Rosse Rosse komentáře u knih

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Jednalo se rozhodně o zajímavý příběh, kde se nám propletli dva případy. Tempo vyprávění bylo tentokrát pomalejší (tedy alespoň mě to tak přišlo). Neměla takový drive jako předchozí dva díly, ze kterých jsem nadšená. Nicméně, i tak byla kniha čtivá a určitě budu v dalších dílech pokračovat.

Závěr byl lehce předvídatelný. To, jakým směrem se začal případ ubírat mě tedy moc nepřekvapilo.

Nechybí zde kapitoly i z pohledu vraha, které na knihách velmi oceňuji.

Suma sumárum = knihu hodnotím jako slušný průměr. Občas se stane, že je nějaký díl ze série slabší. V sérii určitě budu pokračovat dál, protože Kate a Tristan mi přirostli k srdci. Knihy od Roberta jsou mou srdcovou záležitostí.

14.04.2024 3 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Vztah mezi Poem a Tilly je naprosto geniální. Miluju jejich konverzace a nikdy se jich asi dostatečně nenabažím.

Ačkoliv jsem v závěru nebyla nijak extra překvapená, příběh byl sám o sobě super. Podle mě ještě lepší než první díl, i když autor nasadil laťku hodně vysoko. Navíc, každá kapitola vás nutí číst/poslouchat dál a dál.

Úvodní scéna s “ptáčkem byla na jednu stranu fascinující, ale také šokující a odporná. Přiznám se, že i mě se lehce zvedl kufr!

Nicméně, jak jednou začnete číst, už nepřestanete a do knihy se zamilujete - svým způsobem. :-)

Těším se, jak se nám budou postavy v dalších dílech rozvíjet a hlavně, jak nám další díl naváže na ukončení druhého dílu.

14.04.2024 4 z 5

Pařížská knihovna Pařížská knihovna Janet Skeslien Charles

Autorka napsala příběh o lidech zasažených nacistickou okupací Francie a o tom, jak se knihovníci a další zaměstnanci Americké knihovny v Paříži snaží zachránit své knižní poklady a hlavně své právo číst to, co chtějí a milují.

Příběhům o druhé světové válce a holocaustu se nevyhýbám, naopak je mám ráda, ale potřebuji mít na toto čtení správnou náladu. Možná proto jsem se ke knize vrátila až s nějakým odstupem.

Román je vyprávěn ve dvou časových liniích.

V současné době, na začátku 80.let, je Odile sousedkou mladé dívky Lily. Sledujeme zde krásný příběh o tom, jak se Odile snaží pomoci Lily překonat těžké období v jejím životě.
V minulosti sledujeme Odilein život a to, jak pracovala jako knihovnice v ALP.

I když zde nenahlédneme do hrůz koncentračních táborů, i tak mě svým způsobem z příběhu mrazilo, hlavně v závěru knihy.

Bylo skvělé sledovat Odelin vývoj, to jak se s postupem času měnila a rostla.

Láska ke knihám byla v příběhu doslova hmatatelná. Ztráta židů během holocaustu byla samozřejmě mnohonásobně horší, ale věřím, že pro knihovníky byla ztráta přístupu ke knihám též bodem nepřekonatelného zlomu.

Pokud máte rádi knihy na toto téma a zajímalo by vás přečíst si příběh z trochu jiné stránky, určitě Pařížskou knihovnu doporučuji. :-)

14.04.2024 4 z 5

Zabij, nebo zemři Zabij, nebo zemři Isabella Maldonado

Smekám před autorkou, která nás napínala až do samotného konce. Ačkoliv jsem měla tušení, kdo se za Nemesis skrývá, nijak mi to neubralo na zážitku z knihy. Naopak to dávalo dokonalý smysl.

Byla jsem upřímně překvapená z jednoho zvratu, který se v knize odehrál. Nebudu spoilerovat, ale dost mě to semlelo.

Příběh využívá prvky virtuální reality, logických hádanek, šifer, korupce, politiky apod.

Ani jedna kapitola nenechá čtenáře vydechnout. Autorka napsala opravdu skvělý úvod nové série. Těším se, jakým směrem se bude Daniela vyvíjet a zda se více seznámíme i s jinými postavami z jejího týmu.

