Marthas Marthas komentáře u knih

Lucie, postrach ulice Lucie, postrach ulice Ota Hofman

(SPOILER) 3/5 Pro dyslektiky je to krapet horor, obzvlášť ty dvojí názvy kapitol. Jako malá jsem to právě proto odložila a nepřečtené vrátila na poličku. Ke knize jsem se vrátila až teď. I když film moc nemusím, tak je o něco lepší než kniha. Jinak jsem se ale parkrát i zasmála tomu, jak to dali formeláci Hamalovi sežrat i za Lucku. Mít takové kamarády by se mi v dětství hodilo taky.

19.03.2024 3 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

1,4/5 Slabé, fakt slabé. Od bestselleru bych čekala více než podprůměrný sloh, který nepředpokládám, že by byl vinou překladatelky. Vím, že každý nějak začínal, ale tohle přece není autorčina prvotina, ne? Zbytečně natažené, opakující se informace, spousta vaty. Chaty a emaily mě bavily nejméně, když skončily, nebyla to žádná sláva, ale ušlo to. Ale ten konec to zase zahrabal sto sáhů pod zem, pootevřený a napsaný tak, že jsem si nebyla jistá, zda jsem to pochopila správně. Jinak námět zajímavý, ale v rukách začínající autorky docela zabitý. K postavám nemám co říct. PS Nesnáším autorčin smysl pro humor. Naštěstí většinu knih od autorky v knihovně nemáme, takže do pokráčka nepůjdu, obzvlášť když bych si ho musela kupovat.

18.03.2024 1 z 5

Kočka, která okusovala ušák Kočka, která okusovala ušák Lilian Jackson Braun

3,5/5 Ani opětovné čtení po cca. 20 letech neubírá knize jisté kouzlo. Nebýt těch šotků a tiskařkých chyb v ní dala bych možná ještě více.
Není to sice žádná vysoká literatura, zato spolehlivě vykouzlí úsměv na rtech každému kočkomilovi a člověk se u toho zrelaxuje a sem tam se i zasměje. Autorčiny knihy jednoznačně patří k lepšímu průměru v žánru jak krimi, tak jsou peckou v žánru krimi, kde hrají roli i zvířata.
Mám v plánu zkusit zjistit, zda tentokráte dokážu přečíst celou sérii. Přeci jen časem měla série klesající tendenci, což se stává.

14.03.2024 4 z 5

Zůstaň se mnou, lásko! Zůstaň se mnou, lásko! Petra Martišková

2,5/5 Moje čtvrtá kniha od autorky. Nebyla jsem z ní nikterak zklamaná, ale nadšením též úplně neoplývám. Takový celkem průměrný příběh. Dobré na relax a restart mozku. Na Michalův příběh jsem se celkem těšila. To, co jsem čekala jsem dostala, ale předpokládám, že od autorky to bude moje poslední kniha. Na Tanec v srdci jako prvotinu se nechystám a ani Letní vzplanutí mě neláká a víc od ní v knihovně nemáme. Čtení nelituji.

11.03.2024 3 z 5

Sváteční vražda Sváteční vražda Ada Moncrieff

Tak bohužel tato kniha byla pro mě zklamáním. Těšila jsem se na detektivku ze "staré dobré Anglie" a počítala tak trochu s tím, že bude alespoň lehce připomínat stylem slibovanou A. Ch. Nu možná, když se lehce zamyslím, tak jisté rysy tam podobné byly. Přišlo mi to, jako by se jednalo o nepříliš dobře slohově vybavenou satiricky laděnou karikaturu napodobující nepříliš zdařile romány Agathy Christie, ne-li se do nich přímo strefující. A já jako zarytý fanoušek A.Ch. to musím náležitě ocenit.
Na této knize byla dobrá pouze nádherná obálka, která mě spolu s lákavou anotací navnadila. Troufám si pochybovat, že by se autorka na něčem z toho nějak podílela, takže ji to nezachrání od potupného hodnocení. Sem tam občas probreskl záblesk humoru, ale že bych se mohla potrhat smíchy, se nestalo.

09.03.2024 odpad!

