milamarus milamarus komentáře u knih

Sto let Káranské vodárny ve fotografii Sto let Káranské vodárny ve fotografii Jaroslav Jásek

Publikace vracející se v čase o sto let zpátky, kdy bylo učiněno rozhodnutí vystavět centrální vodárnu pro hlavní město Prahu a do díla se pustili montéři. Mnoho montérů... // Líbí se mi, že každý černobílý snímek má svou vlastní stranu. Líbí se mi, že popisky jsou hned u nich, přičemž ano, jak v českém, tak anglickém jazyce. To potvrzuji. // Dávám maximální počet hvězdiček.

---------------------------
CITÁT:
Všeobecná chvála káranské vody i její positivní vliv na zdraví lidí znamenala po roce 1920 zvýšený zájem o krajinu dolního Pojizeří.

28.03.2024 5 z 5

Pražské vodní věže Pražské vodní věže Jaroslav Jásek

Čtivé a přehledné dílo. // Výklad je koncipován formou dvoustran. Na levé straně najdete popis přibližující polohu, parametry a historii jednotlivých staveb; na pravé pak uvidíte velkoformátovou fotografii či jiný obrazový materiál, jak naznačuje anotace shora. // Dávám maximální počet hvězdiček a chválím autory za závěrečnou kapitolu, tj. za zahrnutí i těch věží, jejichž stavba nebyla nikdy realizována.

Knihu doporučuji.

28.03.2024 5 z 5

Evropa!!? Fragmenty českého přemýšlení o Evropě 1918–1989 Evropa!!? Fragmenty českého přemýšlení o Evropě 1918–1989 Petr Hlaváček

Cenná antologie, po které můžete sáhnout, až budete hledat knížku pro patnáctou příčku čtenářské výzvy. // Jsou tu myšlenky T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Karla Čapka, Ferdinanda Peroutky, Jana Patočky, Pavla Tigrida, Václava Havla a mnoha dalších osobností, pro mě dosud neznámých. O to víc si považuji černobílých portrétních fotografií, z nichž se na mě dívají.... // Líbilo.

------------------------------------
CITÁT:
Nemáme práva myslet, že lidstvo bude i za tisíc, za deset tisíc let tak pitomé a primitivní, aby své konflikty vyřizovalo stále jako psi na ulici. Jednou se dojde k metodám méně animálním; proč by s nimi Evropa nezačala už teď?

21.03.2024 5 z 5

Hodinářské pohádky Hodinářské pohádky Václav Pinta

Devatenáctá příčka letošní čtenářské výzvy obsazena. // Písmo je větší, kapitoly jsou krátké, celkem šest jich je, ...a dohromady tvoří jeden dobrodružný pohádkový příběh. Příběh, kterému nechybí moudrost, vtip a dobrý konec. // Vhodné pro rozšíření slovní zásoby. Vhodné jako základ k vytvoření vlastního vyprávění o věcech kolem nás. // Líbilo.

K informacím shora ještě doplňuji jméno ilustrátora knihy – je jím malíř Jindřich Vytiska (*1935).

-------------------------------
CITÁT:
Čas bude potřebovat hodináře i v budoucnu.

22.02.2024 5 z 5

Objevuj pohádku Objevuj pohádku Petr Šulc

Pěkná publikace pro děti, v níž najdou deset pohádek. Za každou pohádkou pak kvíz s minimálně třemi všetečnými otázkami a jedním vybarvovacím úkolem. (Tady jsem našla menší nesrovnalosti - jednak na str. 53, kde místo Sněhurky čeká na vybarvení sedm trpaslíků; jednak na stranách 61 a 68, kde pokyn k vzetí pastelek do ruky není vůbec, avšak obrázky tam připravené jsou). // Vhodné pro trénování čtení s porozuměním. Vhodné pro odpolední čtení. // Dávám čtyři hvězdičky.
-----------------------------
CITÁT:
Nedlouho poté byla slavná svatba.

