Tato recenze byla smazána.

Dvanáct žen, dvanáct osudů

recenze

Bábovky (2016) 5 z 5 / Mikik
Bábovky

V novém románu Radky Třeštíkové se prolíná dvanáct osudů různých žen.

Česká autorka, která se do povědomí čtenářů dostala přispíváním do blogu časopisu Respekt a poté i svými dvěma knihami, se vrací s románem, který je plný emocí, lásky i bolesti.

První postava Rebeka je mladá žena, která se zmítá ve vztahu se ženatým mužem. Ten si k ní od ženy odskakuje v pravidelných intervalech, ale k rozvodu se moc nemá. Rebeka pomalu přestává věřit ve společnou budoucnost, ale najednou se vše zkomplikuje.
Karolína netouží po ničem jiném než po těhotenství, no s manželem se jí to nedaří. Jejich manželství se ocitá v zoufalé situaci, kdy už z něj zbylo jen čekání na plodné dny. Karolína by se nedivila, kdyby měl manžel milenku. Dokonce je přesvědčena o tom, že ji opravdu má. Ale ani ona se s jejich krizí nevypořádá právě čestně, ale možná je to přece jen nejlépe jak může.

Další, starší Miluška, se právě dozvěděla zdrcující zprávu, se kterou možná nebude mít šanci se vyrovnat. Žena, která vždy myslela na ostatní, má najednou pocit, že svůj život vůbec neprožila a doufá, že bude mít dost času to napravit.
Patnáctiletá Nikola by zase dala vše za starostlivou matku nebo aspoň za někoho, kdo by jí projevil nejmenší zájem. Zoufale potřebuje být milována a dělá vše proto, aby na sebe strhla trochu pozornosti. A ne vždy tím správným způsobem. I když co je správné, když nemáte nikoho, kdo vás má rád.

To jsou příběhy čtyř žen, které spolu zdánlivě nemají nic společného, ale opravdu jen zdánlivě. Vše se vším souvisí a postavy této knihy si jsou blíž než samy tuší. Kniha Bábovky není klasickým románem, kde děj začne, graduje a pak skončí. Je to kniha, ve které se příběhy prolínají, některé spolu souvisí víc a jiné zase míň.

Bábovky jsou psychologickým pohledem do duše a je jedno, jestli je té duši patnáct nebo padesát. Každá postava dokáže něco předat a celý příběh donutí čtenáře k zamyšlení nad jeho životem. Pokud toto bylo autorčiným záměrem, tak má u mě tedy rozhodně splněno.
Ze stránek na nás dýchá romantika, ale i nenávist. Bolest a zároveň i radost. Emocemi je kniha opravdu protkaná. Autorka píše strašně lehce a jednoduše, takže čtení jde skoro samo. Dotýká se krásných témat života, jako je manželství, mateřství, ale nebojí se ani těch špatných, třeba nevěry a zlodějství.
Jak se s nevěrou vypořádat nebo jak být svému dítěti dobrou matkou nás tato kniha nenaučí, ale ukáže nám pohled z obou stran a že není vše jen jednobarevné.

Pokud si chcete po těžkém dni odpočinout nebo si jen prostě přečíst krásnou knihu, sáhněte po této. Uvařte si čaj, ukrojte bábovku a nechte se pohltit příběhem, který za to opravdu stojí.

Mikik
01.07.2016

No, samozřejmě každý odpočívá jinak:-). Já třeba mám tenhle styl ráda, takže jsem hodnotila takto :-)

Kamelie99
30.06.2016

Nevim, zda Babovky jsou zrovna volba na odpočinek po náročném dni. Abych se přiznala příběhy mi na dobre náladě nepridaly :-) spis naopak.

Mikik
05.05.2016