pobijecmuch pobijecmuch komentáře u knih

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejsem z těch, kteří do komentářů něco takového píše, ale musím reagovat i za cenu, že možná budu smazaný.
Takže, britský spisovatel Simon Mawer za tuto knihu získal Man Bookerovu cenu.
V knize nikde nepadne, kde se vila nachází, natož její skutečný název. Toto je výpravný román, který má svůj děj. Pokud by to byl popis architektury, tak by to byla literatura naučná. Pokud by to bylo psané podle pravdy, byla by to literatura faktu.
Mawer nenapsal knihu podle skutečnosti, psal to podle sebe. Přidal nové vymyšlené postavy, nové zápletky a nový děj. Tedy, normální, obyčejný román, beletrie, nebo také fikce.
Vyhlašování hesel, že nepodporujme natáčení filmu, atd. je pouhá naivní agitka určité skupiny lidí. Nakonec něco obdobného bylo už při vydání samotné knihy.
Prosím, buďme tolerantní k umělecké svobodě, jak ke knize, tak i třeba k filmu. Film byl již natočen, takže nikdo nic již neovlivní. Dalšího českého vydání knihy se dočkáme příští rok.
Snažím se respektovat různé názory v komentářích, tedy i ty negativní, ale hodnotit tu knihu po přečtení pouhých 70 stran je nesmysl. Provolávání slov o hnusu a nějakém apelování na lidi, beru s rezervou a určitým pousmáním. Bude to tady spíše jako humorná vložka.

30.07.2018 5 z 5

Totál Balkán Totál Balkán Blanka Čechová

Nejprve bych chtěl pochválit předchozího uživatele KejmIP za velmi trefný komentář. A samozřejmě poděkovat autorce za odvahu s jakou napsala tuto knihu. Možná mohla i někdy více přitvrdit, aby si čtenáři udělali větší a pravdivější obrázek o práci mírových misí OSN. Knihy s takovým tématem nevycházejí každý měsíc, je to prostě literární klenot, na který narazíte možná jednou, dvakrát za život. Moc se mně líbil její humor, který někdy přecházel i v jemný sarkasmus. Dobrý humor, který celou tuto knihu prostě odlehčil.
Je to velká tragédie, když dobré kamarády, někdy i rodiny, náhle rozdělí politici, náboženství a vlastně i samotný svět. Vše pod záštitou OSN. Po dlouhé léta spolu žili etnika vedle sebe, bez vážnějších konfliktů a potom přijde pár jedinců, kteří doslova těmto obyčejným lidem obrátí život naruby.
Tuto knihu doporučuji všem těm, kteří se chtějí něco více dozvědět o práci OSN a o oblasti Kosovo.
Jen se podivuji nad tím, že tuto knihu nevydalo žádné větší nakladatelství, které by autorce udělalo větší reklamu. Určitě by si to, tato kniha zasloužila.

23.07.2018 5 z 5

Exil Exil James Swallow

Oproti prvnímu dílu, to není tak akční, přesto mně psaní Jamese Swallowa baví. Letos na jaře byl vydán už třetí díl pod názvem Duch. Doufám,že se ho brzy dočkáme v překladu od Knižního klubu. Dávám všechny hvězdy, je to moje oblíbené čtení a protože podobné hodnocení se zde dává i daleko horším knihám.

18.07.2018 5 z 5

Currahee! Currahee! Donald R. Burgett

Autor série Křičící orel není žádný profesionální spisovatel a to také poznáte z jeho knih. Osobní zážitky výsadkáře z 2. světové války jsou takové neuhlazené, často tomu chybí spád a logická postupnost. V jeho knihách je někdy moc zbytečné popisování krutosti války. Prostě něco tomu chybí, co by mně více chytlo. Osobně, knihy Stephena E. Ambrose mně přijdou zajímavější.

23.06.2018 3 z 5

Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovci Giles Milton

Další historické žhavé drby od Gilese Miltona, který kdyby žil v Česku, tak by určitě pracoval v Blesku.
Toto jsou jen vymyšlené nepodložené příběhy, které se odehrávali v mozku autora.
Doporučuji čtenářům a hlavně čtenářkám tohoto literárního bludu, aby raději sáhli po opravdové literatuře faktu a toto vzali jako dobrý humor.

10.06.2018 odpad!

