Anotace je jiná kniha, než kterou máte v ruce.

recenze

Syndrom odumřelé duše (2016) 3 z 5 / katule1992
Syndrom odumřelé duše

Je před námi další česká detektivka ze série Původní česká detektivka. Klasická malá, zelená knížečka k vodě. Já teda tyto knížky tak beru. Ráda je čtu především jako součást relaxace. Zkrátka nenáročné čtení. Jestli budete pokračovat ve čtení i dále, dozvíte se, proč mě tentokrát nejen tato kniha, ale především anotace a prodej této knihy zklamal. Není to sice žádná třetí světová, ale i tak jsem z toho celkem paf.

· HODNOCENÍ
Vždy se den dopředu dívám na novinky daného měsíce, abych věděla, jaké knihy budou nabízeny. Nebudu a nechci si brát knihy, které mě nenadchnout jen proto, abych měla recenzní výtisk.

Syndrom odumřelé duše ze všech nabízených původních českých detektivek vypadal nejlépe. Když se zaměříte na anotaci, pochopíte, co mě zaujalo.

Po dočtení knihy jsem byla docela překvapená, naštvaná a zklamaná. Bohužel kniha vůbec nebyla to, co anotace slibovala. Ještě zpětně jsem dohledávala informace k této knize, jestli jsem se přeci jen nespletla já, což by se mohlo stát. Ale ne. Abyste věděli o čem je řeč. Syndrom odumřelé duše je vlastně jeden příběh z celkových jedenácti. A to je to, co mi vadí. Neměla jsem žádné tušení, že je to detektivka složená z několika příběhů. A pakliže ani na internetovém e-shopu Moby nenajdete ani zmínku o této ,,drobnosti“ , nevím, co si mám myslet.

Samotné příběhy nebyly špatné, to rozhodně ne. Přesto většina z nich byla bohužel příliš jednoduchá a něčím i velice podobná. Nejvíce se mi líbily příběhy Andělův střemhlavý let a mnou očekávaný Syndrom odumřelé duše. Autor Roman Cílek se snažil o hru se slovy, spíše tedy o různé básnické prvky- anafory, metafora a další. Když ale čtete skoro v každém příběhu stejné prvky, je to do očí bijící.

Na druhou stranu si cením autorova nápadu obměny psaní a myslím si, že to může být bráno jako autorův podpis.

Co dodat ještě na závěr? Děkuji nakladatelství MOBA za poskytnutí recenzního výtisku. Ale podotýkám, že kdybych si já knihu sama koupila a zjistila, že jsou to pouze takovéto příběhy, asi napíši samotnému nakladatelství, proč to není nikde zmíněné. Vivat anotace !!

Stalo se Vám někdy něco podobného?
Jak byste reagovali vy?
Katy