Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika

recenze

Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika (2014) 5 z 5 / Kapis
Ekonomix: Jak funguje (a nefunguje) ekonomika

Nemůžu jinak než hodnotit maximálně. A to nejenom kvůli nepřehlédnutelné podobnosti s úžasnou Gonickovou “Komiksovou historií světa“. Nevím, jestli je třeba něco moc dodávat, ale jako vždy musím, přičemž upozorňuji, že se bohužel neobejdu bez pár vulgárních výrazů, za což se předem neomlouvám. Myslím si, že by si tohle měli přečíst všichni, už jen proto, že je to první kniha o ekonomice, z které ji lze pochopit a nedá se u ní nudit. Je taky samosebou o politice, protože to jsou spojené nádoby. Hlavně by si ji ale měli přečíst ti, co mají např. rádi Kalouska (opravdu jsou i takoví, ač se tomu mozek zdráhá uvěřit). Z knihy je zcela zřejmé, kam celý náš "svobodný" západní svět směřuje. Téměř veškeré bohatství se kumuluje v rukou 1% lidí, kterým to samozřejmě dává moc i politickou a tito si pak upravují legislativu tak, aby k hrnutí ještě většího bohatství na svou hromadu nestálo nic v cestě, vlastní média, kterými vymývají mozek většině populace, kterou krmí hloupostmi a odvádějí pozornost od svých špinavých machinací. A to není zdaleka všechno! Autor je Američan a proto velmi pečlivě sleduje především americkou politiku a ekonomii (ale nenechává nit suchou ani na Británii, Rusku a Číně). Ono se to týká ale celého světa, protože americká politika a ekonomika ovlivňuje celý svět a je mu nevybíravě vnucována. Kdo se ji postaví, je samozřejmě hned Hitler (Husajn, Ahmadínežád, Kaddáfí, Asad, Putin). Dovolím si tady trochu větší odbočku a zacituji historika Roberta Kvačka, kterého se v jednom rozhovoru ptali:

„Místo aby se politici radili s historiky, spíš zaznívají vulgární primitivní paralely - každou chvíli je něco "Mnichov" a někdo "Hitler"".
RK: „To je nejenom neoprávněná paralela, ale je to ještě vážnější. Víte, nazvat někoho Hitlerem znamená exkulpovat Hitlera. Hitler byl masový vrah desítek miliónů lidí, to nemá srovnání, a když ho někdo přesto použije, tak nejde ani tak o tu osobu, kterou k Hitlerovi přirovnává, ale o Hitlera samotného - jde o to, že Hitlera zbavuje viny".

Celý “náš“ svět pak přebírá se slepou poslušností americké ekonomické modely, které jsou primárně vytvořeny pro bohaté, jako malinký příklad z knihy, který měl platit i u nás, mě napadá návrh poslední pravicové vlády, ve které byl Kalousek ministrem financí – chtěl osvobodit od zdanění dividendy. Naštěstí se to zarazilo, ale je zaznamenáníhodné, že i když ten zjeb už prakticky nemá žádnou oficiální politickou moc, média ho jsou furt plné. Jedním z dalších zásadních poznatků je skutečnost, kterou také spousta lidí vidět nechce - že zisky jsou soukromé, ale ztráty jsou socializovány a musí je zaplatit všichni. Ti nejmocnější a nejbohatší vždy křičí po deregulaci a minimálním státu, pak ale většinou jako první natahují ruku k tomuto státu, když kvůli vlastní hamižnosti mají být ve ztrátě. Vezměme si takového zkurvysyna Bakalu, velkého knížecího kámoše - dostal v podstatě zadarmo podvodně od Zemanovy levicové vlády OKD, za těch 10 let vyvedl cca 60 miliard Kč, rozporcoval to, a co šlo rozprodal, zadlužil, a když se jeden rok má dostat do ztráty - zavřít, zrušit, necháme to běžet, jen když pomůže stát. A ještě se najdou lidi, kteří ho obhajují, vždyť je to pan bezúhonný podnikatel. Hovno! Je to rakovinový vřed a neštěstí našeho MS regionu, který je schopen cenzurovat i televizi, kterou musíme všichni povinně platit. Ale věřím, že už mu v pekle strouhají pěkný kůl, na který ho napíchnou.

No, na to, že jsem si ze začátku položil otázku, zdali je třeba něco dodávat, jsem se docela rozjel, takže už to utnu, protože tato kniha je přímo pokladnicí, ze které by se dalo dlouho ukazovat na spoustu reálných příkladů, s kterými bohužel máme hodně málo možností bojovat, takže nakonec jen:
VÝBORNÁ ZÁLEŽITOST, VŘELE DOPORUČUJI, VŠICHNI SI TO PŘEČTĚTE, TŘEBA SE ZAČNETE NA SPOUSTU VĚCÍ DÍVAT TROCHU JINAK!!!!

kadak
03.12.2014

Kapis, fajna recenze, trošku jsem sice cítili odklon od recenze knihy k recenzi současného dění, ale jinak fajne jak cyp! Kaj se to dá kupit? Ta Ekonomie a ty dějiny?

Díky za info.