Manželovo tajemství

recenze

Manželovo tajemství (2014) 2 z 5 / Waver
Manželovo tajemství

Tři ženy se třemi různými životy a situacemi a jedno tajemství...

Tess se dozvídá, že její milovaná sestřenice, se kterou si byly natolik blízké, jako by byly sestry, se zamilovala do jejího manžela - a její manžel do ní, její život se hroutí. Co jejich syn? Co jejich společná práce? Vrhali na sebe ti dva za jejími zády toužebné pohledy? Rachel kdosi zavraždil dceru. Už je to spousta let a muž, který s vraždou její dcery má určitě něco společného - pokud on sám není přímo jejím vrahem - je stále na svobodě, jako by policie neviděla tu jasnou souvislost mezi ním a Rachelinou zavražděnou dcerou. A potom je tu Cecilia, matka tří děvčat, velice energická žena, žijící ve šťastném manželství. Její manžel se ale v poslední době chová dost podivně. A všechno vyvrcholí ve chvíli, kdy na půdě narazí na podivný dopis, kde stojí: Pro mou manželku Cecilii, otevřít jen v případě mé smrti...

Manželovo tajemství pro mě začalo jako velice slibná kniha. Už když jsem si četla anotaci a poprvé viděla obálku mě kniha opravdu zaujala. Už ze začátku jsem se při čtení opravdu dobře bavila, dokonce jsem se i několikrát zasmála a vypadalo to opravdu nadějně. VYPADALO.
Máme hned tři hrdinky - Tess, Ceciliu a Rachel. Každá z nich je v jiné životní situaci a nutno podotknout, že ani jedna z jejich situací není nějak příjemná. Tess zjistila, že se do sebe zamilovali její manžel a její sestřenice, která byla zároveň její nejlepší kamarádkou, Rachel se ještě stále po spoustě let nedokáže vypořádat se smrtí své dcery, která byla zavražděna a Cecilia nachází dopis, který psal její manžel a má ho otevřít jen v případě, že je mrtvý. Vzhledem k tomu, že tedy máme tři hrdinky, tři situace je děj celkem spletitý a pro někoho by mohl být i složitější, ale s tím jsem problém neměla. Ani s tím, že by mě snad kniha nebavila, to ne. Styl, jakým je kniha napsaná mi vůbec nevadil a jak jsem psala, Manželovo tajemství pro mě začalo jako velice slibná kniha. Bohužel, ukázalo se, že to až tak úžasná kniha není.

Ze začátku mi byla Cecilia velice sympatická. Její povaha se mi hrozně líbila, působila na mě jako velice energická žena a dobrá matka se zvláštním smyslem pro humor, se kterým jsem se doposud nesetkala. Později, když se ale také ukázaly Rachel a Tess, respektive - když došlo i na kapitoly z jejich pohledů, se Cecilia zdála být naprosto jiná. Tehdy jsem si musela poklepat na čelo a říct si: Buď má rozdvojenou osobnost, nebo to je skutečně jiná Cecilia. A nezdá se mi, že by to byla jiná Cecilia nebo že by měla rozdvojenou osobnost. Prostě se chovala jinak. Úplně jinak. Je logické, že se lidé chovají jinak v určitých situacích, ale tohle bylo nepřirozené. Jako by autorka jednoduše najednou Cecilii prostě změnila charakter a její chování a potom jej v jejích kapitolách zase vrátila nazpátek. Byla jsem z toho zmatená.
Další věcí, která mě skutečně dostala - a ne v dobrém, bohužel - bylo ono tajemství Ceciliina manžela. Když jsem se dostala k části, kde se to tajemství dozvídáme, tupě jsem zírala na onu stránku a ptala se sebe samé - Opravdu? Vážně? Myslíte tohle vážně? - a bohužel to bylo myšleno vážně. Tajemství, které pojí všechny tři hrdinky - Tess, Ceciliu i Rachel je tajemství, které... no, není vůbec tak velké, jak se může zdát podle toho, jak zní anotace, nebo samotný text dopisu: Moje drahá Cecilie, pokud tohle čteš, tak jsem už mrtvý... a tak si říkám, že je tahle kniha pro mě spíš zklamáním. Možná jsem od ní očekávala víc, než mi mohla dát, nebo jsem měla přehnané představy o tom, jaká bude, ale jsem zklamaná. Neříkám, že je to nějaká katastrofa, ale čekala jsem víc. Rozhodně by mě tedy nenapadlo, že ono manželovo tajemství bude takové (nebudu říkat, co je oním tajemstvím, samozřejmě) a že bude jedna hlavní hrdinka chovat stejně, jako aprílové počasí, jak se střídají kapitoly.

Když to tedy vezmu kolem a kolem, evidentně jsem od téhle knihy čekala moc. Není špatná, ale moje očekávání byla evidentně na její poměry trošku... veliká, proto to zklamání. Jinak je to ale dobře napsaná kniha, kde nechybí špetka humoru, napětí a také - samozřejmě - i tajemství.

Danago
24.01.2015

souhlasím s hodnocením skvělá kniha, mě se moc líbila s recenzí nemůžu souhlasit

evasamankova
19.11.2014

Nejsem si jistá, že nesympatická hrdinka a tajemství, které se nezdálo až takovým tajemstvím je důvod k tak nízkému hodnocení knihy právě v recenzi. V komentářích to beru, tam se píší subjektivní pocity, ale v recenzi by se měla kniha posuzovat alespoň trochu objektivně, s nadhledem i odstupem - v rámci žánru, stylu vyprávění, logice děje atd, což mi v této recenzi poněkud chybí. Ovšem nic proti, mně osobně se ale kniha velmi líbila.

2000katka
19.11.2014

Úžasná kniha. Nemám co jiného dodat.:-)