ALIANCE - Velké finále trilogie Divergence!

recenze

Aliance (2014) 4 z 5 / Rose18
Aliance

Příběh třetího dílu se začíná odehrávat pár dnů po napadení centrály Sečtělých, při kterém zemřelo spousty lidí včetně Jeanine Matthewsové. Frakce padly. Na povrch se dostalo video, které všechno mění. Vlády se ujímá Tobiasova matka Evelyn spolu s odpadlíky. Lidé se bouří. Nelíbí se jim aktuální situace. Tris mezitím sedí v cele spolu s Christinou a Carou. Čekají tam na soud, na rozsudek, jak velký trest dostanou za zrazení odpadlíků.
Co bude dál? Co se stane s Tris a Tobiasem? Co se stane s celým jejich městem?

Nejprve se vrátíme trochu do minulosti. První díl (Divergence) jsem měla přečtený během chvilky, pro druhý díl (Rezistence) jsem si běžela ještě ten den, kdy jsem dočetla ten první. A co třetí díl? Na třetí a zároveň závěrečný díl jsem si musela počkat celý rok! Asi chápete, jak moc jsem se těšila.

Ještě, než jsem začala Alianci číst, rozhodla jsem se přečíst si předchozí dva díly. Takový re-reading se vždycky hodí. Knihy jsem si osvěžila - přeci jenom už je to rok, co jsem je četla, a zapomněla jsem toho víc, než jsem si původně myslela. U knihy Aliance je dle mého názoru velmi důležité vědět, co se stalo v předchozích dvou knihách.

Tato kniha je jiná. Nečekejte nic ve stylu předchozích dílů. Aliance se naprosto liší už jenom tím, že je vyprávěna ze dvou pohledů - Tris a Tobiase. Na Tobiase jsem si chvíli musela zvykat. Mé představy o něm byly maličko jiné, ale tím nechci říct, že se mi tenhle Tobias nelíbí. Jsem naopak ráda, že mu konečně vidím do hlavy. Jeho myšlenkové pochody jsou zajímavé.

Alianci jsem se snažila číst pomalu, abych si mohla vychutnat celý příběh, který nabízí. Při čtení této knihy jsem si užívala každou přečtenou kapitolu, stranu, odstavec, větu, slovo a dokonce i písmenko. Veronica Roth je spisovatelka s velkým S.

Co si budeme povídat, Aliance je skvělá kniha, ale i tak má své mouchy. Celkový děj knihy mě víceméně zklamal. Čekala jsem něco většího, něco více převratného a hlavně - více akce! Většinu knihy se neustále něco řeší. Dále mi vadilo časté používání odborných termínů - některé dialogy jsem si musela přečíst třeba i třikrát, abych jim porozuměla.

Postavy se v průběhu celé série (a hlavně této knihy) hodně změnily - k lepšímu. Situace a podmínky nebyly vůbec jednoduché a vsadím se, že by změnily každého. Z Beatrice se stala rozumná hrdinka, která se už do ničeho nevrhá po hlavě. Raději si to promyslí.

Obálka:
Když byla zveřejněna obálka k tomuto závěrečnému dílu, jen jsem si ťukala na čelo a říkala: "Proč? Proč? Proč tahle obálka?". Jak už jste asi pochopili, obálka se mi zprvu vůbec nelíbila. Oranžovou moc v lásce nemám. A proč ty vlny? Teď už ale chápu, že se tato obálka k příběhu dokonale hodí. A navíc jsem si ji i oblíbila. Naživo vypadá stokrát lépe než jako pouhý obrázek na obrazovce počítače, takže ode mě má palec nahoru!
5 z 5 bodů

Celkové hodnocení:
Mrzí mě, že tato dystopická série skončila. Ke konci Aliance se nijak vyjadřovat nebudu, aby to pro všechny ostatní čtenáře bylo překvapení. Ale myslím, že k tomu můžu napsat to, že to bylo skvělé a opravdu velmi silné čtení. Po dočtení knihy jsem zůstala civět do zdi. Nemohla jsem myslet na nic jiného. Nikdy v životě na tuhle sérii nezapomenu. Forever in my heart.

Sérii Divergence doporučuji všude, kde můžu. Takže i tady. Mám na to tady prostor, a proto píši: Všichni dospívající či dospělí, kteří mají rádi akci, dobrodružství a romantiku, by si tuhle sérii měli přečíst. Je to jedna z těch (nej)lepších sérií, opravdu skvělé čtení.

~~~

Název - Aliance
Originální název- Allegiant
Autor - Veronica Roth
Díl - 3.
Série - Divergence
Žánr - dystopie
Počet stran - 361
Vazba - hardback (bez přebalu)
Nakladatelství - CooBoo
Rok českého vydání - 2014