Skallarix Skallarix komentáře u knih

Žoldnéři fantasie: Rytíři z činžáku Žoldnéři fantasie: Rytíři z činžáku Michael Bronec

Jeden z nejlepších ročníků! A ne jen dle mě, ale soudě i dle současného(!) hodnocení zde na Databázi knih. Rytíři z činžáku mají ze všech Žoldnéřů nejvíce procent - a to celých 81.

Žoldnéře sleduji už, myslím, desátým rokem a tento patří mezi ty oblíbenější - alespoň pro mě. Sešla se tu spousta kvalitních prací a vzhled knihy (který bychom neměli přece soudit) je velmi zdařilý. Obrázek, který ročník 2020 nese na titulní straně je svým způsobem hřejivý (a nemůže za to dle mého jen kompozice žlutých a zlatavých barev). Janina Strnadová je opravdovou mistryní. Což mě přivádí ještě ke zmínce - za vítěznými povídkami, ke konci samotné knihy, je pár maleb a kreseb soutěžících "O lahvičku Miruvoru"... Někdy i tam se najdou jisté skvosty.

Doslov pana Medka v tomto ročníku se věnuje tématu "čaj" - a jistě nejsem sám, který si díky němu rozšířil alespoň trochu obzory.

22.01.2024 4 z 5

Ve stopách kořisti, ve stínu lovce a další povídky Ve stopách kořisti, ve stínu lovce a další povídky * antologie

Malá jednohubka obsahující tři krátké rozličné fantasy povídky od tří autorek. Dvě české, jedna slovenská. Dílko opravdu na cesty (jak napovídá samotný název edice, ve které kniha vyšla), nebo na kratší chvilku čtení.

18.01.2024 4 z 5

Struny osudu Struny osudu * antologie

Druhý sborník povídek ze Světa Nejmocnějších, který stvořila Jitka Ládrová a nabídla jeho kulisy pro tvorbu ostatním autorům. A pokud mohu upřímně porovnat kvalitu první a druhé antologie, pokud tyto sborníky můžeme tak nazvat, druhá nese v sobě zajímavější i kvalitnější literární práce a dílka. Jakožto čtenář fantasy jsem byl spokojený a některé povídky se mi velmi líbily...
Těším se na další díly, které na mě koukají z knihovny a říkají si o přečtení už nějaký ten pátek.

12.11.2023 4 z 5

Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Zrození mýtu aneb Další pěkná šlamastyka Robert Asprin

Velmi zdařilé pokračování série Mýtů. Jeden z mých nejoblíbenějších dílů vůbec.
Navíc obálka od Petera Andrewa Jonese ((ta červená, první vydání)) je velmi, velmi zdařilá.

Někde jsem četl, )pokud si dobře pamatuji, také je to už let) že název "Myth Conception" (Zrození mýtu) měl nést první díl série, ale Asprin volal do nakladatelství až pozdě, kde mu řekli, že název knihy již změnit nelze. A tak si ho ponechal pro díl druhý.

11.11.2023 5 z 5

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

Caesarův vavřínový věnec je jeden z dílů, který jsem dostal jako malý kluk a tedy zároveň i díl, který jsem tehdy četl a prolistoval tolikrát a tolikrát. A teď, když jsem ho přečetl znovu, tak po zhruba dvaceti pěti letech, mě snad pobavil ještě více, než tehdy. Nejen pro možnou nostalgii, nejen pro souvislosti a vtipy, které mi možná dříve nedocházely, nebo mi nepřišly třeba tak vtipné. Za mě je to prostě jeden z těch velmi zdařilých dílů našich kreslených galských hrdinů.

11.11.2023 5 z 5

Válka zrcadel Válka zrcadel Tereza Matoušková

Po přečtení této knihy jsem si říkal, že s komentářem nebudu nijak spěchat a nechám v sobě jaksi uzrát tedy příběh, co jsem přečetl (a nasál do sebe) a nebudu ho komentovat hned. Teď je to pět let tedy, co jsem knihu přečetl a stále jsem tak nějak na vážkách, co ke knize napsat.

Musím se přiznat, že samotný příběh a kulisy mě nijak zvlášť nezaujaly. Sem tam trochu klišé, ale ruku na srdce, ve kterém fantasy ono klišé dnes nenajdete. Větší problém jsem měl se samotnými postavami, ale nedovedu říci proč. Většinou v knihách začnete mít nějaký postoj vůči aktérům děje, někdy ve vás vyvolávají emoce, což je vlastně i žádoucí. Jenže postavy v této knize mi byly ani ne tak cizí, jako spíše naprosto lhostejné. Což zde bych viděl asi jako nejslabší článek této knihy. Ovšem, je to jen můj osobní pohled na věc.

