janarzk janarzk komentáře u knih

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Knížku jsem četla už před delší dobou a neskutečně jsem se na ni těšila. Čekala jsem, že získám nové informace v této oblasti a vzhledem k počtu stránek a hodnocení tady jsem očekávala i spoustu zajímavostí. Ale bohužel... Co jsem se dozvěděla nového, by se vešlo do jednoho článku v magazínu. Jinak to byla taková ta typická "americká agitka", která ve mně vždy vzbuzuje odpor k vnucovanému. Takže pokud bych sama nevěděla, jak je spánek důležitý, po dočtení by se mi do něho opravdu moc nechtělo.
Navíc s některými tvrzeními, vzhledem ke zkušenostem, opravdu nemohu souhlasit. Například jenom u nás v rodině jsou někteří členové, kterým celý život plně dostačuje 5-6 hodin spánku denně, další potřebují 8 hodin k plnému odpočinku a pak máme v rodině i takové, kteří pokud nemají svých 9-10 hodin denně, a přitom plně pracují a plní své povinnosti, za nedlouho onemocní. Třeba jen virózou, ale tělo spánkovou deprivaci prostě nevydrží. Proto bych se přimlouvala za to, aby si každý své potřeby a limity vypozoroval sám. A nedržel se striktně šablonovitých osmi hodin uváděných v knize.

10.10.2022 2 z 5

Kniha Dinina Kniha Dinina Herbjørg Wassmo

Číst Knihu Dininu je jako poslouchat symfonii, jež Vás hřeje i mrazí, uchvacuje a pohlcuje Vás a proniká Vámi až do morku kostí.

26.07.2022 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Luxusní vydání z roku 2020, ilustrované Mílou Fürstovou, je jednim z klenotů v mé knihovně. Nádherné a působivé zpracování této klasiky ještě umocňuje čtenářský zážitek.

02.12.2021 5 z 5

Karel IV. - Tajný deník Karel IV. - Tajný deník Josef Bernard Prokop

Skvěle podané dvě části života Karla IV. O které dvě časové roviny se v tomto díle jedná již hezky popsala likaf, nebudu se tedy opakovat. Knihu hodnotím na čtyři hvězdy, kdybych měla hodnotit audioknihu, tak ta svým nádherným zpracováním vyzvedává literární podobu ještě o dost výš, za tu bych dala jistých pět hvězd.

30.11.2019 4 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Inteligentní humor... Připomíná mi styl Ivo Šmoldase, kromě toho, že se u čtení usmíváte a občas třeba i nahlas zasmějete, takže hned máte lepší náladu, stačí pár řádek k tomu, byste viděli i své problémy z vyšší perspektivy. Aspoň teda u mě to tak fungovalo ;-)

09.09.2019 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Zvláštní, až zamrazí... Vše na mě dolehlo až po přečtení a hvězdu jsem přidala.

"... Tam dole, taky tam dole kolem útulku, kde životy dohasínaly, měl večer podobu tesklivého smíru. Na dosah smrti si maminka jistě připadala oproštěná a přichystaná prožívat všechno znova. Nikdo, nikdo neměl právo nad ní plakat..."

Kdyby nešlo o tak útlou knížečku s tak dobrým hodnocením, určitě bych ji už v první části odložila. A to by byla velká škoda.

15.04.2019 4 z 5

Kočovná nevěstka Kočovná nevěstka Iny Lorentz

Ajajaj, tak tohle se mi nepovedlo. Sáhla jsem vedle. Na knížku jsem se neskutečně těšila, ale asi jsem očekávala něco trochu jiného. Skutečný historický román. Ale tady mi styl psaní připadal takový moc jednoduchý, až primitivní. Nevím, možná to může být i překladem. Nakonec jsem nedočetla. Ty dvě hvězdy dávám za příběh, který dle mého soudu není špatný, ale pro mě by musel být kvalitněji zpracovaný.

08.12.2018 2 z 5

Lásky princezen kuronských Lásky princezen kuronských Otomar Dvořák

Moje první knížka od tohoto autora a smekám Pane spisovateli! A děkuji.
Od začátku až do konce je nabitá historickými fakty, která postupně objevujete při četbě tohoto nádherného románu a budete si připadat jako byste "u toho byli". Já osobně jsem cítila kolem sebe ve vzduchu i déšť, který zrovna začínal skrápět Ratibořické údolí... Koho jen trochu baví historie, vřele doporučuji!

