Bude někdy Ajla právoplatnou členkou Klanu?

recenze

Klan velkého medvěda 1 (1993) 5 z 5 / kej7my
Klan velkého medvěda 1

První z knih ze série Děti země. Dostala jsem se k ní skrz doporučení, tak jsem začala číst. Dá se říct, že dejme tomu prvních 50 stránek stálo za nic, pořád mi nějak nešlo dostat se do děje. Ale na tuto skutečnost jsem byla předem upozorněná, tak mě to nijak nepřekvapovalo. Ajla byla dítě Druhých, které jediné přežilo ničivé zemětřesení. Pětiletá kolčička byla vydána na pospas přírodě a jejích nebezpečných obyvatel. Zcela vyčerpaná a hladová hledala úkryt v jeskyni, kde na ni zaútočila samice jeskyního lva. Mlalá holčička ale naštěstí vyvázla a lev ji nezabil. Nicméně, byla ošklivě zraněná na noze. Určitě by zemřela, kdyby jí nenašla Iza, členka Klanu velkého medvěda, velká léčitelka a její pozdější adoptivní matka. Když se s ní Ajla prvně setkala, děj nabral na obrátkách a od té chvíle jsem se od knížky nemohla odtrhnout. Iza jí učila zvyklostem Klanu. Dalším členem její ové rodiny se stal Kreb, mocný mogur a Izin společnímu ohniště. Okamžitě jsem si oblíbila celou Aylinu novou rodinu, později i její nevlastní sestru Ubu a další členy klanu. Od začátku jsem nesnášela Brouda, přišel mi artogantní a nesympatický. Byl synem Bruna, náčelníka Klanu. Když se klan dozvěděl, že Ajla umí lovit prakem, byla to poslední kapka. Ajlina zvědavost, která pro ně znamenala drzost a nevychovanost, přiměla Bruna, aby Ajlu proklel smrtelnou kletbou. Když tak učinil, musela se Ajla stáhnout do ústraní a odejít z Klanu, aby zemřela. To jí však její pud sebezáchovy nedovolil. Tak moc toužila vrátit se k Ize a Krebovi, že celý zimní měsíc přežívala v malé jeskyňce. Nakonec přežila a vrátila se do klanu. Na první díl volně navazuje díl druhý. Doporučuji, je to moc příjemné čtení. A řekla bych, že i dost emotivní (vztah matky a adoptivní dcery, kterou brala za vlastní).