Tokijský sen Tokijský sen Emiko Jean

(SPOILER) 2/5 Dočteno. Co k tomu říci více? Zdá se mi, že autorka má tendenci k stereotipizačnímu řešení problémů a nejen rodinných. Samozřejmě, že nám z Evropy se to posuzuje hůře. Nemáme patřičně hluboké znalosti, ať už o životě běžných japonců, tak o životě japonské "aristokracie" či přímo vládnoucí vrstvy. Ale troufla bych si říct, že je -li to tam tak tvrdé, že pokud se opět pohádáte s příbuznými, které nemusíte a něco hodnotného u toho zničíte a oni vás potrestají tím, že vás pošlou na "smírčí" výlet do budhistického či šintoistického chrámu, abyste si to tam s nimi odmakali a srovnali to s nimi. Navíc u toho figurují i důtky. Tak si nedokážu ani představit, co se stane, když to autorka ukončila, tak jak to ukončila. To je snad "vlastizrada".
Jinak překlad dobrý, ale spousta korekčních chyb a hlavně tiskových šotků. Sloh průměrně zdařilý, dá-li se to poznat z překladu. Námět lehce klišé, který v prvním díle ještě zachraňovaly orientální prostředí a jinakost postav i nějaká těžší témata. V tomto díle je sice patrnný posun hrdinky, její rodiny, ale ostatní postavy plní spíše úlohu křoví a ta témata..
Výsledek, jelikož jsem od knihy neměla přílišná očekávání. Prostě si ráda počtu a vypnu, tak není zklamání zdaleka tak velké, jako kdybych chtěla nějaký přesah. Na knize je znát, že se pohybujeme v teen literatuře a já doufám, že autorka z toho, co si sobě a postavám nalíčila nějak vybruslí ve třetím díle, po němž ten konec přímo volá. Trojku bych si s vypětím sil ještě přečetla. Následně ale doufám, že z toho neudělá sérii a la Nástoje smrti, jenž mají ještě spoustu podsérií. Ne každý autor na tohle má schopnosti, ale hlavně i čtenáře.

29.02.2024 2 z 5

Kočka, která uměla číst pozpátku Kočka, která uměla číst pozpátku Lilian Jackson Braun

(SPOILER) 3,5/5 Knihu jsem už četla v letech, kdy ji u nás prvně vydali. Tehdy jsem ji hodnotila krapet výše. Líbilo a líbí se mi na ní i nyní to postupné odkrývání indicíí a skládání střípků jednotlivých informací do komplexního obrazu. To jak Qwill uvažuje a Koko mu pomáhá. Tehdy jsem oceňovala i Qwillův osobitý humor. Teď už krapet méně. Také jsem si tehdy nevšimla těch občasných chyb a tiskařských šotků, jež se v knize vyskytovali. Pravdou ale je, že zdaleka ne v tak velké míře, v níž se vyskytují v novějších knihách. A už vůbec jsem si nevšimla občasných popletených informací. Např. Kdo, že odvovolal ten oběd s Qwillem. Myslela jsem a v prostřed knihy bylo tuším psáno, že to byla Sandy H. Ke konci se ale tvrdí, že volala její služebná a není vůbec zdůrazněno, že by měla pouze vyřizovat vzkaz od své paní atd. Myslím, ale že překlad byl slušný a pravdou je, že ty zvláštní větné konstrukce jsou způsobeny dobou, kdy byla kniha napsána. Autorka knih totiž proslula mimo jiné tím, že byla velmi tajnůstkářská. Takže s jistotou ani nevíme, kdy přesně první díl vznikl. Víme pouze, že originál vyšel poprvé v roce 1966, což je pěkných pár let a že dost knih ze série bylo vydáno po úspěchu v těsném sledu, což bylo umožněno tím, že autorčin šuplík byl velmi hluboký a plodný. Rozhodně nelituju toho, že jsem si knihu přečetla znovu. Je to taková klidnější krimi starého střihu okořeněná mými oblíbenými zvířaty.
PS: Musíme autorce odpustit i to, že některé znalosti o kočkách, jež tehdy měla, byly již překonány. Ale jelikož to není encyklopedie, tak to tolik nevadí.

