Pájuš Pájuš komentáře u knih

Lizucha Lizucha Lenka Juráčková

Za mě zklamání. Z anotace se zdála kniha zajímavá - 80 leta Lída s Alzheimerem, která prožila dobu totálního nasazení v Německu. Příběh Lídy, která se utržkovitě vrací do vzpomínek má potenciál, jen z něj autorka příliš nevytěžila. Ten druhý o Evě a Kátě, byl naprosto neuvěřitelný a umělý. Škoda.

27.03.2017 2 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Pro mě objev tohohle roku. Kniha je čtivá a dokáže zasáhnout na těch nejcitlivějších místech ženské duše. Více v mé recenzi - http://storyofbookcase.blogspot.cz/2016/07/normal-0-21-false-false-false-cs-x-none.html

30.07.2016 4 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Upřímně? Čekala jsem trochu víc. Jako celek je kniha velmi vyvedená, dělá obrovský dojem. Když se zanoříte do obsahu- má svá silná, ale bohužel i slabá místa. Občas jsem se nudila a vadilo mi, že se některé myšlenky a hlavní pasáže se opakují. Nicméně je to dobrá kniha, kterou by si měl přečíst každý z nás. Vychází z prostých věcí, které lidi odhodili na posadí svých "cool" moderních priorit. Opravdu mě donutila se zamyslet i přesto, že myšlenky Dona Miguela mi nepřišly nějak nové či objevne.

30.07.2016 3 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Petra Soukupová patří mezi mé top české autorky, nesmírně poutavě dokáže vyprávět. Ani deníková forma mě neodradila, ba naopak, hrozně mě bavila. Ač jsem o několik let starší, přece jen jsem s Martou svým způsobem soucítila a naopak mě štvalo, jak šíleně chlastá. Soukupová se opět potvrdila jako mistr v zachycení psychologie jedince ve společnosti. Za mě velké ano.

27.02.2016 5 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha, která skrývá tolik pravdy a přitom je ta daleká cesta tak prostá...

24.01.2016 5 z 5

Povídky Povídky Zdeněk Svěrák

Co se týče žánru povídky na ty má pan Svěrák opravdu talent, dokáže rychle upoutat pozornost a povídku zakončit vtipně či překvapivě. Jeho povídky nepostradají smysl pro humor ani rafinovano pointu. Tleskám :)

24.01.2016 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Naprosto perfektní vykreslení vztahu dospívajícího chlapce a zralé ženy. :)

07.01.2016 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Velké zklamání, nejenže se mi nelíbil Greenův styl vyprávění (mám pocit, jako by to psala patnáctiletá holka), ale i samotný příběh není ničím překvapivý ani originální. Do knihy jsem se dlouho nedokázala začíst, zlom nastal až v pasáži, kdy se postavy ocitají v Amsterodamu. Mé hodnocení- průměrná kniha pro průměrného čtenáře. Nehledejte za ní nic světoborného, nic vyššího, jen vypněte (hlubší myšlenka, snad jedna jediná) POkud bych se měla ke knize vrátit, tak v originále, protože tam aspoň vynikla autorova poetika, kterou překlad naprosto rozpustil.

29.12.2015 2 z 5

Jak jsem sebrala odvahu Jak jsem sebrala odvahu Barbora Šťastná

Jsem nadšená, Barbora mě motivovala a donutila mě zamyslet se. Více v mé recenzi: http://storyofbookcase.blogspot.cz/2015/11/jak-sebrat-odvahu.html

14.11.2015 5 z 5

Tak ještě jedno jaro tedy Tak ještě jedno jaro tedy J. H. Krchovský (p)

Krchovský opět nezklamal, svým posledním souborem básní z let 1996-2015 ( ty poslední v souboru ještě nepublikované nebo publikované pouze časopisecky) se dotkl tématu smrti, lásky a rozpoložení člověka ve středních letech, básně jsou opět velmi trefné, zachycují realitu dnešního světa a i přesto, že mnohokrát jsou pesimistické, Krchovský dokáže využívat černý humor a nadsázku, čímž celou situaci patřičně odlehčuje. Za mě top. :)

14.11.2015 5 z 5

Umění milovat Umění milovat Publius Ovidius Naso

Za mě nadčasové dílo, opravdu jsem se pobavila. Jen možná jsem čekala trochu víc.

