Kluk a jeho kamarád Smrt

recenze

Smrt a jiné vrcholy mého života (2016) 4 z 5 / Babouš
Smrt a jiné vrcholy mého života

Možná jste tu knížku taky zaregistrovali. Smrt a jiné vrcholy mého života. Žlutá obálka s černou Smrtkou, která drží síťku na motýly a s bowlingovou koulí místo O ve slově vrcholy. Zaujme prostě hned na první pohled, našeptává, že by to mohla být legrace. A po dočtení můžu říct, že v tomto ohledu skutečně nezklame.

Hlavní hrdina Martin je obyčejný kluk, který vyrůstá v Západním Berlíně. Vlastně ne, zas tak obyčejný není – vidí totiž věci, které nikdo jiný nevidí. Konkrétně Smrt. Poprvé ji vidí v nemocnici, kde umírá jeho babička a když Smrt zjistí, že s Martinem může mluvit, nehodlá ho jen tak opustit.

Být tím, kdo chytá lidské duše a posílá je „pryč“, je dost osamělé povolání, proto se Smrt s Martinem snaží navázat bližší přátelství. Jdou spolu do kina, na bowling, vedou filozofické řeči, chroupají chipsy… Prostě dělají věci, co přátelé dělají. S tím rozdílem, že Smrt má hromadu „cool“ (tohle slovo si oblíbí) schopností: může se libovolně přenášet z místa na místo, může se rozdvojit či roztrojit a samozřejmě je nesmrtelná.

Martin neví, co znamená, že jako jediný člověk si se Smrtí může povídat, ale Smrt v tom má jasno. Martin se má stát jejím nástupcem. Po dlouhých staletích ji už práce nebaví a pomýšlí na dovolenou… Jak tohle jenom může dopadnout?

Německý autor Sebastian Niedlich si s tématem poradil hravě, zábavně a velice vtipně. Na konci ovšem dojímá. Několik momentů je skutečně skvělých – kontrast Smrtky a mladého kluka, který myslí jenom na to, jak se které holce dostat k podprsence, případně co bude dělat v pátek po škole, je vykreslený na jedničku.

U čtení jsem občas vyprskl smíchy, Smrt je vykreslena jako asociální, znuděná bytost se smyslem pro suchý humor, která se naprosto neorientuje v současném světě. Martin je na druhou stranu zase příliš neobratný, nešikovný a ke své škodě až přespříliš horlivý, takže mu zase skoro nikdy nic nevyjde podle plánů. Tihle dva se perfektně doplňují a jejich dialogy mě hrozně bavilo číst.

Knihu doporučuju všem, kdo si chtějí přečíst něco milého, veselého, ale ne hloupého. Smrt a jiné vrcholy mého života je perfektní kniha na poslední dny léta a k prvním dnům školy – školou povinní se s Martinem v lecčems ztotožní a náležitě ocení schopnosti, které Smrt má (během testů jsou neocenitelné!).