25.02.2024 4 z 5

Supernova Supernova Marissa Meyer

(SPOILER) 2,4/5 Tahle série opravdu srší, ale zabitým potenciálem. Opravdu jsem se celkem těšila na tento díl, protože mě přeci jen zajímalo, jak to celé dopadne, ale...
Ze začátku jsem se opět nemohla začíst. V prostřed jsem knihu nelogicky odkládala i v nejnapínavějších momentech, protože mě to zdaleka nebavilo tolik, jak tvrdily PR hlášky ani jsem tam neviděla tu hloubku, co slibovaly. V tomto díle vůbec. A četla bych to asi ještě měsíc, nebýt nespavosti.
A co teprve ta spousta pravopisných chyb a tiskařských šotků.
Alespoň, že hlavní hrdinka konečně začala působit krapet lidsky, i když to autorka v tomto směru krapet přehnala. Hlavním produktem této snahy je devalvace inteligence naší hrdinky a to až na hranici uvěřitelnosti. Ano, byla, jak říkám, lidská, ale přesto jí mohla nechat alespoň krapet IQ. Ale co mě "dojalo" nejvíce, byla ta průhledná zápletka a nejen jedna. Vlastně všechna má podezření od prvního dílu se vyplnila. Ale co mě štve úplně nejvíc, je toto. **Zmiňuje se tam jakýsi zrádce ve vlastních renegátských řadách, díky němuž se "zlouni" o všem dozvěděli a podali si hrdinčinu "rodinu", pokud si myslíte, že se dozvíte jméno, tak to rozhodně, ne.** To byla vlastně jediná věc, kterou jsem neodhadla dopředu. A zůstane neobjasněna, ledaže by autorka plánovala další sérii z tohoto světa. Dle epilogu to tak bohužel vypadalo. GRRR. Ten epilog bylo krapet překvápko, ale vlastně jen proto, že jsem zapomněla na své vlastní "malé" podezření. A musím říct, že nemilé. Moje vtělená noční můra.
Nemluvě o tom, že z mých oblíbených postav se buď stali bezpáteřáci anebo umřeli, většinou.
Krapet mi to přišlo jako parodie na antiutopii, ne že by to tak autorka asi plánovala. Ale co můžu soudit, zase tolik jsem jich nečetla.
A zač vlastně ty dvě hvězdy. Zaprvé vtipy, bylo to sice zdlouhavé až nudné, ale sem tam jsem se fakt zasmála, sršelo to snahou o humor a ironii. A pořád tam alespoň bylo méně vaty než ve dvojce.
Koneckonců já vím, že autorka umí lépe. Nerada to říkám, ale četla jsem její Kroniky, sic nejsem jejich fanda. Přesto musím říct, že hravě strčily tuto sérii do kapsy. Jak konceptem světa, jeho promyšleností, jednotlivými postavami, jejich charaktery a osudy....
Krapet se obávám, že autorka až po uší zabředla do spisovatelské krize. Druhou hvězdu dávám právě za snahu sérii dopsat, ať to stojí, co to stojí.
Přesto si myslím, že kdyby autorka zůstala u původního nápadu na duologii, vyšlo by to lépe. Takhle to bylo natažené, div to "neprasklo". Koneckonců kniha chvílemi ilustruje i to, že ne vše, co je považováno za zlé, je nakonec zlé a i to, že dobro, přestože je konáno s dobrým úmyslem, může ublížit. Za pokus o vykreslení tohoto těch pár procent navrch.
Ale stejně některé scény byly dovedeny až na okraj ad absorudum. Vlastně jsem z celé série taková rozpačitá.

