JajaCZ JajaCZ komentáře u knih

Královna rebelů Královna rebelů Lynette Noni

Ach jaj, táto kniha nie je zlá, ale ja som sa nevedela do nej plne ponoriť a oceniť ju. Vyvolala vo mne čitateľskú krízu. Neviem, či je to preto, lebo je žánru fantasy a i posledná prečítaná fantasy kniha bola u mňa na tom podobne. Pritom fantasy mám rada, ale akosi nemám poslednú dobu šťastnú ruku alebo správnu náladu alebo som z tohto žánru už vyrástla?
Každopádne koniec rozhodne namlše každého na pokračovanie :) Musí sa nechať, že autorka vie zaujať , ale vadila mi akási pasivita postáv. Síce je Kiva ranhojička a podstupuje skúšky za Tildu (kráľovnu rebelov), ale tieto skúšky sú nudné a rozhodne ich nemôže zvládnuť smrtelník, ako to bolo prezentované na začiatku. Ľúbostá linka je rovnako nezáživná, neuveriteľná a o budovaní nejakej vzájomnej dôvery alebo vzťahu tu nemôže byť reč. To už viac sledujeme budovanie vzťahu Kivy voči dozorkyni Naari. Som zvedavá na pokračovanie série. Rozhodne mu dám ešte šancu :)

12.06.2023 3 z 5

Měsíční píseň Měsíční píseň Patricia Briggs

Och, tak toto bolo pre mňa utrpenie. Ja neviem, či som sa netrafila do obdobia, kedy by som si knihu užila alebo to bolo naozaj kolísavou pútavosťou knihy, ale musela som sa do čítania v niektorých častiach doslova nútiť. Keď si spätne prehrám dej, nebol až taký zlý, no i napriek tomu som sa ku knihe nemala potrebu vracať, netešila so sa na ňu a odkladala ju.
Skúsim ešte ďalší diel, pretože by ma mrzelo, že celú sériu vlastním a nenašla som na nej to čaro, aké v nej vidia všetci ostatní.

30.04.2023 3 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Bola by to prekrásna kniha, len keby autor netlačil na pílu a neopakoval stále to isté dokola. Viem, že mala vzbudit emócie, viem, že mala poukázať na to, že môžeme byť kým chceme, že sa máme rešpektovať, že sa máme povzbudzovať, ale tento spôsob mi už liezol na nervy. Je mi ľúto to priznať, ale chvíľami som sa preto i nudila. Nudilo ma to mudrovanie na každej strane, akoby si čitateľ nevedel sám z príbehu dať dve a dve dohromady a potreboval to mať napísané čierne na bielom a najlepšie 100x. Som veľmi tolerantný človek, ale bohužiaľ pozorujem, že centralizovanie tejto témy v médiach, knihách a v spoločnosti, komunite LGBT+ veľakrát viac škodí, ako pomáha. Neučte ľudí tolerovať/prijať/normalizovať/ignorovať rozlišnú sexuálnu orientáciu, či nejakú gender identitu. Určte ich byť dobrými a chápajúcími ľuďmi, nech sa to týka čohokoľvek. Potom nebudú musieť vznikať knihy, ktoré vyznievajú zúfalo. A pritom stačilo menej tlačiť a bol by to krásny 5* príbeh :)

06.02.2023 4 z 5

Kniha plná zaujímavostí o KLDR, nad ktorými človek neveriacky krúti hlavou. Musím ale priznať, že rozhovory s ľuďmi, ktoré autorka zachytila v knihe Svědectví o životě v KLDR ma zaujali viac, preto tejto uberám hviezdičku. To ale neznamená, že by kniha nebola vynikajúca. Vždy si myslím, že už ma nič nedokáže ohľadne tejto krajiny prekvapiť, ale opak je pravdou. Najviac ma pobavil fakt, že Kim je "vynálezca" hamburgeru :D Žiť v tejto zemi musí byť naozaj náročné a je mi tých ľudí nesmierne ľúto. Vedenie krajiny miesto nákupu potravín, hospodárenia a starostlivosti o svojích obyvateľov, radšej peniaze používa na nezmyselný rozvoj armády a zbrojenie. Som dennodenne rada za to, že žijeme, kde žijeme. Knihu odporúčam hlavne frflačom s názorom, ako veľmi zle sa máme.

