Killingjoke Killingjoke komentáře u knih

Jestřábi pouště Jestřábi pouště Leo Nomis

Mám rád historické téma vzniku státu Izrael a následných Arabsko-izraelských válek. Zejména mě zajímá ta první, která se odehrála po vyhlášení státu Izrael v letech 1948 – 1949. Nikdy jsem však nečetl nic, co by se zabývalo vzdušnou složkou tohoto konfliktu. Proto jsem rád, že se mi do ruky dostalo toto vyprávění amerického dobrovolníka s indiánskými předky Leo Nomise (proto získal přezdívku „Náčelník“), který jako jeden z prvních vstoupil do řad izraelského letectva, plného nezkušených pilotů a „partyzánsky“ získaných letadel, kterých se mladému státu stejně jako zbraní dostalo zejména od sympatizujícího Československa… Leo Nomis vypraví velmi zajímavý příběh, který nás přes bitvu o Británii, Maltu a severní Afriku přivede až na Blízký východ do Palestiny. Zde se po výcviku stává členem 101. perutě, střežící letecký prostor nově vzniklého státu před ataky okolních arabských států. Kniha si hlavně ve svém začátku vyžádá aspoň základní čtenářskou znalost vojenské techniky, zejména typů letadel, jinak se v tom trošku začne ztrácet. Naštěstí vše je dobře okomentováno vysvětlivkami a redakčními poznámkami, uvádějící některé autorovy nepřesnosti na pravou míru. Pro česko-slovenského čtenáře jsou pak nejzajímavější pasáže o leteckém mostu do Izraele, majoritního podílu Československa na dodávce zbraní a letadel, a hlavně výcvik izraelských pilotů v Českých Budějovicích a Žatci. To vše doplněno bohatou fotografickou přílohou a mapkami.

29.05.2021 4 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Před pár lety jsem si kdesi posteskl, jaká je škoda že čeští komiksoví autoři nevěnují dobovým krimipříběhům moc velkou pozornost. Posteskl jsem si, že by to chtělo něco aspoň trošku políbené noirem. A hle, pandemie hnusného viru k nám přinesla i něco pozitivního a na náš trh přišel Štěkot uvázaných psů… Musím se přiznat, že jsem ke komiksu přistupoval s opatrností. Ona totiž ta věc s vyřezaným hákovým křížem působí trošku parodicky. Nakonec je to jedna z mála věcí, které mohu komiksu vytknout. Příběh policejního mazáka a polovičního Němce Petra Meltkeho mě totiž chytil hned od začátku, ač tedy přiznávám, že na poli krimi nepřináší nic moc objevného (jistým způsobem mi to připomnělo beletrickou detektivku Germania od Haralda Gilberse). Jak však Meltke pokračuje ve vyšetřování smrti svého kolegy a kdysi i přítele Antonína Kohorouze, líbilo se mi to čím dál víc. Meltke musí snést nejednu ránu pěstí, která může přijít odkudkoli. Zároveň se pomaloučku odhaluje jeho minulost a vztah se synem, manželkou a bývalým kolegou. To vše v kulisách podzimu roku 1941, kdy je ve vzduchu cítit smrt a strach vyvolaný gestapem a předzvěstí příjezdu nového protektora Reinharda Heydricha…

Od Jakuba Duška jsem doposud nic nečetl, ale pokud se nemýlím, je tohle jeho první zcela autorská věc, ke které si mimo kresby i scénář psal sám. A musím říct, že se povedl a celý komiks bych tak zařadil třeba vedle podobně laděného Babylonu Berlín. Trošku mě zarazilo, že kresba je vyvedena šedých odstínech, ač původně měl být komiks barevný. Jak jsem se dozvěděl, jde o záměr vydavatele snížit náklady a tedy i prodejní cenu, což v dnešní době tak nějak chápu. Navíc si nakonec myslím, že ta „šedivost“ tomu přidává tu správnou pochmurnost a noirový nádech, takže jsem i s tímto spokojen. Co tedy ještě vytknout? Z mého „zaujatého“ pohledu nejspíš nic, snad jen jsem měl občas problém s řazením bublin. Jinak tedy spokojenost a budu moc rád, pokud Jakub Dušek zase přijde s další válečnou detektivkou.

