Když nechcete vědět jak, ale proč

recenze

Říjnový seznam (2015) 4 z 5 / katy238
Říjnový seznam

Gabriela je úspěšná vedoucí kanceláře jisté investiční firmy. Jednoho dne ji v jejím úspěšném životě potká nemilá událost vysokého kalibru.

Unesou jí dítě. Její nevinnou Sáru.

Gabriela se vydává na zničující pouť za nalezením svého jediného dítěte, tajemného Říjnového seznamu i životní lásky za cenu nejen svého života.

Klišé, co?

Podobných příběhů je možné vidět ve zlevněných nabídkách knih na desítky a stejně je za pár desetikorun nikdo nechce.

Tak co to ten Deaver zkouší? Navíc zrovna on, mistr šoku a obratu "Všechno je jinak."

Jenže autor právě vůbec nic nezkouší, autor jde nebezpečně na jistotu.

Říjnový seznam je všechno, jenom ne klasická kniha sestavená v pořadí úvod, zápletka, šílené napětí, závěr dle nátury autora (od happy endu J.K. Rowling po všechno stojí za prd Kena Bruena). V Říjnovém seznamu totiž budete mít od začátku jistotu, jak to všechno dopadne, ale bude vám vrtat hlavou, jak se to mohlo stát.

Nebudete se ptát, co bude dál, ale proč to takto je. Deaver sází na lidskou zvědavost a pomalu vede čtenáře k neskutečnému počátku příběhu.

Což může být právě trochu kámen úrazu. Příběh to sice vyžaduje, ale autor jej vede bohužel opravdu dost pomalu a uprostřed knihy už jsem netušila, jestli mě čeká v závěru něco fantastického, jako v každé jeho knize nebo jestli Deaver spadl o několik pater kvalitativně níž a kašle na svůj dosavadní styl. Jako jeho pravověrný fanoušek jsem vydržela do konce (počátku) a rozhodně nelitovala, pokud čtete Deavera poprvé a jste natěšení na jeho vychvalovaný styl, může být tato kniha nepříjemná pecka o zeď.

Tady na to totiž jde úplně jinak. A i když jsem po první třetině knihy vážně přemýšlela, že se na to vykašlu a přečtu si ji odzadu, byla jsem nakonec šťastná, že jsem to neudělala, a že mě autor nakonec nezklamal.

Říjnový seznam je kniha, pro jakou nemám přirovnání, protože nic podobného jsem dosud nečetla. A i když se příběh může zdát plytký a o ničem, má to svůj účel a je skutečně potřeba vydržet do konce.

Navíc nezvyklé fotografie na počátku každé kapitoly jsou zajímavým zpestřením.

Tak neváhejte a vyzkoušejte Deaverovu inovaci, mě to nakonec chytlo a věřím, že nejsem a nebudu sama.

Za knihu děkuji výjimečnému člověku, který píše opravdu skvělé recenze.