“Jediné, co stojí mezi ní a smrtí, je příběh.”

26.12.2016 v 21:01, autor: Samira, přečteno 519x, popularita recenze: 19.39

Pomsta & rozbřesk

Recenze knihy: Pomsta & rozbřesk

“Jediné, co stojí mezi ní a smrtí, je příběh.”

Pokud bych měla volit jedinou princeznu, se kterou bych se chtěla ztotožnit a jejíchž příběh mne jako malou milovnici krásných vyprávění doslova pohltil, Šehrezáda by byla jasnou volbou. Milovala jsem ji a pořád mne má. Nejde pravda už o tu absolutní fascinaci, kdy jsem stejně jako sultán byla ohromena každým dalším neuvěřitelným příběhem, který natolik dýchal, že jsem měla pocit, že prožívám mnoho exotických dobrodružství a stejně jako on se ztratila v obratných slovech a hlavně v čase. Měla jsem ráda i mnohá modernější pojetí, takže tato inspirace s čarovně krásnou obálkou byla jasnou volbou. A jaký vlastně je příběh nové Šehrezády? Její velikou obdivovatelku, za kterou se považuji rozhodně nezklamal, naopak jako celkem kniha Pomsta a Rozbřesk uhranula.

Jedná se o převyprávění příběhu Tisíce a jedné noci i nejedná , ale to už čeká na objevení čtenářem. Klasické počáteční reálie však zůstávají. V Chorásánu panuje strach, nový mladý kalif si každou noc vybírá za manželku novou dívku, kterou však za rozbřesku nechává pověsit na hedvábném provazu. Každá z jeho nových žen zemře bez důvodu či vysvětlení, až jednoho dne stejný osud potká i šestnáctiletou Šívu, dívku z vážené rodiny a také nejlepší přítelkyni Šehrezády. Ačkoli je výběr dívek zcela náhodný, Šehrezáda se dobrovolně stává kalifovou další manželkou. Poháněna pomstou, doufá, že ji potká jiný osud, aby mohla být prodlouženou rukou spravedlnosti a měla čas uskutečnit svůj záměr. Je odhodlána po tu dobu zůstat naživu, ale zjišťuje že věci nejsou jen černé a bílé a že vše je možná docela jinak, než se na první pohled zdá. Největší neznámou je pak samotný sultán.

“ Když dorazili k mohutným dvojitým dveřím trůnního sálu, Šehrezáda si uvědomila, že její srdce bije dvojnásobnou rychlostí než obvykle. Dveře se rozlétly se zvučným zaskřípěním a ona se soustředila na svůj terč a nevnímala nic jiného kolem sebe.
Na opačném konci obrovského sálu stál Chálid Ubn al-Rašíd, kalif Chorásánu. Král králů. Zrůda z nočních můr. S každým krokem, který Šehrezáda udělala, cítila vztek, jenž jí bublal v krvi, stejně jako svůj jasný záměr. Upřeně se na něj dívala a její oči ani na okamžik neucukly. Jeho hrdý postoj vyčníval mezi muži z doprovodné družiny, a jak se k němu přibližovala, vyvstávaly před ní detail.
Byl vysoký a štíhlý, stavěný jako mladý muž zběhlý v boji. Tmavé vlasy měl rovné a upravené ve stylu člověka, který chce mít pořádek úplně ve všem.
Když vystupovala na pódium, vzhlédla k němu a nezarazila se ani tváří v tvář svému králi.
Jeho hustá obočí se nepatrně zvedla. Rámovala oči tak světle hnědé, až v některých záblescích světla vypadaly jantarově, jako oči tygra. Jeho profil působil jako umělecká studie linií, a když opětoval její pozorný pohled, zůstával bez hnutí. Tvář, která řezala, pohled, který bodal. Napřáhl k ní ruku. Až v okamžiku, když k ní natáhl svoji dlaň, si vzpomněla a uklonila se. Její hněv vřel pod povrchem a vháněl jí barvu do tváře. Když se mu znovu podívala do očí, jedinkrát zamrkal.
“Manželko”, pokývl. “Můj králi.”
Dožiju se zítřejšího západu slunce. Jen si nemysli. Přísahám, že se dožiju tolika západů slunce, kolik bude potřeba.
A pak tě zabiju. Vlastníma rukama. "
str. 20-21

Kniha však není pouze mapováním jedné osamělé cesty za pomstou. Ale i příběhem o poznání sama sebe i jeden druhého, politice, důsledcích našich skutků nejen na nás samotných, ale především o odvaze a lásce.

Šehrezáda nevládne jen slovy, i když slíbených pohádek se dočkáme a výběr i propojením s celkovým příběhem velice chválím. Ale také bystrým rozumem, statečným srdcem, kterému nechybí jasný zrak a naturelem i činy pravé hrdinky, která se ani v bitvě neztratí.
Příběh samotný je vyprávěn hned z několika pohledů, protože nejde o uzavřený pohled na střet dvou charakterů, ale tvoří mnohem složitější politický obraz, plný barevných postav s různými motivy.
Všechny stojí za to, ať už jsou kladné či záporné. Ačkoli vám největší radost udělá samotné místy kruté, ale také nesmírně poetické jádro příběhu. Oceníte i ostatní pohledy, neb si tak v krátkém čase uděláte celkový obrázek, v opačném případě by autorka pro objasnění tolika dějů musela použít výrazně větší množství stran.

Půjde zároveň o vyprávění magické, s reáliemi kouzel z klasických příběhů Tisíce a jedné noci.
Zamotané, protože Šehrezáda není žena bez minulosti a za zdmi paláce nechala kvůli pomstě jedno oddané srdce.

Příběh bodavě krásné, nelehké lásky mne bude strašit dokud nebudu mít to potěšení otevřít závěrečný díl. Do té doby budu zas a znovu sem tam otevírat ty nejkrásnější, ale nejbolestivější dopisy ze všech, jaké to si už musíte přečíst.

Otevření této krásné knížky, však více než doporučuji!

Samira

To je pravda :), já hřešila, ale mám zase na delší čas vybráno.

LenkaWal

Tomu jsem naštěstí odolala. Ale pokušení jsou všude.

Samira

:), já vážně hřešila zrovna nedávno, když měli v Dobrovském 30%, tedy ne že bych to normálně nepřeháněla. Ale aspoň nehromadím nic jiného:). Jinak moc děkuji :), kniha výrazně předčila má očekávání, za mne za to stojí!

LenkaWal

No, tak dík. Jako bych už takhle neměla pořadník plný knih které chci.
Ne vážně skvělá recenze a tu knížku musím mít. :-)

31.12.2016

Moc děkuji :), určitě doporučuji. Věřím, že se bude hodně líbit!

simi28
31.12.2016

Moc pěkná recenze. Nalákala mě na tuto knihu a až budu mít čas, tak si jí určitě přečtu.

30.12.2016

Moc děkuji :)!

Joges
30.12.2016

Velmi hezká recenze.

27.12.2016

Moc děkuji :), doporučuji pokušení podlehnout, je opravdu krásná.

Aracely
27.12.2016

Božská recenze Samiro! Tuto knihu bych normálně asi neotevřela, ale díky tvé recenzi jsem ve velkém pokušení :-)...