16.05.2021 5 z 5

Brodeckova zpráva Brodeckova zpráva Philippe Claudel

Píše se pár let po válce a do vesničky kdesi v horách přijíždí tajemný cizinec Anderer, doprovázen pouze koněm a oslem. Od prvopočátku se stává trnem v oku starousedlíků, kteří absolutně netuší, kdo to je a o co mu jde až do dne… kdy ho hromadně zavraždí v jeho pokoji v hostinci. Jeden z mála mužů, který u události nebyl je Brodeck, jenž je však paradoxně pověřen sepsáním zprávy o celé události… protože je stejně jako chudák Anderer „jiný“ než ti ostatní. Brodeck zpočátku nechápe, následně se však do psaní pustí a mimoto se rozhodne popsat svůj dosavadní život a válečné útrapy ve své vlastní, tajné zprávě…

Neskutečně silná kniha! V každém ohledu, ať to berete z pohledu tématu, formy zpracovaní, či poselství které se snaží sdělit. Poválečné podobenství zakleté kdesi v neurčitém čase a místě, které si bude muset pozorný čtenář vydedukovat sám. Indicie jsou troušeny tu a tam po smítkách, ale rozhodně nejde o nějaký detektivní příběh. Ne, tady jde o mnohem víc! Je to příběh o lidském strachu z neznámého a jeho pudové obraně. Příběh o síle fanatismu a davového šílenství, které i v srdcích jedinců probouzí bestii… Autor Philippe Claudel to svému čtenáři neulehčuje ani po stránce jazykové. Celý příběh je totiž protkán různými novotvary a jinotaji. Tak nějak tomu přidává temně lyrickou poetiku. Cítíte ten strach hlavního hrdiny, který se jednak bojí svých spoluobčanů a jednak sám skrývá hrůzná tajemství z válečných let, kdy několikrát vyměnil svou důstojnost a lidskost za jednu prostinkou věc… vlastní život! Musím tedy vyzdvihnout i překlad paní Kateřiny Vinšové, jenž všechny ty autorova slova přivedla k dokonalosti a nejvyšší míře čtivosti… Všem moc doporučuji a doporučuji číst každé slovo velmi pozorně. Nebude to čtením pro každého, ale garantuji vám, že i hejno lučních motýlu budete pak vnímat jinýma očima. Tohle totiž není obyčejný román a lecjaké podobenství. Tohle je kniha, jejíž poselství snad nikdy nezestárne. Kniha, která se pro svou zdánlivou univerzálnost dá aplikovat na jakoukoliv dobu. Protože ten strach z neznámého, davový pud a živočišná brutalita je mezi námi přítomná neustále... Těžká, smutná, ale nádherná kniha…

02.05.2021 5 z 5

...a utlučem je čepicema!!! ...a utlučem je čepicema!!! Radek Polách

Nový Jičín a kloboučnická rodina Hückelů jsou spolu historicky neodmyslitelně spjati. Ač už od dob 2. světové války firma Johann Hückel´s Söhne fakticky neexistuje, její nástupnickou firmu Tonak znají po celém světě a dědictví rodiny Hückelů je patrné jak v samotné továrně, tak zvláště v novojičíňákům známých Hückelových vilách postavený na kopci nad továrnou… Další skvělá publikace vázaná k mému domovskému městu. Sice se jedná o stručný text, ale psaný velmi věcnou formou, která nechá čtenáře nahlédnout pod pokličku kloboučnické výroby a rodinné historie známé rodiny od roku 1799 až prakticky do roku 1975. Rovněž oceňuju obrazovou a fotografickou přílohu, kterou je text průběžně doplněn, což dost usnadňuje představu, o čem se v textu vlastně píše. Osobně jsem do Tonaku chodíval na letní brigády a i přesto, že se už dnes používají stroje, není to vůbec jednoduchá práce, zvláště pak pokud máte alergii na chlupy :)

15.04.2021 5 z 5

Alfred Neubauer "Muž tisíce triků" Alfred Neubauer "Muž tisíce triků" Radek Polách

