Michi.01 Michi.01 komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Mám velmi ráda takovéto knižní cestování v čase a jakmile jsem se začetla, opět jsem nedokázala myslet na nic jiného a každou volnou chvíli jsem utíkala za rodinou Barky a Fanky.
Knih o druhé světové válce jsem v poslední době četla mnoho, ale Šikmý kostel stavím na špičku. Čtenář dokáže díky postavám pochopit, kde se vlastně zrodila vzájemná nevraživost, nenávist.. Kdo s kým proti komu a proč :) tyto souvislosti ve školních osnovách opravdu chybí a já moc doufám, že to bude napraveno.
Už teď se těším na další pokračování osudů rodiny. Těžko se mi teď s hrdinami knihy loučilo...

21.02.2021 5 z 5

Žlutý dům Žlutý dům Olga Scheinpflugová

Nádherná kniha. Kamarádka ji objevila v knihobudce, doporučila mi ji a bylo to velmi příjemné překvapení. Žlutý dům je kniha napsaná před 70 lety, ale v mé knihovně bude stát na čestném místě vedle ostatních rodinných ság jako Šikmý kostel, Heřmánkové údolí nebo Druhý život Marýny G.
Děj začíná na konci 19.století. Barbora Horlivá se narodila do přepychu a pohodlí Žlutého domu. Aby se dítě necítilo samo, dovolí jí maminka kamarádku ze sousední dělnické rodiny, Anežku Kočí. Když ale dívky dosáhnou určitého věku, není již pro rodinu Horlivých vhodné, aby se dcera stýkala s holkou z cihelny. Anežky se to hluboce dotkne a rozhodne se svůj osud změnit a neprožít svůj život jen tvrdou dřinou jako její rodiče.
Anežce se podaří zpátky svázat svůj život se Žlutým domem, ale je to hořkosladké vítěztví. Osudy dynastie, která musí mnoho obětovat, aby zachovala lesk rodového jména a sídla, sledujeme až do konce druhé světové války..

03.01.2021 5 z 5

Oznamuje se láskám vašim Oznamuje se láskám vašim Karel Zídek

Tuto knížku jsem jako malá v babiččině knihovně vždy obdivovala, protože se mi líbila její obálka. Až teď sem se rozhodla ji otevřít a zjistit, jaký příběh skrývá uvnitř. A jsem ráda, že jsem to konečně udělala!
Krásný příběh z konce druhé světové války o lásce dvou mladých lidí - reálný, bez příkras a patosů. Dnes ve světě moderních technologií a superrychlé komunikace si člověk jen těžko dovede představit tu nejistotu, nevědět, co s druhým je, kde je....
Podle jednoho rozhovoru s autorem je příběh inspirován skutečnými zážitky kamaráda Karla Zídka.

12.04.2020 4 z 5

Pošťákova snoubenka Pošťákova snoubenka Denis Thériault

Už delší dobu jsem chodila kolem mé knihovny jako kolem ledničky a nemohla jsem přijít na to, na co mám vlastně chuť. A pak jsem na to přišla, chci si přečíst básnickou sbírku... Ale žádnou doma nemám. A pak jsem sáhla po této knize. Bez jakékoliv informace, vůbec jsem nevěděla, co čeho se pouštím. Veliká změna oproti knihám, které čtu obvykle. Taková krása! Pohlazení po duši. Moc jsem si užívala té křehkosti a něžnosti. Knihu teď otevírám často a znovu a znovu se začítám do krásných veršů.

09.04.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Překrásná kniha! Při čtení jsem si připadala, jako bych i já byla součástí Barbořiny rodiny a prožívala jsem s hrdinkami každou stránku a každou životní i historickou událost. I když nebydlím daleko, o některých událostech v tomto regionu jsem neměla tušení. Já si z knihy odnesla především pocit pokory, životy dříve nebyly vůbec lehké a když si teď budu chtít na něco postěžovat, vzpomenu si na hrdiny Šikmého kostela :) Pro mě jedna z mých TOP knih!

09.04.2020 5 z 5

Mezi svými Mezi svými Amos Oz (p)

Moc krásná kniha, která nechává čtenáře nahlédnout do běžného života v kibucu. Každé postavě je věnována rozsahem krátká, ale hluboká povídka. S každou postavou stráví čtenář krátký úsek jejího života, přesto má pak pocit, jako by ji dokonale znal...
Někteří vedli v kibucu spokojený a naplňující život a jiné zase svazoval. Co na první pohled vypadá jako idylka může být ve skutečnosti jen zdání.. Já u knihy hodně přemýšlela a myslím, že si v kontextu dnešní doby a svobody, kterou máme, už takový život ani nedokážu představit. A tak díky za to, že jsem se na krátko mohla do kibucu "podívat" ..

30.03.2020 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Jeden z velmi mála případů, kde za sebe přiznávám, že mne film zaujal více než kniha. Každopádně příběh je překrásný a velmi reálný. Kdo v dětství dokázal domyslet důsledky svých činů. Zasazen do kontextu doby dokázal takovýto "přešlap" zničit vlastně 3 lidské životy.