06.02.2023 4 z 5

Tichý strážce Tichý strážce Alka Joshi

Na rozdiel od prvého dielu, nie je ústrednou postavou teterka henou Lakšmi, ale jej verný pomocník Malik a jeho súkromný i pracovný život. Kniha má možno pomalší rozjazd ako prvá časť, ale rozhodne nie menej zaujímavý. Vtiahne vás rýchlo a opäť si zaspomínate na obľúbené postavy a zistíte ako sa ich životy vyvinuli za 20 rokov. Kniha je napínavá - hlavne časti kde sa rieši pašovanie zlata a prípadné následky zlyhania, prevoňaná korením, plná jedla, tradícií, lásky i nenávisti. Milujem túto sériu a teším sa na ďalší diel, ktorý sa snáď podarí preložiť ešte tento rok :)

06.02.2023 5 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Mrzí ma to, ale knihe nemôžem dať viac ako 3*. Hlavní hrdinovia sa vôbec nesprávali ako dospelí ľudia. Olive pocitovo nemala 26, ale 16. Čudujem sa, že 34r chlap mal s takým chovaním trpezlivosť. Začiatok knihy je umrnčaný/ukecaný (výplňové nezmyselné, rádoby vtipné vety) a la Gilmorovky. Príbeh je ľahko predvídateľný. Úplne ma dostala pasáž o očkovaní, kedy sa hlavná hrdinka pýta prečo sa nechce očkovať, či je antivaxer a samozrejme ho do očkovania nanúti. Totálne ma táto pasáž znechutila. Nehodila sa tam, nevidela som zmysel tejto vsuvky do príbehu, pripomenula mi polarizovanie a správanie sa spoločnosti počas pandémie a zosmiešňovanie akéhokoľvek názoru pre/proti. Pachuť sklamania mi ostala až do konca. Kniha sa čítala rýchlo a celkom príjemne, hodnotila by som ju ako oddychovku, ale nečakajte taký mega čitateľský zážitok ako sa všade prezentuje. Je možné, že by ste boli sklamaní ako ja :(

06.02.2023

Prianie Prianie Nicholas Sparks

Tato kniha bola z časti moje veľké sklamanie. V českej verzii sa tvári obálka ako vianočne ladená kniha, takže som čakala nenáročný a milý vianočný príbeh. Aké veľké sklamanie sa dostavilo po prečítaní prvých strán, keď som zistila, že hlavná hrdinka je smrtelne chorá - proste nič, čo chcete čítať počas vianoc, i keď chápem, že i toto je život. Každopádne príbeh minulosti ma bavil veľmi. Prežívala som veľkú lásku a priala si, aby sa naplnila. Príbehová linka zo súčasnosti ma až tak nenadchla. Bola ponurá a len som si priala, aby jej nebol dávaný prílišný priestor. Celkovo hodnotím vysoko, ubrať som ale musela na tragédii, ktoré sú asi v autorových knihách nosným prvkom a ktoré majú vyburcovať naše emócie a zanechať veľký dojem. Ono to samozrejme funguje, ale nemala by sa z toho stať šablóna pre všetky knihy. Keďže som čítala zatiaľ len dve autorové knihy, tak mi to zatiaľ tak nevadí. Knihu odporúčam skôr ženám. Nachystajte si vreckovky a rozhodne nečítajte knihu počas vianoc.

17.01.2023

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

WOW! Neskutočne ma tento príbeh bavil. Tak, že som musela i počas pracovnej doby hľadať časové miestočka, kedy by som si aspoň stránku-dve prečítala. Kya ma prekvapila. Bola pre mňa stelesneím silnej ženy, ktorá sama zvládla všetko. V každej situácii si poradila a svoj život si vybojovala. Prípad, ktorý sa tam rieši som nedokázala rozlúštiť. Raz som si myslela jedno, za pár strán zase niečo iné. Myslela som, že motív by mala nie len Kya, ale i Tate, či Skokan...
Celá atmosféra a štýl rozprávania, samotný námet a hrdinovia si ma získali a teším sa na ďalšiu knihu od autorky. Teším sa i na film, ktorý podľa knihy natočili, ale mám troška obavy, aby mi nezničil moje predstavy.