29. března tomu bylo 130 let, kdy se v Novém Jičíně narodil průkopník automobilového sportu Alfred Karl Neubauer. Člověk, který celý svůj život podřídil své vášni v auta, stál u jejich začátků, závodil a dělal týmového šéfa týmu Formule 1 - Mercedes-Benz. Ano, to on zapříčinil to, že se těmto závodním vozům dosud říká „stříbrné šípy“… Tak a teď si musím sypat popel na hlavu. Až do tohoto týdne jsem totiž vůbec nevěděl, že se „Don Alfredo“ narodil u nás ve městě. Člověk se pořád zajímá o světové dějiny a nezná ty vlastního města, ve kterém žije prakticky celý život. Už jsem to ale začal pomalu napravovat… Jsem rád, že jsem objevil tuto skromnou brožurku, která stručně nastiňuje životní milníky velké osobnosti automobilového sportu. Alfred Neubauer byl hlavní tváří původních závodů Formule 1 v dobách, kdy tyto závody nebyly tak bezkrevné a nudné jako jsou dnes. To musela být paráda, vidět ty stroje žrát asfalt bez všech těch elektronických blbostí a nesmyslných pravidel. Rád bych takový závod zažil na vlastní kůži, což se mi bohužel nikdy nepovede… Život Alfreda Neubauera by vydal na víc než na tuhle brožurku, mohla by to být parádní tlustá knížka nebo film ve stylu skvělého Le Mans ´66. A protože jsem žádnou knížku nenašel, musím být rád za tuhle brožurku, která je i na svých 24 stránkách plných fotografií hodně povedená. Doporučuji všem, je volně ke stažení na stránkách Muzea Novojičínska.

10.04.2021 5 z 5

Lars pod palbou Lars pod palbou Daniel Gris

Neuběhl ani rok a ten krutý parchant s morálním kompasem je tady zpět! Tentokrát dostává zakázku vystopovat člověka k němuž dostane pouze jméno a jméno jeho matky. Proč toho člověka někdo hledá? A kdo ho vlastně hledá? To zjistíte v této jednohubce na jedno sobotní odpoledne... Jsem rád, že i tentokrát se jede spíše v detektivní rovině, ač k většině odhalení Lars přichází jako slepý k houslím a náhody tvoří jeden velký řetěz. Ale na tomhle jsme si už v téhle sérii mohli zvyknout. Je sice drsná, ale přesto to je to odlehčené testosteronové čtení. Larsův život, to je spousta chlastu, ženských a tvrdé muziky, tedy něčeho, co mám sám v té či oné míře rád. A pak je taky plný dobrých úmyslů a následných průserů. A protože je to už 4. díl, tak tady začínám mít malý problém. Ono je to totiž pořád dokola to samé, jen v jiných kulisách. Pokud šáhnete po jakémkoliv dílu, možná budete mít problém říct, který byl první. On se nám totiž pacholek Lars nijak nevyvíjí a nikam neposunuje. Pořád si mlátí do svých škopků, vzpomíná na staré kamarády a ženské se kterými spal, ale přitom přešlapuje na místě. Asi by to už chtělo nějakou krutou ránu osudu nebo nějakou změnu :) Jo, je to jen takové mé brblání, vím. Taky jsem se těch pár hodin dobře bavil. A jestli si přečtu i další díl? Já myslím, že zcela určitě...

03.04.2021 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Většinou se vyhýbám knihám, které jsou aktuálně „v kurzu“, abych si na ně nedělal názor dle ostatních, ale dle vlastní četby. A tahle kniha je sice stále dost populární, ale já se konečně rozhodl sám zjistit, jestli je její pověst oprávněná… Kniha je rozdělená do tří oddílů, z nichž ne každý na mě bezezbytku zapůsobil. Ten první, popisující období tyfové epidemie ve Valmezu nás krásně seznámí s postavami a zavede do děje, v němž čtenář velmi brzy očekává něco temného, co uhnívá v bolestné minulosti. Poznáváme Hanu jako nemocnou a zlomenou ženu, která se musí postarat o svou osiřelou neteř Miru. V druhém oddílu se vracíme do let Hanina dospívání a její první lásky v dobách, kdy nacisti spustili svou zvířecí rozpínavost Evropou. Zde Hana provede něco, co ovlivní osud celé její rodiny. Udělá to způsobem, který nedokážu pochopit, způsobem, který je jako vystřižen z dívčího románu. Tady bohužel postava ztratila mé sympatie, takže jsem pak závěrečným oddílem profičel jako černý pasažér ve vlaku. Ten nahromaděný výčet holocaustové bolesti a utrpení na tak žalostně malém rozsahu stran, jaký závěrečný oddíl má, ve mně nezanechal ty správné emoce. I když s posledními stránkami knihy je jasné, proč to takto autorka napsala. Pravdou je i to, že styl autorky (aspoň v této knize, jinou jsem nečetl) je notně „učesaný“, jako by pečlivě zvažovala jakékoliv slovo, čímž text po chvíli působí trošku strojeně… Osobně jsem byl zvědav, jak bude popsáno samotné prostředí, protože bydlím v nedalekém Novém Jičíně a i Valmez docela dobře znám. Nějaké zmínky v knize jsou, ale rád bych aby jich bylo víc (snad jen dodám, že NJ byl ve 30. - 40. letech vážně plný nácku a kolaborantů, a židovská synagoga v NJ, která v roce 1938 měla být vypálena, slouží od 60. let jako depozit okresního archívu a nikoliv k modlitbám). No, četlo se to dobře, ač musím říct, že už jsem na dané téma četl mnohem působivější knihy. Není to špatná kniha, ale s ohledem na její pověst jsem asi čekal trošičku víc. Ale za tu trošku historie z mnou dobře známých míst ty čtyři hvězdičky dám a nejspíš si ji i z těchto důvodů zařadím do své domácí knihovny. :)

