Koňadra Koňadra komentáře u knih

Modlitba za Černobyl Modlitba za Černobyl Světlana Alexandrovna Alexijevič

Čo asi k tomu napísať? Výborná, silná a autentická kniha. Strhujúce príbehy ľudí, ktorý prežili, hoci čert vie, koľkí sa dožili čo i len vydania knihy, nieto dnešných dní.

16.07.2017 5 z 5

Krv nie je voda Krv nie je voda Dominik Dán

Mnoooo ... ja som Dominikovi Dánovi dlho unikal, či skôr on unikal mne. Knižku som počúval až z núdze na dovolenke .... a .... bol som veľmi, veľmi príjemne prekvapený. Jednak výbornou znalosťou pomerov na kriminálke (trošíčku to poznám i profesne), jednak hrubým "trestňáckym" humorom (on skutočne zodpovedá realite) a neglorifikovaním hlavných hrdinov.
No a Gaišbergom načítané veľmi civilne, príjemne a nerušivo.
Super oddychovka, asi zainvestujem do ďalšej audioknihy, myslím, že na dlhé nočné jazdy autom výborná alternatíva.

09.05.2017

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Niektoré opisy Bretónska vskutku potešili. A fantázia ma v niektorých momentoch teleportovala na pobrežie Biskajského zálivu. Na strane druhej ... tetuška spisovateľka (ak teda možno autorku takto zaradiť) mi celkom intenzívne liezla na nervy. Niekto tak sebastredný, nezdravo sebavedomý a ufrflaný ... Keby som ju mal doma, buď prekonám svoju lenivosť a umučím ju pachom skysnutej kyslej kapusty, alebo, ako jej prvý manžel, odsťahujem ju niekam strááášne ďaleko.

28.04.2017

Velká kniha čůrání Velká kniha čůrání Jakub Plachý

Ej veru, párkrát som sa schuti zasmial. Určite to nemožno považovať a ani hodnotiť ako knihu. Je to také rožarné, uletené a nepochybne vtipné počarbanie stránok. Ale pamätajme i na sekundárne funkcie kníh. Táto kniha - Perfektný darček v momente, keď chcete byť originálny a sami sebe priznávate, že vaše nápady nemajú paru sa vyhrabať z nejakého údolia trápnosti. No a knižôčka je niekde na polceste medzi tým. (trošku záleží aj na osobe obdarovaného, ja by som to napríklad mojej svokre nedaroval:-)

28.04.2017 4 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Neskutočne zábavná kravina. Dávno som sa tak nenasmial.

22.04.2017 5 z 5

Mstitel Mstitel Frederick Forsyth

Potrebujete občas uspokojiť toho muža vo vás. Toho tvrdého chlapa bez bázne a hanby, bojovníka a stratéga. Potrebujete na chvíľku vypandnúť zo sveta, kde ste ráno spravili deckám raňajky, vyniesli nočník, pomohli manželke zavesiť záclony, vyniesli smeti, v práci naklusali pred šéfku, ktorá vás pol hodiny pérovala, prípadne ste strávili pol hoďky sediac v obchoďáku pred Baťom, čakajúc na polovičku, kým nájde tú správnu modrú na lodičkách .... ČÍTAJTE FORSYTHA! Bude to fakt len na chvíľu, lebo dej jeho kníh určite nemožno obviniť zo statickosti. Howgh.

21.03.2017 5 z 5

Pokrevní bratři Pokrevní bratři Ingvar Ambjørnsen

Nerozumiem, prečo som sa k tomuto úžasnému počítaníčku dostal až teraz. Človek občas hľadá to jedno správne slovo, ktoré by tú ktorú knihu vystihovalo najlepšie, aj za cenu, že následkom bude zjednodušenie. Táto kniha je pekná. Je vtipná, nepatetická, dejovo dotiahnutá, s premysleným štýlom rozprávania hlavného hrdinu. Ale hlavne je pekná.

21.03.2017 5 z 5

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

V prvom rade ďakujem bondulovi, za nepriame odporučenie, keď som si prečítal jeho komentár, musel som si hneď kúpiť ... a po nedočkavom otvorení knihy som už nemohol prestať čítať. Fantastická kniha, ale neviem, čo viac napísať, všetko si nájdete v bondulovom komentári.
Úžasné.

06.03.2017 5 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Muahahahaaaa. Veľmi dobre som sa zabavil, trošku pofičal na nostalgii. Tak nádherne nekultivovaná sranda.

22.01.2017 5 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Vskutku zaujímavý príbeh. Možno sa dal vyrozprávať inak, možno bol vyrozprávaný najlepšie, ako vzhľadom na skutočnosť mohol. Neviem. Niečo mi v tom rozprávaní chýbalo a ... niečo naopak bolo najviac. Keby zopár statí autor vypustil, mohlo to byť dynamickejšie. A ... možno len príliš mudrujem. Určite však knižka za prečítanie stojí.

