Kniha, na kterou vás naláká krásná obálka

recenze

Mrazivý oheň (2016) 4 z 5 / simi28
Mrazivý oheň

Tato kniha nás zavede do světa trollů, který se nachází hlavně v Severní Americe a Evropě. Trollové jsou zde rozděleni do pěti kmenů na : Kanince, Skojary, Trylly, Vitry a Omty. Každý kmen oplývá nějakou magickou schopností, ale panují mezi nimi neustálé spory.

Naše hlavní hrdinka je devatenáctiletá Bryn, která je takovým outsiderem mezi Kaniny. Její maminka pochází z kmene Skojarů, a tak Bryn neoplývá žádnými magickými schopnostmi a je navíc jako jediná blonďatá a modrooká. Díky její odlišnosti si však našla skvělé kamarádky Ember a Tildu. Ty se také liší od ostatních Kaninců.
I přes její nečistou krev má Bryn velice ambiciózní cíl, a to stát se členkou královské elitní gardy.

Prozatím slouží království Kaninu jako stopařka. To znamená, že má na starost přivést zpět podvržence, což je dost nehezká praktika.
Spočívá v tom, že když se Kanincům narodí dítě, tak ho dají do světa lidí. Tam ho vymění za lidské dítě a to pak dají do sirotčince. Takže lidská rodina nevědomky vychovává kaninské dítě, pro které si po zhruba osmnácti letech přijde nějaký stopař a vrátí ho domů k jeho pravým rodičům.
Dělají to kvůli vzdělání a penězům, a proto tyto děti dávají do bohatých rodin. Takže by se dalo říci, že celý svět Kaninu funguje jenom díky podvržencům.

Příběh začíná tím, jak se Bryn setká na jedné misi s hledaným zločincem Konstantinem Blackem, který se před čtyřmi lety pokusil zabít jejího otce. Teď se ale snaží z neznámého důvodu zabít Brynina svěřence, dědice královského trůnu, Lunise. Sice se mu to díky Bryn nepodaří, ale uprchne a rozhodně v tom nehodlá přestat.

To ale není Brynin jediný problém. Je totiž beznadějně zamilovaná do jejího rektora Ridleyho, i když ví, že on chodí s Juni.
Také musí čelit různým narážkám na její vzhled od holky jménem Astrid.

To bylo něco k ději a teď přijdou mé pocity z Mrazivého ohně.
Tato kniha navnadí asi každou čtenářku kvůli krásné obálce a já nejsem výjimkou.
Ze stylu psaní jsem byla nadšená a o to víc se mi zamlouvaly krátké kapitoly, díky nimž příběh nebyl zdlouhavý.

I přes to ale nemůžu dát pět hvězdiček. Jde hlavně o to, že tu vlastně nebyla žádná velká akce. Vždy se nějaká rozjížděla, ale nakonec se bohužel nekonala. Kvůli tomu jsem po dočtení měla pocit, že Mrazivý oheň je jenom jeden dlouhý úvod do celé této trilogie.

Hlavní hrdinka Bryn je hodně naivní a tvrdohlavá a hrozně mě štval její názor ohledně toho, že je práce mnohem důležitější než osobní život. Co se týče Ridleyho, to je takový typický, tajemný a hezký fešák, ale já ho mám celkem ráda. Vedlejší postavy sice neměly moc prostoru na rozvinutí, ale i tak jsem si pár z nich oblíbila.

Od této autorky jsem nečetla její předchozí knihy, které se (jak jsem správně pochopila) odehrávají ve stejném světě. Takže se nebojte, klidně si můžete přečíst Mrazivý oheň, i když neznáte tu předchozí trilogii.

Tato kniha vás nepřekvapí nečekanými zvraty. Nebudete s napětím očekávat, jak to dopadne. I přesto má velký potenciál, který ale nebyl zcela využit, což mě docela mrzí.

I tak tuto knihu doporučuji a určitě si přečtu i další díl.

27.02.2017

Moc děkuji. Já si myslím, že by druhý díl mohl být napínavější. Když už autorka tak dobře píše, tak by byla škoda, kdyby toho nevyužila:).

Samira
26.02.2017

Moc pěkná a podrobná recenze. Mě také nalákala krásná obálka a i já doufám, že kniha je počinem rozjezdovým. Uvidíme, co nám přinese další díl.

26.02.2017

Nevadí, já jsem si nejdřív také myslela, že se nazývají Tryllové:).

siena
26.02.2017

Aha, pak ano. Neměla jsem se pouštět do vod, v kterých neumím plavat:) Mé představy o trollech budou hodně zkostnatělé...

26.02.2017

Já vím. Tito magičtí lidé jsou nazýváni jako trollové. A trollové se rozdělují do několik kmenů: Kaninci, Tryllové atd:).

siena
26.02.2017

Jen malá poznámka...mělo být nejspíše "...do světa Tryllů"?!? Sice nevím, kdo to má být, ale určitě to nebudou, dle popisu, trollové:)