22.03.2021 4 z 5

Noční oheň Noční oheň Michael Connelly

Pecka! I třetí kniha detektivky Ballardové neztrácí nic ze svých nastavených kvalit. Podruhé zde spojí síly s policejním veteránem toho času v důchodu Harrym Boschem a rozjedou spolupráci na dvou nezávislých případech. V tom prvním jde o vraždu známého soudce, v tom druhém o takřka 30 let vychladlý případ vraždy feťáka, k jehož spisu se Harry dostává náhodou po smrti svého mentora. Bosch s Ballardovou rozjedou pátrání a ani jeden se nebojí jít pro spravedlnost až na samotnou hranu zákona... Výtečná detektivka, má šestá kniha od Connellyho a ještě jsem od něj nečetl nějaký špatný kousek. V tomto díle už jde o regulérní sérii obou detektivů, kteří v příběhu dostávají stejně velký prostor. Navíc se na pokec staví další Connellyho slavná postava, nevlastní bratr Bosche - právník Mickey Haller. Znovu jsem si jako vždy užíval tu přirozeně plynoucí stavbu příběhu, kde každičký dílek skládačky dá ve výsledku parádní smysl. Za mě spokojenost a těším se na další případ téhle sympatické dvojice.

26.02.2021 5 z 5

Staré dluhy Staré dluhy Peter Temple

Jack Irish, advokát, který krom svého zaměstnání stíhá vypomáhat v truhlářské dílně, vybírá dluhy a jede v nějakých těch dostihových sázkách. Když na záznamníku objeví vzkaz od dávno zapomenutého klienta, který se nakonec ukáže být mrtvým, přibírá si mezi své činnosti i práci detektiva. A jeho vyšetřování sahá opravu vysoko… Ale jo, docela fajn detektivka, která se hrdě hlásí k tradici americké drsné školy. Jack při svém vyšetřování potkává rozličné postavičky australského velkoměsta a pomaličku rozplétá pavučinu korupce a množících se mrtvol, jejichž spojení nejspíš nebude čistě náhodné. Na rozdíl od mnohých podobných detektivů už nechal své zhoubné démony za sebou a učí se žít s pocity viny ze smrti své manželky. To je na jednu stranu osvěžující, na druhou stranu mi tam nějaká ta hlubší hrdinova rozervanost a víc kousavých poznámek chybí (já mám ty ztroskotance prostě rád). Taky to na mě bylo místy až moc „politické“ a rozehrávalo to vysokou hru, která mě po chvíli začínala trošku nudit. A do třetice, australské prostředí je sice pro mě neotřelé, ale zároveň mě bohužel jeho atmosféra nijak moc neuchvátila. Každopádně, rozuzlení celého případu se mi líbilo a tahle knížka rozhodně stojí za přečtení.

