staramatka staramatka komentáře u knih

Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury Jan Vitvar

Ráda bych odpověděla @Lenka.P7 na její otázku "Jak můžeme něco označit za umění, když tomu nerozumíme a vlastně tomu nerozumí nikdo?"
V podstatě žádnému umění nemůže rozumět nikdo jiný než sám jeho autor. A pokud nám to sám nevysvětlí, tak se můžeme jen domnívat, že tomu rozumíme. Nikdy ale nemáme jistotu, že tomu tak skutečně je.
Umění je tady od toho, aby vyvolávalo otázky, aby provokovalo, aby oslovovalo, i aby se ne/líbilo. Ale cílem není porozumět konkrétnímu dílu, nýbrž rozvířit otázky kolem tématu :)
Takže komentovat umění "já tomu nerozumím, nechápu" je zbytečné. Buď vás to dílo nějak oslovuje, anebo ne apk jděte dál, k nějakému jinému dílu, které vás osloví. Užívejte si umění, přemýšlejte o něm, ale nehledejte v tom žádnou vědu :)

13.06.2023

Mráz Mráz Bernard Minier

Přečetla jsem si některé zdejší komentáře k Mrazu a skoro se mi chce říci: Kritzovat umí každý, ale kolik z vás už něco napsalo alespoň na takové úrovni jako Minier?
Smí se vůbec psát komentář, když nemám ještě dočteno? Jsem asi v polovině knížky a zatím se mi to dost líbí. Ano, nějaké mouchy to určitě má, ale vcelku bych řekla, že je to napínavé, čtivé a baví mě to. Za poslední dobu jsem myslím přečetla hodně detektivek a thrillerů a tohle rozhodně patří k tomu nadstandardu. Dneska toho vychází tolik, že je to sice o talentu ale hlavně o nápadu, kurz tvůrčího psaní může absolvovat skoro každý a tam se základní osnovu a žánrové výrazové prostředky naučí. Překvapuje mě ale, kolik je zde negativních komentářů ohledně detektiva Martina a jeho fóbií a jeho neakceptace a nepochopení moderních technologií. Ano přátelé, i tací staromilci mezi námi žijí, tak proč ne zrovna hlavní hrdina? Alepoň působí jako normální člověk s chybama a ne jako nadčlověk či superman. Nesdílím všechny jeho názory (sama jsem fanouškem nových technologií a určitě je nezatracuji), ale pro leccos pochopení mám. My, co jsme zažili svět bez internetu, si ho tak umíme i představit :) alespoň byl člověk nucen více přemýšlet. Ostatně na technoligie tam má Martin své mladé kolegy :) nevidím v tom problém. Těším se na rozuzlení příběhu i na další pokračování, která už mám přichystaná.
Colletka a encyklopedie – super komentář! Ostatní přeju více nadhledu :)

09.05.2018

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Naprostý souhlas s kometářem "Pigface".
Z nějakého důvodu jsem se také Hájíčkovi doposud vyhýbala a byla to chyba :)
Rozhodně s radostí napravuju. Přečtena už i Rybí krev a nyní čtu Dešťovou hůl. Jenom jsem čekala (podle nějakých avíz) trochu větších návaznost, na kvalitě knih to ale rozhodně nic nemění.

28.04.2017 5 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

skvělá :)

17.11.2016

Playground Playground Lars Kepler

Automaticky jsem sáhla po další knize dvojice Lars Kepler s tím, že to bude další příběh Joony Linny. No, chvilku mi to trvalo, než jsem pochopila, že teda fakt nebude :D
I přesto byl příběh velice čtivý a napínavý a místy hodně překvapil, je to prostě o něčem úplně jiném než Joona Linna a to nemyslím ve špatném. Až urputná snaha hlavní hrdinky být stále na té své správné straně nemůže nebýt nesympatická. Zvláštní příběh na hranici mezi životem a smrtí stojí určitě za přečtení. A tipuju si, že v Číně asi nevyjde ;)
Tak hlavně: „nenastupovat na loď a neztratit svůj dogtag“ ;)

09.10.2016 4 z 5

Connexions 1 - pracovní sešit Connexions 1 - pracovní sešit Yves Loiseau

Connexions 2, učebnice Connexions 2, učebnice Yves Loiseau

Connexions 1 - učebnice Connexions 1 - učebnice Yves Loiseau

Nuevo ven 2  - učebnice Nuevo ven 2 - učebnice Francisca Castro

Embarque 1, učebnice Embarque 1, učebnice kolektiv autorů

21.09.2016

Embarque 2, učebnice španělštiny Embarque 2, učebnice španělštiny kolektiv autorů

21.09.2016

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

S každým dalším dílem je příběh Cormorana a Robin zajímavější, poutavější a napínavější.

29.06.2016 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Hirka mě teda dost dostala :) těším se na další díly. Rozhodně stojí za přečtení. Díky moc, paní Pettersen :)

29.06.2016 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Kormorán opět nezklamal :) Slibně se rozvíjejícící a čtivá série.

15.05.2016

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Já tu vlastně nemám co hodnotit, protože jsem se zařekla, že tenhle blaf, ani jeho 10 dalších pokračování, číst nikdy nebudu (a to nic proti erotické literatuře či sadomasu, když to má nápad a šťávu ;), ale čtu si zdejší komentáře a různé recenze na netu a většina (asi rozumných) čtenářů to hodnotí jako ztrátu času. Ale proboha, jak to, že to má tedy takový úspěch? Nepochopitelné. Že by i škvár měl tak vynikající reklamu a marketink, které přebijí obsah?

15.06.2015

Michelangelův zápisník Michelangelův zápisník Paul Christopher (p)

Asi mám na celou sérku podobný názor jako "bukiet". Všechny 4 díly jsem přečetla během 2 dnů. Četlo se to opravdu rychle a dobře, ale jak už bylo řečeno, nakonec mě to celkem zklamalo. Tedy takto: první díl se mi vlastně dost líbil. Byl celkem akční i záživný a na základě toho jsem si chtěla přečíst i ty další a právě z těch nanicovantých pokračování jsem pak byla dost zklamaná, škoda.

Luciferovo evangelium Luciferovo evangelium Christopher Hyde

Asi mám podobný názor jako "bukiet". Všechny 4 díly jsem přečetla během 2 dnů. Četlo se to opravdu rychle a dobře, ale jak už bylo řečeno, nakonec mě to celkem zklamalo. Tedy takto: první díl se mi vlastně dost líbil. Byl celkem akční i záživný a na základě toho jsem si chtěla přečíst i ty další a právě z těch nanicovantých pokračování jsem pak byla dost zklamaná, škoda.

09.12.2013 3 z 5

Aztécký kodex Aztécký kodex Paul Christopher (p)

09.12.2013 2 z 5

Rembrandtův portrét Rembrandtův portrét Paul Christopher (p)

Tso Tso Samuel Beckett

Uff, becket holt není žádný lehký čtení před spaním :-)

19.12.2012