21.02.2024 2 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

3/5 Ačkoliv jsem mívala básně ráda a snad i právě proto hodnotím jako střed. Nepatřím, nikdy jsem nepatřila a asi už nikdy patřit nebudu mezi milovníky pana K. H. Máchy (ať už jeho díla i jeho výbušné až násilnické povahy, jak jsem tak slyšela). Navíc v hypotetickém souboji Karel Jaromír Erben versus výše jmenovaný pro mne vždy zvítězí Kytice. Ale přiznejme si, že porovnáváme neporovnatelné balady X lyricko- epickou báseň pro náročnějšího aktivního čtenáře, což o to pochopit děj, který nám byl jako pit.mcům ještě ve vydání, jež jsem četla z roku 1987 vysvětlen v doslovu, s trochou soustředění není tak těžké, ale tím by u mě rozhodně básnický rozbor této básně skončil, neboť více nemám, co bych k tomu řekla, jenť toto: číst to bylo v mém stavu torturou. Ale tím podobnost s exekucí vězně "naštěstí" skončila, co u vězně začíná hroznou bolestí, to končí smrtí X co u mě začalo bolestí hlavy při snaze báseň rozlousknout, skončilo po jejím dočtení úlevou. Obávám se přesto, že ouplné pochopení se nedostavilo. Ten přesah je na mě moc. Ještě, že je to tak krátké, dá se to přežít. :)
Konstatováno, že Byronův Vězeň Chillonský se mi líbil mnohem více, ať po zvukomalebné stránce, tak po stránce výrazové...
Čteno dobrovolně, nikoliv povinně a už vůbec ne kvůli maturitě.

13.02.2024 3 z 5

Nikdy neříkej nikdy! Nikdy neříkej nikdy! Petra Martišková

2,5/5 Ačkoliv mi hlavní hrdinka knihy na jejím začátku nepřirostla k srdci, a byla mi až protivná, je na ní nejlépe patrný posun postavy a je asi i nejplastičtěji popsaná, ale zase ne tak že by ostatní byli jen bezcharakterní křoví. Ze tří knih, jež jsem od autorky četla, jsem do ní šla s nejmenším očekáváním a přesto se mi líbila. Mnohem lepší než Láska z konce světa, na níž bylo ještě hodně vidět nemoci knih začínajících spisovatelů. I když určitá neodpovědnost, a věci nad kterými jsem se jen divila a protáčela oči a jež jsem kritizovala už v té zmíněné knize, je i zde, tak to beru jako takový relax pro slečny a chápu, že autorka nemá v prní řadě za cíl mládež poučovat, ale zabavit. Přečtu si tedy i Zůstaň se mnou, lásko, kterou jsem měla číst původně, jakožto lehké pokráčko Lásky z konce světa. Románky Tanec v srdci a Letní vzplanutí si ještě rozmyslím. Koneckonců víc toho od autoky v knihovně stejně nemáme.

11.02.2024 3 z 5

Protivníci Protivníci Marissa Meyer

2/5 Tento díl mi přišel ještě o kapánek slabší než ten předchozí. Neříkám, že tam nebyly nějaké pěkné myšlenky a to i nějaké hlubší, to byly, za mě třeba ta pasáž s Callumem. Bohužel tam ale také bylo nacpáno spoustu vaty, a to až tak, že mi nedělalo potíže knihu, třeba i několik dní nečíst a nechat ji ležet. Obzvlášť začátek mě nebavil a bohužel střídání přemrštěné akce a přemíry vaty pokračovalo až do konce. Nemluvě o té spoustě gramatických chyb a tiskařských šotků, kteří textu též neprospěli. To celé mělo vliv na to, že jsem tuto téměř 500 stránkou bichli četla déle než 14 dní. Až tak že se mi i krapet ulevilo, že je to za mnou. Slyšela jsem, že poslední díl je lepší, tím pádem ho budu číst taky, ale až později. Nesnáším totiž nedočtené série. Teď si dám krapet oraz od knih s dvěma perpektivami pohledu.

09.02.2024 2 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

3/5 Úťlá knížečka, k níž jsem se dokopala, přestože nemám nijak zvlášť ráda klasiku, anichž bych ji musela číst kvůli maturitě. Kvituji především ten nízký počet stran. Sedla jsem k tomu a přečetla to za necelý jeden večer, přestože mi tento lyrizující styl vůbec nesedí.
Milostná linka mě neuchvátila a konec byl vzhledem k situaci očekávatelný.
Zajímavý je ovšem přesah díla z tehdejší doby v konsekvencích nynější situace a to, že toto dílo stále má co říci.

