MayB2 - Komentáře

Zlodějka knihZlodějka knih

Bohužel mě celou dobu čtení strašil pocit, že autor strašně moc chtěl, aby to byl bestseller. Za účelem citového vydírání slepil dohromady několik osvědčených motivů. Příběh je dobrý, ale kvalita vyprávění kolísá. Chvílemi se to tváří jako magický realismus, který je o kus dál zabitý polopatickým vysvětlením. Když se Smrt rozmluvila, bylo to většinou protivné, stačily by mi od ní ty krátké poznámky. Skákání v čase až na samý konec příběhu mi nepřipadalo odůvodněné. Takže zpět k něčemu staršímu, nějakou dobu hodlám bezcelerům opět odolávat!

23.01.2015

FimfárumFimfárum

Čtu, poslouchám a dívám se pořád, i v hluboké dospělosti. Baví mě originální situace, baví mě úžasná čeština (prolínání typicky pohádkové a zcela moderní), hotová studnice hlášek. Lakomá Barka (A aby nežrala žížaly!), Až opadá listí z dubu (ta se mi moc líbí v animovaném filmu), O rybáři a jeho ženě (láhev od octa), František Nebojsa (Nebyl dosud žádný důvod ke stížnostem.), ...

Den trifidůDen trifidů

Od hromady podobných (novějších) knih se liší právě zamyšlením nad etickými otázkami – vývoj nových zbraní, vědecký výzkum, snaha korporací vydělat i za cenu ohrožení lidí, pomoc bližním, touha po moci...

"Bezmála třicet let přiměřeného respektování práva a zákonů dbalého života zapustilo příliš hluboké kořeny, abych mohl připustit, že se všechno od základu změnilo. Měl jsem navíc pocit, že pokud si budu počínat zcela normálně, může se nějakým nepochopitelným způsobem navrátit do normálního stavu i všechno ostatní."

06.05.2016

Sto roků samotySto roků samoty

U čtvrté generace José Arcadiů a Aureliánů jsem si našla rodokmen Buendíů v grafické podobě; pak už byla orientace v postavách hračka. Orientace v textu taky trochu náročnější, nepřetržitý proud vyprávění s odbočkami je asi nejlepší číst také na jedno nadechnutí. Magické prvky dobře zapadají do celkového vyznění příběhu – podobenství o různých druzích lidské samoty. Výborná, poněkud depresivní kniha, z které si budu pamatovat hlavně celkovou atmosféru spíše než děj.

Muž s dýmkou a houslemiMuž s dýmkou a houslemi

Výborný výběr povídek, krásný výtvarný doprovod Adolfa Borna. Bonus – nepozná se, když knihu trochu pokecáte, v těch ilustracích se to ztratí.

28.04.2016

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů

"Pokud Vám čas dovolí, abyste si se mnou dopisoval, odpověděl byste mi na pár otázek, prosím? Vlastně mám celkem tři. Proč jste museli tajit, že rožníte prase? Jak mohl díky pečínce vzniknout literární spolek? A hlavně, jak vypadá a chutná koláč z bramborových slupek – a proč jej máte v názvu Vašeho spolku?"
To a mnohem více k dočtení v příjemné knize, kde se podařilo dávkovat to dobré i zlé tak akorát. Po zorientování v postavách mi forma dopisů připadá skvělá, zvláště pro nenásilné skloubení více minipříběhů. I romantická linka fiktivní autorky je podaná poměrně vkusně, i když v závěru trochu převálcuje ty vážnější motivy.

21.11.2015

Pláň TortillaPláň Tortilla

Skvělý Steinbeck a skvělý Martin Hilský. Bravurní práce s jazykem příhody bandy dobrosrdečných povalečů proměňuje na vynikající čtenářský zážitek.

04.11.2016

Červenka nese smrtČervenka nese smrt

Zajímavý pohled do norské historie, která nadále ovlivňuje i současnost – silné téma nacismu a neonacismu. Postava Harryho Holea by se mohla zdát odstrčená, ale právě v Července se stane několik osudových věcí, které ovlivní Harryho v dalších pokračováních.

