Rup Rup komentáře u knih

Procitnutí Procitnutí Adrian Doyle (p)

Autor měl patrně tendenci povýšit brak na vyšší literární úroveň a zmatečný blábol. Mistrům hororu se ani nepřiblížil. Knihu jsem si vybral spíše namátkou, nicméně založil jsem ji na nejzazší konec knihovny zcela účelově a s úlevou.

04.01.2024 1 z 5

Islámskému státu na dostřel Islámskému státu na dostřel Lenka Klicperová

Bohužel, z mé strany žádné nadšení. Dvě třetiny knihy se daly napsat doma z gauče a u zbývající třetiny mi uniká smysl. Emoce se na mě nikterak nepřenesly. U fotek mi chybí dramatičnost a "nálada". Lituji, za mě střed.

04.01.2024 3 z 5

Ztroskotání Pacifiku 1 Ztroskotání Pacifiku 1 Václav Horák (p)

Plně souhlasím s Turlogh, jen dodávám, že dost mizerně převyprávěný. Howgh.

03.01.2024 2 z 5

Radiová sopka Radiová sopka Stewart Edward White

Žádný literární klenot, ale co jsem očekával, toho se mi dostalo. Lehce naivní dobrodružný příběh s prvky sci-fi, formou, obsahem i jazykově poplatný době svého vzniku. Nicméně musím přiznat, že jednou stačilo. Děvčata pozor, ani kapka romantiky - ženský element se nevyskytuje v žádné podobě. A ještě jednou pozor, tentokrát všem: anotace je nesmyslný blábol. Nuže vypněte mozek, popusťte uzdu fantazii a vzhůru do neznáma. Milovníkům dobrodružství doporučuji.

03.01.2024 4 z 5

Malé temné lži Malé temné lži Sharon J. Bolton

Pokud to vezmu jako temné psychologické drama, pak hodnotím jako velmi dobré. Až na ten stupidní závěr.
Pokud bych to hodnotil jako temný dramatický cestopis/místopis, pak bych řekl, že je to ještě lepší. Až na ten stupidní závěr.
Pokud bych to vzal jako detektivku, pak bych dal slabší průměr. Až na ten stupidní závěr.
To jako fakt nechá unést/zamordovat dítě aniž by hnula brvou (kdo, kým neřeknu), nebo jsem nedovtipný trotl já?

11.10.2023 4 z 5

Zajatec pustin Zajatec pustin Jules Verne

Velmi slabé až blbé. Snad to ani Verne nenapsal, nebo nenapsal to ostatní. Zdá se, že kvůli závazku nakladateli odevzdat dva romány ročně, si 30. prosince uvědomil své povinnosti a spíchl tento elaborát. Jen s úcty k autorovi dávám jednu hvězdu. Měl jsem co dělat abych román dočetl.

01.09.2023 1 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Typický Verne v nejlepším rozmachu tvorby. Nutno podotknout, že filmová adaptace je rovněž velmi zdařilá, zachovávajíc ducha díla i doby a navíc přidávající notnou dávku humoru. Nezbývá mi než dát oběma plný počet a doporučit všem milovníkům vtipného dobrodružství.

01.09.2023 5 z 5

A já pořád kdo to tluče A já pořád kdo to tluče Radka Denemarková

Stala-li se vražda, mělo by dílko patrně spadat pod kategorii krimi ať již s jakýmkoli přívlastkem. Nuže, stala se, leč pátrání kdo, kde, kdy, proč, etc. zůstává na čtenáři, neboť je ztracena v myšlenkách, kterými nikdo nemyslí, v rozhovorech, které nikdo nevede, v jednání, které nikdo nečiní. Já tedy alespoň nikoho takového neznám. Zařadil bych tedy dílko do kategorií existencionální, společenské, maně připomínající Čapkův Hordubal s tím, že Čapek čtenáře nenechává na pochybách. Za jazykovou a tak říkajíc "mentální" vyzrálost dávám tři hvězdy.

01.09.2023 3 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

Zdařilá parodie na dobové strašidelné romány. Nutno podotknout, že neméně zdařilá je i filmová adaptace Oldřicha Lipskéko, ctící ducha autorovy myšlenky. Nebyl by to však Verne, aby čtenářům zároveň s dobrodružstvím nepředal faktografické a historické místopisné poznatky a nezprostředkoval kulturní a společenský kolorit dotčených krajů a místních zvyků. A samozřejmě nesmí chybět povinná dávka fantazie z různých oblastí vědy, objevů a výzkumů. Jaká škoda, že čtenářský zážitek trestuhodně snižuje vskutku mizerná jazyková úroveň českého překladu z roku 1979 (jiné vydání k dispozici nemám a francouzsky neumím). Přes uvedené výhrady doporučuji.

07.07.2023 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Jak jsem předeslal u předešlých dílů, styl je čtivý, nicméně úroveň sestupná. Pokud máte za sebou první dva díly (což lze předpokládat), nezbývá, než přečíst i díl poslední, nicméně k doporučení se nechystám ani náhodou.