22.01.2017 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Nedočítal som. Celý čas, kým som vydržal, som mal pocit, že som tie príbehy už niekde čítal, akoby mi to už niekto predžuval. A potom ma hnevala tá predvídateľnosť konaní hrdinov a dokonca i dejových zvratov. Akosi má to vnútorne rozladilo, lebo PR mala knižka kvalitné.

21.01.2017 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Hmmmmmm. Nie je to zlé. To určite nie. Ale v Čechách bolo knižiek s podobnou témou vydaných viacero a ... aspoň podľa môjho skromného názoru, niektoré sadnú lepšie, sú farebnejšie, plnšie života.
Určite však knižôčka nie je na zahodenie a čítať ju nie je stratou času. Nakoniec, nie je náročná ani rozsiahla, veľa toho času ani nezaberie.

21.01.2017

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Mnoooo ... fajn. Štýl ľahký, poľahúčky čitateľný až oddychový, téma trošku neoddychová. Možno mi trošku chýbala atmosféra. Hocaká, nech len aby nejaká bola. Knižka bez atmosféry je ... nooo ... ak chceme byť presný ... je prosto bez atmoféry.

21.01.2017 4 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Ja som asi dosť pozadu, čitateľsky, mentálne i názorovo, ale toto sa mi hrčilo pred očami. O čom to vlastne malo byť? Chaotické, priblblé vysvetľovanie nejakých tradícií zloduchov zo Sibíri, žijúcich v Moldavskej Sovietskej republike. Jujha, nešlo mi to dole krkom.

17.01.2017

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Spalovač mrtvol je Čechách povinným čítaním ??? Asi by som s tým mal problém v študentských časoch. Nie prečítať, v tom problém nie je, ale uvnímať všetko to, čo na mňa dýchlo, keď som ho ja čítal prvý raz (a to bolo niekedy okolo tridsiatky). Veľmi dobrá knižka, mrazivá.

17.01.2017 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Bez barličiek, bez pátosu a bez kudrliniek. Veľmi pokorne a civilne napísaná knižka, ktorá sa číta sama. Veľmi pekný príbeh, vľúdne porozprávaný. Nemám rád umelé skryté posolstvá, ale tu mi vyznenie knihy padlo veľmi dobre. Potešilo, kde potešiť malo, zarmútilo, kde malo zarmucovať. Pekná, nežná kniha.

17.01.2017 5 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Vo vzťahu k autorovi prehlasujem, že je to jediná z jeho kníh, ktorá ma zaujala a dá sa bez ujmy na duši, dôstojnosti či tele prečítať. Asi preto, že je oprostená od všetkých mudrlantstiev, tváriacich sa ako hlbokomyselné a od tretej dimenzie štvrtého rozmeru zoslané posolstvá.

17.01.2017 3 z 5

Obžalovaný, vstaňte! Obžalovaný, vstaňte! Roman Kaliský

Veľmi zaujímavo a pútavo zachytené skutočné prípady, ktoré hýbali slovenskou kriminalistikou v polovici dvadsiateho storočia.
K mnohým z nich je možné pozisťovať na webe i v kriminalistických tlačovinách z tej doby ďalšie podrobnosti a overiť si, že Kaliský nevyužil autorskú licenciu a bol vo vzťahu k opisovaným skutočnostiam prekvapujúco dôsledný. Určite viac, ako by sa, s prihliadnutím na vypointovanosť jednotlivých príbehov mohlo zdať.
Dokonca mi ani nevadila občas prítomná socialistická ideológia. Jednak ju viem filtrovať, a tiež si človek musí uvedomiť, že popisované kriminálne prípady sa odohrali v reáliách stachanovského budovania krásnych zajtrajškov.
Za mňa - veľmi zaujímavé.

17.01.2017 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Priebežne som čítal ako blog na webe. Kúpil som si ako audioknižku. Načítala sama autorka. Fantastické do auta. Krátke fejtóniky, ktoré sa nesnažia byť ničím viac, s milou dávkou sebairónie a nadhľadu, ktorý mi v poslednej tak strašne chýba u mnohých okolo mňa. Pre mňa fajn.

28.12.2016

Prezidentov kocúr Prezidentov kocúr Guram Odišarija

Veľmi zaujímavá knižôčka. Ani neviem ako ju zaradiť. Musel som si vygoogliť (v azbuke ! ešte že občas musím oprášiť ruštinu a pamäťová stopa tam teda stále je), že Michail Temurovič vskutku žil a bol to riadny viťúz (vždy som chcel toto slovo v komentári použiť). Chvíľku som si zvykal na humor autora, ale potom som sa výborne bavil. Prostredie (?) - dokonalé : Abcházia, Svanetia, Adžaria a Gruzia.
Rád by som sa prihovoril k vydavateľom : Viac tých abcházskych autorov do políc našich knižníc, viac tých abcházskych autorov ... :o))) Nehľaďte na to, že toto je jediný komentár, ostatní čítajú tajne.

19.12.2016 4 z 5