16.02.2024 4 z 5

Pražské synagogy v obrazech, rytinách a starých fotografiích Pražské synagogy v obrazech, rytinách a starých fotografiích Arno Pařík

Jednoduše koncipovaná publikace, která informacemi čtenáře nepřehltí a budoucího návštěvníka téměř dokonale navnadí. Píšu téměř, neboť obrazová příloha je bez výjimky černobílá. Staré fotografie převládají.... Plánek však nechybí a soupis publikací, v nichž lze pátrat dál, je tu taky. // Povedené. // Přidávám příslušné štítky.

-----------------------
CITÁT:
Synagógy v minulosti nesloužily pouze bohoslužebným shromážděním, ale soustředil se v nich i veřejný život obce.

10.02.2024 4 z 5

Měl jsem rád jedno děvče Měl jsem rád jedno děvče Walter A. Trobisch

Malá velká kniha. // Tím větší, čím patrnější je schopnost zachytit vnitřní dění i dění okolo. A teď nemyslím pouhou potřebu svěřit se papíru nebo ochotu pisatelů odpovídat. Ta tu prostě je - všichni ji mají, František, Cecílie, Walter,... všichni - a trvá... Mám na mysli  jejich schopnost formulovat, tj. vybavit si a vidět detaily, když dopis píší; vidět mezi řádky, když dopis čtou. // Zvlášť Walterovy dopisy mě učarovaly. Umět přirovnat, napovědět, poradit, umět přetvořit otázky v odpovědi, ve vysvětlení, a zároveň napomenut, vést k zamyšlení, k řešení. To není snadné. // Děkuji za ně. Děkuji za knihu.

Dávám maximální počet hvězdiček a za Františkovu větu  - „Teď bych vás chtěl vidět, jak se k tomu tváříte.“ ze strany devětatřicet pomyslnou šestou. Ještě stále se třesoucí smíchem.

10.02.2024 5 z 5

Rozdělování nebe Rozdělování nebe Elkan Hayek

“Mód/úlitby“, “Říkanka“, “Sen se stal“, “Mezi námi“, “Tady a teď“, “Neboj se“, “Uvědomování“, “Kouzelnice“, “Nechci být tobě“, “Miluji (věty vztahové)“ – tyto si z knihy vypisuji, neb se mi líbí víc než ostatní. Četla jsem je opakovaně. // Báseň “Tak to je“ zde v prvním komentáři uvádím veřejně a celou.
Jsou to moudré, napomínající, vidící, naivní, vyznávající, upřímné verše...., jejichž vyznění formát knihy ještě zesílil. // Děkuji. // Dávám maximální počet hvězdiček.

------------------------------

marně se namáhám
tebe bych miloval

07.02.2024 5 z 5

#Bestincovid #Bestincovid Lukáš Oramus

Tragikomická, retrospektivní záležitost, která svým jednoslovným názvem dobře pasuje na třetí příčku letošní čtenářské výzvy, a měkkou obálkou zase k patnáctce. // Prohlédnuto během chvíle. // ...A v té další pak člověka napadne, kolik by takových sešítků mohlo být ještě vytvořeno. Z čistě investigativní touhy po lepších časech. Pro budoucí generaci.

#KonecJeBlizko

28.01.2024 5 z 5

Rozesmátá zahrada Rozesmátá zahrada Zuzana Pospíšilová

Další veršovaný úlovek, určený především předškolákům, přinesený včera z knihovny na Smíchově. // Rým básniček je bez výjimky sdružený, ilustrace hodně barevné, místy nezapomenutelné (např. v hrnci se koupající brokolice nebo žíznivý lopuch). Líbí se mi. :-) // Tím spíš, že se s ním vypravíte nejen na zahradu, jak avizuje název a anotace shora, ale i na louku, do lesa a mezi stromy.
...že poznáte, jak živá atmosféra všude panuje, že fantazii se při tvorbě meze nekladou, že čeština je bohatý jazyk, v němž se pod jedním slovem skrývá několik významů.