24.01.2024 3 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

(SPOILER) 2,5/5 První díl série Renegáti mám za sebou. A pocity jsou veskrze smíšené. Pro mě byl začátek dost složitý kvůli té přehršli postav, s kterou se máme hned v první kapitole seznámit. Shrnu- li to, tak vím jistě jen, že tam byli nějací hrdinové a nějací padouši. Fakt bych ocenila přehled postav na konci. Stále se mi totiž i na konci knihy pletla prvotní šestka. Nepomohlo tomu ani to, že jména zůstala původní. Pravda, ale je, že třeba i Thunderbird sice zní lépe a lépe se s ní i jazykově zachází než s jejím českým ekvivalentem, natož u těch ostatních (horor pro mě v tomhle ohledu je Lady Imdomitable), ale nepřekládání vlastních jmen má i svá úskalí. A postavy a jejich charaktery, zmíním např. hlavní postavu Novu, ta mě tak neskutečně většinu knihy vytáčela a štvala, až se to skoro nedá. Ještě štěstí, že nejsme celou dobu jen v její hlavě. Ale alespoň byla plastická, což u některých jiných postav prostě nevyšlo. Zajímavé je, že z hlavních hrdinů mě zatím štvala jen ona a zloduši, i když byly tam i momenty, kdy by potřebovali proplesknout i klaďasi a štvalo mě i to, že Renegátská rada jako taková bohužel moc plastická nebyla. Myslím, že by neuškodilo, kdyby se pár postav zrušilo. Na obálce máme reklamní názory, které poukazují na obrovský popkulturní přesah, což je celkem k ničemu pro někoho, kdo se superhrdinským knihám většinou vyhýbá jako čert kříži. Jen mě napadlo, že jméno Gatlon jsem někde už slyšela, ale kde, ani na to jsem si v průběhu celé knihy nevzpomněla. U knihy mě držela spíše jen zvědavost, jak to nakonec skončí s romantickou linkou, i když i několik otázek, jenž mi nedaly spát. Bohužel většinu odpovědí jsem se ještě nedozvěděla, přestože nějaké domněnky mám.
Co mě na knize vytáčelo ještě více, než hlavní hrdinka, bylo, kolik jen tam bylo překlepů a přešlapů v samotném textu. Tak trochu se nedivím, protože je kniha fakt tlustá, což je další mínus. A taky mě vůbec netěší, že je to trilogie.
Co mě naopak zaujalo je především koncept světa. Myslím, že by z něj šlo vytěžit opravdu hodně. To, že je z knihy vidět, že autorka už za sebou má nějaké spisovatelské zkušenosti, takže jazyk, a tím pádem i převod, by byl dobrý až na ty kiksy, co jsem už zmiňovala. Obálka se mi sice moc nelíbí, ale k tématu sedí jako prdel na hrnec. A ta romantická linka. I když fakt bych po boku Adriana radši viděla někoho jiného. Pravda, ale je, že v tom případě by to nebylo tak zajímavé kvůli úhlu pohledu boje dobra proti zlu.
Kupodivu musím říct, že přestože jsem nebyla ani nijak moc uchvácená z Měsíčních kronik, tak tady to je ještě o level níže a nedokážu se rozhodnout, ani zda byl ten cliffhanger dobrý. Asi byl ale taky mě pěkně vytočil.
Další díl mám už ale doma, tak uvidím.

24.01.2024 3 z 5

Iko sama sebou Iko sama sebou Marissa Meyer

(SPOILER) 3,3/5 Nevím sice proč, ale tentokráte mě to tak nepohltilo. Možná jsem čekala něco velkolepějšího. Sem tam i nějaká češtinská chybka. Musí se ale nechat, že autorka to má dost promyšlené, viz osobnostní čip. Za mě jsem ale ráda, že už mám celou sérii za sebou. Přeci jen nejsem autorčina velká fanynka. Uvidíme, zda si i sama spisovatelka bude myslet, že téma je už vyčerpané anebo nám časem naservíruje něco dalšího.

