Mají pouze 7 dní

recenze

7 dní (2016) 5 z 5 / TerkaM
7 dní

Nejnovější kniha od jihoafrického autora krimithrillerů, která vás vtáhne do děje a ani na chvilku nepustí.

Obálka se mi opravdu velmi líbí. Žlutá, zelená a černá jsou v kombinaci na této obálce velmi pěkné barvy a já vůči nim vlastně nemám co říct. Obrovské jméno autora také vypadá dobře - navíc se hodí k předchozím dílům od tohoto autora. Celkově je to písmo posazeno na velmi dobrém místě. No, a když se podíváte níže, vidíte tam záři světel, což značí město. Jo, po grafické stránce nemůžu knize nic vytknout.

Hlavním hrdinou je Benny Griessel, který rozhodně ve sporu JAR nepatří k žádným nováčkům. Je mu přidělen případ čtyřiceti dní staré vraždy mladé právničky, u níž se nikdo nemůže dál hnout z místa.

Navíc policejní složky ohrožuje neznámý střelec, který jim posílá e-maily o tom, že pokud případ nevyřeší, bude dál střílet policisty do nohy. A že třeba nezůstane jen u toho.

Musím říct, že v určitém okamžiku mi právě tenhle střelec připadal sympatický. Působil férově, spravedlivě… ale byl nevyrovnaný. A když se něco pokazilo tak, jak si to naplánoval, začal panikařit. Celou dobu jsem zároveň přemýšlela, jaká je jeho identita, ale rozhodně mi nepřipadal jako vrah, který si s nimi jen hraje, na to byl moc vystrašený.

Benny, vyšetřovatel, který získal po čtyřiceti dnech případ, je navíc bývalý alkoholik, už nějakou dobu vydržel bez pití, ale řešení prakticky neřešitelného případu je tak stresující, že má kolikrát chuť se napít. Tohle se mi na příběhu taktéž líbilo, jelikož byl tím spíš lidštější.

Celkově prostředí Jihoafrické republiky, v němž se kniha odehrávala, bylo fascinující. Pokud se nepletu, ještě jsem odtud žádnou knihu nečetla, ale musím říct, že je to mnohem lepší než všechny ty severské thrillery, které možná někomu lezou už ušima. Samozřejmě nic proti tomu, komu se líbí, jen zmiňuji, jak to konkrétně na mě působilo.

Na knize mě pak překvapila jedna věc, což je nejspíš chyba mé kulturní negramotnosti - že se v Jihoafrické republice chovají k černochům obdobně jako jinde ve světě. Také mě to i mírně zarazilo, jelikož jsem si myslela, že tam jsou s touhle věcí víc nad věcí. Hlavně pak z důvodu polohy, kde se samotná JAR nachází.

Co mě na této knize štvalo, byl fakt, že jsem ji četla poněkud pomalu, přestože se vážně neuvěřitelně dobře četla a posledních dvě stě stran jsem dala prakticky na jeden zátah za jediný den. Nicméně, určitým způsobem mi to ani nevadí, alespoň jsem tak měla možnost strávit v Jihoafrické republice delší dobu, dát si takovou menší dovolenou a vyřešit při ní jako bonus vraždu. A nejen jednu!

Skutečně mě kniha bavila číst a až na mou prokrastinační činnost jsem od ní nemohla odtrhnout ani jedno oko, až tak mě vtáhla do děje. Kromě toho, což je jistě nutné zmínit, jsem se u knihy i několikrát zasmála a byla to opět jedna z knih, kde jsem si stránky zakládala lepícími papírky, abych se k určitým hláškám mohla znovu vrátit.

Podtrženo sečteno, já vám tuhle knihu definitivně doporučuji. Tedy pokud máte rádi detektivky, thrillery a také za předpokladu, že milujete, když otáčíte stránku za stránkou a sami se sebou se dohadujete o tom, kdo by mohl být ten vrah a kdo je pravděpodobně ten střelec. A také to, že vám v dané chvíli nepřijde tak strašný, ale tahle informace možná byla jen výplod mého mozku.

Abych nezapomněla, vůbec se nemusíte bát, že byste se do knihy nezačetli, přestože to s Benny Griesselem není první díl, ale rovnou třetí.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Moba.

Komentáře (0)

Přidat komentář