Natyna3 Natyna3 komentáře u knih

Frida Kahlo a barvy života Frida Kahlo a barvy života Caroline Bernard

Kniha o nezlomné síle jedné ženy a vůli pokaždé znovu vstát.

23.04.2024 5 z 5

Jednoho krásného dne Jednoho krásného dne Šemi Zarhin

Tato kniha byla jiná, nevšední a silná.
Kniha krásným poetickým jazykem vypráví o životě hlavního hrdiny Šlomiho a jeho izraelské rodiny. Šlomiho poznáváme jako malého chlapce a prožijeme s ním velkou část jeho života.
Krásný styl vyprávění, osobité charaktery a vykreslení prostředí čtenáře vtáhnou... Záleželo mi na osudech postav, protože mi rychle přirostly k srdci.
Dojem na mě udělalo také velmi zajímavé proplétání děje i myšlenek v čase. Vše bylo dokonale vystavěné a já jsem se mohla jen nechat unést do tohoto příběhu.
Jak napsal @zanicenyknihkupec, celé vyprávění působí jakoby rodina a komunita kolem ní byly oddělené od okolního světa a čtenář - jakoby byl spolu s postavami v této bublině - napjatě očekává jejich další osudy.
Je zde zkrátka vše: láska, přátelství, sourozenecké pouto, vztahové peripetie, pracovní starosti, vášně, úspěchy i pády... Zkrátka život... I smrt.
A to je na této knize tak krásné.

11.10.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Dobře čtivá kniha, hezké prostředí, zajímavý námět. tak první polovina knihy byla dobrá. Proti tomu se mi ovšem moc nelíbila detektivní zápletka a trochu za vlasy přitažený konec...

03.08.2023 3 z 5

Alan Rickman: Deníky Alan Rickman: Deníky Alan Rickman

Bože můj, jak já to milovala! Ale vím, že hlavně proto, že jsem stejně milovala i Alana.

Pokud čtenář nezná do podrobna jeho dílo, a něco z jeho života, knihu si podle mě neprožije naplno. Jsou to vážně deníky... Pro neznalého čtenáře nic neříjající výčet událostí, pro milovníky Alana poklad.

A doslov jeho celoživotní partnerky, manželky Rimy? No... Nezadržela jsem slzy.

30.06.2023 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Dobře promyšlená kniha se skvělým humorem, který mě bavil. Navíc i velmi originální a čtivá.

21.06.2023 4 z 5

Básně Básně Jiří Wolker

,,Ti, kterým slunce nesvítí,
sny slunečné musí zabíti-
sic zemřou na ně sami.
Pověz mi, má milá,
jak bys sen zabila?"

,,...s tím, s čím se nejvíce loučíváme,
jsme nejméně rozloučení..."

17.01.2023 4 z 5

Všechny řitě světa i ta má Všechny řitě světa i ta má Charles Bukowski

,,Co může dělat básník bez bolesti?
Potřebuje ji stejně jako psací stroj."

11.01.2023 3 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

,,Nechci ho už nikdy vidět, ale nikdy nezmizí.
Vejdu pozdě do kina a než se usadím, uvidím ho v jedné z řad. Něčí pozvánka mě nasměruje do jedné z jeho oblíbených kaváren a uvidím ho u stolu v koutě. (...) Hynek mi zůstane, a ten kabát, který byl tak teplý, a tak dobře mi padl, mi také zůstane. Zabalím se do něj a ten starý přehodím přes pult. Možná, že tady zůstane a Hynek ho tu jednou uvidí a uvědomí si, že ani já nikdy nezmizím."

11.01.2023 5 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Další kniha ze zatím špičkové edice, věnující se tématu True crime. Myslím, že od nynějška pokaždé, když uslyším slovo ,,sociopat“, vzpomenu si na Richarda Ramireze. Na člověka, který bez náznaku zaváhání vraždil, ve jménu Satana a věřil, že se tak k němu jednou bude moci přidat. To byl jeho jediný cíl a smysl života. A o něj se snažil svými činy zasloužit.

05.01.2023 4 z 5

Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce Vějíř Boženy Němcové / Přilba hlíny / Ruka a plamen / Píseň o Viktorce Jaroslav Seifert

,,Když se jen dotkneš ruky mé
a dlaň tvá lehce padne do mé,
struny, o kterých nevíme,
ozvou se tiše, povědomé.“

04.01.2023 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Zklamání. Dějem hodně podobné Verneovi, kvalitou ale zaostávající. Zbytečně moc charakterů. Oproti Verneovi ale o poznání drsnější, což je jediný aspekt, který mně osobně vyhovoval více.

