xxiixxi xxiixxi komentáře u knih

Sál smrti Sál smrti Peter May

Audiokniha:
Mám tyhle čínské romány ráda hlavně pro jejich popis čínské společnosti, zvyků a reálií. Zločiny mi vždycky zavání trochu konspiracemi a spiknutím celého širého světa atd, ale dobrá, prostě to k těmto knihám patří. Líbí se mi vyšetřování zločinů a lékařské prostředí. Hlavní hrdinové jsou na facku, jako v předchozích dílech, a stále mi přijde Margaret jako rozmazlené děcko. Naštěstí audioknižní interpreti a zvukové kulisy jsou perfektní. Největší plus je tedy ta Čína, jinak si s autorem bohužel nerozumíme, škoda.

11.11.2021

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Audiokniha:
Ach jo, další pokus s Mayem a zase taková rozporuplnost! Už zde několikrát zmiňované popisy prostředí, jídla, zvyklostí a historie byly opravdu dechberoucí a perfektní, ALE! Minusy vidím v zápletce, hlavním záporákovi a Margaret byla většinu knihy na pěst a prostě neuvěřitelná. Nevím, jestli je detektivka psaná tímto způsobem záměrně, ale knihu jsem poslouchala jako kulisu a nevěnovala ji náležitou pozornost, a přesto jsem odhalila vraha tak v polovině příběhu a to je, věřte mi, co říct. Důkazy hlavní hrdinové jakoby neviděli a ještě klidně vyzrazovali průběh vyšetřování každému na potkání.
No řekněme, že tato kniha byla zklamáním, potenciál měla totiž daleko větší.

03.10.2021 3 z 5

Syndrom E Syndrom E Franck Thilliez

Audiokniha:
Přednes a atmosféra u audioknihy byly naprosto parádní, myslím, že to pak z poslechu knihy udělalo skvělý zážitek.
Samotný děj knihy byl hodně zajímavý a dost děsivý, hlavně pokud je na tom něco pravdy. Hlavní kladný hrdina detektiv má opět, jako ve spoustě jiných novodobých detektivkách, psychické problémy, ale tento mi byl sympatický, navíc jsou jeho problémy pochopitelné.
Jen se mi nelíbila ta část, kdy byla do případu zatažena i cizinecká legie, a pak samotný prvoplánový závěr, který mě měl navnadit k přečtení dalšího dílu.

03.10.2021 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

AUDIOKNIHA:
Wow, tak přesně tohle je moje noční můra! Jednoho dne zjistit, že v mé blízkosti je skrytý psychopat.
Zápletka mě tedy celkově překvapila a konec ještě více.

21.08.2021 4 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Audiokniha:
Pro mě velmi exotické prostředí Laponska a místních obyvatel, sobů, polární záře a polární noci. Musím říct, že mne to hodně nalákalo se tam někdy podívat a zažít to. Jako audiokniha to mělo perfektní atmosféru, krásný přednes i hudbu. Poslouchala jsem audioknihu spíše jako kulisu, takže nemohu úplně hodnotit vyšetřování a zvraty, ale samotná zápletka na mě neudělala ani tak velký dojem jako spíše celková atmosféra místa, takže to bude asi to hlavní, co si zapamatuji :-) Pro tu atmosféru každopádně stojí za přečtení.

21.08.2021 4 z 5

Krotitel Krotitel Camilla Läckberg

(SPOILER) * posloucháno jako audiokniha*
Moje první setkání s autorkou. Nebylo to špatné, ale na druhou stranu by to mohlo být i lepší. Podobně, jako zmiňovali již mnozí přede mnou, tak se mi to zdálo překombinované, bylo zde opravdu hodně matoucích jmen (navíc v audioknize se jen mihne jméno a člověk hned neví, nemůže zastavit a snadno se vrátit - ale zase má navíc tu dramatizaci událostí a proto audioknihy detektivek a thrillerů tak ráda poslouchám), takže pro lepší orientaci bych si potřebovala knihu pustit ještě jednou. Dále utnutý závěr, kdy jsem ještě kontrolovala, jestli tam přecijenom není další kapitola, kterou bych si mohla přehrát.
Ale musím přiznat, že to bylo napínavé a několikrát jsem přehodnotila svůj odhad pachatele.