15.01.2024 3 z 5

Iko Iko Marissa Meyer

4/5 Přestože komiksy nijak zvlášť nevyhledávám. Za celý svůj život jsem jich přečetla jen několik. Tak musím podotknout, že tento byl opravdu skvěle zpracován. Na komiksech mi většinou vadí jistá chaotičnost a že přesně nevím, kterou bublinou mám začít, což zde díky bohu nehrozilo. A přestože nejsem nijak vášnivá faninka kronik a ani autorky, tak si myslím, že toto je opravdu geniální tah, jak příběh ještě obohatit, rozvinout a hlavně, jak rozšířit čtenářskou základnu. Vše bylo, jak má být a mně vadí jediná věc, že má komiks dva díly. Ještě štěstí, že jsem si prozřetelně půjčila oba najednou, takže nemusím být tak naštvaná za ten cliffhanger, kdybych musela čekat, to by byla jiná věc. Zatím mi i plně vyhovovalo, o kom všem komiks a jakým dílem pojednává. Přeci jen některé postavy se mi i v původní sérii líbily více a jiné měně. A jelikož nemám ráda obzvášť Cinder a Kaie a následně Scarlett i Zeeho, tak mi v tomto díle vůbec nechyběly. A, že se představy neshodují se ztvárněním, se dá čekat. Jinak kresba byla opravdu povedená, i když ztvárnění Winter mi i přes to, co jsem říkala předtím úplně nesedlo. S povděkem kvituji smysl pro humor, kdyby byl každý komiks takto povedený a ještě vtipný, bylo by to super.

11.01.2024 4 z 5

Krysařovy střevíce Krysařovy střevíce Joanne Harris

(SPOILER) 2/5 První díl jsem četla a viděla i film. Můj názor na knihu byl, že je průměrná, film byl lepší. Jelikož jsem ale neměla co číst, rozhodla jsem se, že půjdu do dílu druhého. Chyba lávky. Není lepší. Akorát mnohem tlustší a natažený, jak kšandy Thierryho de Tresseta, kdyby nějaké nosil. To, co mě na prvním díle fascinovalo a nutilo číst, byla nespoutanost hlavní hrdinky Vianne a její charakter, osobnost. V tomto díle se ale vše z Vianne jakoby ztratí. Chápu proč, i proč byla kniha napsána. To ale nic nemění na tom, že mi tentokráte styl psaní seděl ještě méně. Samé květnaté popisy a fantasijno, ale v knize se toho jinak moc neděje. A konec přesně takový, jaký byste čekali od románu pro ženy, zvláště má-li kniha mít ještě pokračování. Nemluvě o tom, že autorka kapánek vykrádá a recykluje sama sebe. V prvním díle Černý muž, v druhém díle Zlodějka srdcí, jež ho zastoupí. Tentokráte dokonce 3 vypravěči, kteří než zjistíte kdo je kdo, stejně jako v prvním díle pěkně matou. Nemluvě o nějakých kiksech ze strany vydavatelství či překladatelky, ne že by nebyly, ba právě naopak. Jak vás ale kniha stále nutí kontrolovat, zda se neztrácíte v postavách a ději, tak jediným výsledkem je, že jsem už neměla kapacitu hledat chyby. Do dalšího dílu se ale pustím stejně, ale až časem, nerada totiž nechávám nedočtené série.

09.01.2024 2 z 5

Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Crohnova choroba, ulcerózní kolitida Pavel Kohout

