Šánka Šánka komentáře u knih

Jablka ze stromu nepadají Jablka ze stromu nepadají Liane Moriarty

Toto rodinné drama bylo senzační! Na to, jak dlouho jsem knihu z nedostatku času četla, jsem od první stránky do závěru byla nadšená a těšila se na tu rodinku Delayneových. Oni byli tak krásně nedokonalí, tak skuteční!
Liane ten svůj typický rukopis tentokrát předvedla v tom nejlepším světle. Vlastně mně ani ty postavy hodně dlouho sympatické nebyly. Rodiče se svým zklamáním z dospělých potomků a pak ti čtyři životní ,,ztroskotanci", jejich děti. A pak se tam objeví cizí mladá dívka, která by pro ně mohla představovat to, co u svých dětí nenalézají, nebo to může celou rodinu rozložit?
Napínavé, zábavné, dramatické, ale já jsem Liane na to neskočila, kdo ji má načtenou, ví. Ale skvěle jsem se bavila.

27.12.2023 5 z 5

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Milý romantický příběh, který k tomu předvánočnímu naladění patří a potěší.
Děj je zasazený do malé zasněžené vesničky na skotské Vysočině a všechny postavičky si zamilujete včetně těch čtyřnohých oslíka a kocoura. Zvířátka v těchto příbězích chybět nesmí.
Je to krásně předvídatelné, ale tak moc potřebné. Je to pohádkově dokonalé, plné lásky a dobrých skutků, lidské pospolitosti a laskavosti.

18.12.2023 4 z 5

Lovcův úplněk Lovcův úplněk Dana Stabenow

Já musím po přečtení tohoto dílu úplně přehodnotit pohled na celou sérii, kterou jsem až doteď tak úplně jako detektivní nebrala. Tentokrát to byla detektivka, drsná, napínavá i dojemná.
Zpočátku to vše vypadá na další poklidný výlet do aljašské přírody s partou lufťáků, kteří si přijeli na Aljašku zalovit. K tomu je doprovází Kate s místními průvodci, Jackem i Obludou. Jenže vše se velmi brzy zvrhne v krutý boj o přežití.
Drsná, krutá Aljaška a ještě drsnější autorka, tohle proč? Je mi to tak líto...

15.12.2023 5 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

To je velmi těžké a náročné čtení. Jak skladbou příběhu, tak těžkými tématy, které Jodi tak bravurně zpracovává. A to nemluvím o kvantové fyzice, to jde úplně mimo mne :-). Egyptologie, to mě zase moc bavilo, tam jsem si vzpomněla na několik dílů Řeky bohů, které jsem četla před mnoha lety a byla nadšená...
Kniha dvou cest je o životě, je o smrti, o odcházení, také o různých pohledech na to, co bude ,,po". Ale je to hlavně milostný příběh lásky ženy ke dvěma mužům, životních volbách.
Teď jsem dočetla a když jsem se znovu vrátila k začátku, tak všechny kousky složitě navrstveného příběhu zapadly na své místo. Musím říci poze jediné...geniální!
Na tuto knihu je potřeba si udělat čas, aby síla příběhu naplno vyzněla. Dovedu si představit, že se k ní jednou v klidu a v jiném čase vrátím...

10.12.2023 5 z 5

Vánoční přání Vánoční přání Karen Schaler

K předvánočnímu období patří nějaká vánoční knížka. Tak jsem již pátým rokem neodolala, koupila a pustila se do další novinky od Karen Schaler a dostala jsem přesně to, co mi takový příběh může nabídnout. Pohodovou vánoční atmosféru vyzdobeného městečka mnoha světýlky, ozdobami a stromečky, mnoho cukroví, vánoční zvyky a samozřejmě lásku.
A víte co, ty příběhy jsou tak pěkné, obálky naprosto kouzelné, že na mě ta pohádková atmosféra už teď aspoň na chvilku dolehla...

29.11.2023 5 z 5

Hluboký sníh Hluboký sníh Brian Freeman

Téma ztraceného dítěte je sice otřelé, časté a jistě vzbuzující velké emoce, ale tohle rozhodně není žádný tuctový detektivní román, do něj má hodně daleko.
Výborně poskládaný a odvyprávěný příběh, odehrávající se v malém městečku, kde se všichni znají, vše o sobě vědí, znají své dobré i horší stránky. Ale opravdu je to tak, opravdu se tak dobře znají? Ztratí se 10letý chlapec a také dojde k vraždě mladé ženy.
A pak po deseti letech..., tak to už si přečtěte sami...
Výborné, za 5* a doporučení k tomu!