15.02.2021 4 z 5

Oblíbenec smrti Oblíbenec smrti Ivan Černý

Španělská občanská válka se prohnala jihem Evropy mezi lety 1936 – 1939. Vojska vedená generalissimem Franciscem Francem tehdy zaútočila na řádně zvolenou republikovou vládu a rozpoutala peklo. Na jeho stranu se postavila vojska Itálie a Německa, čímž rozehrála krvavou předehru 2. světové války. Na stranu republikové vlády však přispěchali dobrovolníci z rozličných koutů světa a jedním takovým interbrigadistou se stává i Václav Petřík, rodák z moravského Třebíče, jenž cítí že tímto svým činem snad dokáže přispět k zastavení vpádu Hitlera do Československa… Výtečná kniha. Jedna z těch, na kterou člověk narazí úplně náhodou, když jej zaujme nějaká obálka knížky. Konkrétně u mě tak bylo, že se mi objevila v jedné z reklam, kterými nás zaplavuje vyhledávač. Koupil jsem a nelituju. Příběh Václava Petříka je totiž protkán nadějí a zmarem, smrtí a láskou. Jako temné bubny v něm duní blížící se nejhrůznější konflikt dějin. Příběh nás od prvních stránek vrhne do děje a sugestivně popíše krvavou hrůznost španělské fronty, strach a bezmoc obyčejných lidí i vojáků. Jako světlý protipól pak stojí Václavova láska ke španělské učitelce Esperitě a přátelství k německému komunistickému interbrigadistovi Hansi Waldekovi. Ti společně čelí náporů frankových armád až do posledního možného okamžiku… Ze Španělské občanské války jsem kdysi dávno četl jen vzpomínaný román Ernesta Hemingwaye – Komu zvoní hrana a musím říct, že tahle knížka se mu opravdu v lecčem podobá. Vlastně v ní tak trochu cítím ozvěnu celé té Ztracené generace. S autorem Ivanem Černým jsem ale setkal úplně poprvé a měl jsem při pohledu na jeho knihy trošku obavu, do čeho to vlastně jdu. O to víc jsem nadšen z toho, jak krásně se tenhle smutný příběh čte. Jak si ty věty krásně plynou, i když popisují naprostou hrůzu a zmar. Jestli má tenhle příběh nějaký skutečný základ je vlastně nedůležité. Hlavní je, že velmi poutavou formou popíše důležité dějiny lidstva a jasně ukáže, že 2. světová válka začala mnohem dřív než v září 1939 a mnozí protifašističtí bojovníci už kráčeli neústupně vstříc tomu zlu dřív, než nás „přátelé“ v roce 1938 prodali v Mnichově… Výtečná kniha, u které mě navíc potěšilo i vložení několika dobových protifašistických plakátů v barevném provedení a pár černobílých fotek.

07.02.2021 5 z 5

M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek Dalibor Vácha

Téma zabývající se činností odbojové skupiny Tří králů je pro mě už dlouhá léta jedním z nejoblíbenějších. Josef Mašín, Josef Balabán a Václav Morávek dokázali spolu se svými spolupracovníky zatápět nacistickým okupantům a mezi lety 1939 až 1942 podnikli spousty sabotážních akcí. Stali se skutečnými legendami Československého protinacistického odboje… Knížku o Třech králích před léty připravoval můj oblíbený autor Jiří Šulc, který se však ještě před jejím dokončením literárně odmlčel (velká škoda). Téma tak uchopil až teď Dalibor Vácha, vystudovaný historik, což je na knize hned patrné. Na jednu stranu je to dobře, na stranu druhou bohužel ne. Ne úplně mi totiž sedl styl vyprávění a autorův literární jazyk. Na můj vkus se hodně skáče v čase a beletristické pasáže jsou doplněny jakýmisi historickými polopoznámkami, které až velmi často předjímají události, které se odehraje i o několik let později. Chápu, že autor zřejmě počítá se čtenářským povědomím o historických faktech, přesto to podle mého ubírá na plynulosti románové narace a jakémsi momentu překvapení. To vše mělo být prostě vyprávěno beletristickými prostředky a s lepší návazností děje. Co se týče jazyka, tady mám taky jisté výhrady. Všechny ty výrazy a větná spojení mi k postavám a dané době tak úplně nepasovaly. I samotné věty mi občas přišly dosti krkolomné. Škoda, v rukou literárně schopnějšího spisovatele to mohl být opravdu špičkový román. Každopádně jsem rád, že jsem si zas o Třech králích mohl přečíst něco nového.