Dávám čtyři hvězdičky.

28.01.2024 4 z 5

Štefánik vo fotografii Štefánik vo fotografii Vojtěch Klíma

Předchozí dvě vydání, pod nimiž je podepsán Emanuel Purghart (1886-1953), nejsou ve fondu městské knihovny zahrnuta. K dispozici je až toto třetí, které se dostalo na trh v roce 100. výročí Štefánikovy smrti. Domnívám se, že zcela s jasným cílem, a to zlákat k pečlivějšímu poznání jeho života a skutků, k otevření dalších knih o něm. A že je co poznávat! Jen se nechat vést zdejším štítkovým systémem. // Příkladně k publikaci “Obrazopis sveta“ (autoři: Dušan Kováč, Eva Králiková, Marián Pauer) z roku 2004, která dokládá, že sám Štefánik byl vášnivý fotograf, že stál nejen před objektivem, ale i za ním....

Abych však psala konkrétně a nezakecala se: chválím pevnější papír; chválím rozměr a ostrost fotografií; chválím umístění popisků přímo pod snímky. Je to povedená kniha. // Maximální počet hvězdiček.

--------------------------------------------
CITÁT:
Človek si neuvedomuje, že obrázky, ktoré zachycujú prchavé chvíle a o ktorých sa domnievame, že sú bezvýznamné, majú potom veľkú cenu pre históriu i priateľov.

28.01.2024 5 z 5

Centrální hřbitov v Kolíně : významné osobnosti Centrální hřbitov v Kolíně : významné osobnosti Jaroslav Pejša

Drobná publikace o rozměrech 14x17 cm, která volá po užití. // Osobnosti zde nejsou řazeny abecedně, nýbrž rozděleny do čtyř větších skupin (kultura --- veřejná sféra a politici ---- průmysl a živnosti --- věda, osvěta a vzdělání). Velikost takové skupiny předesílá plánek, na němž má každý nebožtík své číslo. // Zvlášť jsou pak uvedeny pomníky a památníky. // Dávám maximální počet hvězdiček. Líbilo.

Vybírám:
- Josef Sudek (1896-1976)
- František Kmoch (1848-1912)
- Alois Tylínek (1884-1965)
- Gustav Pflanzer (1827-1890)
- Vojtěch Prášek (1893-1972)

----------------------------
CITÁT:
Hřbitov ale můžeme vnímat i jako symbol historické, kolektivní paměti, jako jakýsi zvláštní, otevřený biografický slovník.

27.01.2024 5 z 5

Superhrdinové bez masky Superhrdinové bez masky Federica Magrin

Povedená publikace ukrývající dvacet rozličných příběhů, nad nimiž můžete s dětmi pohovořit o lidských vlastnostech – vytrvalost, zvědavost, odvaha aj. A taky se jich zeptat, čím by chtěly být, až vyrostou.
Vyprávěno v ich-formě. Ozdobeno ilustracemi Isabelly Grott (*1985). Vhodné pro osmou příčku letošní čtenářské výzvy. // ... přičemž jde-li o samotný výběr osobností, v mnohém koresponduje s edicí “Moji hrdinové“. Proto alespoň takto vzájemně propojuji. // Chválím.

---------------------------------
CITÁT:
I když vyrosteme, musíme si v sobě uchovat alespoň kousek zvídavého dítěte.

26.01.2024 4 z 5

Opravník omylů v názvech pražských ulic Opravník omylů v názvech pražských ulic Vratislav Ebr

Patnáctá příčka obsazena. Přečetla jsem s chutí. // Koncept autora (zde není uveden X zde je připomenut) vnímám jako možnost poznat dvojnásob lidí,... jako plně využitou šanci k dovzdělání všech, kteří se o místo, kde žijí, které mají rádi, zajímají. A že to není práce nadbytečná, dokazují už jen ty “rodinné“ medailony, kde k záměně mezi otcem a synem či dvěma bratry může dojít velmi rychle.
Chválím za abecední řazení ulic, jež zaručuje zeměpisnou pestrost – v jednu chvíli budete v Michli, za další v Horních Počernicích, a pak na Vinohradech... // Dávám čtyři hvězdy. // K informacím shora doplňuji, že zde najdete i několik kreseb Luboše Drastila (*1957).