Pokud jste četli autorčinu sérii s agentkou Ninou, troufám si říct, že ani tahle kniha vás nezklame. :-)

14.04.2024 5 z 5

Poprava Poprava Alexander Gordon Smith

V tomto díle nám Alex ukazuje, že odhodlání a velké srdce mu rozhodně nechybí. Společně se svými přáteli se snaží překonat všechny překážky, aby se co nejrychleji dostali k Alfredu a zničili jej. Hodně zde bojuje se svými vlastními myšlenkami – o tom kdo vlastně je, jaký byl a zda může být stejný i po tom všem, co se stalo.

Ačkoliv se to na první pohled nezdálo, jeho kamarád Zee se jej celou dobu snaží držet při zemi a troufám si říci, že díky němu to vše dopadlo tak, jak to dopadlo. - Kamarádi na život a na smrt.

Dle věku hlavních hrdinů bych knihu klidně doporučila i čtenářům od cca 15 let. I když je zde dost násilí, pořád si myslím, že je to v určitých mezích zvládnutelné i pro mladší čtenáře. Pro starší jakbysmet.

Líbilo se mi, že série měla svým způsobem i určitá poslání na která bychom neměli, jako lidé, zapomínat.

Svět, který autor vytvořil a postavy které přivedl k životu budou v nás čtenářích žít ještě dlouho a věřím, že na ně jen tak nezapomeneme. :-)

Vánoce na skotském hradě Vánoce na skotském hradě Donna Ashcroft

Kniha rozhodně dokáže pohladit po duši i ty z vás, co vánoční atmosférou moc neholdují. Zvláště když se budete moci vžít do jedné z postav, které vánoce taky nic moc neříkají.

Belle je opravdu hodně srdečná postava. Zatímco Edinin vnuk Jack je pravý opak. Tedy aspoň na první pohled to tak vypadá.

Kniha je napsána velmi příjemným stylem s ne moc dlouhými kapitolami. Což mi víc než vyhovovalo. Kniha tak krásně plynula a atmosféra vánoc ze samotného příběhu přímo vyzařovala.

Děj byl sice předvídatelný, ale u romantických knih se to dá přehlédnout, pokud je kniha napsána dobře. A v tomhle případě byla! :-)

Za mě rozhodně velké doporučení. Pokud jste ji tyhle vánoce nestihli přečíst, doporučuji si ji poznačit na ty příští! :-)

Závod s časem Závod s časem Lisa Regan

Ačkoliv nevím, zda Matčin hrob dokáže něco překonat, tenhle díl mu slušně šlape na paty.

Konečně jsme se více dozvěděli o Trinity. Nevím jak vám, ale mě vrtala v hlavě její minulost už pěkně dlouho.

Ani v tomto díle nechybělo napětí od začátku do konce. Závěr mě upřímně překvapil. To co proběhlo ve výslechlové místnosti mi vzalo dech a donutilo mě to vrátit se v myšlenkách k určitým scénám.

Za mě opět skvělý díl a budu se těšit na další. :))

Když zmizela Když zmizela Alex Dahl

Příběh byl šokující. Některé scény se mi četly těžko. Děj rychle odsýpal. Očekávala jsem, že se dočkáme wow zakončení, které se tak napůl dostavilo. Už pár kapitol před koncem jsem tušila, jakým směrem se to zhruba bude ubírat. Nicméně i tak jsem byla svým způsobem překvapená!

Témata, kterými se kniha zabývá nelze brát na lehkou váhu, a ačkoliv se jedná o fikci, není jednoduché se s tím, co se v knize děje, smířit. Citlivým osobám by tedy nemusela sednout, ale za mě se jedná o velmi povedený thriller! Určitě si od autorky nenechám ujít i další knihy. :-)

Carrie Soto se vrací Carrie Soto se vrací Taylor Jenkins Reid

Pro hodně čtenářů tohle byla jedna z nejočekávanějších knih roku. Mezi ty se řadím i já. Autorka u mě excelovala knihou Sedm manželů Evelyn Hugo a další knihy byly stejně úžasné. Carrie Soto není výjimkou.

Ačkoliv se v knize nachází hodně názvosloví používané v tenisu, nijak mi to neubralo na zážitku, který jsem z knihy dostala.

Taylor ví, jak čtenáře doslova připoutat ke knize a udržet pozornost po celou dobu čtení.