01.06.2023 3 z 5

Mlok 2021 Mlok 2021 * antologie

Pokud vím, toto je má sedmá sbírka MLOKa (chronologicky od ročníku 2015) a trochu s politováním musím říci, že je to asi zatím nejslabší sborník. Pouze dvě povídky mě dokázaly nějak více nadchnout, ale většina se motala okolo průměru, v lepším případě. Žel, je to tak. ....

Jinak hezká obálka. Ne každý rok je tak zajímavá.

29.05.2023 2 z 5

Magorovi ptáci Magorovi ptáci Ivan Martin Jirous

Heleme se. Text už začíná vypadat formou jako báseň a dokonce obsah dává i jakýsi smysl. Kamsi zmizely výkřiky z hospody, nápisy z toalet zaplivaných putyk.
Předpokládám, že toto je jedna z mála věcí, které vytvořil za střízlivosti, nebo za příčetného stavu. Ale ani tak to není nic, co bych dokázal ocenit ve zdejším žebříčku, byť jen půlkou hvězdy, kdyby to bylo možné.

Mládí nevykouřené Mládí nevykouřené Ivan Martin Jirous

Jedinou hvězdičku, kterou by si toto "dílo" zasloužilo je ta, která je vykreslena v e-knize na začátku (s čárkou uprostřed, aby připomínala vulgárnější ztvárnění ženského pohlaví - kosočtverec).

Naprostý odpad. (Což by se hodilo i jako hodnocení - ještě méně než "odpad!")

Magorův noční zpěv Magorův noční zpěv Ivan Martin Jirous

Jakýpak zpěv. Opilecký řev vulgarit a jalového plácání v lihovém opojení. Hloupé, prázdné, i pokus o primitivní rým zcela ztroskotává.

Ze zahrady mé milé… Ze zahrady mé milé… Tomáš Zdechovský

Hrozně ubohé. Příšerné. ... Ale na druhou stranu, hodno autora, možná samo dílo autora překonává.

"Les, les

to je běs
rychle lez
tady staví elektrárnu
ČEZ."

Ubohost...... Texty stejné úrovně, jako jeho tweety.

Akty Akty Marie Šťastná

Tady se setkávám opět se stylem básní, bez rýmu a za jisté skladby, které nejsou snad ani "haiku" (či jsou?). Píši "opět", protože s tímto a podobným stylem se setkávám v poslední době často u současné české poezie. Ano, je mi mnohdy velmi cizí, ale zde, v tomto případě, mají Akty v sobě něco... více než ostatní básně. Je z nich něco cítit, přeci jen něco obsahují. Něco, co se dokáže dotknout citů čtenáře.

15.04.2023 3 z 5

Zloděj z Bagdadu Zloděj z Bagdadu Konstantin Biebl

Hezké básně. S dílem pana Biebla se setkávám prvně.

Jak jsem psal, básně jsou hezké, a taktéž smutné. Ale o dost smutnější jsou okolnosti vzniku těchto básní, podnětu, který básníka hnal k těmto veršům...

10.04.2023 4 z 5

Jak na Internet – Bezpečně Jak na Internet – Bezpečně Jiří Vaněk

Takové zábavné pokračování komiksu "Jak na Internet". O něco zábavnější, přeci jen. Ano, je to vyloženě pro děti, kterým je okolo deseti let. A ano, je to ve stejném duchu i znění, jako předešlá komiksová publikace.
Pro zmíněná děcka, která dychtí po připojení doporučuji. I pro jejich rodiče.

08.04.2023 4 z 5

Jak na Internet Jak na Internet Jiří Vaněk

Ten seriál o internetu zmíněný v anotaci mě naprosto minul. Ale dnes jsem třídil nějaké soubory, mazal data a tak trochu dělal jarní úklid ve svém počítači a narazil i na PDF "Jak na Internet". A než něco smažu, zkontroluji o co se jedná...