24.12.2013

Živá vodaŽivá voda

Krásná a drsná krajina s drsnými obyvateli, kteří do svého odlehlého světa v kopcích hned tak někoho nepřijmou. Jejich hlavní zákon "je cizí, nezajímám se o něj" postupně vede ke krutému konci, který zmírní druhá část knihy.

Pochmurný ostrovPochmurný ostrov

Jakmile se Aubrey a Maturinem dostanou opět na moře, nejde knížka odložit, tentokrát se bojuje spíše s živly než s jinými loděmi.

17.01.2015

Od člověka k člověku IOd člověka k člověku I

Tyto výbory se nedají číst v celku. 1. Je možně buď mít knihu připravenou na stole a občas v ní zalistovat. 2. Stáhnout si spisy Karla Čapka (například z webu Městské knihovny v Praze) do počítače. Ačkoli dávám obvykle přednost papírovým knihám, tady se kloním k elektronické verzi, protože jde fulltextově prohledávat – napadne mě nějaké slovo a už si ho můžu nechat vyhledat napříč všemi knihami a obvykle objevím nějakou stylistickou perlu.

18.01.2016

Obrázky z českých dějin a pověstíObrázky z českých dějin a pověstí

Koupila jsem neteři k Vánocům, sama jsem tu knihu jako malá milovala. Oproti mému starému vydání jsou vyměněné poslední příběhy – místo dělnického hnutí jsou čeští vynálezci.

20.01.2016

Alois NebelAlois Nebel

Přečteno za jediný večer při světle petrolejky u kamen, která jen pomalu zahřívala chalupu kdesi v Sudetech. Vítr a zvuky okolního lesa přesně dokreslily atmosféru černobílé zimní krajiny Jesenicka, kterou si pamatuji přesně takto.

27.01.2016

Čisté radosti mého životaČisté radosti mého života

Jedna z těch knih, které jsem si nejdřív párkrát půjčila v knihovně a nakonec koupila vlastní.

Žabí bratrstvoŽabí bratrstvo

Četla jsem jí asi ve dvanácti a ještě několikrát potom. Zkoušela jsem později i jiné Wallaceovky, ale tahle je pro mě stále ta nejlepší. Napětí, hrůza, překvapení + všechno v té správné "retro" době.

Walden aneb Život v lesíchWalden aneb Život v lesích

Některé kapitoly se mi četly hůře, některé lépe (možná kvůli mizivému filozofickému vzdělání), ale jako celek působí kniha pozitivně. Koneckonců se o podobný život v "dobrovolné skromnosti" pokoušejí další a další lidé, naši současníci (knihy Hany Librové). Jen mě překvapilo, že takový způsob života byl již pro Thoreauovy současníky šokující.

"První léto jsem knihy nečetl, okopával jsem boby. Ba často jsem dělal ještě něco lepšího. Stávalo se, že jsem nedokázal obětovat svěží pel přítomného okamžiku jakékoli práci, ať práci mozku nebo rukou. Dopřávám rád široký prostor svému životu. Někdy za letního jitra jsem po obvyklé koupeli usedal na prosluněný práh svých dveří a zůstával tu od svítání až do poledne pohroužen v snění mezi sosnami, ořechovci a škumpami v nerušené samotě a tichu, zatímco ptáci kolem zpívali nebo nehlučně poletovali po domě, dokud mě slunce dopadající do mého západního okna nebo hrkot nějakého vozu na vzdálené silnici neupozornil, jak plyne čas. V takových prodlevách jsem vnitřně rostl jako zrno v noci a byly to chvíle blahodárnější, než by byla jakákoli práce tělesná. Nebyl to čas, o nějž jsem ošidil svůj život, nýbrž čas tolik přesahující můj vyměřený příděl."

01.05.2016

SamotaSamota

Baví i děsí zároveň – to je přesné; a taky pomalu graduje, protože to co bylo asi ve dvou třetinách knihy, by čtenář na začátku těžko rozdýchával. Po přečtení této knížky už si nepřipadám jako asociál, jen trochu plachá.

