Tato recenze byla smazána.

Dokonalé ticho je předzvěstí obrovské bouře

recenze

Dokonalé ticho (2016) 5 z 5 / Mikik
Dokonalé ticho

Rosamund Luptonová se po velkém úspěchu románu V plamenech a Sestry vrací s ledově psychologickým thrillerem.

Přes severní Aljašku až za polární kruh se řítí obrovský kamion. Sedí v něm Angličanka Yasmin s desetiletou dcerou Ruby. Snaží se dostat do jedné odlehlé inuitské vesnice. Zde měl při tragickém požáru i se všemi obyvateli zemřít Rubyin otec Matt. Yasmin je ale přesvědčena, že její manžel žije a je ochotna riskovat dalekou cestu, aby Matta našla.

Ruby také nevěří, že otec zemřel a podporuje svou matku, až se obě ocitají na nebezpečné trase. Pro Ruby je tato cesta těžkou zkouškou, od mala je hluchá a nyní se v temnotě nemůže spolehnout ani na svůj zrak. Během cesty dostává tajemné emaily, které zpočátku považuje za stopu, jak se dostat k otci. Emaily jsou ale stále zvláštnější a Yasmin začíná mít pocit, že kromě ledu a sněhu je doprovází ještě něco zlého.

Trefnější název by tento román mít nemohl. Dokonalé ticho naprosto vystihuje pocity malé holčičky, která od narození nic jiného nezná. Ticho. Ruby popisuje své vnímání zvuků, protože ač je hluchá, vnímá určité vibrace a pojmenovává je. Knihu to ozvláštní a čtenář pronikne do světa neslyšícího člověka a trošku ho začne chápat.

Yasmin místy působí jako superžena a často jedná neuvěřitelně sebevědomě a dokáže se vypořádat s mnoha nástrahami, ale přesto to nepůsobí přehnaně nepřirozeně. Je to milující žena, která chce za každou cenu najít manžela a ochránit své dítě. Aljaškou se k nim ovšem řítí obrovská sněhová bouře a Yasmin netuší, zda dokáže zvládnout i tuto nástrahu.

Čeká rodinu shledání?

„Yasmin byla ráda, že Ruby neslyší, jak prudce venku fouká, polární vítr vanoucí vysoko ve stratosféře sestupoval k Zemi v podobě hurikánu, rozhoupával kamion a přes tundru hnal horizontální sněhové laviny. Teploměr na kamionu ukazoval, že venku je minus čtyřicet jedna a půl, přičemž se kvůli větru ochlazovalo ještě víc. Teploměr v kabině ukazoval deset nad nulou. Měly na sobě tolik vrstev šatstva, kolik jich vůbec našly, ale Yasmin nevěděla, jak dlouho by přežily, kdyby se jim zastavil motor.“

V knize se objeví pár poznatků o životě polárních zvířat a o přírodě na Aljašce, a do děje se to opravdu hodí. Hrozně mě zaujal kontrast živlů, které hlavní hrdiny provázejí. Matka s dcerou riskují život v ledové bouři, aby zjistili, zda jejich manžel a otec přežil rozsáhlý požár. Vše ale nakonec může dopadnout úplně jinak.

Autorka vykreslila prostředí románu tak dokonale, že budete slyšet blížící se sněhovou bouři. Uvidíte tu nádhernou přírodu, která obklopuje hlavní hrdiny. Tu krutou zimu, která je svírá.
Při čtení jsem byla neskutečně ráda za to, že jsem v teple doma a můžu sáhnout po horkém čaji. Tak autenticky na mě děj působil.