18.01.2024 4 z 5

Byla jsem šťastná až do poslední hodiny... Byla jsem šťastná až do poslední hodiny... Ronnie Golz

I s odstupem několika hodin je těžké začít psát. Vlastně i knihu odložit a vzít jinou nejde. Stále v ní listuji, znovu se začítám.... Je to silný příběh. Příběh odehrávající se mezi dvěma celami pankrácké věznice, mezi dvěma odsouzenými lidmi, kteří hledají povzbuzení, pochopení, klid...
K informacím shora uvádím, že jsou tu otištěné nejen motáky, které psala Marianne Richardu Máchovi (6.9.1913 – 6.4.1944), ale také motáky, které psal Richard Marianne. A k tomu další korespondence, další vzpomínky, fotografie a dokumenty, z nichž se máte možnost dozvědět to, co jejich odsouzení předcházelo, co následovalo; co pisatelé v dopisech nepřiznali, co nemohli vědět... // Této snahy o zprostředkování úplnějšího obrazu si cením. Dávám maximální počet hvězdiček.

Některé osoby, jejichž jména se v knížce objevují:
- Erwin Albrecht (1900-1985)
- František Janoušek (1907-1943)
- Růžena Kodadová (1920-1943)
- Karel Rameš (1911-1981)
- Karl Sauer (1898-1947)
- Alois Weiss (1906-1969)
- Wolfgang Zeynek (1908-1995)
- Jarmila Živcová (1908-1943)

-----------------------
ÚRYVEK z motáku Richarda Máchy napsaný dne 1.10.1943 večer.

„(...) Bože, kdyby to tak byla skutečnost. Kdybych Tě tak mohl jen na hodinku k sobě přičarovat! Tu bychom usedli na náš slamník, ruku v ruce a dlouho, dlouho bychom se dívali jeden druhému do očí... Dal bych svou hlavu na Tvůj klín, zavřel bych oči a spal bych... já usnu tak lehce... A Ty bys bděla, spíš stejně tak málo, ale já vím, u mne bys také tiše usnula... nebo myslíš, že bys neusnula?
Kdybych Tvou hlavu položil na své rámě jako do polštáře, upadla bys jistě v hluboký a klidný spánek, lepší a delší než po použití nějakého uspávacího prostředku. Nevěříš-li tomu, prosím, nech se na jedinou noc zavříti na celu 41, potom uvidíš..."

04.01.2024 5 z 5

Malujeme Prahu akvarelem Malujeme Prahu akvarelem Maria Ginsburg

Nemaluju, ani se malovat nechystám, ale zájem o umění, lásku k Praze u sebe pozoruji, to ano. Tím více, když se mi do rukou dostane kniha jako tahle. Formou skoro učebnice, v níž se dozvíte o barvách, světlu, pohybu a perspektivě; o tom, jak při malování postupovat, na co dbát a čeho se naopak vyvarovat,... přičemž když se do práce pustíte a něco se nepovede, nevadí. Jen to zkusit znovu a v práci pokračovat. // Praha je zde jako motiv, jako místo, které lze pozorovat, přemýšlet o něm. Ve vší jeho pestrosti a krásách. // Chválím! A za zachycení Velkopřevorského mlýna na Kampě pomyslná šestá hvězdička.