04.01.2023 3 z 5

Muzeum prazvláštních věcí Muzeum prazvláštních věcí Alice Hoffman

Přečteno znovu. Stále ji miluji, ikdyž má dětská představivost dokázala udělat z četby této knihy ještě mnohem lepší zážitek!

27.12.2022 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tohle byla velká zvrácenost i na mě, jakožto milovnici žánru truecrime a nadšenkyně do tématu psychologie sériových vrahů a psychopatologie obecně… Když se člověk stane vrahem, je to děsivé, když vraždí celá skupina, je to ještě děsivější, ale když vraždí celá společnost a vražda se stane normou… To je už opravdu zvrhlé a nepředstavitelné… Právě proto mě tato kniha zajímala. Bohužel musím říct, že téma šlo zpracovat mnohem lépe, hlouběji a promyšleněji, než se to podařilo autorce.

15.12.2022 3 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Tato kniha byla pro mě zajímavá zejména z hlediska skvělé psychologie postav! Také se jedná o psychologický román… Postupné odhalování povahy hlavního hrdiny bylo fascinující a samotná postava Neviditelného byla pro mě opravdu speciální, z hodně osobního hlediska… Zajímalo by mě, jak si jej představoval samotný Havlíček. Na to, že se, dle mého názoru, jedná o dosti komorní příběh, odehrávající se víceméně na jednom místě, jsem se ani na chvíli nenudila a byla napnutá, jak se příběh bude dále vyvíjet… Samotný konec byl jakýmsi zadostiučiněním… Celkově jsem z této klasiky nadšená a jsem ráda, že jsem ji objevila. Nejde mi na rozum, že se o ní tak málo ví…

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

,Vzhledem k tomu, že Ted zavraždil tolik žen, vzal jim víc, než život. Připravil je o jejich jedinečnost. Je příliš snadné a účelné prezentovat je jako seznam jmen. Je nemožné vypovědět na prostoru jedné knihy příběh každé z obětí. Ze všech těch krásných, bystrých a milovaných mladých žen se z nutnosti staly ,,Bundyho oběti“.“ …Brilantně popsaný příběh vraha, který připravil o život s jistotou minimálně 40, spíše však možná i 100 žen, a pro kterého po jeho odsouzení, přes všechny jeho hrůzné skutky, smutnily davy dívek, vyprávěný očima jeho kamarádky a kolegyně z krizové linky, kde samotný Ted poskytoval lidem první psychologickou pomoc…

Satanův deník Satanův deník Leonid Andrejev

,,Ach, drahý Wondergoode, mluvit na této zemi o ratiu je snad ještě nevhodnější, než mluvit o provaze v domě oběšencově."
Poselství této knihy mi bohužel zůstalo skryto. Koupila jsem si ji zejména jako další přírůstek do edice a žádný příjemný objev se nekonal. I přesto kniha nabízí minimálně několik zajímavých myšlenek, a to zejména o nastavení společnosti.

15.12.2022 2 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

,,Člověk je beznadějně osamělá bytost, pomyslí si. Když je jí nejhůř a připadá si naprosto opuštěná, hledá spásu v několika krásných vzpomínkách.“
Strhující thriller, navíc zasazený do prostředí psychiatrické léčebny, což je z mého pohledu dokonalé. Jedná se dosud o nejlepší díl série, která má zatím jednoznačně stoupající tendenci. Jsem zvědavá, jaký bude další díl, který je tolik opěvován, a co nám odhalí o postavě samotného detektiva.

15.12.2022 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

,,…člověk má být vděčný, že vůbec něo hezkého zažil, a nežádat, aby to trvalo navěky.“
Právem opěvovaná kniha, která mi opět o něco obohatila mé chudé povědomí o naší historii. Kniha je plná silných charakterů a jejich životních příběhů, kterými žije i čtenář. Není to jednoduchá četba, přestože děj je naštěstí komponován chronologicky. Tato kniha ale určitě stojí za ten čas, který jí čtenář věnuje...

15.12.2022 5 z 5

Město v slzách / Samá láska / Svatební cesta / Slavík zpívá špatně / Poštovní holub Město v slzách / Samá láska / Svatební cesta / Slavík zpívá špatně / Poštovní holub Jaroslav Seifert

Na tváři lehký žal,
hluboký v srdci smích.

Dosud můj nejoblíbenější soubor sbírek poezie.

10.12.2022 5 z 5

Muzeum prazvláštních věcí Muzeum prazvláštních věcí Alice Hoffman

Jedna z knih mého dospívání, kterou si budu vždy pamatovat , a která pro mě bude vždy výjimečná... Moc ráda bych si ji přečetla dnes v dospělosti znovu, ale mám strach, že nebudu schopna objevit to kouzlo, které na mě dýchlo před lety...

15.11.2022 5 z 5