izfnp izfnp komentáře u knih

Sem s tím Skotem Sem s tím Skotem Suzanne Enoch

Slabšie ako dvojka, porovnateľné s jednotkou. Ale prišlo mi, že táto časť v sebe obsahovala viac humoru, než ostatné v trilógii, čo veľmi oceňujem - k žánru mi to jednoducho sedí.

23.09.2021 3 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Séria Hunger Games patrí k mojim najmilovanejším. Na príbeh prezidenta Snowa som sa tešila, len som sa bála, že bez starých známych hrdinov to nebude ono. Verdikt? Bolo.

Príbeh je trošku priamočiarejší a jednoduchší. Mladý Coriolanus mi prišiel vykreslený veľmi dobre: mladík s rýchlou mysľou a sociopatickými sklonmi, ktoré nevidno, pretože vďaka svojej inteligencii vždy vie, ako sa zachovať. Zmiatla ma jeho láska, ale napokon i tá dopadla presne tak, ako sa u Snowa dalo čakať. Čitateľ mu nikdy nijak veľmi nefandí, ale to nevadí, pretože jeho príbeh ponúka dostatok prekvapení.

Štýlom je Balada veľmi podobná Hunger Games, autorka sa nezaprela. Bolo zaujímavé nahliadnuť na Kapitol a pojatie hier tak krátko po vojne. Čo ma však šokovalo, potešilo a dojalo najviac, je Snowova história s 12. krajom a Piesňou obesenca. Vždy keď ju Lucy Gray spievala, na tele mi nabehli zimomriavky a zaplavili ma emócie.

Teším sa z tejto knižky, rozhodne nejde len o ždímanie látky, autorka mala čo povedať a učinila tak umne. Chuť zhliadnuť celú filmovú sériu (zase) je po dočítaní zaručená.

31.03.2021 4 z 5

Temná krev Temná krev Elly Blake

Dočítala som zo zotrvačnosti. Nechcem kaziť celkové hodnotenie len preto, že nie som cieľovka, ale táto kniha mi prišla objektívne najhoršia z trilógie. YA knihy mám rada, ale vo svojom nie-až-tak-young veku od nich čakám trošku viac, toto už bola fakt nuda :)

31.03.2021 2 z 5

Ledová krev Ledová krev Elly Blake

Neviem, či som na toto už moc stará, alebo či mi len nesedí štýl autorky. Celé mi to prišlo zároveň jednoduché i zložité, a viac detské, ako som čakala. Malo to pekné prvky a momenty, Ruby trošku nuda, Arcus fajn, svet zaujímavý, i keď len povrchovo ukázaný. Neviem sa zbaviť ale dojmu, že by som o nič neprišla, keby si Ľadovú krv neprečítam.

26.03.2021 3 z 5

Ohnivá krev Ohnivá krev Elly Blake

Neviem, či som na toto už moc stará, alebo či mi len nesedí štýl autorky. Celé mi to príde zároveň jednoduché i zložité. Niežeby tam, hlavne keď sme sa dostali k mytológii, neboli zaujímavé prvky, ale väčšinu knihy sa veci len tak dejú. Postavy sú vlastne ešte deti, zároveň majú v rukách svet, bohužiaľ málokedy tušia, čo robia. Sudesia je príjemným osviežením, lenže sa o nej zas toľko nedozvieme, a ten výcvik na Ohnivého majstra fakt trval týždeň? Kai sa autorke vydaril a chválabohu za to, pretože Ruby aj Arcus ma viac-menej nebavili.

Asi je to fakt vekom, verím, že nejeden mladší čitateľ si knihu užije. Bohužiaľ si myslím, že som Ohnivou krvou síce pomerne fajn zabila nudu, ale že by som o nič neprišla, keby si ju neprečítam.