03.01.2024 5 z 5

Praha - od Rudolfína k Anežskému klášteru cestou po nábřeží Vltavy Praha - od Rudolfína k Anežskému klášteru cestou po nábřeží Vltavy Lada Hetfleišová

Na první přečtení nová, jiná, svěží. Líbila se mi. Při druhém už to drhlo a každý náznak, každá nedořečenost schovaná za třemi tečkami mi začala vadit. Přemýšlela jsem proč a došla k tomu, že je zkrátka rozdíl mezi sedět a číst, nebo jít, poslouchat, nechat se vést paní průvodkyní a být součástí okamžiku.
A toto je knížka, v níž je otisknuto, co bylo slyšeno, tj. výklad naučený i improvizovaný, se slovíčky „pojďme“, „zastavme“, „pokračujme“; výklad přerušovaný otázkami; výklad upozorňující na detaily,... pročež si myslím, že tomu ukrutně schází fotografie. Nelze totiž předpokládat, že každý čtenář ta místa viděl.

Nápad pěkný, provedení horší. Jsem rozpolcená a s hodnocením zůstávám u třech hvězdiček.

----------------------------
CITÁT:
A to panorama při večerním osvětlení!

31.12.2023 3 z 5

Pražský orloj Pražský orloj neznámý - neuveden

Sešítek, který měl jít spolu se svými cizojazyčnými bratříčky do ulic, být nošen, prohlížen, být užitečný... Místo toho však bylo kýmsi rozhodnuto, že bude určen pouze k prezenčnímu studiu, že ani těch pár kroků z Mariánského náměstí před orloj, o kterém vypráví, se nepodívá, a tak špatně, všechno špatně.... Zahořkl.
Obraz v něm vítězí nad textem, ale kvůli kapesnímu formátu je to vítězství Pyrrhovo. Jedině snad mít po ruce pořádnou lupu, aby vyniklo, protože ano, je zde prezentována Mánesova kalendářní deska, ale jednotlivé měsíce práce a radosti jsou veliké jako padesátikoruna. Znamení zvěrokruhu totéž. S tím se nedá dále pracovat.

Slabé. Nerozumně uchopené. Nedoporučuji.

31.12.2023 1 z 5

Vyšehradský hřbitov Vyšehradský hřbitov Pavel Bedrníček

Propojuji s knihou “Vyšehradský hřbitov“, kterou o víc jak půl století dříve sestavil Alois Josef Fojtů (1915-1985). Srovnání s ní se neubráním, v regálu byly vedle sebe.

Předně – tuto si lze z knihovny odnést domů. Výklad o životě a díle té či oné osobnosti není heslovitý, ale plynulý (což byla z čtenářského hlediska příjemná změna). A konečně zatřetí - ač je počet zastavení nižší, sraz je opět před hlavním vchodem, v těsném sousedství Baziliky sv. Petra a Pavla.

Dávám rovněž maximální počet hvězdiček.

---------------------------------
CITÁT:
Zvídavost je dobrá vlastnost a není tedy nutno vázati se pouze na níže uvedenou cestu.

30.12.2023 5 z 5

Vyšehradský hřbitov Vyšehradský hřbitov Alois Josef Fojtů

Jednoduše koncipovaná, nadčasová publikace, jejíž hlavní část tvoří seznam vybraných osobností naší historie. Žel není možné s ní opustit brány ústřední knihovny, takže kdo se chce hřbitovem projít, bude sedět.

Celkem jde o 123 položek, tj. jméno osobnosti a pár heslovitých informací, přičemž položky č. 56 a č. 96 jsou obsáhlejší, neb v sobě skrývají jmen hned několik. // Můžete je číst popořadě, můžete využít jmenný rejstřík a přeskakovat.... A kdybyste se náhodou mezi těmi malíři, spisovateli, sochaři, básníky a hudebními skladateli ztratili, je tu také záchranný plánek.

Dávám maximální počet hvězdiček.

-----------------------------------
CITÁT:
Očíslování hrobů je provedeno tak, aby bylo možno účelně projít celým hřbitovem.

30.12.2023 5 z 5