13.01.2021 4 z 5

Poslední polibek, co za něco stál Poslední polibek, co za něco stál James Crumley

Tahle knížka, to byla taková malá radost ze čtení. Příběh soukromého očka C. W. Sughrue, který přijímá zakázku bohaté paničky, aby vystopoval jejího exmanžela, slavného spisovatele a nepolepšitelného alkoholika Abrahama Traherna. Souběh jistých okolností však případ rozvine v pátrání po deset let ztracené dívce… Tato kniha hltače soudobých severských thrilleru spolehlivě otráví. Je na ní totiž patrná doba, ve které byla napsána a o níž vypráví. Jenže právě ta staromilská podoba je na ní úžasná. Nejde tak ani o pátrání, které tu samozřejmě kontinuálně probíhá, jako spíš o vhled do života americké veřejnosti 60. a 70. let, s odlesky paměti 2.SV a války ve Vietnamu. Sughrue na své pouti po středozápadě Ameriky od Montany po Kalifornii potkává roztodivné existence a lidskou spodinu, proleje hrdlem litry whisky a navštíví spoustu zaplivaných barů. A zatímco příběh a pátrání probíhá jaksi na pozadí, v popředí je samotný detektiv a jeho pohled na svět dle vlastního morální kompasu, jenž popisuje kadencí zábavně ironických vět. Právě v tomto jazyku tkví hlavní síla románu, který se tak čte opravdu sám. Po jazykové stránce se mi dlouho takto nic nelíbilo. Byl bych opravdu rád, kdyby vyšel další díl. Jenže, kdo ví?

29.11.2020 5 z 5

Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Zapomenuté příběhy 4: Pověšen za krk, dokud nezemřeš Marian Kechlibar

Máme tady 4. díl zapomenutých příběhu světové historie. Při přečtení podtitulu jsem se trošku obával, že se bude jednat jen o rozličné popisy trestů smrti. Naštěstí tomu tak není a tresty smrti jednotlivé příběhy končí. Zajímavější jsou totiž, a to jsem rád, příběhy které samotným trestům předcházejí. Možná jste některý z nich už zaslechli, i přesto se mi zdá, že většina z nich opravdu nebylo moc známo. Osobně se mi opět nejvíc líbily příběhy z mého favoritního období 1. a 2. SV a závěrečný příběh z dob zakládání státu Izrael, rovněž mého oblíbeného a vyhledávaného tématu. Ze samotných trestů smrtí leckdy zamrazí, jak brutální byly a buďme rádi, že žijeme v aspoň naoko civilizované společnosti, kde už k takovým morbidnostem z hlediska zákona a rozsudku dochází zcela výjimečně. Ale když si přečtete příběhy žen z 18. a 19. století, které si vytvořili živnost na vraždy nechtěných dětí, musíte si zodpovědět morální dilema, zda si takový trest opravdu nezasloužily. Zajímavých příběhů je opět plná celá knížka, doplněná bohatou grafickou a fotografickou přílohou. Budu se těšit na další díl!

15.11.2020 4 z 5

Lars útočí Lars útočí Daniel Gris

Za mě rozhodně lepší než dvojka. Znovu je zde více detektivní práce, která u dvojky téměř zcela chyběla a nevadí ani docela jednoduchá zápletka. Kniha využívá všemožná klišé známá z filmů a knih, avšak velmi často si z nich nepokrytě dělá srandu. Lars je opravdový sympaťák, chlápek nabitý testosteronem, drsnými hláškami, ale srdcem na správném místě. Prostě člověk, se kterým bych neměl problém zajít na pivo a probrat s ním pár oblíbených rockových kapel. I na potřetí jsem bavil touhle nenáročně zábavnou jízdou, ve které si své podstatné kameo odbyde i nejlepší auto na světě - Ford Mustang GT. Jen už samotný popis tohoto mazlíka mě zahřál u srdce :)

24.10.2020 4 z 5

Milan Baroš: Opravdová legenda Milan Baroš: Opravdová legenda Jiří Vojkovský

Milan Baroš letos v létě ukončil svou profesionální kariéru a tahle knížka je důstojnou tečkou za jeho bohatým fotbalovým životem. Vždyť kolik českých fotbalistů se může například honosit titulem vítěze Ligy Mistrů? Kolik si zahrálo za věhlasný Liverpool? A kolik z nich to dotáhlo na druhého nejlepšího střelce historie v reprezentaci? Knížka mapuje celý Milanův život od jeho dětství až po nedávnou minulost. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí, buď úplně nových nebo takových na které jsem už za ty roky zapomněl. V podstatě jsem si tak zrekapituloval nějakých 20 let z pohledu fotbalové legendy a zároveň i jiných, mu blízkých lidí. To se mi na knížce totiž líbí, že jsou jednotlivé události a časové úseky psané z pohledu vícero zúčastněných a klasický životopis tak dostává jiný rozměr. Bohatá je také fotopříloha, ač mě u některých fotek mrzí absence nějakého popisku. Malá kaňka na jinak pěkné knížce a jako fanoušek Baníku Ostrava nemůžu jinak, než hodnotit nejvyšším hodnocením... A Milanovi děkuji za vše. Bary, byls, jsi a budeš navždy náš!!!

