Dědička ohně

recenze

Dědička ohně (2016) 2 z 5 / Rose18
Dědička ohně

Celaena byla na králův příkaz vyslána do Wendlynu, do neznámé země s magií, s cílem zabít dědice trůnu. Jenže na tomto světadíle nevládne pouze království smrtelníků, ale i vílí národ, do nějž po nečekaném zjištění Celaena patří. Vydává se tak na nebezpečné a nepředvídatelné území pátrat po odpovědích, díky kterým by králi Adarlanu mohla zničit všechny jeho plány. Dostane ale odpovědi, po kterých lačnila? A dokáže zabránit zlu, které už pomalu vystrkuje své drápy?

Chaol a Dorian mezitím žijí své každodenní životy na skleněném hradě. Ne všechno ale zůstalo tak, jak by mělo. Jejich přátelství pomalu začíná rozdělovat obrovská jáma tajemstvích, kterou není radno překračovat. Chaol se navíc zaplétá do nebezpečné hry, kterou nemusí přežít...

Půlnoční koruna byla velký pokrok oproti Skleněnému trůnu. Věřila jsem, že se série bude postupně zlepšovat, a proto jsem do Dědičky ohně šla s nadšením a očekáváním. Bohužel ale autorka opět sklouzla k něčemu, co není u čtenářů vítáno...

Celá tato kniha ztroskotala na velmi nudném ději. Od knihy jsem očekávala zajímavý příběh, jelikož nás autorka zavedla do nového prostředí, ale toho se mi bohužel nedostalo. Děj knihy byl neuvěřitelně protahovaný, zdlouhavý a téměř nic se tam nedělo. Spisovatelka se uchýlila k nezáživným popisům a scénám, které by v knize mohla bez problému vynechat. Dokonce jsem se chvílemi musela nutit do čtení, což jistě žádnému čtenáři není příjemné. I odhalení, která si na nás autorka připravila, nebyla tak výjimečná a šokující. Zkrátka po dějové stránce to bylo jedno obrovské zklamání.

Tím, že se Celaena ocitá sama na novém světadíle Wendlyn, znamená dlouhodobé odloučení od Chaola a Doriana. V knihách mě milostné dějové linie baví, takže mě poměrně mrzelo, že na sebe musí pouze vzpomínat a nemohou být spolu. Země Wendlyn ale také znamená spoustu nových informací, nových postav a zajímavých příležitostí.

Co se týče sledování osudů postav v této sérii, na Celaenu, která je hlavní hrdinkou, Chaola a Doriana jsme již zvyklí. Tentokrát ale spisovatelka tuto knihu obohatila o čtvrtou postavu. Jedná se o čarodějnici Manon, díky níž se máme šanci dostat do světa těchto nemilosrdných a krutých bytostí. Autorka tak trochu oživila děj a ukázala nám, jak to chodí i jinde než jenom v Adarlanu (či ve Wendlynu).

Celaena je sama o sobě velmi zvláštní postavou, jelikož se v každém díle ukazuje v naprosto jiném světle. Postupně nám odkrývá svou duši, jako by se bála ji ukázat celou. Celaena v jednotlivých dílech působí jako nově zařazená postava do příběhu, ale to rozhodně není mínus či nějaký nedostatek - naopak mě tato postava baví. Jsem zvědavá, co dalšího se ve vražedkyni s pošpiněnou duší ukrývá.

Obálka:
Česká obálka je dle mého opravdu vydařená. Nese se v duchu předešlých dílů, jenom je laděna do jiné barvy, kterou je momentálně tmavě tyrkysová. Zadní strana knihy je opět celobarevná, což mi přijde jako zajímavý prvek na obálce. Název knihy se leskne do bronzova a v kombinaci s tyrkysovou to vypadá opravdu překrásně a dalo by se říci, že i luxusně.

Celkové hodnocení:
Nejsem si úplně jistá čím to je, že lidé tuto sérii hodnotí velmi kladně. Pro mne je to něco jako oddechové čtivo z fantasy žánru pro mladé, ale rozhodně bych knihy nezařadila jako jedny z nejlepších. První díl byl dle mého průměrný, druhý díl se vyvedl, ale třetí díl opět klesl. Se sérií Skleněný trůn je to jako na horské dráze a ještě si důkladně promyslím, jestli se pustím do čtvrtého dílu. Tato kniha mne bohužel zklamala hlavně z dějové stránky, která je možná v knihách ta nejdůležitější, a proto dávám tak nízké hodnocení.

---

Název - Dědička ohně