Dokážete překročit svůj vlastní stín?

recenze

Překroč svůj stín (2014) 4 z 5 / Rose18
Překroč svůj stín

Echo Emersonová a Noah Hutchins řeší závažné problémy v rodině. Oba dva si prožili těžké chvíle, na které do konce života nezapomenou. Oba dva mají velké sny, které by si jednoho dne chtěli naplnit. Mají toho tolik společného, ale zároveň jsou tak odlišní. Co se stane až se poznají blíž? Pomohou si navzájem odstranit všechny překážky, které jim život hází pod nohy? Dokáží překročit své vlastní stíny a nechat minulost za sebou?

MŮJ NÁZOR:
Poprvé jsem se o této knize dozvěděla asi před rokem a půl. Zaujaly mne velmi kladné recenze a i samotná anotace knihy. V té době ještě kniha nebyla přeložena a já si tedy plánovala, že se do knihy pustím v angličtině. Ale najednou bum a kniha tady byla i v češtině! Radostí jsem skákala až do stropu. Od knihy jsem měla velká očekávání - možná až moc velká. Kniha mi je nesplnila. Nejspíš jsem to měla čekat.

Kapitoly jsou rozděleny na vyprávění hlavních dvou hrdinů - Echo a Noah. Knihy, kde se takto střídají kapitoly, mám ráda. Čtenář má možnost nahlédnout do hlav obou postav a žít jejich příběhy s nimi.

Po celou dobu čtení této knihy jsem si připadala jako u čtení lepšího dívčí románu, který je na trochu vyšší úrovni. Hrdinové knihy Překroč svůj stín ale řešili mnohem závažnější problémy než postavy, které vystupují v tuctových dívčích románech. Ve výsledku se celý děj točí kolem jednoho vztahu, což samo o sobě špatné není, ale kdybych to dopředu věděla, asi bych se na knihu nějak připravila. Kdybych byla o něco mladší, kniha by se mi asi líbila víc.

To, že je kniha určena spíše pro mladší čtenářky, jí neubírá na skutečnosti, že je velmi čtivá. Měla jsem ji přečtenou opravdu rychle. Je to nenáročné a oddechové čtení, které mne zaujalo, ale ne natolik, abych tady o knize básnila.

POSTAVY:
Postavy, které v této knize vystupují, jsem si oblíbila. Echo Emersonová i Noah Hutchins jsou hrdinové, které bych si dokázala představit i v reálném životě. Nic proti nim nemám, jsou to skvělé charaktery. Jejich vztah mne okouzlil svou nebezpečností a zakázaností, mohu-li to tak říci. Mimochodem Echo u mě má plusové body za lásku k umění a její tvorbě.

Echo a Noah chodili k terapeutce Collinsové. Paní Collinsovou mám ráda. Je to rozumná postava, i když se zprvu může jevit jako nesympatická a možná i trochu nafoukaná.

Když byla Echo ještě hvězdou školy, kamarádila se s ní Grace. Byly to nejlepší kamarádky. Poté, co se Echo dostala na úplné společenské dno, Grace ji odkopla. To už o Grace něco vypovídá. Namyšlená, arogantní holčička, kterou zajímají pouze povrchní věci. Naštěstí Echo zbyly ještě dvě kamarádky - Lila a Natalie -, které ji neopustily ani v těch nejhorších časech. Takhle se mají chovat nejlepší kamarádky.

OBÁLKA:
Obálka se mi líbí. Můžete na ní vidět Echo, která má zrzavé vlasy i v knize, ne jenom na obálce, a Noaha. Podle pozadí tipuji, že jsou právě u skříněk ve škole, což je velmi pravděpodobné, protože i v knize jsou skříňky zmiňované dost často.
4 z 5 bodů

CELKOVÉ HODNOCENÍ:
I přes zklamání z knihy, jsem si čtení víceméně užila. Jak už jsem výše psala, knihu doporučuji spíše mladším čtenářkám. Další díly, které už sice nepojednávají o Echo & Noahovi, si určitě ráda přečtu.

~~~

Název - Překroč svůj stín
Originální název - Pushing The Limits
Autor - Katie McGarry
Série - Pushing The Limits
Díl - 1.
Žánr - romantika, love story, psychologický román
Počet stran - 376
Vazba - hardback (bez přebalu)
Nakladatelství - CooBoo
Rok českého vydání - 2014