26.03.2021 3 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Absolútna pecka! Najskôr som si nebola istá, či sa do knihy začítam, bez akýchkoľvek popisov, len s vyjadreniami postáv som sa obávala, že ma kniha nestrhne. Nutno však povedať, že štýl písania ma zaujal okamžite, čítanie sprevádzala istá ľahkosť, mala som pocit, že sledujem super zostrihaný dokument na Netflixe. A niekde pred polovicou som zistila, že stránky hltám. Autorke sa podarilo použiť osviežujúci štýl narácie, ktorý sa k téme úžasne hodí, ale zároveň doňho vložiť všetko podstatné pre príbeh. Sme síce bez spoľahlivého rozprávača a na veci nahliadame očami viacerých ľudí (z čoho neraz vznikajú komické situácie), ale stále dostávame úžasný náhľad do vnútra postáv. Obzvlášť Billyho a Daisy spoznávame na kosť a ich vzťah je v poslednej dobe jedna z najsmutnejších a zároveň najčistejších vecí, ktoré som čítala. Čitateľ nikdy netápe, vždy je perfektne jasné čo a prečo sa deje a s akými následkami, autorka ho však zároveň drží v napätí, čo bude ďalej.

Odporúčam všetkými desiatimi, atmosféra 70. rokov, hudobná scéna, sex, drogy a rock 'n' roll... Uhrančivé, živelné, horkosladké čítanie, ktoré si jednoducho zamilujete.

PS: Warren je my spirit animal :D

23.02.2021 5 z 5

Dědictví krve Dědictví krve Amélie Wen Zhao

Veľmi pekný fantasy dobrodružný príbeh pre mladšie publikum (15+). Áno, je tam krvavých scén dosť, čož tak nejak vyplýva už len z hrdinkiných schopností, ale zároveň ide o pomerne detsky uchopený príbeh. To samozrejme nevadí, ak s tým do knihy idete, ale ak čakáte "dospelejší" príbeh či spracovanie, budete sklamaní. Ja som si knižku užila i tak, ale pre staršie publikum píšem: je to young adult "se vším všudy". Podobnosť so Šiestimi vranami tam skutočne je, ale postavy v podaní Bardugo ma očarili viac, viac som cítila ich výhry i bolesti, viac som sa o ne bála i s nimi dúfala, viac som im fandila. Hrdinovia tohto príbehu ma nechali vcelku chladnou.

Hrdinka je pomerne sympatická, ale dúfam, že v ďalších dieloch sa naučí lepšie ovládať svoje schopnosti a že prestane robiť dokola tie isté chyby. Hrdina je sympatický o niečo viac, má zaujímavý príbeh a teším sa, čo sa o ňom dozvieme v pokračovaní, i keď sa mi zdá, že to podstatné autorka ukázala už v jednotke. Ich charaktery sú napísané pomerne komplexne, majú kam rásť a ja sa na to teším. Trošku ma mrzí, že ako dvojica nemali Ana s Ramsonom až takú chémiu, ako som čakala, ale nedá sa povedať, že by ma nebavili. Boli fajn.

Situovanie príbehu do zimy a rusofilného prostredia ma bavilo, bolo to niečo iné a tak ako obálka knihy, tak aj celý nápad hrdinky, ktorá ovláda krv v zasnežených lokáciách, je super. Síce sa mi nechce veriť, že mnohé tie situácie by hrdinovia prežili v zdraví, hlavne opakovane mokrí a zmrznutí, otrávení alebo bodnutí, no ale ok, je to do veľkej miery rozprávka, takže to budem ingnorovať rovnako ako autorka.

Do dvojky vkladám nádeje, zaujíma ma, ako sa osudy a charaktery hrdinov budú vyvíjať, či autorka vyšperkuje svoj štýl narácie a či dá svojmu príbehu "to niečo", čo by presiahlo young adult žáner s rozprávkovým vibom. Tak či onak, jednotka je u mňa tak na 60 %.

11.02.2021 3 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Všetky tri diely som prečítala na jeden záťah cez víkend a teraz mám post-knižnú depresiu. Pretože ten svet, tie postavy, tie vzťahy, tá dynamika - ani som nevedela ako, ale zrazu som hltala slovo za slovom, neschopná knižku odložiť. A to som začínala čítať znudená, nevediac, či mám na čítanie vôbec náladu.

