Ulriška Ulriška komentáře u knih

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Jak výstižný název!
Vyrážíme na turné s prasátky, slípkami, kravička se také najde, přisedl též medvídek, jeleni v říji, i ten pes, co štěká, ale nekouše, a nezapomeňme na laňku a beránka.
Když však vezmou do ruky své hudební nástroje, stávají se pod taktovkou krotitele kouzelníky, kterým vestoje aplaudují vyprodané sály. Já se přidávám a tleskám autorce, jež mě pobavila, dojala a nechala soucítit s těmi, kteří jsou mnohdy vnějšími okolnostmi nuceni ztrácet svou lidskou i uměleckou hodnotu.

12.01.2024 4 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

Těch nemnoho stránek mě doslova vcuclo. Jak ubíhaly a Danielino ztrácení sebe samé se stupňovalo, i mně bylo fyzicky špatně. Ta tíha každého nádechu, sevřené útroby. Já byla osvobozena otočením posledního listu. Já ano ...

22.12.2023 4 z 5

Pohádky Pohádky Olga Scheinpflugová

Buď už jsem stárnoucí senilka, nebo jsem právě dočetla příběhy jímavé, hluboké, které pod povrchem pohádkového hávu přinášejí mnohá poznání o pádech pyšných, o promarněných životech a hodnotách, jež bereme jako samozřejmost.
Vykoupená čarodějnice, O bláhové jedli a Straka je moje top 3. Na 4. místě jsou všechny další příběhy.

12.07.2019 4 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Bylo to takové velmi edukativní, výchovné, ukázkové. Z příběhu trčelo to usilovné chtění zasvětit čtenáře do problému skloňovaného současností. Autismus, Aspergr kam se podíváš. A tak ho Pamela prožívá nejen se svým bráchou, ale i v případě spolužáka. Byť má s jeho projevy osobní rodinnou zkušenost, u spolužáka vůbec netuší, proč se chová tak nezvykle, dokud nezaslechne rozhovor dvou učitelek. Těžko uvěřit.
Napadité ovšem bylo odlišení kapitol podle barevného spektra, na kterém trval Jeremiáš.

05.05.2019 3 z 5

Nenávidím a miluji Nenávidím a miluji Valja Stýblová

Jaroslav Havlíček se mi vrátil!

29.04.2019 3 z 5

Pravá žena Pravá žena Eva Štolbová

Nevšední všednost života. Neobyčejná síla obyčejnosti.

01.04.2019 4 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Hutnost. Sevření. Pouta. V nich věznění - Théo, Mathis, Cécile a Hélène. Takových nás je!

03.02.2019 4 z 5

Jablečný koláč naděje Jablečný koláč naděje Sarah Moore Fitzgerald

Všichni potřebujeme Oskarovy koláče!
A když necháme Oskara odejít, zůstane s námi jen Paloma a ti, které si omotala kolem prstu svými hedvábnými vlasy...

24.03.2018 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Ta očekávání, zrádná to věc!
Otevřu knížku, příběh se rozbíhá, tedy měl by. Trvá to však, moc dlouho to trvá, než se přes ten nafouknutý balast, kupu zbytečných slov, ke mně dostane. Marie-Lauro, Wernere, Jutto, škoda vás!

01.02.2018 2 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Velmi vyumělkovaná story. Ale pravda, cílová skupina nejsem.

03.11.2017 2 z 5

Za barevným sklem Za barevným sklem Ivan Hlas

Ano, chvilkama na mě dejchla tím časem, kdy: "Letní jabka už jsou spadaný a podzimní ještě kyselý."

03.07.2017 3 z 5

Jeden kluk z milionu Jeden kluk z milionu Monica Wood

Moc jich nebude. Jedna kniha z milionu. Ta, která mě po více jak půl roce vrátila ke čtení. Nemohla jsem se na ně soustředit, hlavu zanešenou, myšlenky mi po pár větách odlétaly jinam, a tak jsem to nadlouho vzdala. A pak jsem včera v knihovně narazila na tenhle příběh, začala číst ještě tam a dnes se s ním na poslední stránce rozloučila. Takovou má moc! Síla ztráty, kterou hrdinové zažívají, mě drtila, síla naděje, která je neopouštěla, mě uklidňovala, síla jejich odhodlání mi dodává odvahu. Úžasná knížka.

04.06.2017 5 z 5

Chceš-li rozesmát pánaboha Chceš-li rozesmát pánaboha Michael Třeštík

Hold předkům, kteří si ho zasloužili. Za mě hold potomkovi, který mi je tak citlivě, pravdivě a láskyplně přiblížil.

16.09.2016 4 z 5

Tři na cestě Tři na cestě David Nicholls

Prázdninová cesta po Evropě, ale také cesta společným životem těch tří. Jdou životem vedle sebe a přitom se jeden druhému vzdalují. Najdou se, až zase najdou sami sebe. Je to dřina, ale suchý britský humor pomůže.

18.08.2016 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

Morrígan, Morrígan, husí kůži z tebe mám!

21.07.2016 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Originální vztahový propletenec. Zpočátku mě hodně bavil. S přibývajícími příběhy jsem se přistihla, že se soustředím hlavně na to, odkud a kdo z postav dříve poznaných se v ději objeví. Zaujetí se vytrácelo.

24.06.2016 3 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Neočekávat, že v knížce s takovým názvem se bude souložit téměř na každé stránce, by byla pošetilost. Ze začátku, než se příběhy hlavních hrdinů rozběhly, nešlo skoro o nic jiného a lehce ta jednostrannost nudila. Čím více jsem však Zbyňka, Táňu, Honzu, Martu a jejich děti poznávala, tím více mě zajímali a jejich osudy mě bavily. Nakonec mi tak přirostli k srdci, že bych chtěla řadovku vedle nich.
Moc dobré.

16.01.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Prý nová Zmizelá. Ani náhodou, ta Dívce nesahá po kotníky. Motivem zmizelé manželky a podezřelého manžela veškerá podobnost končí. Rachel si mě omotala okolo prstu a nepustila mě, dokud jsme to spolu nerozlouskly. A kdyby to nepokazil ten Jekyll/Hyde v závěru, přidala bych *.

05.01.2016 3 z 5

Řekni vlkům, že jsem doma Řekni vlkům, že jsem doma Carol Rifka Brunt

Příběh nabitý emocemi, které mě ale nezvládly zasáhnout v plné míře. Lámu si hlavu, čím to? Těch srdcebolných vztahů bylo asi příliš. June a Finn, June a Toby, June a Gréta, Toby a Finn, matka a Finn ... a já s nimi balancovala na hranici uvěřitelnosti. Škoda.

02.09.2015 3 z 5

Můžeš-li udělat radost, musíš Můžeš-li udělat radost, musíš Jiří Stránský

Proč je takových lidí tak zoufale málo?

29.08.2015 4 z 5