13.03.2020 3 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Moc ráda jsem se opět vrátila do tajemných uliček Barcelony a na pohřebiště zapomenutých knih. Příběh je opět plný dávných rodinných tajemství. Nelze popřít, že některé situace jsou poněkud "přitažené za vlasy", ale pro mě samotná dějová linka a "akční scény" nebyly na knize to hlavní poselství. Užívala jsem si spoustu úvah k zamyšlení a vytříbený jazykový styl. Danielova rodina a přátelé jsou sympatické literární postavy, i když v tomto díle se jim už nedostalo tolik prostoru. Nejvíce jsem si zamilovala Fermína a jeho smysl pro humor :)
Uznávám, že by román snesl zestručnění, chvílema jsem se také ztrácela v ději. Přesto to byl pro mě skvělý čtenářský zážitek.

02.03.2020 5 z 5

Vzpomínám na Rozinkovou louku Vzpomínám na Rozinkovou louku Gudrun Pausewang (p)

Vzpomínám na Rozinkovou louku jsem objevila náhodou během naší dovolené v Mladkově. Poslouchala jsem jako audioknihu a moc mě bavilo, že jsem si ke zmiňovaným místům mohla přiřadit reálný obraz a hlavně, že jsem se dozvěděla, co se v Mladkově v minulosti dělo. Nemůžu říct, že by kniha byla dobrá nebo špatná, každopádně poučná. Pohled na tuto smutnou část našich dějin z té druhé strany..

08.09.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Velmi veselé a milé čtení. Ze začátku jsem se smála nahlas a budila tak děti, které konečně usnuly :) čím více jsem se blížila ke konci, tím slabší se mi zdál děj. Musím se přiznat, že na konci knihy mě přístup a chování hraběcích rodičů vyloženě iritovalo, ale i přesto za celkovou atmosféru, pozitivní náboj a výborný smysl pro humor dávám 5 hvězdiček :)

08.09.2019 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Já jsem se do knihy pustila, aniž bych o ní cokoliv věděla předem. Dokonce jsem si ani nepřečetla obsah na přebalu.. a od první strany už jsem se nemohla odtrhnout. Často mi u čtení bylo do pláče. Obvykle po přečtení knihy přemýšlím, která postava byla nejvíce symatická, ale tady se člověk pozastaví nad tím, kdo byl vlastně ten nejhorší. Moc mě bavila forma textu a střídání časových os i zajímavé informace k houbaření.

31.07.2019 5 z 5

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

Velmi zajímavý příběh se skvěle vykreslenou psychologií hlavní hrdinky. Vadilo časté přeskakování časových linek. Místo toho, aby děj plynul dopředu, jsem měla pocict, že se stále vrací zpátky. Krok zpátky, dva kroky před :) ale zhruba tak v půlce románu jsem se začetla a už jsem knihu nepustila z ruky. I přes mé výhrady ale oceňuji originalitu, s jakou je téma zpracováno.

15.04.2019 5 z 5

Čas mezi šitím Čas mezi šitím María Dueñas

Krásný příběh! Kniha o válce, zároveň ale velmi ženská. Zajímavá zápletka a skvěle vykreslená atmosféra na pozadí skutečných událostí se skutečnými historickými postavami.

02.01.2019 4 z 5

Kon Tiki Kon Tiki Thor Heyerdahl

Nejdříve jsem viděla film a musela jsem se pustit i do knihy. Nikdy bych nevěřila, že mě bude popis plavby tak moc bavit. S napětím jsem hltala každou další stranu. Nadchnul mě také velmi milý a přívětivý vypravěčský styl. Už se těším na další autorovy knihy.

14.06.2018 5 z 5

Na zimu zavřeno Na zimu zavřeno Jørn Lier Horst

Čtení mě moc bavilo, zápletku jsem vytušila už brzy, nicméně jedna z hlavních postav byla opravdu překvapením.. Neurazí, ale ani výrazně nenadchne :)

22.05.2018 4 z 5

Ztracená knihovna Ztracená knihovna A. M. Dean

Ani moc dobrá, ani moc špatná kniha. Jak už bylo v ostatních komentářích několikrát zmíněno, závěr asi každý čtenář očekával jiný..
Pozitivně hodnotím skutečná historická fakta vysvětlující a dokreslující příběh.

03.02.2018 3 z 5

Dívka za zrcadlem Dívka za zrcadlem Cecelia Ahern

Povídka Dívka za zrdcadlem byla opravdu zajímavá a mrazivá... Druhá povídka byla už slabší.

28.01.2018 2 z 5

Lež Lež C. L. Taylor

Napínavá kniha, moc mě bavila, ale musím uznat, že chvílemi mi přišla trochu přitažená za vlasy. Každopádně jsem ji přečetla jedním dechem.

26.01.2018 4 z 5

Nádherná, milá a moc pěkná kniha o nepěkných časech.. Usmívala jsem se snad na každé straně, postavy mi přirostly k srdci a učaroval mi také humorný podtón v každém Julietině dopise. Určitě doporučuji!

20.01.2018 5 z 5

Kdo to tady chodí! Kdo to tady chodí! Simon Brett

Opět jsem se pobavila, skoro u každé stránky si říkám: "přesně, to je pravda" :)

25.08.2016 4 z 5