MayB2 MayB2 komentáře u knih

Kapitánova dcera Kapitánova dcera Leah Fleming

Příště by nakladatelství mohlo zkusit skutečného překladatele, tohle vypadalo jako od Googlu. Nevím, jestli je to jen překladem, ale věty byly za sebe řazeny tak nějak náhodně a celek vyznívá dost plytce.

15.07.2020 2 z 5

Hilda a pidilidi Hilda a pidilidi Stephen Davies

Nebylo to špatné, ale zůstanu kreslené Hildy – komiks dokáže v tomhle případě vyjádřit víc než slovní opis.

07.12.2019 3 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

V knize je toho o tolik víc – příběhy Hany, Carravagia a Kipa; možná že film má ale lepší celkovou poeticko-tragickou atmosféru.

Skála Skála Peter May

Ten konec byl trochu utnutý (oproti podrobnému popisu pitvy a lovu), ale atmosféra skvěle vykreslená. Autorovi velmi děkuji za to, že se zcela vyhnul product placementu.

Anonymné dievča Anonymné dievča Sarah Pekkanen

Nenáročné čtení; co mě štve, je, že autorka dokáže na jednu stránku dostat i pět reklam na různé značkové zboží. Není to pak spíš reklamní brožura s příběhem?

07.12.2019 2 z 5

Pod nôž Pod nôž Kelly Parsons

Copak je tohle za nový žánr? Thriller pro ženy? Zvědavá, jak to dopadne, jsem byla, ale jinak je to literární bída.

07.12.2019 2 z 5

Praguescape: Současná krajinářská architektura ve veřejném prostoru Prahy Praguescape: Současná krajinářská architektura ve veřejném prostoru Prahy Dan Merta

Líbila by se mi ve větším formátu, některé plánky a fotky nebyly v té A5 moc zřetelné. Plno zajímavých informací, obrázků a tipů na procházku.

Zatím dobrý (komiks) Zatím dobrý (komiks) Jan Novák

Výtvarná stránka válcuje tu obsahovou.

03.04.2019 4 z 5

Rozhodně zajímavější výtvarně než textově.

22.02.2019 3 z 5

Pérák Pérák Petr Stančík

Jazykové hříčky, to je moje. Ale příběh se mi zdál příliš násilně sestavovaný.

31.01.2019 3 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Děj v podstatě neexistuje, množství postav je matoucí, ale přesto je to čtení zajímavé a zábavné. Velký dík za obsáhlé poznámky a doslov.

05.12.2018 4 z 5

Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Joachim Meyerhoff

V podstatě příšerně nepříjemná kniha, do které jsem se musela nutit. Všechny ty podivné postavy, kdy skoro není rozdíl mezi pacienty a členy rodiny...

12.11.2018 3 z 5

Prezidentův klobouk Prezidentův klobouk Antoine Laurain

Ten klobouk by se mi hodil. Na chvíli jsem se sice v četbě zasekla, ale není to tím, že by byla kniha špatná, spíš jen pomalejším tempem vyprávění.

12.10.2018 4 z 5

Generálova šťastná smrt Generálova šťastná smrt Louis De Bernières

Každý by si měl napsat takovou knihu a krajině a lidech svého dětství.
A povídka o chytání štiky mě navnadila k návratu k Otu Pavlovi.

29.09.2018 4 z 5

Postav hlídku Postav hlídku Harper Lee

Je to silné...
Co mě ale nakrklo, je nezvládnutí poznámkového aparátu – chybí číselné odkazy, nebo lépe, poznámky pod čarou, protože bez uvedení do reálií jsou děj a rozmluvy poněkud matoucí a špatně se v nich orientuje.

28.09.2018 4 z 5

Švadlena z Dachau Švadlena z Dachau Mary Chamberlain

Velmi nevyrovnaně napsané a nevěrohodně působící, genderová otázka našroubovaná trochu na sílu. Chápu, že každý nemůže být hrdina, chápala jsem, co autorka chtěla sdělit, ale celé mi to připadalo málo originální, jako svařenina z různých starších knih.
Proč vlastně tyhle knihy čtu? Asi proto, že je pak můžu v klidu kritizovat, neboť kdybych si přečetla Remarqua, měla bych akorát dvoutýdenní depresi.

26.09.2018 2 z 5

Zatmění Zatmění Winston Graham

Po všech těch historicko-romantických spiscích, které jsem v létě četla, je tohle balzám. Hezky napsané, hezky přeložené, postavy i děj uvěřitelné.

12.09.2018 4 z 5

Jeho krvavé dílo Jeho krvavé dílo Graeme Burnet Macrae

Docela dobré, ale nechytlo mě to. Asi ten dokumentární tón, možná ta nejednoznačnost, co se vlastně stalo.

07.09.2018 3 z 5

Trhačka zubů Trhačka zubů Franz-Olivier Giesbert

Opět starý známý modus operandi – nějaký no name jouda prožívá velké dějiny v co nejdelším úseku a co nejabsurdnějším mixu.
Autor se vyžívá v naturalistických popisech násilností, které jsou zezačátku možná šokující a nechutné, později už jen otravné.
Celek mi připomíná porno, ne otevřeností hrdinky v otázce sexu, ale jejím celkovým pojetím, kdy s reálnou ženou má hrdinka jen málo společného a je jen projekcí autorových tužeb.

06.09.2018 2 z 5

Strom viselců Strom viselců Ben Aaronovitch

V tomto dílu byla snaha posunout základní děj, ale nakonec se zase neposunul. Bohužel si vůbec nepamatuji, co se dělo v předchozích částech. Možná je to tím neuchopitelným, rozbředlým záporákem. U série mě drží jen ten vtipný styl vyprávění, ale nevím, jak dlouho to ještě vydržím.

06.09.2018 2 z 5