Jack333 Jack333 komentáře u knih

Ďáblové jsou tu Ďáblové jsou tu Louise Penny

Již po šestnácté se vracím tzv. domů. Ačkoliv se tentokrát příběh odehrává v Paříži, hlavní duch Gamachových případů zůstal. Trochu mi ale kanadská vesnička s jejími hrdiny chyběla.

10.02.2024 5 z 5

Ďábel se neptá Ďábel se neptá Václav Matějka

Příjemné překvapení z mého kraje, které mapuje neblahou dobu během války a část poválečného období. Ačkoliv místa dobře znám, autor je dokázal nádherně přiblížit i těm, kdo ne. Chvílemi se mi vracely vzpomínky na vyprávění mé babičky, která část zrůdností bývalého režimu zažila. Dal bych knize plný počet hvězd, ale část děje se v poslední třetině rozpadla (chování bratrů apod.), přesto se hlavní rozřešení i konečné řešení obstojně objevilo. Mohu ale příběh z Hoslovického mlýna doporučit a už nyní mám zálusk na další knihu od autora.

30.07.2022 4 z 5

Sarajevská princezna Sarajevská princezna Edo Jaganjac

Po návratu z Balkánu jsem se prostě musel začíst do tohoto reálného příběhu, který si nebere žádné servítky. Od začátku vpadnete do hlavního města znepřátelené Bosny a Hercegoviny jako bomby, které bez citu a skladu berou to nejcennější, co máme, naše životy. Každá věta se do vás vkrádá a snižuje optimismus v duši, hrdinové v podobě lékařů a antihrdinové - vojáci, novináři apod., nikdo z nich nedokáže ukončit válku a zabránit dalším obětem. Utrpení sálá a i dnes je vidět, jak země bojuje se svou nedávnou přítomností, která v nich neustále doutná. Ačkoliv mi trochu vadil styl jednostranného vypravování, nevzal mi to hlavní, co kniha měla přinést a uchovat pro další generace. Nezbývá mi než ji doporučit všem. Ale pozor! Je tam velké množství bolestí, jako kdyby Pandora právě sem - do Sarajeva - vypustila vše špatné...a nic dobrého.

24.07.2022 4 z 5

HHhH HHhH Laurent Binet

Pro mě netypicky napsané dílo o námi známé / neznámé události, která rozpoutala zvěrstva v podobě Lidic a Ležáků. Příběh je vyprávěn v krátkých kapitolách z pohledu autorova pátrání po ověřených faktech a románově obohacené o některé scénky ze života hlavních aktérů. Přípravě na atentát je věnovaná poměrně obsáhlejší část knihy než atentát samotný, přesto se mi styl vyprávění zalíbil. Určitě dílo bude využitelné třeba i k obohacení výuky moderních dějin.

29.12.2021 4 z 5

Nevědění Nevědění Milan Kundera

Fantastická kniha od ještě lepšího spisovatele. Již několikáté dílo mám od něj přečtené a i tentokrát nezklamal mou duši. Pochopil jsem možná, proč nechce opouštět "novou domovinu" a jak pohlíží on na nás a my na něj. Vnitřně se k Nevědění budu vracet, stejně jako se vracím pravidelně k Nesnesitelné lehkosti bytí. Díky!

26.12.2021 5 z 5

Smrt: Esej o konečnosti Smrt: Esej o konečnosti Françoise Dastur

Souhrnné pojednání o tom, jak se dá pohlížet na smrt, ať dle starověkých myslitelů jako je Platón po existencionální filosofy J. P. Sartre, ale i nad tím, proč člověk se chce zbavit toho pocitu umírání a spáchá sebevraždu. Možná chvílemi těžkopádné, ale velmi komplexní dílo o procesu umírání a ne/konečnosti smrti.

20.11.2021 5 z 5

Pro koho kvetou stromy Pro koho kvetou stromy neznámý - neuveden

Vyprávění, které ve mně probudilo velké množství emocí a jež mě vedlo k přemýšlení o vlastním životě. Opravdu jsme občas tak slepí, egoističtí, že soudíme druhé pro to, co podle nás jsou? Věřím, že takových lidí kolem nás ubývá, neboť nakonec zjistí, že jsou strašně povrchní. Nenechte se prosím zmást ilustracemi, není to kniha pro malé děti / mladistvé, ale pro všechny věkové skupiny...i já jsem byl zprvu zaražen, ale jsem opravdu z knihy nadšený a bude patřit k těm, ke kterým se budu vracet.

23.07.2021 5 z 5

Malý princ v nás Malý princ v nás Mathias Jung

Malý princ v mnohých našich srdcích zanechal hluboké zážitky a vyvolává v nás neustále nějaké emoce, i když jsme jej třeba četli v dětství / dospívání. Mathias Jung rozebral Exupéryho dílo a ukázal nám, co všechno v něm nás ovlivnilo / mohlo ovlivnit. Ať neustále v nás žije ta lidská jedinečnost a dětská duše :).

17.07.2021 5 z 5

Labyrint duchů Labyrint duchů Carlos Ruiz Zafón

Mohu říci, že Carlos Ruiz Zafón si mě získal již Stínem větru, kdy jsem si příběh z Barcelony zamiloval. Na čtvrtý díl jsem čekal skoro sedm let, ale vyplatilo se. Je to završení série, která má hloubku a hlavně mi přijde, jako kdyby ta kniha byla i o mně samotném. Posledních 70 stránek jsem četl se strachem z konce, že už nikdy se nesetkám s Pohřebištěm zapomenutých knih, ale člověk nakonec nikdy neví ;). Díky!

