Peti Peti komentáře u knih

Judaismus v terezínském ghettu Judaismus v terezínském ghettu Marta Malá

Autorku znám osobně, téma je pro mě velmi zajímavé. Musím říct, že pro mě bylo velké překvapení, jak to v terezínském ghettu chodilo z pohledu praktikování judaismu. Kniha je zpracována poutavě a přitom odborně. Za mě skvělá kniha.

02.05.2021

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Kniha, která vypráví o tom, že nic nemusí být takové, jak to z venku vypadá. A boží mlýny melou - konec mi přišel fakt trefný. Odpočinkové čtení.

26.02.2021

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Kniha z prostředí koncentračního tábora Osvětim tentokrát z pohledu vězně/fotografa. Vilhelm, hlavní postava, má štěstí, že je ho zapotřebí na oddělení identifikace. Jeho pracovní den sestává z focení a vyvolávání, později retušování. Snaží se nevnímat, co se děje mi blok 26, ale nejde to. Snaží se vyhovět svým SS šéfům, aby přežil a ke konci se také zapojuje do táborového odboje. Díky jeho činu v posledních dnech existence tábora se zachovala důkazní fotodokumentace z těch strašných let v Osvětimi. Pokaždé, když čtu tento typ knih, tak je mi více než smutno a říkám si, jak jim to mohlo projít. Je dobře, že se zachovali dokumenty, i když, jednodušší je číst a představovat si, než vidět vězně na fotografii. Za mě by to měla být povinná četba, aby se na tyto hrůzné dějiny nezapomnělo.

26.02.2021

Deník Anne Frankové Deník Anne Frankové Anne Frank

Kniha, která nám dobu druhé světové války ukazuje zase jiný pohled. Anne přijde do úkrytu jako 13ti letá a svůj deník končí v 15ti letech, z holčičky se stává slečna. Dopisy, které píše vymyšlené kamarádce Kitty popisují její nálady i život v zadním domě. Deník končí zápiskem a pak jen z doslovu se dozvídáme o dalšímu osudu 8 ukrytých. Smutný pravdivý příběh ze smutné doby.

02.02.2021

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Velmi čtivá kniha u které mě několikrát naběhla husí kůže. Dva příběhy, jeden otce a jeden dcery, které nám postupně odhalují celý příběh. Jedinou chybou bylo ji dočíst včera v 22:30, hlava mi pak šrotovala a spánek nepřicházel.

25.01.2021

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Třetí kniha a opět skvostný příběh. Záhada na začátku a už jsem byla vtažena do děje. Skvělý vyšetřovatel a jeho tajemní a svéhlaví pomocníci. Bavil mě děj, který se prolínal s životem viníka.

20.10.2020

Potkala jsem Sicílii Potkala jsem Sicílii Marie Třešňáková

Tato kniha není dle mého ani cestopis, ani turistický průvodce ani kniha jenom vtipných fejetonů. Uvítala bych více osobních příběhů k jednotlivým destinacím.

07.10.2020

Knihu jsem vybrala díky čtenářské výzvě a byla jsem mile čtenářky překvapená. Skvělý román z Francie, kde se potkáváme nejen s obyvateli Paříže, ale i uprchlíky z východních zemí. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už jsem to četla jedním dechem. A konec, ten mi vyrazil dech.

10.09.2020

Návraty domů Návraty domů Debbie Macomber

Knihu jsem si vybrala v knihovně ze sektoru doporučené knihy. Příběh mi přišel jednoduchý až příliš, knihu jsem stěží dočetla, jak moc mě nebavila.

25.08.2020

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Druhý díl ze série a musím říct, že skvěle napsaná detektivka. Zajímavé bylo, že od začátku víme pachatele i činy a jen čekáme, zda-li a jak to náš detektiv vyřeší. Pachatelé byli zlí, násilničtí a arogantní, ženy z této party by bylo chvílemi malinko líto, ale jen díky jejímu potratu (to se u mě projevil mateřský pud). Nakonec alespoň spravedlnosti bylo učiněno zadost, i když to oběti už mrtvé či psychicky poškozené zůstanou.

20.08.2020

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Tato kniha mě opět vtáhla do děje. Osudy jednotlivých postav byly rozličné a zajímavé a ze života. Občas jsem akorát měla problém se orientovat ve vztazích a v postavách. Pro mě hodně čtivá kniha, ale Malý pražský erotikon nepředčila.

17.08.2020

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Druhá kniha od této autorky a asi jsem díky Třem přáním měla větší očekávání. Kniha mě nezklamala, ale ani neoslnila. Příběh vypráví o Alici, která ztratí 10 let vzpomínek. Díky úrazu se z ní nakonec stane lepší člověk, než kterým po těch 10 letech je.

12.08.2020

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Úvodní text o Vítězslavě Kaprálové mě nadchnul, bohužel zpracování divadelní knihy se mi četlo velmi těžce. Mám raději klasické románové zpracování.

06.08.2020

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První kniha ze série mě nadchla. Svérázný komisař a svérázný asistent řeší případ mladé političky. Detektivka, která je velmi napínavá a přitom není příliš krvavá.

06.08.2020

Děti krve a kostí Děti krve a kostí Tomi Adeyemi

Fantasy příběh o zemi Orishy a magii, kterou se král snaží vymýtit. Skvěle napsaný příběh, který je vyprávěn z více stran. Konec knihy mě napnul tak, že netrpělivě čekám, až vyjde další díl.

04.08.2020

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Tak to byla tedy velmi čtivá a velice smutná a náročná kniha. Neuvěřitelný příběh, skvěle napsaný a tajemný.

30.07.2020

Láska v Provenci Láska v Provenci Bridget Asher (p)

Po této knize jsem sáhla v oddělení doporučených knih díky čtenářské výzvě, a to kniha s červeným nápisem. Román se mi moc nelíbil, příběh byl zajímavý, ale kniha byla na mě příliš rozvláčná.

29.07.2020

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Tak tedy to byla kniha s velkým K. Přečetla jsem ji jedním dechem, ohromně mě bavily všechny postavy. Kniha je nabitá emocemi, občas jsem se smála a občas plakala. Skvěle zpracovaný příběh.

29.07.2020

Knihu jsem četla poměrně dlouho, protože jsem ji četla v mobilu. Díky použitému jazyku se mi nečetla úplně jednoduše, ale příběh byl zajímavý a poučný, místy veselý a místy smutný.

20.07.2020

Voda mrtvá a živá Voda mrtvá a živá Sophie Mackintosh

No.. tak musím říct, že ta kniha nebylo pro mě jednoduché čtení, ponuré, trestající, utopické a diktátorské. Konec mě rozesmutněl.

20.07.2020