26.11.2023 5 z 5

Hadley & Grace Hadley & Grace Suzanne Redfearn

Hadley & Grace je příběhem dvou žen, které spojí náhoda, aby spolu podnikly dobrodružnou a náročnou cestu i se svými dětmi, jejíž konec asi ani jedna nečekala. Hadley utíká před násilnickým manželem, no a Grace se k nim tak nějak (ne)dobrovolně přidá.
Tedy kdybych nevěděla, jaké romány píše Suzanne Redfearn, nevěřila bych, že ta první půlka je její dílko a myslím to v dobrém. Ten příběh měl v sobě tak humorné momenty, vtipné dialogy, přitom na obálce je psáno srdcervoucí a emotivní jízda. Ale ano, byla, ale až tak za půlkou se to celé překlopí do více dramatické a dobrodružné roviny. Závěr je opravdu velmi napínavý i emotivní.
Za mě skvělé čtení, doporučuji!

22.11.2023 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nebudu už říkat, že nečtu mysteriózní thrillery, že nemám ráda prvky duchařiny v knihách a také, že nemám ráda horory. Od C. J. Tudor je to má třetí kniha a nebude poslední přesto, že tohle nečtu :-).
Výborně poskládaný příběh, atmosféra občas na hraně mezi realitou a nadpřirozenem, napínavé, záhadné, místy odlehčené i humornými střípky. Autorka zvládla bravurně skákání z minulosti do současnosti vždy v tom pravém okamžiku, aby čtenář musel číst dál. A takový závěr jsem nejen nečekala, ale jsem moc ráda, že i přes jeho složitost je vše docela věrohodně vysvětleno. A těch mnoho náhod neřeším...
Upálené se mi líbily o malinko více, ale já jsem spokojená, že jsem si splnila jeden svůj čtenářský dluh a Kříďák už mě strašit nebude :-).

19.11.2023 4 z 5

Jackie a Maria Jackie a Maria Gill Paul

Již dlouho jsem nečetla tak poutavě napsanou biografii. To se tak dobře četlo, vůbec jsem nečekala, že by mě kniha tolik bavila. I přesto, že mnohá fakta jsem znala, příběh byl velmi chytlavý, dramatický i dojemný.
Tři slavné osobnosti a jejich životní příběhy, operní pěvkyně Maria Callas, vdova po americkém prezidentovi Jackie Kennedyová a muž, který jim vstoupil do životů Aristoteles Onassis. Obě ženy si prošly těžkými životními ztrátami a obě nakonec určitým způsobem spojovala láska k tomuto muži i když každou jinak. Autorka nešetří ani jednu z nich, nestraní, ukazuje je v jejich nahé podobě. I proto je ten příběh tak působivý.
Nádherná kniha, kterou mohu jen doporučit.

14.11.2023 5 z 5

Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Ta série je výborná, ale některé díly z ní vyčnívají, a to jsou právě Spletité lži. Za mě jeden z nejlepších dílů.
Vyšetřují se velmi brutální vraždy a současně sbírají důkazy k případu domácího násilí. S těmi Kim pomáhá její ,,kamarádka" novinářka Frostová. A že ty dvě se až tolik nemusí, to je jasné, jenže právě to celému vyšetřování dodává tu správnou šťávu.

,,Krucinál Stoneová, nevěděla jsem, že máte psa," podivila se Frostová, když nakoukla okénkem do jejího golfu. ,,Kdo vám svěřil do péče živého tvora?"
Kim odemkla dveře. ,,Cizí lidi zrovna nemusí, tak ho nevystra..."
,,Ahoj pejsku," zavrkala Frostová a Barney zavrtěl ocasem a začal se k ní drát, ale zarazil ho bezpečnostní popruh.
Posadila se na sedadlo spolujezdce a otočila se. ,,No ahoj, krasavče. ty ši šladkej pejšáneček," zašišlala na něj okouzleně.
Kim strčila klíč do zapalování a povytáhla obočí. ,,Nechte toho, Frostová, jsem z vás celá nervózní,"

Kim mít rádi nemusíte, ani vám nemusí být sympatická, ale bavit se u této série budete!

