KnihomolkaMari KnihomolkaMari komentáře u knih

Návrat z temnoty Návrat z temnoty Liz Coley

(SPOILER) V této knize byl jistý temný duch, jež mě držel v napětí. Rozhodně měla potenciál, ale musela jsem udělit pouze 3 hvězdičky, příběh byl dobrý, ale ne více, než dobrý. Poruchu, jež se vybarvuje v knize velmi dobře znám, sice ne osobně, díky bohu, ale mnohé jsem už o ní načetla. Nicméně, vzhledem k tomu, že je to poněkud komplikované téma, stejně jako ostatní události, nimiž si hlavní postava prošla, je kniha vcelku uspěchaná, všechno jde jak na běžícím páse a nestihnete pořádně vstřebat informace a to je velká škoda. Kdyby byla delší a propracovanější, tak bych určitě hodnotila jinak. Příběh se mi sice líbil, bylo tam mnoho zvratů, ovšem právě kvůli té uspěchanosti mě tolik nenadchl, jak bych očekávala.

31.01.2023 3 z 5

Lístky ve větru Lístky ve větru Virginia Cleo Andrews

(SPOILER) Knihu jsem četla již po druhé, jelikož mi tato série zůstala v srdci a proto jsem se k ní opět vrátila po 7 letech a teď, když už jsem přeci jen starší a vyspělejší, tak ten děj i postavy vnímám trochu jinak. Opět musím zopakovat, že tam zemřelo zbytečně mnoho postav, včetně těch, jež jsem měla vcelku ráda. Corrina avšak dostala konečně, to, co si zasloužila. Avšak na Cathy už mám jiný názor, na začátku série jsem ji měla velmi ráda, ale v tomto díle se předvedla, jen jako intrikánka a manipulativní mrška, jež si hrála se srdcem každého muže, který ji přišel do cesty, čímž mi potvrdila, že se svoji matkou mají přece jen mnoho společného. Chápu, že si mnohé vytrpěla a velmi rychle dospěla, ale její jednáni mi častokrát přišlo až moc dramatické. Za to jsem si více oblíbila Chrise, u kterého se zdá, že se nezměnil a má můj obdiv. Celkový děj byl ale přeci jen velmi poutavý a proto mi kapitoly ubíhaly velmi rychle pod rukama, i když možná jsem to jen chtěla mít už za sebou. Tato rodinná sága je avšak velmi komplikovaná a plná velkého utrpení, ačkoliv to bude asi hlavním důvodem proč jsem se k ní zase po letech vrátila.

28.01.2023 4 z 5

Kde se skrývá ďábel Kde se skrývá ďábel Craig Russell

Skvělá zápletka, i temné prostředí. I když čtu mnoho detektivek a thrillerů, tak jsem vraha neodhadla až do poslední chvíle, přestože jsem podezírala mnoho postav a myslela jsem si, že už mám jasno. Zpětně jsem si uvědomila, že se tam vyskytovaly nějaké náznaky, ale nedávala jsem jim velkou váhu a konec mě celkem šokoval. Avšak někdy mi kniha přišla lehce zdlouhavá, pan autor si potrpí na rozsáhlé popisy prostředí. Nicméně, příběh mě zaujal zejména z psychologického hlediska a jsem velmi ráda, že jsem na tuto knihu narazila. Doporučuji.

22.01.2023 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Ach, ta naše Eleanor. Když jsem začínala s knihou neměla jsem nejmenší tušení, jak to se mnou v průběhu zamává. Chvílemi jsem si přišla ještě křehčí, než Eleanor a v jednu chvíli jsem se i rozbrečela, ale štěstím, že se ji začalo konečně dostávat toho, co si zasloužila. Neuvěřitelný příběh, i přes to, že v sobě nese velké neštěstí, tak se zde najdou i vtipné momenty, a možná proto mi to přišlo i tak realistické. Ano, Eleanor byla poněkud divná, ale i tak jsem se s ní v některých věcech zcela ztotožnila, takže jsem asi taky možná trochu narušená, ale nestydím se za to. Všem doporučuji.

14.08.2022 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

„Jediní normální jsme tady totiž my,“ řekla Reiko. „A víš proč? Protože my o sobě víme, že jsme blázni.“

Krásný, ale smutný příběh. Možná by se dalo říci, že tahle kniha se vyrovná pojmu deprese. Příběh jde zlehka a pomalu, ale není to rozhodně oddechové čtení, postavy se zde vynořují a pak zase odcházejí, melancholie přetrvává. Nicméně četla jsem v to době, kdy jsem měla podobné pocity, jako hlavní postavy, tudíž to ve mně mnoho zanechalo. Našla jsem zde spoustu skvělých myšlenek s kterými jsem se ztotožnila. Prostředí jsem si užívala, do Tokya se rozhodně chystám někdy podívat.
Murakamiho styl psaní je prostě jedinečný a opět mě nezklamal. Kniha si rozhodně své čtenáře najde.

