Historie, smrt a následky skutků ...

recenze

Posledný rituál (2007) 4 z 5 / Jitulisko
Posledný rituál

Tóra začíná další ze všedních dní, jako matka, která je s dětmi sama to nemá lehké. Po ranním koloběhu v práci zjistí, že přešvihla účty. Nějak jí nic nevychází. Najednou ji však zavolá žena, která mluví německy. Dostala doporučení, že by ji Tóra mohla pomoci s vyšetřováním vraždy syna. Polici nevěří. Chce jí. Tóra je na rozpacích. Je právnička, jak by mohla být nápomocna? Avšak v nastalé situaci ji zčásti zlomí finanční odměna. Žena na druhém konci telefonní linky je přinejmenším štědrá.

Velice příjemné je, že Tóra není vševědoucí. Zjišťuje si informace, dokáže přiznat neznalost. Od obvykle vševědoucích postav příjemná změna.

"""Úsměv mu z tváře zmizel stejně rychle, jako se objevil. „Sexuální asfyxifilie, sebemučení, magie, znetvořování vlastního těla a jiné chování silně narušených jedinců.“
Tóra z toho byla úplně paf. „Nejsem si jistá, že vím, co tohle všechno znamená.“ Například o sexuální asfyxifílii nikdy neslyšela, ale pokud ten výraz byl příbuzný s asfyxií, dušení, Raději by zvolila sexuální abstinenci, kterou právě provozovala."""

Celkově se to celé nese hlavně pohledem Tóry a Mathiase, bývalého vyšetřovatele vražd, který ji doprovází prakticky celou knihu. Pohledy ostatních osob jsou takové spíš doplňující, avšak v průběhu knihy nabudou významu. Kniha je psaná velice zajímavě. Není tu sice žádný strhující děj, ale žádná stránka není nudná. Popisy jsou velice podrobné, pochopí je i laik, který nemá s daným tématem žádné zkušenosti. Scény, které by mohly v jiném podání budit odpor, zde naopak budí zvědavost. Pečlivě promyšlené nitky na sebe postupně navazují.

Najdete zde vše možné, od smrti, přes pitvu až po rozebírání prazvláštních choutek o znetvořování a novém i starém čarodějnictví. Poznáte mnoho ze života zámožného Haralda, který nebyl tak zcela normální… Seznámíte se s jeho pohnutkami, a osudem, který se utvářel již od dětství. Vše ve zcela odměřených dávkách.

Je zde celkem dost detailů o historii související s tématem. Ačkoliv pro mě je tato linie zcela cizí, tak ve mně kniha vzbudila zájem o Kladivo na čarodějnice. Tato kniha je zde skloňována v mnoha pádech, takže aspoň zběžné prolistování mi nejspíš nemine.

Jedinou připomínkou, kterou ke knize mám, je, že ač byla Tóra příjemná a sympatická žena, tak jsem nějak postrádala rozvinutí děje z jejího soukromí, rodiny. Je zde skutečně jako hlavní linie případ Haralda. Jakoby na úkor soukromého života její i jejích dětí.

Celkové hodnocení je velice dobré. Kniha mě nutila přemýšlet a ne jí jen proletět. Toto dílo se zkrátka nedá „hltat“, musí se vychutnat. Přes jednu jedinou mrtvolu (na severskou knihu neobvyklé) a bohatou historickou stránku mě kniha bavila. Takže rozhodně doporučuji a ráda se setkám s dalším dílem série.

Jitulisko.blogspot.cz