29.11.2020 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jsem opravdu ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst, zanechala na mě hluboký dojem a zároveň mě navnadila k poznávací návštěvě Brna. Ale zpět ke knize - všechno tu už asi bylo řečeno, jen asi vyzdvihnu, že tolik nespravedlnosti člověk nemůže ve zdraví přečkat, Gerta to zvládla vcelku dobře. V těchto knihách mě vždy rozruší, že my jako čtenáři toho víme víc (proč se ostatní nějak chovají, jaké měli důvody atd), než jednotliví hrdinové, kteří pak dělají chybné soudy, a pravdu se nikdy nedozví. Kdyby udělali jiná rozhodnutí, tak by to s nimi dopadlo lépe atd. Připomíná mi to osudy hrdinů knihy Hana.
No, dodala bych, že jsem se dozvěděla dost nového a obávám se, že všechny události se opravdu staly...

14.04.2019 5 z 5

Zběsilost krve Zběsilost krve J. R. Ward (p)

Možná už jsem wardovskými upíry přesycená, ale prostě mne to moc nebavilo, lepší hodnocení dávám spíš díky nostalgii a předchozím dílům. Všechno šlo podle obvyklého mustru - zamilují se, nechtějí se, chtějí se, rozhádají se, chtějí se... :-D A Novo a Peyton mě prostě zklamali, Saxton to měl celkem lehké a autorce jsem to tentokrát prostě nezbaštila :-)

14.04.2019 3 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

(Audiokniha)
Příjemné poslouchání, poslouchám jako kulisu a příliš se nezaobírám tím, jak na pachatele mohli hlavní hrdinové s tak málo indiciemi přijít. Je to prostě taková oddychovka, kde si spíše užíváte popisů hradů, tvrzí, měst a oděvů a fakta jdou malinko stranou. Poslouchám/čtu díly napřeskáčku, takže pro mě nejsou ty už několikrát zmiňované chybičky tolik do očí bijící. Ale docela to podněcuje můj zájem o historii, vyhledávání si reálií či údálostí na wiki a mám chuť se vydat na prohlídku Pražského hradu, Kokořína či Bezdězu. Takže si myslím, že knihy svůj účel plní - pobaví a i lidé, kteří si o Přemyslu II. Otakarovi pamatují jen to, že byl Železný a zlatý, se dozvědí i něco víc a třeba to prohloubí jejich zájem o historii a podobně.

09.03.2019 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Tak nějak nevím, jak hodnotit. Některé aspekty mě vážně bavily, třeba takové naprosto nedůležité detaily a popisy okolí či postav, které s dějem vůbec nesouvisely. Nápad s klinickou smrtí byl také hodně dobrý, absurdní byrokracie přivedená až do krajnosti byla někdy až rušivá, ale proč ne, že. První polovina se mi zdála lepší, druhé prostě něco chybělo, byl to vlastně neustálý sled útěků a bojů, no a konec se mi nelíbil, příš jsem ho jen rychle přelétla, abych byla na konci. Myslím, že to mohli napsat lépe.

15.02.2019 3 z 5

Jan Masaryk Jan Masaryk Pavel Kosatík

Dozvěděla jsem se mnoho nového, protože jsem toho žel o této důležité osobě věděla pramálo. Nebylo to příliš veselé čtení, ale nemohu Jendu jednoznačně odsoudit, protože diplomacie mi připadá složitá, jak jiný vesmír. Tak nějak vnitřně doufám, že se někdy dozvíme, jak to bylo s jeho smrtí, navíc si myslím, že i on by si to zasloužil.
Napsat takovou knihu bylo jistě opravdu velmi obtížné a byla napsaná velmi dobře.

09.02.2019 4 z 5

Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Globální samoobsluha - Jeff Bezos a věk Amazonu Brad Stone

(audiokniha)
Vcelku dobré, ale žádnou úplně překvapivou věc jsem nezaregistrovala. Docela zajímavý pohled na prodej, management a tak, ale nedozvěděla jsem se nic o Kindle čtečkách, tedy možná, že je to moje chyba a přeskočila jsem kapitolu, ale vážně jsem tam slyšela jen jednu zmínku. Přitom to mohlo být zajímavé čtení.

20.01.2019 3 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

(Audiokniha)
Mrazivé čtení, jako poslech velmi napínavé, kdyby nebylo konce se Sophii, tak by mi asi spadla brada a nechápala bych předchozí komentáře přede mnou. Ale i tak mi připadá, že jsem četla jinou knihu než ostatní :-) Mně to právě přišlo až moc reálné a uvěřitelné, když tedy budu předpokládat, že část hlavních hrdinů byli psychopaté a zbytek byl více či méně narušený. Trochu lituji, že jsou další díly. Knihy, které nemají pokračování, mají pro mě svoje kouzlo a většinou je stejně nejlepší ten první díl.