08.09.2015 3 z 5

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Má druhá kniha od Soukupové, popravdě jsem nečetla anotace a o knize si dopředu nic nezjišťovala, o to víc jsem byla překvapená, že jsou to vlastně tři příběhy. Stejně jako v prvotině K moři i ve Zmizet Soukupová popisuje problematiku rodinných vztahů, a to očima dětí. V prvních dvou příbězích ani jedno z dětí nemá pevné rodinné zázemí, cítí se utlačovano starším sourozencem, trpní pod jeho nadvládou. Především u příběhu s názvem Na krátko mě mrazilo. Oceňuji Soukupové způsobem vyprávění, ve které provádí sondu do mysli postav, ukazuje nám situace z jejich zorného pohledu, vidíme jejich jednání, důvod, pocity, můžeme je prožívat s nimi. A ano, název funguje i já jsem si kolikrát během čtení přála zavřít oči a zmizet, nevidět tu krutost.

08.09.2015 4 z 5

Magorie aneb Příběh velké lásky Magorie aneb Příběh velké lásky Alexandra Berková

Měla jsem tu čest psát o paní Berkové bakalářskou práci. Magorie je knihou pro náročného a vyspělého čtenáře a tak ne každý v ní najde zalíbení. Je metaforou socialistické společnosti. Opět se ukazuje Berkové brilatní hra s jazykem, smysl pro situační humora a velké množství fantazijních prvku, četla se mi těžce, i přesto jsem se pobavila.

07.08.2015 3 z 5

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Za mě velké zklamání. Příšerně a uměle natažený příběh, zbytečně moc informací. Bohatě by místo 350 stran stačilo 250, navíc styl vyprávění odpovídajíci úrovni základní školy celkový dojem utvrzuje ( doufám, že je to snad překladem). Spíše jsem se nudila než bavila a v trapných situacích měla chuť knihu zavřít, i přesto jsem dočetla a příště raději film, který je oproti knize fantastický.

22.07.2015 1 z 5

Dvojité dno Dvojité dno J. H. Krchovský (p)

Moje první sbírka od Krchovského a hned mě neuvěřitelně zaujala a chytla. Krchovský má svůj osobitý styl, s ničím se moc nepáře, nejde daleko pro slovo a to se mi na něm líbí. Konečně básník, který si nic nevysnívá a stojí nohami pevně na zemi. Nevadily mi ani přisprosté básničky, svým způsobem i ty měly své kouzlo, člověk se pobavil.

17.06.2015 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Bohužel jsem se nedokázala začíst, snad se k ní vrátím později.

16.06.2015

Knížka s červeným obalem Knížka s červeným obalem Alexandra Berková

Geniální kniha, která se neztratí v žádné době. Mělo by se ji věnovat více pozornosti. Skvělá hra s jazykem, humorné situace i zamyšlení. Miluju scénku, kdy Bohunka Homolkovi ukousné hlavu, rozhovor děvčat o těhotenství z povídky Nazdar Ančo a vrcholem je povídka Pohádka o šťastném konci, smála jsem se po celou dobu. :) Doporučuji

28.05.2015 5 z 5

Žítkovské čarování Žítkovské čarování Jiří Jilík

Knihu jsem si koupila až potom, co jsem přečetla knihu od Tučkové. Kniha mě bavila, líbí se mi, že autor zachoval autenticitu a ponechal příběhy i s původním nářečím.

03.05.2015 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Jsou momenty, kdy se stydím za náš národ. Jeden z nich byl při čtení tohoto strhujícího příběhu. O tématu odsunu Němců a kolektivní vině by se mělo mluvit a psát mnohem častěji, stejně jako tomu je s holocaustem. Odsun je ještě neustále velké tabu.

27.03.2015 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Přiznám se, že jsem od knihy očekávala trochu víc. Viděla jsem nejdříve nejnovější filmové zpracování z Dicapriem, kterém mě hodně bavilo. Z počátku jsem se trošku nudila, počáteční vyprávění Nicka mi příjde uplně zbytečné teprve až od setkání s Gatsbym začala být kniha zajímavější. Možná jsem očekávala, že se dozvím i něco víc o všech postavách než jen o Gatsbym. Asi si budu muset knihu přečíst znova.

06.08.2014 3 z 5