17.01.2023 5 z 5

Deník ze dna Deník ze dna Tomáš Řepka

Bola som veľmi zvedavá na ten ODPAD, za ktorý veľa ľudí túto knihu považuje. Dostala sa ku mne nejakou náhodou. Ani neviem. Síce nie som fanúšik futbalu, ani nesledujem Tomášovo spávanie sa skrz bulvár, no nejaké perličky sa dostali i ku mne a rozhodne na mňa nepôsobil pozitívnym, či sympatickým dojmom. S prístupom ku knihe som ale nejaké sympatie voči jeho osobe vypla a počúvala spoveď človeka, čo mal všetko a dostal sa za svoje správanie, či rozhodnutia, za mreže. Tomáš spisovateľ nebude, ale bola som celkom prekvapená, že sa to počúvať dalo a malo to nejakú hlavu a pätu. Popisoval, čo sa mu premietalo v hlave pri nástupe alebo pobyte, či počas súdu alebo aký bol prístup ostatných spoluväzňov a bacharov k nemu. Pre niekoho to možno bude chválenkárstvo, že sa tam hral na borca, ale ja verím, že naozaj bol vo väzení, pre niektorých za hviezdu. Nech už je jeho perzóna akákoľvek, to, čo dokázal v športe, sa mu uprieť nedá. Myslím, že kniha by mohla zaujať jeho fanúšikov. Celkom sa mi páčila časť o jeho detstve, z akých pomerov pochádzal, ako sa dostal k futbalu. Špinenie jeho bývaliek si ale jeho mamka mohla odpustiť. Ako sama povedala, stála by za ním i keby sa proti nemu obrátil celý svet a to vypovedá o objektivite rodiča. Tomáš sebekriticky uznáva, že je výbušný a impulzívny, no ani náznak toho, že by s tým chcel niečo robiť, či naopak niektorých svojich činov ľutuje. Snáď mu tento zážitok troška otvoril oči a možno prehodnotí svoje postoje a reakcie. Knihu by som popísala i ako vyznanie jeho terajšej priateľke, ako to neľahké obdobie s ním zvládla. Myslím, že tento kúsok nie je nič, čo by som chcela čítať niekedy opakovane. Nebudem polemizovať ani o spravodlivosti/nespravodlivosti jeho pobytu vo väzení. Ostáva mi len veriť v to, že v jadre nie je zlým človekom, ale o tom bude musieť presvedčiť nie mňa, ale hlavne svoje deti, bývalé ženy a súčastnú partnerku.

25.09.2022 3 z 5

Všetky farby života Všetky farby života Lisa Aisato

Krásna kniha, krásne ilustrácie, ale verím tomu, že nesadne každému, preto odporúčam pred kúpou zalistovať v knihkupectve, aby ste vedeli do čoho idete, Ja som knihu vyhrala, a považujem to za znamenie, že sa ku mne mala dostať a mala sa dotknúť môjho srdca :)

25.05.2022 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Myslela som, že Lapena nedokáže prestreliť, ale tento thriller je dôkazom toho, že dokáže. Sprvu sa atmosféra a príbeh vyvíja dobre, ste unesení. Ale akonáhle sa tam začnú hromadiť podivné náhody, nepochopiteľné konania postáv, ostane vám z toho príbehu taký divný rozladený pocit. Bohužiaľ tento pokus autorke nevyšiel.

25.05.2022 2 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Skvelá atmosféra. Počúvala som ako audioknihu a naozaj som s napätím čakala, kam sa príbeh posunie. Pachateľa som neodhadla. Teda určite nie zo začiatku. Shari Lapena dokáže čitateľa uchvátiť. Odporúčam. Hlavne ženám by sa tento príbeh mohol páčiť :)

25.05.2022 4 z 5

Kniha ztracených jmen Kniha ztracených jmen Kristin Harmel

Pekný príbeh, ale niečo tomu chýbalo a niečo tam bolo naopak prehnané, neuveriteľné. Vedeli sme predvídať, čo bude násedovať, takže čitateľ nezažíval žiadne prekvapenie.

25.05.2022 3 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Eddie bol neuveriteľne odvážny a duchaprítomný muž. To, čo zažil je naozaj fascinujúce, nepochopiteľné, neuveriteľné. Až natoľko, až sa mi niektotrým pasážam ťažko verilo. Tá pravdepodobnosť, že sa toto môže stať jednému človeku, je naozaj malá. Škoda, že je písaná takým zjednodušeným štýlom. Niektoré časti by si zaslúžili viac detailov. Eddie, odpočívaj v pokoji. Verím, že to zlo a utrpenie, čo si zažil, sa stihlo aspoň zčasti vyvážiť radosťou a šťastím.