Na prvý pohľad jednoduchý, "obyčajný" fantasy príbeh pre mladších čitateľov s nijak zvlášť originálnymi prvkami. Avšak s každou ďalšou stranou mi svet Krutého princa ožíval pod rukami a to, čo sa zpočiatku javilo ako ďalšia young adult z radu, sa zmenilo na životom dýchajúci svet plný originálnych postáv a zvratov, u ktorého sa čitateľ nestíhal nudiť.

Ak by som mala určiť jednu vec, pre ktorú u mňa tento kúsok vyčnieva, sú to postavy, ktoré su podľa mňa veľmi špecifické a zvláštne. To, ako uvažujú, vyviera zo sveta, ktorý Holly Black vytvorila a celý jej svet je tak vnútorne veľmi konzistentný. Neviem to ani popísať, jednoducho ma táto trilógia zhltla. Nevedela som, čo od ktorej postavy čakať, intrigy, zrady, nečakané pomoci, skryté významy i skryté pocity, ambicíózna hrdinka a nečitateľný hrdina, super vedľajšie postavy a svet plný mágie... S oneskorením, ale predsa: ak ste fanúšikom young adult fantasy a váhate ako ja (z akýchkoľvek dôvodov), dajte trilógii šancu, neprehlúpite :)

Podlý král Podlý král Holly Black

Pokračovanie sa mi veľmi páčilo. Zmenila sa dynamika medzi postavami, takže i tento diel mal v sebe energiu niečoho nového. Páči sa mi, že autorka svojmu svetu vdýchla punc krutosti, pri čom ale čitateľ chápe, že ide o prirodzenú súčasť daného sveta, ktorá ovplyvnila i to, ako sa postavy chovajú a ako rozmýšľajú. Tým, že divák chápe, že svet, v ktorom sa príbeh odohráva, funguje inak, chovanie postáv nevyznieva až tak kruto či absurdne a o to zaujímavejšie je sledovať príbeh smrteľníčky, ktorá by do daného sveta nemala zapadať, a pritom je v ňom tak dobrá.

Bavilo ma sledovať, kde sú hranice sveta a jeho postáv, bavilo ma odhadovať, z ktorého smeru príde zrada, bavil ma romantický príbeh dvoch hrdinov nezvyknutých na lásku, bavilo ma, ako hrdinka dospievala. Knižka, ktorú je ťažké odložiť a u ktorej zamrzí, že končí tak rýchlo.

Královna ničeho Královna ničeho Holly Black

Všetky tri knihy odo mňa dostali rovnaké hodnotenie, pretože si myslím, že autorka kvalitu zachovala od začiatku do konca, bez ohľadu na to, kde a ako sa jej príbeh vyvíjal. Zakončenie série bolo vydarené, všetky linky sa podarilo dotiahnuť do logického konca a mňa mrzí, že dva dni strávené s touto trilógiou ubehli tak rýchlo. Ale zároveň sa tomu teším, pretože trilógia o krutom princovi víl a ambicióznej smrteľníčke bola uhrančivá, prekvapivá, úžasne dobrodružná a ja som si ju užila ako už dlho žiadnu knižnú sériu.

Všude samý Skot Všude samý Skot Suzanne Enoch

Romantika, humor, vášeň a dráma. V žánre je autorka vcelku istota a tento jej príbeh síce nevyčnieva, ale ani nezaostáva. Patálie divokých Škótov a (nie až tak) usporiadaných Angličaniek autorka zvláda hravo a v žánre historických romancí jej tvorbou nie je čo pokaziť.