Carrie byla úžasná. I když byla pěkně tvrdohlavá, náladová a dost sobecká, stejně jsem si ji zamilovala. Naopak Bowe byl přesný opak Carrie – sladký a milující. Ne nadarmo se říká, že protiklady se přitahují. :))

V závěru knihy mě přepadla silná směsice emocí, kdy se mi oči lehce zalili slzami.

Budu se opakovat, ale kniha byla neskutečně čtivá a dechberoucí. Za mě #mustread , který by vás neměl minout i když tenis není/nebyl vaší vášní. :))

17.03.2024 5 z 5

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Jelikož s jedná o sérii, není překvapením, že nám první díl zanechal hodně nezodpovězených otázek. Nicméně věřím, že v následujících dílech se toho ještě hodně dozvíme.

Darcy Coates patří mezi mé oblíbené autorky v tomto žánru. Věděla jsem tedy do čeho jdu a že na 80% nebudu zklamaná, což se mi potvrdilo.

Autorčin styl vyprávění vás do příběhu vtáhne od prvních stránek! Ačkoliv jsou její příběhy místy zvláštní, rozhodně jsou originální a stojí za pozornost.

Pokud jste od Darcy ještě nic nečetli, troufám si říct, že by pro vás tahle série mohla být dobrý startem. Za mě rozhodně velké doporučení!

23.02.2024 4 z 5

Kult Kult Camilla Läckberg

Pokračování s legendárním mentalistou - Vincentem a nezapomenutelnou Minou, která má strach z bakterií. Za mě dokonalá dvojka, která si k sobě snad někdy najde i bližší cestu. (Mé tajné přání <3)

Rozjezd byl pomalý, ale pro vývoj postav to bylo potřeba. Ačkoliv má kniha skoro 600 stran, neměla jsem pocit, že by zde byly zbytečné vycpávky. Čtenář je po celou dobu v napětí.

Vztah mezi Minou a Vincentem je komplikovaný. Ale chemie mezi nimi je “cítit na míle daleko. Sledujeme zde životy i ostatních detektivů, ke kterým máme s každým dílem blíž a blíž.

Více se zde setkáváme i s Vincentovou rodinou, zejména s jeho synem Benjaminem, který se čím dál tím víc začíná podobat svému otci.

Závěr knihy nám dává najevo, že nás, neboli Vincenta, čeká minimálně ještě jeden hlavolam. Já tajně doufám, že nás jich bude čekat více, protože věřím, že se vývoj vztahu mezi Minou a Vincentem dobere k tomu co si přeji, někdy za 3-4 další bichličky. :D

I když jsem odhadla, jakým směrem se kniha bude ubírat a jak se bude případ vyvíjet (aspoň částečně), i tak jsem si čtení užila.

Camilla a Henrik odvedli skvělou práci a já už se teď těším na třetí díl, který v zahraničí vyšel minulý rok. :-)

Závěj Závěj C. J. Tudor

Tři samostatné příběhy, které se nám postupně proplétají. Všichni se snaží svým způsobem přežít. Nemilým zjištěním je, že někteří z nich jsou pravděpodobně infikovaní.

Příběh je plný napětí a nejistoty. Věřím, že si každý čtenář najde svého oblíbence, jenže otázkou je, zda alespoň jeden z nich zvládne přežít tu noční můru, ve které se ocitli.
Bylo napínavé sledovat, jak se jednotlivé kousky skládačky propojovali. Díky tomu je čtenář v neustálém napětí a horko těžko se kniha odkládá.

Mými oblíbenci jsou bezkonkurenčně Hannah a Meg.

Nachází se zde pár částí, které napětí tak trochu pohřbívají, ale celkově se mi kniha líbila. Tudor opět ukázala, že umí psát a že dokáže čtenáře po celou dobu udržet v napětí. Neodhadla jsem, že se příběh propojí zrovna v tomto směru.

Přiznám se, že po delší době se mi do rukou dostala kniha, která mě svým vývojem překvapila. Za mě tedy rozhodně velké doporučení. Pokud patříte mezi fanoušky thrillerů, tak si knihu určitě nenechte ujít.

