MAESTRA: když se snoubí sex s thrillerem

recenze

Maestra (2016) 5 z 5 / Babouš
Maestra

Sex a napětí k sobě patří odjakživa. Na této kombinaci je založena většina špionážních románů a filmů – vzpomeňme si na sukničkáře Jamese Bonda nebo Indianu Jonese. Ale co když se role obrátí a v hlavní roli se ocitne žena? Fenomén Maestra z britských ostrovů nyní přichází i do českých knihkupectví, pojďme se na něj podívat…

Vůně starých pláten, olejových barev, ale taky atmosféra luxusu, tradice a nadčasové elegance. Maestra začíná v jednom významném londýnském aukčním domě, kde mladá a nadšená Judith Rashleighová pracuje coby asistentka. Její práce se ovšem spíš než kolem uměleckých děl točí kolem roznášení kafe ze Starbucksu a otevíracích hodin čistírny, kam nosí šéfovi saka.

Judith přijme nabídku extra výdělku coby společnice bohatých londýnských gentlemanů. A pozor, pod pojmem společnice si skutečně nepředstavujte nic víc než konverzaci a doprovod! Když ale dostane z aukční síně padáka, rozhodne se postavit na vlastní nohy a vybudovat si život, jaký vždycky chtěla.

Za každou cenu.

Když se nad tím motivem zamyslíme, není to nic nového. Hrdinů, kteří jdou tvrdě za svým cílem, naše kultura zná spoustu: Steve Jobs, Frodo Pytlík nebo zmiňovaní Indiana Jones a James Bond. Kupodivu mezi nimi najdete jen velice málo žen (napadá mě Katniss z Hunger Games). Ostré lokty jsou atribut, který si častěji spojujeme s muži než s ženami. A pak tady je samozřejmě trend Padesáti odstínů a Stmívání, kde jsou hlavní hrdinky vydány na milost a nemilost mužům a jejich role je smrštěna na hezký doplněk.

Hlavní hrdinka Maestry je jakýsi protipól Anastázie Steelové z Fifty Shades. Je aktivní, průbojná, nevdává se a především není sentimentální, což je příjemná změna. Na rozdíl od archetypu „křehké květinky“ a „dámy v nesnázích“ nečeká na rytíře na bílém koni a místo toho jde do boje sama. A nebojí se k dosažení svých cílů využít kromě zbraně i sex.

Maestra je tak velice čtivým a napínavým románem, ve kterém se snoubí napětí se sexem, ale není to takové to vykreslení kopulačního aktu jako z harlekýnek („bušící srdce“, „vnitřní bohyně“ atd.). Sex je to chladný, vykalkulovaný a promyšlený. Asi jako když kudlanka nábožná samečka po aktu zakousne.