Nevím jak vypadal seriál a pro koho byl primárně určen, ale tato verze příručky v komiksovém provedení je jistě zaměřena na mladší uživatele. Předpokládám že těm, kteří jsou ve věku kolem 9 - 11 let. ... no a nebo by měla/mohla být.
Sic je komiks už osm let starý a technologie jde kupředu stále větší rychlostí, pořád spousta rad je využitelných a stále platí (taková revoluce na internetu během osmi let nepropukla, aby bylo naprosto VŠE jinak).
Osobně, kdybych tuto příručku předával (svým) dětem, kteří by s internetem začínali se seznamovat a nějak s ho využívat, musel bych ji opatřit pár poznámkami. Nebo vysvětlivkami. Obzvlášť co se týká cloudových úložišť a kapitoly "Občanská žurnalistika" (na tuto kapitolu mám trochu jinačí a rozhodně ne tak naivní pohled) . Ale co, je to krátké, stručné, komiksové a pro děti jistě zábavnou formou podané. Ano, starší, a věci v této branži se neustále mění, to je prostý fakt. Kdo ví co bude za dalších osm let - a tato příručka bude šestnáct let stará a bude už takovým muzejním kouskem mezi PC literaturou.

07.04.2023 3 z 5

Nevypínejte Nevypínejte Anna Beata Háblová

Tak prázdné. Triviální shluk slov do potrhaných vět. Pro mě nicneříkající "umění". K poezii mám vcelku vřelý vztah, ale toto za poezii nepovažuji. Některá díla ("básně") vidím spíše jako zapadlé příspěvky na Twitteru, ony výkřiky - zapomenuté, nečtené. Alespoň co úrovně se týče.

Hodnotil bych zde polovinou hvězdy - kdyby to šlo.

07.04.2023 1 z 5

Asterix v Helvetii Asterix v Helvetii René Goscinny

Jeden z nejlepších komiksových dílů Asterixových dobrodružství, které jsem četl. Srandičky z helvetských stereotypů a politiky, stejně tak z politiky římské (a nejen římské, mnoho paralel bychom mohli nalézt i dnes v té současné). Opět jeden z těch dílů, který umí dobře pobavit nejen mladší čtenáře - a možná i právě... Je tu dosti vtípků, které pochopí právě až dospělí.

06.04.2023 5 z 5

Jak přežít - Kompletní příručka Jak přežít - Kompletní příručka T. Edward Nickens

Kompletní? Určitě ne. Pro přežití? Či jak přežít? Ale jděte... Je tu pár rad jak naložit s tábornickým vybavení, vcelku pro mě osobně dost rad jak si počínat při rybolovu, ačkoliv většinu oněch rad užijete na americkém kontinentu více, než u nás v Evropě. Stejně tak je to s lovem, který je tady oproti Spojeným státům na naprosto jiné úrovni. Pro mě byly asi nejvíce přínosné rady jak udělat různé uzle, ve kterých jsem popravdě velký amatér. Jinak, velmi úsměvné jsou zde rady, jak se vymočit do PET lahve ve stanu a využít teplo moči (tohle asi nevyužiji, tak trochu doufám), či ty bizarní, jak svést na kamarády u ohně své uprdnutí. Haha. Ok, tohle asi nebude příručka, na kterou si vzpomenete, když se ocitnete vážně v úzkých někde v divočině, která pro vás bude náročná, či ohrožující... Možná pár tipů vám uvízne v paměti, ale celkově, jakožto kniha, to není nic, co by vás někam posunulo, či by vám tohle celé rozšířilo vaše znalosti, nebo dovednosti.

05.04.2023 2 z 5

300 300 Frank Miller

Komiks není rozhodně založený na motivech historických událostí, ale spíše na mýtech a idealizaci daných skutečností.
Heroismus, střídmá dávka násilí v barevném provedení. Pár stránek zábavy. Nic dechberoucího, ale ani nic, čeho bych po přečtení litoval.

05.04.2023 4 z 5

Asterix a Kleopatra Asterix a Kleopatra René Goscinny

"Asterix a Kleopatra - Největší dobrodružství, jaké kdy bylo vykresleno.
Bylo při tom spotřebováno 14 litrů tuše, třicet štětců, 62 měkkých tužek, 1 tvrdá tužka, 27 gum, 38 kilogramů papíru, 16 pásek do psacího stroje, dva psací stroje a 67 litrů piva!"

Tak hlásá hned titulní stránka tohoto dílu. Tedy, toho prvního vydání z roku 1993 v českém jazyce od Egmontu. Nevím, jestli to bylo to "největší", ale rozhodně bylo velkolepé!
Tento díl je obzvlášť "profláknutý" díky už X krát zmíněných filmových zpracování níže v komentářích. Humorný, zábavný - i možná jednoduchý, ale rozhodně ne myšleno nějak v negativním světle.

05.04.2023 5 z 5