09.11.2023 5 z 5

Bláznivá jízda Bláznivá jízda Christina Myers

Kniha půjčená tak nějak do počtu a vyklubal se z ní milý, občas humorný a hlavně optimistický příběh. Takových není nikdy dost.
Vypravila jsem se na bláznivou jízdu Kanadou se 72letou Kay a o pár desítek let mladší Ruthií. Obě ženy se i přes věkový rozdíl spřátelí, zažijí mnoho nového, také občas i nepohodnou, ale navzájem si možná pomohou najít i druhou šanci ve svém životě. A já se s nimi pobavila i zasmála. Ale není to jen humorný příběh, jak by se z názvu dalo tušit, je hlavně o tom, že v každém věku a i po špatných koncích je šance na nové začátky.

05.11.2023 4 z 5

Den popela Den popela Jean Christophe Grangé

Grangé je mistr klasických detektivek a velmi dobrých detektivek!
Třetí případ se svérázným Pierrem Niémansem se odehrává v prostředí uzavřené sekty, a to vždy navozuje tu správnou tajemnou atmosféru. Mrtvých přibývá, stejně tak napětí, není to ale žádný drastický krvák. Závěr je překvapivý.
Ono vlastně i tentokrát je to děsně nevěrohodné, jak to ti pachatelé dělají, nechápu :-). Ale na druhou stranu to je tak pohlcující čtení, že knihu zavíráte jako velmi spokojený čtenář.

02.11.2023 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Harry měl to ,,štěstí", že se narodil do královské rodiny jako princ - NÁHRADNÍK. Za matku měl výjimečnou ženu, která se snažila oběma chlapcům dopřát co nejvíce ,,normální" dětství, nebýt svázáni svým původem.
Harry měl ale také jednu obrovskou smůlu, když mu jeho máma tragicky zemřela, nikdo mu nikdy nepomohl se s touto ztrátou vyrovnat, projít si všemi fázemi smutku. A to ho, myslím si, poznamenalo v jeho životě, byl to jen 12letý kluk, který to nezvládl a zrcadlem toho je právě tato kniha.

V knize nás provází svým životem od onoho osudného dne, dále bouřlivým dospíváním, vojenskou kariérou, nasazením v misích, nepovedenými vztahy až po den, kdy poznal Meghan.
Nepřijde mi, že by kniha byla nějak výrazně vyhraněná vůči královské rodině, ani nemohu posoudit, do jaké míry je kontroverzní, jak její vydání ovlivnilo veřejný pohled na rodinu. Já ji beru jako zoufalou zpověď malého (velkého) kluka, který v něm stále je, který to prostě nezvládá a nedostalo se mu řádné pomoci.

A do jaké míry je jeho zpověď pravdivá? Kdyby jen polovina o vztazích v této (mé oblíbené) královské rodině byla pravdivá, pak je to přinejmenším k zamyšlení. Neblahý podíl médií na životě jejich členů je bez pochyb, jenže ne každý to ustojí...
Přeji Harrymu hodně štěstí a klidu.

30.10.2023 3 z 5

Sráz Sráz Lucy Goacher

Velmi povedený psychologický thriller, věřím, že o této autorce ještě uslyšíme.
Děj je sice malinko rozvleklejší, ale ty myšlenkové pochody hlavní postavy jsou popsány dokonale. Od pocitu viny, smutku, výčitek až po odhodlání zjistit, co se její mladší sestře stalo doopravdy.
Tady je hodně těžké tipovat nebo tedy spíše trefit se, kdo. Těch možností nám autorka nabízí dostatek, mlží a chybně nás navádí až do úplného závěru.
Nečekejte žádnou akční smršť, ale nuda u této prvotiny vážně nehrozí.

23.10.2023 4 z 5

Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

U této knihy máte chuť křičet bezmocí, tolik nespravedlnosti, tolik bezpráví, páchaných na těch, kteří se nemohou bránit...
Státní ústav, nebo tedy škola pro slabomyslné Willowbrook opravdu existovala. Autorka se v doslovu rozepisuje z čeho čerpala a realita musela být ještě horší, stejně jako podmínky pro život v něm, nebo spíše přežívání, otřesné.
Ta kniha je strašně smutná a mně ani ten závěr dojem moc nevylepšil. Měla bych pouze jednu výtku, autorka se na mnoha stránkách rozepisuje a popisuje utrpení a podmínky rezidentů ústavu na úkor samotného děje. To ale nic nemění na tom, že je to silný příběh, který bych doporučila, stejně jako ostatní její knihy.