14.08.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem byla opatrná, jelikož jsem si ji chtěla opravdu vychutnat a neopomenout žádnou myšlenku. Hned ze začátku se mi zálibil neobyčejný styl psaní paní autorky. Kniha byla svým způsobem krásná a do hlavní hrdinky Jany jsem se zcela vžila. Také se mi líbily poznatky o Česku. Neřekla bych, že se jednalo o thriller, ale spíše morální román. Není to geniálním počinem, avšak stojí za to přečíst. Je to jedna z těch knih, u které si řeknete, jak jsou ty knihy vlastně nádherná záležitost.

26.12.2021 4 z 5

Absolutní zlo Absolutní zlo Alex Kava (p)

Absolutní zlo jsem přečetla vcelku rychle, děj ubíhal a zápletka vypadala opravdu nadějně.
Ale boužel nepřišel žádný pořádný spád a ani moment překvapení, naopak spíše zklamání. Vrah zde byl jasný už ze začátku a závěr knihy mě opravdu nepotěšil. Kniha je napsaná čtivě, ale příběh je průměrný.

19.12.2021 3 z 5

Poslední dívka Poslední dívka Riley Sager (p)

U této knihy jsem opravdu váhala, jelikož ze začátku mi prostředí příběhu a hlavní hrdinka nepřišli úplně sympatičtí. Nicméně se z knihy postupem děje vyvinul dobrý thriller, jak má být. Prakticky za polovinou jsem se už nemohla odtrhnout a napětí se zde stupňovalo. I přesto, že jsem podezírala koho šlo, tak jsem byla na konci překvapená. Avšak nemůžu popřít, že poslední stránky zkazily lehce můj dojem.

12.12.2021 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

„Vždyť vášně, jejichž původ se snažíme sami sobě nepřiznat, nás tyranizují nejvíc.“

Skvělá kniha s prvky psychologického románu. Skrývá mnoho myšlenek, jež se mé obyčejné duše opravdu dotkly.

Dorian Gray, jako ukázka té nejzvrhlejší, ale zároveň nejreálnější postavy. Velmi dobře vykreslený kontext duše člověka a kruté pravdy, jež se ukrývá za záclony oken každého z nás. Nikdo není dokonalý, a i přesto o to lidé stále usilují. Hrají, přetvařují se, zoufale snažící se stát symbolem dokonalosti a bezchybnosti, avšak to si bohužel vybírá svou daň. Doriana jeho neskonalá krása a dokonalost pohltila i s jeho shnilou duší.
Knihu rozhodně doporučuji.

31.10.2021 4 z 5

Hlava plná přízraků Hlava plná přízraků Paul Tremblay

Kniha ze začátku moc zajímavá nebyla, bylo zde sice jakési tajemno, ale děj se táhl a vypadalo to, že to k ničemu nevyústí. Avšak na konci mě až lehce zamrazilo, ale jiným způsobem, než bych u hororu čekala. Kniha mi přišla spíše psychologická a zaměřená více na rodinné vztahy. Takže možná to hororem bylo, ale psychologickým.

13.06.2021 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Úžasné! Skvěle a čtivě napsáno. Je mi ovšem líto toho, čím si musel Harry projít a sama si to nedovedu představit, je to opravdu silný hrdina. Ke konci knihy se mi už opravdu i trochu svíral žaludek, avšak Rowlingová vždy umí přijít s pěkným happy endem, takže to mou rozmrzelost zahnalo. Také se mi líbil vývoj hlavních i vedlejších postav. Doporučuji!

09.11.2020 5 z 5

Tento díl jsem si velmi oblíbila, nechybělo tu napětí i mnoho emocí! Velmi dobře a čtivě napsaná kniha! Konec mě opravdu chytil za srdce..

28.10.2020 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Ach, utrpení mladého Werthera bylo občas utrpením mě samotné.
Tohle dílo je pro mne těžší hodnotit, jelikož nějakou tu svou krásu a hodnotu určitě má, přišla mi svým způsobem velmi poetická, ovšem louskala jsem ji nějakou tu dobu na to, že je to útlá kniha a byly chvíle, kdy se mi už nechtělo ani pokračovat, ale jaksi jsem se překonala a dočetla ji.

Hlavní hrdina mne nijak zvlášť nenadchnul, mnoho lidí zde zmiňuje, že se až přehnaně litoval a asi na tom bude špetka pravdy. Přišlo mi spíše, že to byl velmi citlivý muž a vše prožíval ve velkém celou svou podstatou, a proto se i nakonec nechal pohltit svými myšlenkami a pocity. Na jednu stranu jsem rozuměla jeho myšlenkovým pochodům a činům, ale někdy to bylo až za hranicí a to dosti ovlivnilo můj celkový dojem z knihy.

Řekla bych, že je zde dobře vykreslen smutek a tzv. utrpení Werthera, to ano, ale někdy až přehnaně, jak jsem zmínila. Inu, byla jsem trochu zklamaná, čekala jsem něco více, asi silnější a přirozenější příběh.

