Ajla pozná velké přátelství

recenze

Údolí plavých koní 1 (1994) 5 z 5 / kej7my
Údolí plavých koní 1

Ajla je prokleta a proto musí opustit svůj milovaný Klan, ve kterém jí z rodiny zbyl jen její malý synek Durk a sestra Uba, která byla Broudem donucena, aby maličkého přijala u svého ohniště. Jelikož se Ajla nenarodila v kmeni, nedokáže přijmout, že by po prokletí měla co nejdříve zemřít. Její pud sebezáchovy jí to prostě nedovoluje. A proto putuje a hledá Druhé lidi přesně tak, jak jí to řekla Iza, než zemřela. Měli by podle ní být na severu. Ale když tam Ajla dorazí, nikdo tam není. Je zklamaná, ale pokračuje dál ve své cestě, až narazí na kouzelné údolíčko, na němž se pasou stepní koně a je tu všeho dostatek. Její nadšení z místa ještě podtrhne nalezení malé útulné jeskyňky. Ajla si řekne, že by zde mohla přečkat zimu, a tak si začíná dělat zásoby, nutné pro přežití. Logicky, prakem moc potravy neuloví. Proto se začne cvičit v lovu oštěpem. První její terč je klisna z údolí, kterou zažene do jámy. Pak si ale všimne, že zabila matku malého hříbátka.. Láska jí nedovolí ho nechat napospas hyenám a proto se ho ujme a vychová ho. Dá mu jméno Víha. Koník je jí pak i prospěšný. Jeho nesčetněkrát větší síla pomáhá Ajle vytáhnout ulovenou zvěř z jámy a dopravit jí do jeskyně. Naučí se na Víze dokonce i jezdit a lovit tak ze hřbetu koně. Po cestě z posledního lovu - na soba - se octnout na místě, kde Ajlou vyplašené stádo podupe malé nebohé mládě jeskynního lva. Má zlomené obratle a roztříštěnou lebku, nicméně, stále žije. Ajla chvíli váhá, ale nakonec se rozhodne že ho uzdraví. Dá mu jméno Drobek. Brzy se Drobek skamarádí s Víhou a hrajou spolu nesčetně Ajle směšných her. Drobek Ajle nahrazuje dítě, o které přišla v Klanu. Mezitím dva bratři, Thonolan a starší Jondalar, putují k ústí Matky, největší řeky. Byl to Thonolanův nápad, ale Jondalar nechtěl, aby jeho bratr šel sám. Cestou na Thonolana zaútočí nosorožec a ošklivě ho poraní. Jondalar začne propadat panice, když vidí, kolik krve už bratr ztratil, když v tu se objeví lidé. Požádá je o pomoc. Muži s sebou přinesou starou, téměř stoletou ženu, matku šesti generací jejich kmene. Ta po prozkoumání obou mužů rozhodne pro Jondalara. Chce, aby další generace měla modré oči tak, jako má on. Proto Jondalar stráví jednu noc s dívkou, s níž vykoná obřad, kdy přijde o své panenství. Po bratrově uzdravení putují dál. Narazí na další kmen, kde se Thonolan zamiluje do Tamiji a rozhodne se na místě zůstat a dívku si vzít. Opustí Jondalar bratra a vydá se k ústí Matky sám? Hledá i on pravou lásku, kterou nikdy nepoznal? Setká se s Ajlou? ..To nevím, ale doufám, že se to dozvím v dalším díle této ztrhující ságy.
JSEM NADŠENÁ!