20.10.2023 4 z 5

Na dně Temné řeky Na dně Temné řeky Leslie Wolfe

Tak tedy, dobré to bylo, za mě ještě lepší než 1. díl, napínavější.
Detektivka má přiměřený počet stran, děj odsýpá ve slušném tempu a rozbíhá se do více dějových linek, aby se vše v závěru krásně, srozumitelně a hlavně nepřekombinovaně propojilo. Pachatel mě ani tentokrát nepřekvapil, ale nevadí. A Kay a Elliota jsem si oblíbila již v predešlém dílu.
Je tam sice hodně náhod, i ta uvěřitelnost trošku pokulhává, ale u které detektivky ne! Čtení je to více než dobré a hlavně zábavné.

16.10.2023 5 z 5

Každé další léto Každé další léto Carley Fortune

Romantičky, čtěte! To je tak krásný příběh, který by vás neměl minout. Možná, že mé nadšení je tím větší, protože až tolik tento žánr nečtu, ale mně se to moc líbilo.
Bylo jim 13, Percy a Sam se seznámili o prázdninách a byli nerozluční, dvě dokonale spřízněně duše. Z jejich kamarádství se během dalších let zrodila láska. Jenže kolik takových prvních lásek je navždy? Nedorozumění, zrada, jedno šlápnutí vedle, nebo jenom zasáhl osud a jejich cesty se na dvanáct let rozdělí, aby možná ten stejný osud jim mohl dát druhou šanci. Dá se odpustit a najít společnou cestu?
Přečtěte si, není to žádný našlapaný děj, přitom jsem knihu přečetla téměř na jeden zátah. Vše si krásně pozvolna plyne, a ta prázdninová atmosféra je dokonalá, postavy jsou opravdové, budete jim fandit.

10.10.2023 5 z 5

Vše temné a nebezpečné Vše temné a nebezpečné Stacy Willingham

Psychologicky thriller, který je od začátku zahalený takovým tajemným oparem, co je fikce a co realita. Vše se zdá temné a nebezpečné :-). Téma ztraceného dítěte je samo o sobě děsivé a když k tomu začnete pochybovat i o příčetnosti jeho matky, tak je na dobré a napínavé čtení zaděláno.
Začátek se rozbíhá v pomalejším tempu, pochybností přibývá a s postupným odhalováním minulosti stoupá i napětí. Závěr překvapil, i když jsem popravdě něco podobného čekala a i někde již četla.
Z toho množství současných psychothrillerů, které teď vychází, ale tato kniha patří k tomu lepšímu, aspoň podle mne...

08.10.2023 4 z 5

Zapomeňte na neděli Zapomeňte na neděli Valérie Perrin

Není to tuctová kniha, to ostatně platí o všech této autorky, ale také to není kniha pro každého a na přečtení kdykoliv. Přitom je to kniha o životě a ze života, je velmi smutná, aspoň na mě tak zapůsobila. Vlastně jsou to dva příběhy, vyprávěné ve dvou časových osách tak nějak netradičně po ,,perrinovsku".
Ani hlavní hrdinka 21letá Justine není typická mladá dívka, žije u prarodičů, pracuje v domě pro staré lidi, které miluje a ráda poslouchá jejich příběhy. A jeden takový i sepsala, jeden ne(obyčejný) příběh lásky...
Komu se líbilo Vyměnit vodu květinám, tato autorčina prvotina vás nezklame, je podobně krásně smutná. U mě vede kniha Tři.

03.10.2023 4 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Od první stránky chytí, napíná a nedovolí přestat dokud nedočtete. A pokud máte představu, že když je to volno, tak ji odložíte a půjdete něco dělat, no... já to tedy nedokázala :-). A víte co, nemám ráda to lákání čtenářů Zmizelé a Dívky ve vlaku na obálkách knih, ale tady souhlasím a říkám velké ANO!
S malým počtem postav výborně rozehrané šílené rodinné drama. A je teď takových knih spousta, je to ohrané, a je pravdou, že za několik týdnů možná nebudu vědět o čem kniha byla, ale právě dnes jsem se skvěle bavila, a to od takových psychothrillerů očekávám. Nic víc, nic míň...

28.09.2023 5 z 5