04.07.2023 3 z 5

Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy Jules Verne

Psáno lehkým perem ve stylu Julesa Vernea, leč něco tomu chybí. Smršť faktografických údajů a popisů, počínaje historickými skutečnostmi a konče sci-fi fabulacemi, jak bylo vždy u tatíka zvykem. Za to ubírám jednu hvězdu (zvyk je železná košile). Nicméně vtip, dobrodružná linka ani láska nechybí. Milovníkům Verneovek a klasického dobrodružství doporučuji.

04.07.2023 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Tedy upřímně, vyjma výronu fantazie, stále ke mně nedolehla ústřední myšlenka. A ještě dvě výhrady. První dva díly jsou, zdá se, úmyslně nedokončené (pevně doufám, že u třetího tomu tak nebude). Slušelo by tomu vydání v jednom svazku, leč rozhodující jsou zřejmě peníze. Za druhé, konec tohoto dílu výrazně sklouzl do smartphonového stylu vyjadřování a to mně osobně vadí. Ubírám tedy další hvězdu, nicméně doporučuji.

21.06.2023 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Původně jsem si chtěl dílko zařadit pod sci-fi, leč s vědou nemá skutečně nic společného. Nicméně je napsáno lehkým perem a nebýt občasných stylistických prohřešků a poněkud nedotažené myšlenky, dám plný počet. Přesto s klidným svědomím doporučuji.

15.06.2023 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Takové roztomilé povídání spíše pro předškoláky, leč kdo na tom nevyrostl, tomu to nic neřekne. Pro cílovou skupinu doporučuji.

08.06.2023 4 z 5

Jdi a přines hlavu krále Jdi a přines hlavu krále Jeremy Shackleton (p)

Přiznám se upřímně, smysl mi unikl, tedy pokud se tam někde ukrývá. Hlavní hrdina kam vleze, tam dostane naloženo, slovy J. Haška: Byli jsme biti jako žito, což je ovšem předzvěstí budoucích velkých vítězství. (Dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona). Slátanina hrubého zrna. Jednu hvězdu s těžkým srdcem přiznám, ale víc mě nedonutí ani celá posádka drakkaru.

01.06.2023 1 z 5

Tchán Kondelík a zeť Vejvara Tchán Kondelík a zeť Vejvara Ignát Herrmann

Jestliže byl první díl lehce humorná satira, ironizující pražský měšťanský živel své doby, jestliže bylo možno mezi řádky vyčíst leccos o životě tehdejší městské smetánky, pak druhý díl bych zařadil spíše do kategorie červené knihovny či podobného žánru. Obsahovou chudobu žel nedokáže zachránit ani autorův exkluzivní jazykový projev. S čistým svědomím dát doporučení nemohu a hodnotím průměrem.

24.05.2023 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Etalon žánru. Zajímalo by mě, čím by se dnes živila dobrá polovina spisovatelů/ek, nebýt Brama Stokera. Jak poznamenal níže "Kurt_Teplice" gotický román a já bych dodal s moderními prvky. Vezmeme-li v úvahu dobu vzniku díla, úrovně tehdejších vědomostí a znalostí, a přetrvávající atmosféry strachu z nadpřirozena (což ovšem nevymizelo dodnes, vis paranormální jevy, UFO atp.), není co vytknout. Za sebe mohu jen doporučit.

10.05.2023 5 z 5

Historie o doktoru Faustovi Historie o doktoru Faustovi Ignát Herrmann

Využívaje staré legendy, zdařile a odvážně se pustil autor, byť poněkud zastřeně, do kritiky babských povídaček, kléru, německého živlu (doba obrození) a společenských poměrů vůbec. Želbohu nedotáhl své úsilí do zdárného konce a závěr až příliš kopíruje předlohu. Nicméně profesionalita, vtip a skvělý jazyk se upřít nedá. Ač nedávám plný počet, doporučuji.

10.05.2023 4 z 5

Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Příliš mnoho náhod v Tenerife Mar Helena Hardenová

Napsáno lehkým perem, vtipně, kultivovaně. Kdyby se nejednalo o literaturu typu přečti a zapomeň a přísně se této linie autorka nedržela, dal bych plný počet. Nicméně musím uznat, že je to v daném žánru u nás více než kladný zjev a rozhodně se další autorčině tvorbě vyhýbat nebudu. Kdo má rád krimi, nechť se potěší, jim doporučuji.

10.05.2023 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Na můj vkus až příliš mnoho nelogičností a nedotažených myšlenek sráží bohužel jak hodnotu, tak poslání díla. Navíc je celkové vyznění až příliš depresivní a byť jsem fanouškem například děl Zoly, Solženicina a jiných proroků zmaru, povahou jsem celoživotní optimista. Dávám tedy přednost dílům, z nichž vysvítá alespoň nějaká naděje, jíž se mohu kojit. Tudíž zlatý střed.

10.05.2023 3 z 5