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Je až s podivem, kolik čtenářů nepochopilo, že v tomto dílu nejde ani tak o Jacka Reachera, ale spíše o americké vojenské veterány, kterým současné války vzali životy, nebo způsobily velká zranění. Je to příběh, ve kterém Child vzdává hold všem držitelům Purpurových srdcí, tedy těm kteří byli válkou nějak zraněni. Těm, ke kterým se většinou nakonec země zastoupena politiky otočí zády, udělá z nich feťáky a nakonec je chce i zavřít. Tento díl je hodně smutný a moc k zamyšlení.
To, že tam nebylo příliš akce a Jack Reacher používal více hlavu, než pěsti, mně vůbec nevadilo. Child opět napsal něco jiného a mně to pořád baví. Těším se na další setkání s Reacherem.

08.06.2018 5 z 5

Lov na ponorky Lov na ponorky Patrick Robinson

Opět pouze jen průměrná fikce o americkém námořnictvu, tentokrát hlavní role - ponorky. Technické věci knihy velice dobře zpracované, ale zápletka je opět průměr. Tato kniha působí na čtenáře, že USA je opravdu světový policajt, který musí mít přehled o všem co se na zeměkouli šustne.
Předchozí uživatel svickop to v komentáři napsal dost trefně.

01.06.2018 3 z 5

Letadlová loď Letadlová loď Patrick Robinson

Co napsat k této knize? Toto je taková vojenská fantastická pohádka pro dospělé čtenáře, kteří pořád ještě žerou americké hrdiny a příběhy, kde dobro zvítězí nad zlem. Autor vcelku dobře popisuje technické údaje a věci amerického námořnictva, ale v samotné dějové lince hodně pokulhává. Popis akce žabích mužů popisuje s přesností, ale setkání amerického kapitána s anglickou dívkou je horší jak v harlekýnce. Kniha je pro mně jen takový slabší průměr. Ale hlavní je, že americký voják opět zvítězil a je příkladem pro celý svět.

01.06.2018 3 z 5

Moskva Moskva Jack Grimwood (p)

No, já nevím, poslední dobou mají někteří spisovatelé velkou potřebu psát historické politické thillery o zemích bývalého východního bloku, aniž by tu zem navštívili. Své informace čerpají pouze z dostupných zdrojů a ještě si na tom udělají diplomovou práci. Zde mně napadá otázka proč třeba Kateřina Tučková nenapíše knihu o době Martina Luthera Kinga?
Kniha není špatná, dokonce chvílemi má i spád, ale přesto mně hlavní postava Toma Foxe neupoutala. Je to takové prázdné, nic co by vás chytlo od začátku až do konce. Prý to má i pokračování, ale asi už nic pro mně.

27.05.2018 2 z 5

Svět podle Koháka Svět podle Koháka Jakub Kohák

Jakuba Koháka jsem měl rád když začínal. Potom jsem zjistil, že se opakuje a jeho vtipy už nejsou humorné, ale spíše hloupé. Tak tomu je i v této jeho publikaci. Prostě někdy méně znamená více. Bohužel, nic nového jsi Kubo nenapsal.

25.05.2018 odpad!

21 úderů 21 úderů František Kotleta (p)

V tomto případě nejde o knihu, ale spíše o takovou delší povídku, která je vlastně reklamou firmy Škoda. Příběh byl sice vytištěn, ale Škoda IT ji zasílá zdarma všem těm, kteří se u nich přihlásí k odběru jejich reklamních informací. Nakonec i celý příběh si můžete volně přečíst např. přes facebook.
Co říci k samotné povídce? Pro fanoušky Kotlety příjemné doplnění jeho literárních počinů, ostatním čtenářům to asi nic nepřinese. Boj s nadpřirozenými bytostmi je lepší v jeho jiných knihách. Toto je pouze taková sběratelská věc pro jeho nejskalnější. Za mně pouze takový průměr. Já se spíš těším na jeho novou letní knihu Poslední tango v Havaně, nebo předvánoční Stalingrad.

16.05.2018 3 z 5

Kodex Apokalypsy Kodex Apokalypsy Luis Royo

Kniha bez příběhu, bez sympatických postav a vlastně bez všeho ostatního. Jediné co se nabízí jsou obrázky od tatíka a synka Royo. Možná by z toho byl pěkný kreslený film pro dospělé, kde by slintající divák nadskakoval nad spoře oblečenými sexi bojovnicemi s meči. Pro mně toto byla ztráta času. Doufám, že vydavatel Fantom Print se poučil a další díl už nevydá.

10.05.2018 odpad!