(SPOILER) 1,5/5 Jednu hvězdičku dávám za informace lékaře o chorobě. Myslím si ale, že šlo vše vysvětlit pacientům více laicky. Většina knihy je akorát spoustou odborných výrazů a odborných názvů stavů, do nichž se může pacient dostat a v nichž se mi hůře orientovalo, i když nějaké znalosti o zdraví mám. Sem tam jsem se, ale i něco dozvěděla. Stravitelných info je ale poskrovnu. Pamatuju si třeba, že v akutní fázi Crohnovy choroby by pacient neměl jíst jablka resp. by se měl vyhnout nerozpustné vláknině. A v případě, že nestráví tuky a ani mléčné výrobky, tak si užije ústavní péče pod dohledem lékařského personálu a jíst nebude nic, leda tak umělou výživu do žíly. Druhy diet u crohna jsou bezezbytková, astronautická atd.
Problém vidím i v tom, že kniha pojednává, jak o ulcerozní colitidě tak o crohnově chorobě, chápu, proč (lze je od sebe obtížněji odlišit, protože mají obdobné projevy), přesto v tom má ale pacient občas guláš. Ještě horší je ale část receptová. Nevím, sama vařit moc neumím, takže jsem to probírala s osobou, která má větší znalosti než já a přišlo nám, že převážně redukují vejce. Nevíme proč. A většina receptů se neubírá cestou jednoduchosti ale spíše složitosti. Osobně bych chtěla vidět, jak dle toho někdo uvaří něco poživatelného. Možná by to kdosi dal, ale recepty by musel dost překopat. Začínající kuchtík nemá šanci. Navíc zde není rozlišeno, které recepty jsou pro Crohna a které pro Ulcerózku, což je zásadní problém. A dokonce se i griluje. :D Půl hvězdy tedy dávám za vyčíslení obsahu energie v kaloriích, bílkovin, tuků, sacharidů a cholesterolu u jednotlivých receptů, která ale neplatí, pokud by byl někdo nucen je upravit. Kniha má tedy účel veskrze orientační a mně mimochodem dost vyděsila a hodně si rozmyslím, zda půjdu se svými problémy k lékaři. Ty popisy procedur a léčby byly veskrze děsivé. A ještě si neodpustím přípodotek, tyto choroby jsou sice léčitelné ale nejsou vyléčitelné a tak mi přijde spíše k pláči názor, některých lékařů, že se s touto chorobou dá plnohodnotně žít. Jistě, asi tak dlouho dokud tělo nestráví všechny své zásoby a pokud se pacientovi podaří přežít "ve zdraví" všechna vyšetření bez větší újmy a že jich je, což je dle mého laického názoru rovno zázraku. Zní mi to jako lehce ironické rčení: Přežít se nedá jen vlastní smrt.
Komentář se vztahuje k vydání od Forsapi z roku 2006

29.12.2023 2 z 5

Vezmi si mé srdce Vezmi si mé srdce Kasie West

(SPOILER) 3,2/5 Tato knížka má jednoznačně zajímavý námět a i celkem sympatické a propracované postavy. Jak už jsme u autorky zvyklí, je téma knihy hluboce aktuální. V tomto případě jsou to mimochodem i sociální sítě a jejich dopad na vztahy a okolí jedince, jež je používá a nebo nepoužívá.
Hlavní postava Wren sice není taková sympoška, ale má k tomu své důvody a my je poznáváme v průběhu příběhu. Poté, co se seznámí s Asherem, jenž se jeví jako opravdový sympaťák.. Ale nebyla by to Kasie West, aby vše bylo tak jednoduché, jako se zdálo na začátku. A nebyl by to ani život sám, aby to bylo tak jednoduché, a to já právě na Kasie obdivuju, jak se dokáže nacucat inspirací ze života a jednotlivé zážitky pak přetavit v barvitý knižní příběh, třeba o něčem úplně jiném. Její story jsou obvykle jako puzzle s mnoha dílky a obvykle vše pěkně sedí. Cosi mi ale nesedělo tady. Problém jsem měla s tím, že mi hlavně zpočátku utíkal význam dialogů mezi jednotlivými hrdiny, což se mi bohužel občas stává i u jiných knih a nemusí to být nutně chyba knihy. Hlavní, co mi ale vadilo, byl ten podraz, i když se autorce fakt povedlo to zaonačit tak, že z této strany jsem to opravdu nečekala. Hezky nás povodila za nos. Nepřijde mi ale realistické, že by se takovýto zádrhel mezi vztahy vyřešil tak snadno a to hlavně díky nastavení hrdinky. Jinak kvituji pěknou kreslenou obálku a i to další téma knihy, které vlastně autorka ještě nikdy nevytáhla a to je práce dobrovolníka ve zvířecím útulku. Po přečtení mám bohužel pocit, že se jedná o jedno ze slabších děl autorky a jsem vlastně ráda, že už mám plno. Přesto ale doporučuju k přečtení, aby si čtenáři udělali na knihu názor sami. Přece jen každý jsme jiný a každému se líbí něco jiného. Už třeba kvůli seznámení se s prací v útulcích, osobně jsem se s knihou, kde by se o tom psalo ještě nesetkala. Koneckonců tahle pasáž byla docela osvěžující.

