat chytre, a snazite se podlozit sva tvrzeni "nejnovejsimi psychyatrickymi poznatky", muzete uvest zdroj?

Protoze pokud byste sledoval cokoliv, co se tyka vedy, tak neni az tak slozite zjistit, ze uz se povazuje za nejpravdepodobnejsi vysvetleni, ze homosexualita je dana geny, neni to zadna uchylka ani nemoc, a ty lide za to jednoduse nemuzou. Coz je podlozeno mnohymi studiemi, ktere jsou na netu volne pristupne, staci jen hledat.

Pokud by vas to zajimalo vic, neni nic lehciho, nez si precist clanky, ktere se tomu venuji, popripade se podivat na tuto stranku, kde je hruby prehled toho, co bylo doposud zjisteno http://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/assault/genetics/nyreview.html

Popripade, pokud by to na vas bylo prilis dlouhe a vedecke, zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Biology_and_sexual_orientation

A zde: http://www.natureworldnews.com/articles/10443/20141118/homosexuality-genetic-strongest-evidence.htm

Tolik asi k vasi "osvicenosti" a vasem vedomostem, protoze jak si muzete vsimnout, tak jste dle historie zastydnuty nekde v roce 1962.

Nechte prosim vas lidi zit tak, jak si zit chteji, protoze do jejich soukromi vam absolutne nic neni. Nazor je jedna vec, hate druha. Oni na vas taky nepisou kritiky ohledne toho, jakou jste si vybral partnerku

Lenka.Vílka
10.11.2015

Je tohle recenze knihy (na kterou se mimochodem moc těším), nebo sepsání osobního názoru na věc (který je naprosto mylný, ale já lidem názory neberu, ať už jsou sebeblbější)?

Lorrainee
10.11.2015

A poprosim vas, az zase budete mit potrebu se k tomuto tematu vyjadrovat, necpete mi odkaz na blog pod me clanky kde na to neni nikdo zvedavy. Pokud vim, diskusi je vsude mraky, jdete si tam a nesnazte se je vyvolavat je pod recenzemi knih na mem blogu. Dekuji

Lorrainee
10.11.2015

Dalši homofobni buran. Dekuji za informaci ze jsem vadna.