Malé ženy (převyprávění) Malé ženy (převyprávění) Marcela Kořínková

Myslím že pre toho, kto príbeh pozná, by toto zjednodušené vydanie pre deti, mohlo zalahodiť oku vďaka krásnym ilustráciam. Nečakajte ale literárny zážitok ako u pôvodného plnohodnotného diela :)

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

(SPOILER) Kniha bola príjemnou oddychovkou. Nič, z čoho by ste padli na zadok. I napriek tomu, že sa to čítalo fajn, boli momenty, kedy som pretáčala oči. Hlavne posledných asi 50strán boli jeden veľký prúser. Záverečná sexuálna scéna mi pripadala vsunutá do knihy nasilu. Vôbec som nechápala, ako mohla v danej situácií vyplynúť. Po traume, ktorú Lia prežila, po následnej šikane, sa za pár hodín z toho oklepala a doslova po Noahovi vyštartovala. (Pozná ho týždeň). To, že sa dostala v minulosti do nepríjemností, bolo tiež spôsobené tým, že nedokázala udržať nohy pri sebe. Ale ona tento zážitok nakoniec sfilmuje a i napriek tomu, že o ňom predtým nedokázala hovoriť, ho zrazu, ako silná žena, ukáže možno stovkám, až tisícom cudzích ľudí a je na to ešte pyšná. Neviem aké ponaučenie sme si z tohto príbehu mali vziať, ale dúfam, že dievčatá, ktoré túto knihu budú čítať, dokážu viac ovládať svoj chtíč. Nechcem, aby môj komentár odradil niekoho od čítania tento knihy. Myslím, že je naozaj príjemná, no ja už bohužiaľ nie som vo veku hlavných hrdinov, takže sa asi nedokážem úplne vžiť do ich kože :)

Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Jeruzalém: Rok v rozděleném městě Guy Delisle

Jeruzalem bola pre mňa najslabšia kniha od Delisleho. Ostatné som zhltla za deň, do tejto som sa akosi musela nutiť. Nie, nebol to iný Delisle. Nachádzate tam také prvky, aké používal i v minulých svojich dielach, ale chýbala tomu iskra, ktorá zapáli v človeku zvedavosť.

28.04.2022 4 z 5

Nejdražší Josephine Nejdražší Josephine Caroline George

Až sa dočítate do úplného konca, ostanete možno, ako ja, sklamaní :) Ale to je naša chyba očakávať určité smerovanie príbehu, ktoré sa nenaplní. Príbeh ma bavil, bol zaujímavý, i keď budil dojem, že si autorka ukrojila tak veľký kúsok, ktorý všelijako otáča a nevie si ho napratať do pusy. Nečakajte knihu plnú akcie, naopak. Je to kniha, ktorej príbeh sa pomaly prevaľuje ako hmla nad, toľko spomínanými, vresovišťami. Vôbec by som ju neprirovnávala ku Kronikam prachu. Nemá s nimi spoločné nič.

20.04.2022 4 z 5

Vojvoda z Montgomery Vojvoda z Montgomery Evie Dunmore

Knihu som si mala možnosť prečítať v rámci zorganizovanej štafety. Inak by sa ku mne asi nedostala. Prečítala som ju za dva dni. Číta sa ľahko, ale nič viac v príbehu nečakajte. I napriek tomu, že sa príbeh točí okolo vážnej témy a to volebného práva žien, vystupujú tam sufražetky, príbeh je venovaný dvom mladým ľuďom, ktorí po sebe dychtia, až sa jedného dňa neovládnu :D Hlavná hrdinka sa správa na intelektuálku doslova nelogicky a hlúpo. Plán feministiek by asi nemal byť založený na zvedení chlapa. Použitie svojho pohlavia, svojho tela, k dosiahnutiu určitých cieľov, nie je obdivuhodné. Ale i napriek tomu, sa nedá knihe uprieť čtivosť. A ja som si ju užila. Príjemná oddychovka.

20.04.2022 3 z 5

Strom prianí Strom prianí Katherine Applegate

Veľmi nežná a milá kniha. Príbeh do momentu, kedy začne rozprávať o svojej minulosti, ma veľmi nezaujímal. Tliachanie medzi zvieratkami nie je, už vzhľadom na môj vek, pre mňa tak pútavé. Ale potom sa to zlomí a myslím, že i dospelý si nájde v tejto knihe krásne myšlienky a na konci vám vybehnú možno i slzy.

20.04.2022 4 z 5