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

I když děj nebyl nijak extra složitý, dočkali jsme se mimo jiné propracovaných a zajímavých postav. Tilly - geniální a superinteligentní datová specialistka, která má tak trochu mezery v sociálním chápání. Poea, jež má suchý humor a stojí si vždy za svým. Když dáte tyhle dva dohromady, vznikne dokonalé dynamické duo!

Jediné mínus vnímám v tom, že se zde občas objevili části, které mě nudily a má mysl utíkala jiným směrem. Snad to v tomto směru bude u dalšího dílu lepší.

Knihu jsem poslouchala jako audio, nemohu tedy hodnotit čtivost, ale poslouchala se dobře. Martin Zahálka namluvil audioknihu dost pomalu, takže jsem si ji nakonec na radu holek zrychlila a super.:-)

Tím, že se jedná o sérii se nabízelo nechat otevřený konec a opravdu nám zde několik otázek zůstalo viset ve vzduchu. Jsem zvědavá, jak se bude děj vyvíjet dál a hlavně jakým směrem se Poe bude ubírat. No a samozřejmě jsem zvědavá i na Tilly. Snad trochu prorazí tu svou sociální bublinu. Byla by sranda to sledovat! :-)

Není úniku Není úniku Yrsa Sigurðardóttir

Yrsa opět stvořila strhující detektivní příběh a nebála se jít od začátku do toho nejdrsnějšího tématu. I když v knize nebylo všechno do detailů popsané, má představivost jela na plné obrátky!

Tříčlenná rodina se snažila zapomenout na okolní svět a vytvořit si svůj vlastní daleko od všech.

Jednotlivé PŘED a PO kapitoly na sebe krásně navazují, takže se nám příběh doplňuje ve stejnou chvíli z obou pohledů.

Týr zjišťuje nejen zásadní informace k samotnému vyšetřování, ale i o sobě samém a svému dětství.

Na konci se dočkáme i nečekaného cliffhangeru, který vás, troufám si říct, navnadí na další díl! :-)

Za mě opravdu skvěle rozehraný příběh a věřím, že se nejen s Týrem seznámíme víc do hloubky!

Náš dům Náš dům Louise Candlish

Ačkoli jsme se hned na začátku seznámili s problémem se kterým se bude muset Fiona a její manžel potýkat, neznamená to, že zbylých 300 stran bude o ničem. Čtenář se postupně dozvídá, jak se to celé semlelo a hlavně proč.

Nejvíc pro mě bylo zajímavé zpracování samotného vyprávění příběhu. Fiona nám popisuje svůj příběh prostřednictvím podcastu, který se jmenuje "Oběti", zatímco Bram, její manžel nám popisuje svůj příběh na počítači ve wordovském dokumentu.

I když má kniha 400 stran nepřišlo mi, že by zde byly vycpávkové části i když někdo na to může mít trochu jiný názor. S postupným vývojem děje jsem byla spokojená. Dokonce mi před koncem jedna část vzala vítr z plachet. Kniha ve mě upřímně zanechala wow efekt a byla pro mě TOP knihou roku 2021. :-)

02.01.2024 5 z 5

Bouře nad savanou Bouře nad savanou Hana Hindráková

Prvně bych ráda podotkla, že kniha Bouře nad savanou navazuje na předchozí knihu Svítání nad savanou. Je tedy dost možné, že byste si mohli omylem vyspoilerovat předchozí knihu. V případě, že by vás recenze zaujala, doporučuji tedy začít první knihou. :-)

Kdybych měla vypíchnout, co mám na jejích knihách nejraději, tak je to ten fakt, že nám čtenářům předává nejen skvělý příběh, ale i kousek Afriky. Díky jejím knihám jsem se dozvěděla, co je pro Afriku specifické, jak se lidé chovají, jakým místům se vyhnout a mnoho dalšího.

Hana píše opravdu čtivým stylem. Stránky doslova mizí pod prsty i když je kniha rozdělena pouze na 6 kapitol - ty jsou ještě rozděleny na tzv. "pasáže" nebo-li prostřihy na jednotlivé pasáže. To znamená, že každou chvíli se přeskakuje z jednoho místa na druhé. Příběh tedy nesledujeme pouze z pohledu Nory, ale také ostatních postav (i samotných obětí sekty Mungiki).