11.10.2020 5 z 5

Betonová blondýna Betonová blondýna Michael Connelly

I třetí kniha ze série o detektivu Boschovi je skvělou ukázkou řemeslného umu, který ke všemu po celou svou délku ani na okamžik nenudí. Do života Harryho Bosche se vrací čtyři roky uzavřený případ, do nějž je osobně velmi zatažený, jelikož je s ním v souvislosti se zastřelením vraha Panenkáře vedeno soudní stání… Soudní thrillery mě nikdy, až na výjimky nebavilo číst. Takže jsem měl logicky po pár stránkách strach, že tohle bude první Connelly, který mě nebude bavit. Naštěstí je soudní proces (sám o sobě nakonec velmi zajímavě napsaný) prokládán řešením případu dalšího psychopatického vraha, který napodobuje svého předchůdce. Tady je Connelly opravdu precizní. Nevím, jestli jsem se u někoho setkal s tak detailním vykreslením postav, děje a prostředí. Connelly to má opravdu vymyšlené do posledního detailu. Navíc už u toho dílu začínám oceňovat, že jsem se rozhodl sérii číst chronologicky a neunikají mí tak detaily z předchozích knih, které si umím mnohem lépe zařadit, než kdybych četl na přeskáčku. Michael Connelly prostě umí, hází čtenáři útržky, trousí falešné stopy a do posledních stránek jej drží napjatého. Betonová blondýna je další z jeho skvělých detektivek a série s Harrym Boschem v současné době mou nejoblíbenější, česky vycházející detektivní sérií. Těším se na další případ.

08.09.2020 5 z 5

Tulák David Grief Tulák David Grief Jack London

Osmero dobrodružných povídek z jižního Tichomoří spojuje osoba Angličana, dobrodruha a boháče Davida Griefa. Tento se ihned po svém příjezdu napevno sžívá se zdejší kulturou, historii, lidmi a jejich zákony. Minulost Davida Griefa je přitom po kapkách odhalována v jednotlivých povídkách, které nesvazuje žádná časová kontinuita a je vlastně jedno, kterou povídku začnete číst jako první. Skvělé je, že ač se příběhy odehrávají ve stejném prostředí, vždy je jejich námětem něco jiného a zápletky se neopakují. Jack London byl mistr pera a jeho dílům prospívá, že v podstatě píše o tom co sám viděl nebo prožil. Autentičnost je na jeho dílů patrná. David Grief je z dnešního pohledu opravdový "hrdina", ač na povrchu drsný, vždy s dobrými úmysly. Celá tahle povídková sbírka je oslavou chlapského světa a staví do protikladu lidskou krutost proti ironickému humoru. Obě tyto stránky jsou ve všech povídkách vrchovatou měrou zastoupeny. Máte, stejně jako já, rádi drsné námořníky, piráty, dobrodruhy a nebo domorodé lovce lebek? Pak je tato kniha určena právě vám. Super kniha, doporučuju!!!

23.08.2020 5 z 5

Svatá země včera a dnes Svatá země včera a dnes Fabio Bourbon

Tak se konečně podařilo sehnat druhou půlku litografických deníků skotského umělce Davida Robertse, tentokrát tematicky zaměřenou na oblast tzv. „Svaté zémě“, zahrnující poloostrov Sinaj, část dnešního Jordánska a dnešního Izraele. Stejně jako v minulé knize o Egyptě, i zde najdeme vyobrazení pouti Davida Robertse z roku 1839, pomocí jeho litografií a deníkových záznamů. Tyto jsou doplněny o drobný historický vhled a moderní fotografie a je tedy velmi snadné porovnat a zjistit, jak moc se Svatá země za těch 180 let změnila. Podstatná část litografií je věnována zapomenutému městu Nabatejců – Petře a samozřejmě památkám v Jeruzalémě a jeho okolí. Zdejší zemi jsem sám navštívil a docela dost mě překvapilo, že spousta litografií se od přiložených fotek a mých vzpomínek ani po těch staletích moc neliší. Na rozdíl tedy od zmíněného Egypta, kde mi ty změny přišly mnohem očividnější. Za tuhle knížku jsem moc rád, už jen pro ty krásné litografie a velký formát celé knihy. Člověk hned začne doufat, že se tam zase někdy vrátí a podívá se i na místa v knize, které předtím nenavštívil. Určitě budou stát za to, stejně jako tahle opravdu obrovská kniha.