04.05.2020 2 z 5

Hrobka Hrobka Howard Phillips Lovecraft

Inu, Hrobka je mou první knihou od autora a tedy nevím, jestli můžu říci, že na mě zrovna udělala ten nejlepší dojem, avšak některé povídky se mi líbily.
Lovecraft, jak je v knize vidět se velmi vyžívá v popisech míst a krajiny se zejména temnou atmosférou. Povídky jsou různorodé, tedy ve svém žánru, ale převažuje fantasy, než horror. Jazyk je zde krásný, ale jak už jsem zmínila vykreslování prostředí v příbězích je více, jak hojné a někdy už mě to i trochu štvalo a tak stejně mi přišly některé z povídek vcelku bez duše, takové jakési suché, ale našly se i ty dobré.

Oceňuji dodatek na konci knihy, který nám osvětluje něco málo o životě Howarda a jeho ne příliš sympatických názorech a i když sám autor mne právě těmito názory spíše popudil, tak mě potěšila jeho láska ke kočkám, kterou asi jako jednu z mála věcí máme s autorem společnou.

20.04.2020 2 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Inu, neměla jsem od toho kdovíjaká očekávání, takže se mi to líbilo a ve volném čase jsem to přečetla jako oddychovku. Doporučuji to zejména mladším, jelikož se jedná o lehčí literaturu, jak už jsem naznačila a určitě neurazí, v knize se drží napětí a dobrodružství mladých přátel stoupá v čele s odhodlaným Casem.
Také mě potěšila zmínka Jasona Deana z mého oblíbeného filmu Heathers (1989) na začátku knihy. Neplánuji zcela koupit druhý díl, ale kdyby se mi připletl někdy do cesty, tak bych si možná i nechala říci..

17.04.2020 3 z 5

Pýthiiny rady Pýthiiny rady Erik Axl Sund

Po přečtení knihy mi došla slova.
Ze začátku jsem byla kritická a říkala jsem si, že mrtvých už je tam až přes příliš. Ale ke konci jsem si uvědomila, že to tak mělo být. Většina si to zasloužila, až na pár nebohých obětí. Spoiler! Ulriky mi bylo velmi líto, ale její smrt mi přišla svým způsobem velmi klidná a pro ní osvobozující. Někomu celá série mohla přijít zdlouhavá, ale pro mě to spíše bylo znakem dobře propracovaného příběhu, který na konci vyvrcholil až nečekaným způsobem. Témata o kterých se zde pojednává jsou krutá, místy až nechutná, děsivá a smutná a proto mi přijde, že psát o něčem takovém a takhle dobře to vylíčit není žádná sranda a proto vzdávám hold autorům. Mně se tato série i přes její zvrhlosti líbila a seznámila mě blíže s věcmi o kterých bych normálně neuvažovala. Doporučuji.

13.04.2020 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Příběh jsem poprvé viděla ve filmovém podání, které bylo lehce odlišné od originálu, ale rozhodně mě zaujalo, a ostatně já jednoduše a bezpodmínečně miluji Sherlocka Holmese, takže bych si originál nemohla nechat ujít. A samozřejmě musím podotknout, že mi velmi vyhovuje autorův styl psaní.

08.04.2020 4 z 5

Hladový oheň Hladový oheň Erik Axl Sund

V knize se začíná několik věcí vyjasňovat a proto se posléze dá lépe porozumět činům duševně nemocné Viktorie, ale je pravdou, že kniha obsahuje možná až přes příliš postav a někdy je trochu těžší se v nich dobře orientovat. Nicméně mi tento díl přijde o něco více záživnější, než díl první. Líbí se mi zejména, že se více zaměřuje na líčení Viktoriiny osobnosti.

08.04.2020 4 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Původně jsem dala čtyři hvězdy, ale po přečtení druhého dílu, jsem usoudila, že dám pouze tři, kniha je dobrým úvodem do série a nemám k ní jakékoliv výhrady, až na občas zdlouhavé popisy, které mi nepřijdou tolik podstatné a nutné, ale pokračování série, které se více zaměřuje na rozpolcenou Viktorii mi přijde mnohem zajímavější. Ovšem rozhodně stojí za přečtení, pokud jste připraveni na zcela šílenou jízdu, jež nám naskýtá pohled do nejtemnějších koutů lidské osobnosti a nemilých nadcházejících činů.

07.04.2020 3 z 5

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Kniha byla opravdu fascinující, skrývalo se v ni zhmotněné zlo, které vystálo na povrch až ke konci příběhu a právě to udržovalo po celou dobu v knize tíživé napětí. Prostředí bylo pro tento příběh naprosto dokonale vybrané a občas samotné rozbouřené vlny Pacifiku a seskupená tmavá obloka dokázala vyvolat mráz lezoucí po zádech. Autor si se čtenářem dokázal skoro po celou knihu hrát a bravurně ho přesvědčit a potom jako by vám vrazil nůž přímo do hrudi, rychle a s velkou sílou. Kniha byla skvělá, vykreslení postav, prostředí, ovšem někdy jsem se v tom lehce zamotávala a kniha po dočtení ve mně moc nezanechala. Avšak velmi doporučuji, jeden z nejlepších thrillerů poslední doby!

09.01.2019 5 z 5