Knihu hodnotím víc než pozitivně. Hlavní hrdinku jsem si oblíbila už v první knize a bylo milé se s ní znovu setkat. Doufám, že autorka se příběhu s Norou nevzdá a dočkáme se minimálně ještě jedné knihy s ní. :-)

02.01.2024 4 z 5

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Když si zpětně čtu anotaci, která visí na internetu, zní strašně úchylně a přitom tento díl zas tak úchylný nebyl. Stejně jako předchozí díly i tenhle byl čtivý, vtipný a milý. Dočkali jsme se zde pouze jedné erotické scény, což bych já osobně ani neoznačila za erotické a už vůbec ne za erotický román, ale spíš romantickou jednohubku.

Každopádně věřím, že autorka to s těmito postavami ani neměla v plánu rozjíždět a možná díky anotaci tak naivně navnadila čtenáře, kteří se těšili na pořádnou erotiku, která se nakonec ani neobjevila.

Nicméně si stojím za tím, že další díly už mě nemohou ničím překvapit a s každým dílem u mě odpadá chuť k tomu se těšit na další díl. Vesměs jsou všechny díly na jedno brdo a po dočtení Jeho zákusku jsem se rozhodla, že se do dalších knih hrnout nebudu.

Pokud jste ještě nepolíbení touhle sérii a máte rádi erotické, vtipné romány, neváhejte se do ní pustit. Určitě neprohloupíte a ještě k tomu se pobavíte. :)

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Vracíme se zpět do Medvědína, kde autor dále rozebírá to, co se stalo v předchozím díle a ještě více se zaměřuje na psychologickou stránku postav. Seznamujeme se zde i s novými postavami, které mi padly do oka. Například nová trenérka Medvědů.

Závěr nebyl nijak šokující, to co se dělo a stalo bylo lehce předvídatelné. Každopádně to knize nijak neuškodilo. I tak mě kniha psychicky vyčerpala a jsem ráda, že ji mám za sebou.

Audiokniha se poslouchala velmi dobře. Pavel Soukup má skvělý hlas, takže jsem byla maximálně spokojená jak já, tak i moje uši.

Tři hvězdičky dávám proto, že to nebyla žádná top záležitost, ale takový slušný průměr, který si určitě najde své čtenáře. Pokud jste četli první díl a ještě jste se ke druhému dílu neodhodlali, tak směle do toho. Sice o nic nepřijdete, když jej vynecháte, ale bylo fajn se dozvědět, jak to s postavami bylo dál. :)

Samotka Samotka Alexander Gordon Smith

Nebudeme si tu něco nalhávat Lockdown nasadil hodně vysokou laťku, kterou bude velmi těžké překonat. Série má velký potenciál a já doufám, že jej autor využije/využil naplno. Ráda se nechám překvapit, zda se autor dokáže ještě víc vytáhnout nebo bude držet zbytek dílů v "slušném průměru".

Když opomenu jednu hluchou část (dost dlouhou na to, že má kniha cca 250 stránek), při které jsem se dost nudila, zas tak špatné to nebylo. Dočkali jsme se akce a napínavého závěru, který nemohl skočit jinak než opět otevřeně. Kdo o sérii již slyšel, tak tohle pro něj nebude překvapením. Myslím si, že se máme ještě na co těšit.

Ve skrytu stínů Ve skrytu stínů Bianca Iosivoni

Zpočátku mi kniha hodně připomínala sérii od SJM (Půlnoční město). Jak se děj postupně vyvíjel, pomalu jsem se od této myšlenky odpoutávala. Do knihy jsem se velmi rychle začetla, ale zhruba v polovině jsem se zasekla, protože se zde nacházeli zbytečně utahané pasáže.

Roxy a Shawa jsem si zamilovala. Shawa možná o něco více, protože je to svým způsobem velmi tajemná osoba a jsem zvědavá, jak se nám bude v dalších dílech vyvíjet. Klidně bych dala přednost dílu, který by byl zaměřený pouze jemu. I když je mi samozřejmě jasné, že Roxy zde má mnohem větší úlohu.

Ačkoli se nejedná o TOP záležitost, věřím, že si dokáže najít cílové čtenáře. Pokud jste žabkou v žánru fantasy, věřím, že se vám bude kniha líbit. Pro fantasy fajnšmekry, tohle asi moc nebude, ale neváhejte knihu vyzkoušet, třeba vám padne do noty. :-)