01.10.2018 5 z 5

Poledne u Tiffanyho Poledne u Tiffanyho Echo Heron

Zajímavě a čtivě podaný kousek historie z oblasti umění, kousek velmi málo známý. Obohacující, odpočinkové čtení, kterému nechybí autentičnost. Doporučuji!

24.07.2018 5 z 5

Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Veselou sebevraždu a šťastný Nový rok! Sophie de Villenoisy

Jako oddychovka dobrý. Sice jsem se u ní přímo neválela smíchy, ale na odreagování posloužila skvěle.

09.07.2018 3 z 5

Fantom Fantom Susan Kay

Perfektně psychologicky propracované, skvělý překlad!

12.03.2018 4 z 5

Skleněný zámek Skleněný zámek Jeannette Walls

Autentický pohled na způsob života jedné americké rodiny, manželů se čtyřmi dětmi, pro nás nezvyklý způsob, od rodičů nezodpovědný, bohémský, dobrodružný, zacházející do extrémů, pro děti často nebezpečný a ponižující.
Víc než knihu jako literární dílo oceňuji obsah, čtenář má jedinečnou možnost nahlédnou do odlišné životní filozofie, pro většinu z nás nejspíš těžko pochopitelné. Být to fikce, řeknete si, že tohle už je moc přitažené za vlasy. Ale není, je to fakt.
Mám hlubokou úctu k autorce a hlavní hrdince v jedné osobě - s jakou lehkostí a bez zášti dokázala své dětství popsat, že dokázala své rodiče pochopit namísto odsouzení.

27.11.2017 4 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Nádherné, zpěvné verše Vítězslava Nezvala a k tomu krásné obrázky namalované Vladimírem Sychrou. Pro mě působivý, umělecký zážitek! Tuto publikaci z roku 1977 jsem si koupila tady na databázi a jsem vděčná, že ji mohu mít ve své knihovničce a kdykoliv po ní sáhnout...

15.11.2017 5 z 5

Protože tě miluji Protože tě miluji Guillaume Musso

Líbila... Momentálně jsem potřebovala něco na odreagování, co se lehce čte a co by mě takříkajíc pohltilo. A přesně to mi tato knížka splnila. Četba mě udržovala v neustálém napětí, že se nedalo jinak, než ji přečíst na jeden zátah.

22.10.2017 4 z 5

Třetí přání Třetí přání Robert Fulghum

Knížka je zajímavě pojatá, nádherné ilustrace, ty mě přímo nadchly, text mě ale vůbec nevtáhl do děje, klouzal jakoby po povrchu, četla jsem a četla jen, abych ji dočetla.

18.10.2017 2 z 5

Baronka Blixenová Baronka Blixenová Dominique De Saint Pern

Knížku jsem nedočetla, proto nebudu hodnotit. Možná na ni není ta správná doba, možná jsem čekala něco jiného, nevím. Prostě se do ni nemohu začíst. Ve třetině odkládám.

13.10.2017

Boty - Ikony světového stylu Boty - Ikony světového stylu Caroline Cox

Nemá chybu!

10.10.2017 5 z 5

Urči a definuj své přání Urči a definuj své přání Esther Hicks

Kdybych měla hodnotit pouze provedení knihy, tak by to bylo určitě plných pět hvězd. Jak už tu je psáno, nádherné ilustrace, barevné provedení, křídový papír... Když ji vezmu do ruky a jen tak si v ní listuji, působí na mě velmi pozitivně a vyvolává ve mně příjemné pocity. U mě je však problém v tom, že se s tímto učením úplně neztotožňuji. Ale i přesto jsem si v ní našla pár poselství, která mě oslovila :-)

10.10.2017 3 z 5

Má rodina a jiná zemětřesení Má rodina a jiná zemětřesení Ivan Kraus

Vyposlechla jsem jako audio, jedná se o záznam ze čtení Jana a Ivana Krausových. Příjemné poslouchání na odreagování, u některých epizod jsem se i docela zasmála.

01.09.2017 3 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Je to už delší doba, co jsem knížku přečetla, ale nemohu si nechat ujít možnost jí tady udělit pět hvězdiček.Tenkrát jsem ji přímo zhltla. Teď jsem se chtěla podívat na seriál, ale nejde to, končím u prvního dílu, vize, které jsem si vytvořila četbou, se neshodují s tím, co vidím na obrazovce.

23.08.2017 5 z 5