Najde se milášek?

recenze

Kde vládnou stíny (2011) 5 z 5 / Medvědářka
Kde vládnou stíny

Kniha mi doma ležela skoro rok. Anonce byla lákavá,ale já se stále nemohla rozhoupat si ji přečíst. Znáte to asi sami. Doma je tolik pěkných knih a tak najednou chcete číst tohle, na tuhle není nálada a tak se to prostě odsouvá. Jenže jak já říkám - Každá kniha má svůj čas a dobu, kdy se přečte, nebo taky ne.
Hned ze začátku musím říct, že tohle je pěkné překvapení. Nečekala jsem od ní moc a tím více jsem potěšena, co jsem na stránkách objevila. Děj vás nenásilně vtahuje do krajiny mrazivého a temného Islandu a dává vám nahlédnout do jeho mýtů. Zde se to točí kolem tajemstvím opředené Ságy o Gaukovi.
Jenže jak s tím souvisí vražda profesora? Přišel na objev, kde hledat tajemný prsten, o kterém se v sáze mluví. Je to opravdu ten prsten, o kterém se zmiňuje i Tolkien ve svém Pánu prstenů? Mohl existovat ten kovový kroužek, který ovládal svého pána a rozhodoval o jeho osudu? Proč ho chtěl koupit americký zbohatlík prostřednictvím svého anglického přítele, který si říkal Gimli. A byla to vůbec první vražda nebo už prsten vraždil dříve?
Na tyhle otázky se snaží najít odpovědi Magnus, který se nedobrovolně vrací na rodný Island. O jeho pravém působení ví jedině náčelník místní policie. Jeho nadřízený Baldur nemá radost, že jim bude pomáhat ve vyšetřování a když mu Magnus naznačí, že by to mohlo souviset nějak s tajemnou ságou a i dávnou vraždou, není vůbec nadšen.
Magnusovi je hodně nápomocen mladý policista Árni. Ten mu zajistí i bydlení u své sestry a i díky němu objeví mnoho spojitostí s místními legendami a Pánem prstenů.
Když mu pak Ingileif, majitelka střeženého originálu ságy začne pomáhat a odkrývat další vodítka, Magnus pochopí, že musí jít hlouběji do minulosti. Tam se naleznou odpovědi na věci kolem a možná se dozví, co se doopravdy stalo Ingileiftinému otci, když šel hledat tajemný kroužek.
Kniha je dobře psaná a překvapí vás množstvím mýtů a hlavně spojitostí s panem Tolkienem. Tohle ocení hlavně jeho fandové a já i já byla mile překvapená. Dozvíme se o islandské kultuře a o jeho kráse. To, že se vše odehrává při hledání zločinu a nebo zločinů tomu dává ještě větší kouzlo. Tedy dle mého. Samotné mi to nedalo a hledala jsem si jména, která kniha zmiňuje, abych více pochopila. Najednou jsem potřebovala víc znát ty legendy a jména, o kterých se zde vypráví. Něco jsem našla a něco ne, protože autor zde popustil svou fantasii a dal tak vzniknout dobrému příběhu.