10.01.2019 5 z 5

Ďáblův podíl Ďáblův podíl J. R. Ward (p)

Bohužel, pro mne zklamání, příliš sladce romantické. Od autorky zbožňuji Bratrstvo Černé dýky, kde je nadpřirozeno, akce a erotika, takže tam trochu přivírám oči a knihu ženou dál tyto věci. Tady to ale prostě bylo v duchu "Všechno se v dobré obrátí, všichni rebelové, lenoši i rozmazlenci se polepší a zazvoní zvonec a pohádky bude konec".
SPOILER:
Dlouho očekávané páry se hopem spárovaly až v závěru knihy, předtím to byla průměrná detektivka. Škoda.

27.12.2018 3 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Trochu překombinované a ta hlavní záporná rodina, to byl tedy výkvět. Příběh bych možná hodnotila o půl hvězdičky slabší, ale nebylo to tak hrozné, za přečtení určitě stojí a já mám pro tohohle autora prostě slabost.

14.12.2018 5 z 5

Dívka, která spadla z nebe Dívka, která spadla z nebe Simon Mawer

Hezký pohled do válečné Francie a praktik tajných služeb, některé situace byly velmi napínavé a dechberoucí.

01.12.2018 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

(Audiokniha) Kniha na mě udělala obrovský dojem. Téměř neustále mrazivá atmosféra vyvolávající mrazení v zádech nebo nevolnost...
Do mobilu jsem si stáhla plánek moskevského metra, abych byla stále v obraze.

01.12.2018 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

(audiokniha :-))
Docela dost jsem se těšila, podle ohlasů kniha měla obsahovat má oblíbená témata - historie, Skotsko, romantika, erotika, nadpřirozeno a další. Ale nebylo to úplně ono. Chvílemi byl pro mě děj až moc romantický, kýčovitý, všechno na růžovo (a to proti červené knihovně vůbec nic nemám, spíše naopak) a na další stránce hned zase vcelku brutální. Dojem mi kazily vcelku nereálné události a to rozhodně nenarážím na čarodějnice :-D Postavy sice ne nezranitelné, ale samozřejmě nesmrtelné a vždy ve správný čas na správném místě. Hlavní hrdinka se až překvapivě snadno srovnala s pobytem v 18. století, její okolí to vzalo také bez problémů. Místy ale reagovala hystericky a to zrovna v situacích, které mi nepřišly až tak vyhrocené. Také mi přijde, že se námět knihy dal využít lépe, např. využít schopností a vědomostí hlavní hrdinky, skotských reálií a historické doby, takhle mi v hlavě zůstanou hlavně hrátky ve křoví na sto způsobů a útěk z místa na místo. Kladně hodnotím vyzdvižené bylinkářství.
Zatím jsem viděla první díl seriálu a také jsem si z něj nesedla na zadek, ale celkově nechci tuhle sérii vzdávat, možná byla na vině audiokniha. Další díl si chci určitě přečíst, pár věcí mě tam zajímá :-)

21.11.2018 3 z 5

Ze života fotografa Ze života fotografa Petr Jan Juračka

Skvělá kniha a každá kapitola by vlastně vydala na celý příběh. Ráda jsem se podívala, jak to opravdu vypadá při nejrůznějších expedicích, především co a kolik práce je za těmi nádhernými fotografiemi.
Závidím autorovi jeho schopnosti proklouznout všemi peripetiemi, které ho na cestách i v životě potkají, jak neztrácí optimismus a naději, a při další výzvě se ještě překonává. A jak si jde za svým, ale ne přes mrtvoly :-)
Doufám, že bude další pokračování ;-)

04.11.2018 5 z 5

Prvorozený: Královský úděl budoucího císaře Karla IV. Prvorozený: Královský úděl budoucího císaře Karla IV. Melita Denková

Myslím, že je to hezky napsané, beru to jako románek, kde jsou hlavní postavy podle motivů skutečných osob. Tak nějak to třeba mohlo být.
Velmi se mi líbilo, že kniha přibližuje i život obyčejných obyvatel ve středověku, objevovla se tam pro mě nová slova a byla i vysvětlena.

07.10.2018 4 z 5