12.01.2020 5 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Pro mě osobně kniha, která shrnuje to, co je pro nás typické, co se k nám pojí a co třeba k nám vlastně vůbec nepatří. Dost jsem se zasmál a hlavně zavzpomínal na to, jak snadno člověk či národ může získat nálepku. Díky, Aleno!

16.11.2019 5 z 5

Kudy vchází světlo Kudy vchází světlo Louise Penny

Louise Pennyová je už záruka kvality a toho "starého", co čekám ;). Když si kanadskou Agathu zamilujete, už se jí jen tak nezbavíte, nebude totiž chtít. Překvapivý závěr a vyústění ;).

23.07.2019 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Poprvé mimo prostředí, se kterým jsme se pokaždé setkávali. Řekl bych, že hlavnímu hrdinovi to dost prospělo. Skvěle vymyšlena zápletka i místo, kde se to odehrává. Přímo boží!

30.05.2019 5 z 5

Obeť bez tváre Obeť bez tváre Stefan Ahnhem

Poslední dobou nedávám tolik na reklamu, proto jsem dlouho váhal nad tím, jestli si mám tuto knihu - další severské krimi - pořídit. Po besedě s autorem jsem ale do toho šel a nelituji! Opravdu skvěle vytvořený příběh, který má spád, nenudí...postavy jsou z běžného života...a v některých momentech máte strach a jste v očekávání, jak to dopadne. Doporučuji!

15.05.2019 5 z 5

Hipík Hipík Paulo Coelho

P. Coelho mě nikdy nezklamal, tentokrát je to vyprávění trochu z jiného soudku, přesto tam je dost zajímavých myšlenek, které vás obohatí. Bohužel pro mě, tentokrát mě to nenadchlo tak jako předchozí knihy.

01.02.2019 3 z 5

Fašismus: Varování Fašismus: Varování Madeleine Albright

Podnětná kniha, která se věnuje fašismu od jeho vzniku až po současnou dobu, kdy existují lidé, kteří prvky této ideologie ve svém působení ve vrcholné politice využívají. Zajímavý je pohled i na samotnou Českou republiku.

26.12.2018 5 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Dan Brown a jeho hrdina Robert Langdon jsou pro mě srdcovkou a topem v knižní sezóně ;). Tentokrát k tomu ještě příběh odehrávající se na španělské půdě, kterou tak zbožňuji. Bohužel, ač téma hlavní linky je velice dobré - hledání prvopočátku života i směřování civilizace dříve a dnes, vývoj příběhu už není tak dokonalý jako v některých jeho předešlých knihách. Dávno už minul ten čas Šifry, přesto ale nadále umí spojit historii s realitou a fikcí, což čtenářům zase otevře nové dveře poznání a snad i někoho zaujme život Gaudího a dalších lidí, o kterých se v knihách dočtete. Nechybí ani milostná zápletka, která tentokrát míří k nejvyšším patrům královského paláce. Počátek je velmi dobrý, i když by některé pasáže mohly být klidně vynechány, aby dílo bylo svěžejší a akčnější. Snad příště třeba příběh, který protne i Prahu ;)

21.07.2018 4 z 5

Jedna želva za druhou Jedna želva za druhou John Green

John Green je už poměrně dlouho dobrou ukázkou literární kvality, která přitahuje i mladé lidi ke čtení. Což kvituji! Zároveň přináší informace o tématech, o kterých se lidé bojí mezi sebou veřejně mluvit, ať už z jakéhokoliv důvodu. Tentokrát mi přišli ale hrdinové trochu mimo mísu - hlavní hrdinka je vyobrazena poměrně dobře a její vývoj tam znát je, ale u mužského představitele mi to přišlo trochu moc přehnané...Což bylo vidět i na chabějším ději, přesto ale knihu doporučuji, měl jsem z ní velice dobrý pocit a ten konec překvapil.

15.07.2018 4 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Snažím se na knihu a příběh pohlížet z různých pohledů, proto se domnívám, že Probuzení Simona Spiera vůbec není špatním dílkem! Ba naopak v sobě mísí nedospělost, nedůvěru, lásku, pudy, přátelství a "normálnost", kterou mnozí z nás ještě berou jako výstřednost. Skvěle ukázáno, jak se lidé přetvařují a jak dokážou být zlí. Mohu jen doporučit, protože knihu Muffin a čaj jsem nečetl.

16.06.2018 5 z 5

Krvavé sestry Krvavé sestry Graham Masterton

První a ne jistě poslední dílo, které od Mastertona přečtu! Příběh byl velmi dobře vystaven, od poloviny knihy se totiž modlíte, aby někdo vůbec přežil a komisařka dostihla vrahy. Nápad vražedných činů nebude nejspíš jedinečný, přesto překvapil jejich provedením. Což z knihy dělá dost zásadní podívanou, i když ta krutost je na každém rohu. Autor se snaží některými vedlejšími linkami odhlečit tu realitu, ale vy stejnak budete mít před očima některou ze zavražděných. Doporučuji a amen!

02.02.2018 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Mám za sebou mnoho knih se severskou tématikou, proto mi kniha nepřinesla v celku nic nového. Přesto se domnívám, že by byla škoda, aby si ji čtenáři nevzali do rukou, protože dokázala prostřednictvím svých hrdinů nadchnout příběhem, který vyústil v dramatický konec. Hlavní vyšetřující jsou nám znovu blízký svou normalitou, ale také způsobem žití, které vede až na okraj jejich schopností. Do toho přichází případ s dívkami, které se někdo rozhodl poslat do nebe...kruté, ale zároveň skvěle vystavené!

19.01.2018 5 z 5