Jak Juliette k rozumu přišla

recenze

Jsem rozohněná (2014) 5 z 5 / Maragad
Jsem rozohněná

Juliette přežila a její příběh pokračuje… Nic už ale není jako dřív. Juliette čeká velká zkouška, musí ovládnout svou sílu a přestat být tou malou zlomenou dívkou. Jsem rozohněná z pera Tehereh Mafi, je třetím a závěrečným dílem o dívce, jež vás dokáže zabít pouhým dotekem.

Sedmnáctiletá Juliette Ferrarsová se opět ocitla v Sektoru 45 a zotavuje se po střelné ráně. Měla by být mrtvá, ale naštěstí ji zachránil Aaron Warner Anderson, syn vrchního velitele Obnovy, s dvojčaty - léčitelkami Sonyou a Sarou. Warnerův otec, který Juliette střelil, si myslí, že je mrtvá a i s dvojčaty odjel. Válka už totiž skončila, Bod Omega – sídlo odporu, bylo srovnáno se zemí a všichni jeho obyvatelé zemřeli. Jenže jak to tak bývá, naděje umírá poslední. Je přeci jen možné, aby někdo přežil? A co bude pro všechny velkým překvapením, nejen že Juliette nezemřela, ale navíc ji sžírá touha po pomstě a po svobodě, konečně se rozhodla nikým se nenechat ovládat a bojovat sama za sebe. A jak do jejích plánů zapadá pohledný velitel Sektoru 45? To se ještě uvidí…

„Vím jaké to je, když člvěk žije v kleci a izolovaný od společnosti. A to už nikdy nedopustím,“ prohlásím. „Nemůžu. Konečně jsem se dostala do bodu, kdy se nebojím promluvit, kdy nemám strach ze svého stínu, a tu svobodu už nechci ztratit – už nikdy. Nemůžu se vrátit. Raději budu hlasitě volat po spravedlnosti a nechám se přitom zastřelit, než umírat samotě ve vězení utkaném z vlastních myšlenek.“ Str. 106

Tehereh Mafi vsadila na spojení dystopie a superhrdinů se zvláštními schopnostmi. A to se jí vyplatilo. Vzniklo tím velmi zajímavé dílo, které bylo napsáno velmi čtivou formou. Navíc byla celá série hlavně o vývoji hlavní postavy – Juliette. Pozorovali jsme, jak se mění poté, co se dostala z absolutní izolace zpět mezi lidi a postupně se začleňuje do společnosti. S každým dílem prochází různými proměnami - nejdříve je zmatená, poté je zoufalá a nakonec v sobě najde sílu bojovat. A tím na ni v každém díle také nahlížíme jinak, zatímco v předchozích dílech nám občas její chování mohlo lézt na nervy, v Jsem rozohněná nás mile překvapí a vy se po dočtení zamyslíte nad tím, že jste si Juliette přeci jen oblíbili. Už to není ta zoufalá a ubrečená dívka, která se nikdy pořádně nedokázala rozhodnout, anebo jí to trvalo strašně dlouho a pak se stejně nakonec rozhodla špatně. Teď už je to silná žena, která si za svými názory stojí a její jednání dává smysl.

Dále nás knihou provází již známé postavy, jako Je Aaron Warner, který také prodělal velkou proměnu, nebo vlastné možná ne, jde o to, jak na jeho postavu nahlížíme, možná totiž ani proměnu nepotřeboval, jen si to Juliette neuvědomovala. A jistě nesmí chybět samolibý smíšek Kenji, jenž je Juliette nejlepším přítelem a položil by za ni i život. Tehereh Mafi si nejvíce pohrála s charaktery hlavních postav a ty ostatní jsou už spíše jen na pozadí příběhu, jen ho doplňují a my o nich víme pramálo.

Jsem rozohněná je velmi povedený záverečný díl, který nám zodpoví všechny otázky. Konec v knize je sice otevřenější, ale CooBoo, jenž u nás sérii vydalo, na svých stránkách zveřejnilo další dvě kapitoly, které v knize chybí. Myslím, že s tímto koncem už budete opravdu spokojeni.