27.12.2023 3 z 5

Bůh lovu Bůh lovu Věra Mertlíková

3,5/5 Jak vidno autorka vychází z konceptu podobného V. Vondruškovi, volí v knize formu na sebe navazujících příběhů jako tomu bylo v Dýce z hadem, tam též chronologicky. Osobně by mě zajímalo, zda s případnými dalšími díly by dokázala koncept chronologie udržet. V. Vondruška od toho upustil. Porovnání s ním se přímo nabízí, přesto musím podotknout, že se zde nejedná o pouhý plagiát a autorka navíc má, co panu Vondruškovi lehce schází barvitý sloh, vytřibující se jazyk, dar zahrát na city a je na začátku kariéry. Nejsem zdatná v dějepise, proto nemohu být dobrý garant kvality práce se zdroji, přesto vám ale řeknu, že mně se příběh líbil a nenašla jsem tam nesmysly a nedorazy v zápletce i ději. Co kvituji s povděkem je i slovo závěrem, i podle něj soudím, že se autorka tentokráte více připravila, než v předchozích knihách. Smím-li soudit z komentů, protože toto byla má první kniha od ní. Co se mi na knize nelíbilo a zač jsem strhla hvězdu, je spousta násilí a kruťáren, která sice mají opodstatnění. To ale nic nemění na tom, že bych knihu doporučila spíše lidem se silnějšími žaludky anebo těm, co se zajímají o historii trochu jinak, než jen z učebnic. Uvidíme, zda se nějakého pokráčka dočkáme. já za sebe jsem zvědavá, co bude dál.

25.12.2023 4 z 5

Láska je... Láska je... Tracy Andreen

2,4/5 Na knížku jsem se po předchozím díle, který měl nynější optikou jen drobné mušky, opravdu docela těšila. Zdaleka jsem si ji ale neužila tolik jako právě předchozí díl Vánoční prázdniny a dost mě to mrzí. Zdálo se mi, jako by autorka měla nějak těžší ruku při jejím psaní ne-li rovnou autorský blok. Místy mi konverzace trochu nedávaly smysl. Přišlo mi, že se autorka snažila uchopit spoustu důležitých témat v jedné knize a místy si to prostě nesedlo. Některé myšlenky mi přišly tendenční a tlačené krapet na sílu. Jiné naopak lehce naivní a k inteligenci hlavní hrdinky nekorespondující. Mimo jiné mi též přišlo, že jsme bohužel viděli až moc do hlavy hlavní hrdinky Finley a díky jejímu nastavení, to nepůsobilo už tak vesele a odlehčeně jako předchozí část, ale spíš depresivně, i když i tam nebyla nouze o těžší témata bylo to jiné a lepší. A ty flashbacky, někde už jsem psala, jak je nemám ráda, tady byly opravdu místy nepřehledné. Navíc zde bylo dost málo akce, ne že by se nedělo nic ale bylo to krapet upozaděno. Nejsem si jistá, zda kostrbatý styl byl autorčiným dílem či překladem. Takže tedy hodnotím 1 hvězdou krásnou obálku ( stejně ale předchozí byla hezčí ) a 1,4 hvězdy si mezi sebe rozdělí klasický námět, myšlenky knihy a její důležité poselství a postavy. Myslím, ale že knihu šlo napsat i lépe. Konec byl pěkný ale celkové vyznění ztvárnění knihy nezachránil. Navíc mi přijde, že nám zbylo několik důležitých otázek nevysvětlených a tím pádem dost materiálu na další díl. Doufám, že pokud bude a vydají ho i u nás, bude napsán lépe. Já osobně bych ho klidně zkusila.

15.12.2023 2 z 5