Aliance

recenze

Aliance (2014) 4 z 5 / Waver
Aliance

Válka skončila, moc Sečtělosti potlačena, ale výhra je nejasná. Odpadlíci v čele s Tobiasovou matkou převzali vládu nad městem a nastolili režim bez frakcí. Lidé už se nebudou rozdělovat do frakcí, ale nejsou ani obyčejnými lidmi - nové vedení města ze všech udělalo odpadlíky. Situace je ale stále nejasná - poté, co se povedlo promítnout video, kde mluví Edith Priorová, je část lidí ve městě pobouřená a touží se podívat ven - za plot. To všechno vyústí v zrod organizace, která si začne říkat Aliance. Tris s Tobiasem se musejí vydat za hranice města - a to, co za hranicemi zjistí, je obrovské překvapení, které jejich svět změní ještě více, než si původně mohli myslet.

Aliance je poslední díl z Povstalecké trilogie - a řekla bych, že názory lidí na ni se místy dost liší. Kniha je o něco méně akční než předchozí díly, ale hlavním rozdílem oproti předchozím dvěma dílům - Divergenci a Rezistenci - je fakt, že je napsaná nejen z pohledu Tris, ale také Tobiase. Někomu spojení těchto dvou pohledů nevyhovuje, ale mě vyhovovalo. Sice je to dost zvláštní, ale alespoň má čtenář možnost nahlédnout nejen do myšlenek Tris, ale také do myšlenek Tobiase - a díky tomu má šanci Tobiase také lépe poznat. Pro mě je to zkrátka taková milá změna - která je navíc přirozená vzhledem k tomu, jak celá kniha skončí (a to, jak celá kniha - a vlastně i série - skončí určitě nebudu zmiňovat, spoiler je sprosté slovo, zvlášť v recenzi - a proto se spoilerům vyhýbám jako čert kříži).
Ale celkově způsob, jakým je celá kniha napsaná je čtivý, děj se na začátku možná až zbytečně vleče, řekla bych - a tím, že kniha obsahuje mnohem méně akce, než předchozí díly, možná může na někoho působit lehce nudně, ale mě to tak nepřipadalo. Spíš jen začátek byl skutečně zbytečně protažený, to tam být nemuselo.

Celou ''divergentní'' sérii mám ráda, ale musím se přiznat, že na mě poslední díl nepůsobil tak, jako ty předchozí. Očekávala jsem, že bude Aliance ještě lepší, než Rezistence, a to už kvůli jakémusi epickému zakončení série, ale nějak jsem se musela splést. Aliance je podle mě nejslabším dílem celé série - a těžko říct, proč tomu tak podle mě je, ale neznamená to, že by byla špatná. Jen není tak dobrá, jako předchozí dva díly. Pak je tu ta věc s koncem knihy, který spousta lidí shledala jako nešťastně vyřešený - mě osobně přišel konec přirozený, ale trochu nedomyšlený. Ráda bych se tomu věnovala nějak více, ale vyhýbám se spoilerům, takže dál už budu mlčet.

Veronica Roth patří mezi moje oblíbené autorky a šokující odhalení v tomhle díle je sice skutečně šokující, ne jen šokující v tom smyslu, aby nakladatel nalákal čtenáře - ale také bych řekla, že lehce nedomyšlený, možná až nedopracovaný. Autorka zde podle mě měla možnost si více s věcmi pohrát, trochu lépe dodělat děj - a skutečně to trochu více propracovat, protože na mě chvílemi Aliance dělá dojem trošku odfláknuté práce. Možná mě za můj názor bude někdo chtít ukamenovat, ale skutečně to na mě dělá takový dojem. Nejvíce v porovnání s předchozími díly, které mě naprosto uchvátily nejen svou propracovaností, dějem a postavami - ale celkově měly osobité kouzlo a jiskru, kterou podle mého názoru Aliance zdánlivě postrádá.

Aliance není špatná, ale nesplnila moje očekávání, které ve mě vyvolal fakt, že Divergence byla skvělá a Rezistence ještě lepší - takže jsem nadšeně očekávala úžasné zakončení v podobě ještě lepšího knižního kousku, než byly předchozí dva v sérii. No, tak nějak jsem Alianci přecenila, ale nehodlám ji zbytečně začerňovat. Stále je to pěkná kniha, jen v porovnání s předchozími díly je o něco horší, alespoň dle mého názoru.