Mnoho zajíců

recenze

Téměř jasný případ (2016) 3 z 5 / Iki1
Téměř jasný případ

V tomto případě se nejedná o detektivku, jak bychom očekávali (nakladatelství Baronet), ale spíše o románové zpracování kriminálního případu. Autor je známý psychiatr a své znalosti v této knize měrou vrchovatou využil. Velmi plasticky vylíčil vnitřní pochody duševně nemocného pacienta, který žije ve velkém nesouladu v bytovém domě s ostatními nájemníky. Ve svém bytě se jimi cítí ohrožený, v podstatě se zde zabarikáduje se svou dva roky mrtvou matkou. Není divu, že je první na ráně, když dojde v nedalekém parčíku k nálezu mrtvoly. V něm je zjištěn reprezentant - závodník ve vrhu šipkami. V mrtvole jsou zapíchány šipky, které měl závodník v tašce, protože se vracel ze závodů. Psycholožka kapitánka Sulková je pověřena pátráním za vydatné pomoci svého šéfa Hladíka a doktora Dvořáka, který pacienta na psychiatrii vyšetřuje. Postupně objevují nepřímé důkazy, které směřují jejich pozornost ke skutečnému pachateli.
Autor v knize prezentuje vlastní zážitky z vyšetřování podobných pacientů trpících schizofrenií. Tím čtení vlastního příběhu poněkud komplikuje. Využívá i odborné termíny, které běžného čtenáře znejistí. Kniha tím poněkud nabobtnává na úkor děje, takže vlastní příběh téměř stojí a děj se příliš neposunuje. Nejméně v polovině je jasné, kdo je skutečným pachatelem, takže jen sledujeme postupné statické vyšetřování. V další rovině autor reflektuje práci novinářů z bulváru. Zde přesně vystihuje zkratku, jíž podají svým čtenářům jednoznačné závěry. Další rovinou je poté vystižení práva v naší vlasti. I to činí formou hodně obsáhlou, i když závěr je jasný všem obyvatelům, kteří byli kdy nuceni utkat se o naplnění svých práv. Lidskoprávní organizace našeptávají našim politikům přespříliš vehementně.
Čtení této knihy nepřináší tedy jen očekávanou detektivku, ale i filosofování o světě kolem nás i lidech, kteří žijí v okolí. Příliš mnoho "zajíců" sem tam otravuje a čtenáře přinutí leckteré pasáže přeskočit.