Jak si žijí stromy

recenze

Tajný život stromů (2016) 5 z 5 / fojtikjirik
Tajný život stromů

Do lesa si z jakéhokoliv důvodu občas zajde určitě každý z nás. Ať už jste vášnivý houbař, sběrač borůvek, sportovec, milovník přírody či jen člověk toužící si jednou za čas odpočinout daleko od městského ruchu. A jak víte, les lesem dělají stromy, dřevnaté rostliny dosahující mnohdy až úctyhodných rozměrů. Většinou je vidíme jako zdroj dřeva, jímž topíme v kamnech během chladných zimních dnů a z něhož vyrábíme mnoho předmětů a materiálů, včetně papíru, a tudíž i knih.

Pokoušeli jste se ovšem někdy na tyto velikány dívat i z jiného úhlu? Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno stromy cítí a jak jejich život vůbec vypadá, když se podíváme do hloubky? Jestli vaše odpověď zní ano nebo ne, zkuste si přečíst knihu Tajný život stromů. Napsal ji Peter Wohlleben, německý lesník, který působí v oblasti Porýní. Ve svém jedinečném díle veřejnosti představuje fascinující svět pánů rostlin, přičemž se opírá nejen o mnohaleté osobní zkušenosti, jež nasbíral při výkonu práce lesního hospodáře, ale i o nejnovější vědecké objevy. Mohlo by vás napadnout, že les je jeden dokonale propracovaný systém, kde stromy pečují o své potomstvo, navzájem spolupracují a taky mezi sebou komunikují vlastním jazykem a v případě nouze varují se před blížícím se nebezpečím? Nebo jste tušili, že umějí přemýšlet, mají paměť a dokonce i vlastní charakter? Všechno to zní naprosto neuvěřitelně, nicméně zakládá se na skutečnosti.

Wohlleben napsal opravdu zajímavou knihu. Po přečtení poslední stránky začnete nehybné obry vidět jinýma očima. Nebudou pro vás už jen obyčejnou surovinou a palivem. Tak neváhejte! I vy můžete poznat tajný život stromů.