Oheň a hněv Oheň a hněv Michael Wolff

Kniha je senzací amerického knižního trhu a prodejnost přirovnávají k vydání posledního dílu Harryho Pottera. Sexuální harašení velkého trampa Donalda, předvolební podezření se spolupráce s Rusy a velkohubost, která je směsicí lží a polopravd, dělá z prvního muže USA vcelku zajímavou postavičku této doby. Každý národ si prostě zaslouží svého "vůdce" podle toho jaký sám je. Tato kniha je z jedné strany hodně zajímavá, ale z druhé to nemá daleko do zpráv bulváru. Každý ať si udělá názor sám.
Ten překlad je opravdu hrozný a to na něm dělali tři překladatelé. Jen doufám, že to nebyli nějací studenti vysokých škol.

08.05.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Přiznám se, že Nesba moc rád nemám. Jeho detektivky jsou jak na houpačce, jedna je dobrá a druhá zase slabší. Jsou to prostě studené a ledové knihy přímo ze severu. Dokonce jsem si zakázal je hodnotit, protože bych jeho fanoušky nerad zarmoutil. Tato kniha je, ale mega literární průser. Nesbovi bohužel v této knize nevěřím ani slovo. S velkým sebezapřením jsem ji nějak dočetl. Ten kdo si na tuto knihu brousí oči, tak bych raději doporučil 3. díl seriálu - Hříšní lidé města pražského, pod názvem Lady Macbeth z Vinohrad. To je rozhodně větší zábava.

24.04.2018 odpad!

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Nechci to moc dlouze komentovat. Jako velký fanoušek Reachera i tuto knihu povídek považuji za dokonalou. Je jasné, že jedna povídka je lepší a druhá zase horší. Ale je to prostě Jack Reacher, ten bez prostředního jména.
Rozhodně, ale nemám rád, když někdo srovnává hrušky s jablky - viz Child kontra King. To je prostě šíleně hloupé.

24.04.2018 5 z 5

Krutá hra Krutá hra Dan Simmons

Dan Simmons je nejenom dobrý spisovatel sci-fi, ale i dobrý autor detektivek. Jeho série s Joe Kurtzem je plno akce a napětí. Všechny tři knihy jsou napsané v duchu staré americké krimi školy.

19.04.2018 5 z 5

Poslední šumavská pastvina Poslední šumavská pastvina Martin Sichinger

Začátek byl velmi slibný. Autor s určitou dávkou humoru začal popisovat konec první světové války a první dny v nové republice Československo na Šumavě. Čekal jsem, že celá kniha bude napsána v tomto duchu. Nálady, vztahy, příběhy, atd v říjnových dnech roku 1918, této knize dávala velký prostor. Bylo by to báječné vyprávění o něčem co čtenářům z 21.století je naprosto neznámé. Bohužel, autor v druhé polovině skočil ihned do doby po komunistickým převratu a začal zbytečně politikařit. Humor se už dávno vytratil a ze slibného románu se stal nudný příběh. A ještě jedna věc, kterou autor absolutně nedomyslel. Nepochopil jsem proč poručík c.k. armády, zůstane poručíkem ještě po třiceti letech. Autor zřejmě o armádě toho moc neví.
Celkově tedy pro mně tento literární počin jen velké zklamání a ztráta času.

14.04.2018 1 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Sérii s Erikou Fosterovou jsem skoro už vzdal, protože toto nikdy nebylo moje oblíbené čtení. Vše bylo psané podle jedné šablony a nemělo to žádný pořádný spád. Když se mně dostal do ruky tento díl, dlouho jsem váhal, zda se mám do něho pustit, ale nakonec literární sucho rozhodlo.
No, konečně nám Bobík přitvrdil, i když je tam plno nelogických věcí, které tady byly popsány už předešlými čtenáři. Není to žádný trhák, ale dá se to číst. V příštím díle se snad už i dočkáme, že Erika uvaří slibovanou kapustnicu a možná i halušky s bryndzou.

09.04.2018 2 z 5

Jmenuji se Nikdo Jmenuji se Nikdo Matthew Richardson

Také se připojuji, že je to docela dobrá špionáž. Trochu někdy zmatečné v střídání minulosti a přítomnosti, ale na první počin solidní.

05.04.2018 4 z 5

Jepice Jepice James Hazel

Vcelku nadprůměrný thriller, u kterého vše pokazí nesmyslný konec. Původně jsem chtěl dát vyšší hodnocení, ale ta úchylárna na konci to srazila. Opravdu tři hvězdy s odřenýma ušima.

03.04.2018 3 z 5