12.08.2020 5 z 5

Černý baron Černý baron Jack Higgins

Harry a Max Kelsovi. Dvojčata zrozené ze vztahu německé baronky a amerického válečného pilota po 1.SV. Světové dějiny jejich osudy rozdělil, aby se oba stali leteckými esy, avšak každý na jiné straně barikády. Je pouze otázkou času, než se jejich osudy opět střetnou během bitvy o Británii… Velmi podařený válečný příběh z období 2.SV. A ač se jedná o román válečný a obsahuje i několik hrůzných scén, jde převážně o velmi pohodové čtení, takové velké dobrodružství z války. A to je možná i trošičku problém, protože oba bratři, ač stojící proti sobě, jsou skrz na skrz kladné postavy, rytíři v lesklé zbroji, ověnčeni metály, kteří znají jen létání, dokonce i ženskému potěšení se zpočátku dost brání. Prostě, chtělo to trochu „špíny“, která by tenhle příběh udělala zajímavější a hlavně uvěřitelnější. Nedal bych totiž ruku do ohně za to, že se příběh opravdu stal a to i když to tvrdí sám autor. Samozřejmě, možná jsem já úplně vedle (ale při hledání informací, vás to odkáže pouze na tuhle knihu). Dobré bylo, že od leteckých soubojů a počítání medaili a hodností se brzy přesuneme na půdu špionáže a tady příběh zařadil vyšší rychlost, protože dohry vstupuje příprava atentátu na amerického generála Eisenhowera. No a konec? Vzhledem k vykreslení hlavních a vedlejších postav se dal docela dobře odhadnout, prostě to k tomu mířilo. Závěrečný dovětek pak měl asi působit šokujícím dojmem, leč já zůstávám v klidu. Černý baron je velmi čtivé, nenáročné čtivo o dvou bratrech z období převážně druhé světové války, a jednom plyšovém medvídkovi, který rozhodně aspiruje na rekordmana v počtu bojových letů. Pěkná knížka.

12.08.2020 4 z 5

Clint: Retrospektiva Clint: Retrospektiva Clint Eastwood

Clint Eastwood… herec, režisér, producent, ale i skladatel filmové hudby. Prostě všestranně nadaný umělec, který své práci dává maximum. Moje jednoznačná filmová jednička, jenž nedávno oslavila požehnaných 90 let! Viděl jsem spoustu jeho filmů, ale díky téhle knize jsem zjistil, že mi jich spousta ještě chybí. Líbí se mi, jak jsou do vyprávění autora zapojeny Clintovy citace, jenž velmi často komentují úroveň daného snímku. Clint si je totiž vědom, že ne všechny jeho filmy jsou dobré a nebojí se zapojit sebereflexi. Každopádně, kdo by mu mohl vyčítat, že se občas něco nepovedlo, když tady jsou role ve filmech, které jsem všechny viděl mnohokrát, namátkou pistolník z westernové trilogie Sergia Leoneho, neúprosný policista Harry Callahan, psanec Josey Wales, Frank Morris v Útěku z Alcatrazu, či drsný důchodce Walt Kowalski v Gran Torinu. K tomu si připočtěme další parády na postu režiséra. Zkrátka a dobře Clint Eastwood je neskutečný borec, jenž ještě stále natáčí a já věřím, že ještě dlouho bude. Proto mne tahle knížka potěšila, dozvěděl jsem se různě perličky z Clintova života, či z natáčení jeho filmů. Super je pak hlavně velikost knihy a velké fotografie, z nichž pro mne byla spousta úplně nových.

P.S. Když už jsem zde zmiňoval westernovou trilogii Sergia Leoneho, tak je mi líto, že dnes ve věku 91 let bohužel zemřel autor hudby k těmto filmům, génius filmových melodií Ennio Morricone.

06.07.2020 5 z 5