15.06.2016

PředčítačPředčítač

Tenká hutná kniha, která vydá za leckterou tlustou se spoustou omáčky.

18.08.2016

Šarlatové písmenoŠarlatové písmeno

Nehodnotím část Úvod (zbytečně dlouhý a netýkající se děje románu). Šarlatové písmeno se musí číst pomalu a důkladně; pečlivě vstřebávat věty, které nás provázejí city a myšlenkami jednotlivých postav. Zajímavé je načasování začátku až po provinění Hester (a dalších), kdy sledujeme, jak se která postava s tímto hříchem vyrovná.

22.08.2016

Manželství do 158 liberManželství do 158 liber

Další z příběhů postavených na známých základních kamenech: Vídeň, vídeňská ZOO, zápasení, jugoslávští četnici, univerzita, spisovatelé, složité a nefungující partnerské vztahy a sex, předtucha ve snu, dějiny 20. století v životech obyčejných lidí, zmrzačení. Tentokrát chybělo nějaké opravdu bizarní úmrtí a zneužití dítěte.

11.11.2016

Důstojník a špehDůstojník a špeh

Z knihy je cítit velké zaujetí tématem a důkladné nastudování pramenů. Vcítění do postavy Georgese Picquarta v druhé části mi způsobovalo duševní nevolnost – co "se" zase pokazí, jaký nový důkaz "se" najde, kdo znenadání zemře, jen aby pravda nevyšla najevo. Georges Picquart miloval Francii a její armádu, byl to čestný muž, a proto se musel stát "zrádcem".

Pýcha a předsudekPýcha a předsudek

Přečteno poněkolikáté. Nejlepší knížka od Austenové. Hodně moderní styl vyprávění, díky nadvládě dialogů a minimu popisného textu děj pěkně odsýpá.

18.10.2013

Velký útěkVelký útěk

Silný příběh. Možná trochu moc postav ve snaze zmínit co nejvíce osob.
Mrzí mě, že nakladatelství odfláklo korektury, je tam hodně překlepů nebo chybějící slova.
Anotace Kosmasu je dost mimo, neboť popisuje děj filmu, který sice z knihy vychází, ale třeba jména postav jsou úplně jiná.

03.03.2014

Hrdý BudžesHrdý Budžes

Nejlepší kniha z celé trilogie. Absurdita doby znásobená naivním pohledem malé holčičky...

Oněgin byl RusákOněgin byl Rusák

Slabší než Hrdý Budžes, Helenka už všemu moc rozumí. Někdy mi to trochu skřípalo – až moc snahy o co nejširší záběr v popisu doby (výlet do Budapešti); zmizela ta absurdní poezie vyprávění, zůstala jen absurdita doby.

Dva divošiDva divoši

Zásadní kniha na prázdniny, prožívali jsme jí tak, že došlo i na šití týpí.

22.05.2014

Kontinent neomezených možnostíKontinent neomezených možností

Bezvadná vtipná knížka, jen mi nesedí vložená fantasy část.

Mandolína kapitána CorellihoMandolína kapitána Corelliho

Opravdová škoda, že film se smrsknul na tuctovou romanci s nezbytným happy endem. Kniha je o hodně drsnější, oživená různými vypravěči a historickými odbočkami.

Jurský parkJurský park

Kniha mě mile překvapila, zdaleka není tak dutohlavá jako film, zabývá se i etikou genetického inženýrství a příběh parku je ilustrací pro toto zamyšlení a varování.

26.05.2014

Dokud tě nenajduDokud tě nenajdu

Stačil jeden deštivý den dovolené. Nejlepší mi přišla asi tak poslední třetina knihy, kde se ukáže, že všechno je tak trochu jinak, než si hlavní hrdina pamatuje z dětství. Opět mám pocit, že se Irving intenzivněji věnuje dětství a mládí svých postav, než období jejich dospělosti.

13.07.2014

Africká královnaAfrická královna

Útlá svižná kniha, ovšem i při rychlém spádu děje i řeky je čas na vtipné glosování společenských otázek (např. postavení žen) v době na začátku 1. světové války.

"Někteří muži jsou hluboce dotčeni tím, když žena věnuje veškerou svou pozornost takové hlouposti, jako je šití, a ne jejich fascinující osobnosti."

17.01.2015

Mé první léto v Sieře NevaděMé první léto v Sieře Nevadě

Už po první kapitole jsem byla nadšená. Rozhodně to není žádný suchopár. Popisy rostlin se střídají s poetickým velebením krajiny a vtipnými postřehy z cesty. Obdivuji přenesení intimních pocitů z pobytu v přírodě do slov a dále na čtenáře.

"Není divu, že prvními božími chrámy byly vrchy a háje, a čím víc je kácíme a z jejich otesaného dřeva stavíme katedrály a kostely, tím vzdálenější a mlhavější se nám jeví samotný Bůh."

13.11.2015

Cesta na PradědCesta na Praděd

"Když jsem vyvrátil hlavu dozadu, viděl jsem sloupy koňských nohou tyčit se nade mnou, a viděl jsem to v životě prvně. Už dávno jsem nic neviděl v životě prvně."

Cesta na Praděd a zpět, dva dospělí, skupina mladých, koně, vůz, vědomě omezený rozpočet, lidé po cestě, krajina, volné nebe, poezie.

21.11.2015

O umění a kultuře IIO umění a kultuře II

Esence Čapkova humoru a nádherného jazyka: "Jako příklad pesimismu bych mohl uvést Heraklita, Schopenhauera nebo Eduarda von Hartmanna; volím však příklad hroznější, výlupek všeho životního a světového pesimismu; je to strašné a nevyvratitelné tvrzení, že “krajíc padne vždycky na tu namazanou stranu”."

18.01.2016

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizelStoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Trošku hype, rozhodně žádná úžasnost, bez které se nedá žít. Vyprávění z minulosti bylo docela zajímavé (styl jako Forrest Gump nebo Malý velký muž).

Chata v Jezerní kotliněChata v Jezerní kotlině

Vedle trilogie o Rychlých šípech a Stínadlech moje nejoblíbenější Foglarovka. Je v ní kladen větší důraz na individualitu, romantické toulání a snění, které nejsou ohraničené nějakým větším oddílem skautů nebo jinou partou. Prostě takový poetičtější Foglar.

27.01.2016

Malý muž a velká žena aneb Vlak dětství a nadějeMalý muž a velká žena aneb Vlak dětství a naděje

Seriál znám už dávno a na předlohu byla dost zvědavá. Místy je vyprávění nevyrovnané, tvůrci seriálu je trochu uhladili a učinili plynulejším, ale mimo vynechané poslední části vše hodně odpovídá. Tohle vyprávění dějin skrz příběhy prostých lidí přibližuje tu dobu a ponouká k zamyšlení, jak bychom se chovali my v takových situacích.

18.03.2016

PísáníPísání

Originál by mě zajímal, ale bojím se, že bych nerozumněla ani slovo :)

u hubaře
Dáma: Mám vykudlaný zub, jenž mne veslice trpí.
Pán: Pokaďte se tady do toho křusla dámo a pořádně otevřete husu – váš ústní potvor je prakticky bez supů.

28.04.2016

Tři muži ve člunuTři muži ve člunu

Opakovaně čtu už dvacet let. Chatrná vazba zděděného vydání z roku 1975 už nevydržela všechny ty dovolené a kniha je definitivně vejpůl + pár volných listů uprostřed. Těšila jsem se, že dám i originál, ale v knihovně měli nějaký převyprávěný výcuc a veškeré mé oblíbené vtipy byly fuč.

Svět podle GarpaSvět podle Garpa

Skvost, který jsem objevila v lázeňské knihovně mezi Aloisem Jiráskem a Marií Majerovou. Můj první Irving, kterého jsem četla na doporučení kamarádky. Lázně byly to pravé místo, kde byl čas vše vnímat, přemýšlet a pak to celé přečíst ještě jednou, aby opravdu všechno do sebe zapadalo.

1 2 3 4 >