16.01.2021 3 z 5

Dobře utajený Skot Dobře utajený Skot Suzanne Enoch

Asi ma to bavilo o chlp viac než jednička, ale inak je to vlastne to isté. Hrdinovia sú sympaťáci (hlavne mužská polovička), nechýba humor, vášeň ani dráma. Záporná postava tu bola velice vydarená, naozaj z neho mrazilo. V prvej polovici mi síce trochu prekážalo, že hrdina si “uvedomil” svoju lásku k hrdinke asi 4krát, akoby vždy zase zabudol, no vyvažovala to hrdinka v druhej polovici svojím jasným a racionálnym prístupom. Obecne nutno uznať, že boli výnimočne fajn dvojka a tento diel ďalšia pekná jednohubka :)

16.01.2021 4 z 5

Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Arkham: Pochmurný dům v pochmurném světě Grant Morrison

Veľká komiksová lahôdka, ktorá sa nečíta zrovna ľahko, ale zážitok je o to väčší. Perfektne vystavaný psychologický príbeh a mrazivá kresba z Arkham Asylum robia naozaj desivý a silný počin. Mala som verziu obsahujúcu i scenár na konci a musím povedať, že bolo veľmi zaujímavé mať možnosť si komiks prečítať v tejto podobne i s poznámkami autora.

03.01.2021 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Milé osvieženie môjho reading listu. Hororová, gotická jednohubka, ktorá má veľmi fajn atmosféru. Nie je to masterpiece a z celého príbehu i jeho podania cítiť mierenie na mladého diváka, žiadny presah sa tu nekoná, avšak autorka svoj svet vymyslela i popísala moc fajn. Dva večery mi vďaka knižke príjemne ubehli.

02.01.2021 3 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Velice rozkošná knižka, ide o nenáročné romantické čítanie z viktoriánskeho Anglicka, ideálne na celodenný maratónik pod paplónom alebo u krbu. Hrdinovia i prostredie knižnice sú strašne fajn, tých takmer 550 strán mi vôbec neprekážalo a postupné zbližovanie uštepačnej hrdinky a mrzutého knihovníka som si užívala. K žánru patrí istá naivita a ružové okuliare, čož mi dobre padlo: nie je to bezduchá červená knižnica, ale občas je fajn, keď sa v príbehu nič osudovo dramatické nestane. Austen-wannabe pre mladistvých, ktorú som si jednoducho strašne moc užila. Jednu hviezdu však musím dať dole za ten koniec, ktorý bol takmer až antiklimaktický.

27.12.2020 4 z 5

Gričská čarodějnice I. - Tajemství krvavého mostu Gričská čarodějnice I. - Tajemství krvavého mostu Marija Jurić Zagorka (p)

Za mňa najlepší diel. Niežeby tie ďalšie tiež neboli dobré, ale toto je pravá Gričská čarodejnica, ktorá sa mi zaryla do srdca keď som mala 12 a chodila každý druhý deň do knižnice po ďalšiu zagorku.

18.12.2020

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Ďalší podarený počin autorky, i keď o niečo slabší než Milk and Honey (obe knihy čítané v anglickom originále). Niektoré kúsky sa mi zaryli až pod kožu, bohužiaľ je tu i dosť takých, ktoré ma vcelku minuli. Obecne ale štýl autorky milujem, tak snáď má Rupi Kaur ešte čo povedať.

06.12.2020 4 z 5

Až na dno Až na dno Magdaléna Ševčík

Ťažko uveriť, že sa jedná o autorkinu prvotinu. V samotnej forme to možno občas postrehnúť, ale obsahovo je kniha osobitá, atypická a v tom, o čom hovorí, dokonale presná. V príbehu sú jasne prítomné osobné skúsenosti autorky, spolu s ktorou sa ponárame do hlbín jej vnútorných prežitkov (doslova až na ich dno), avšak v situáciách, myšlienkach a pocitoch, ktoré opisuje, sa spozná každý. Hrdinka nie je dobrá ani zlá osoba, je to skrátka postava dýchajúca životom. Je to vaša sestra, vaša kamarátka, vy. A už len preto jej je čitateľ naklonený a je extrémne ľahké sa s ňou stotožniť.

Autorka dokonale vie, čo jej hlavná postava v priebehu celej knižky cíti, a rovnako dokonale sa jej to darí vysvetliť aj čitateľovi. Zmieňuje pocity, ktoré som v literatúre videla zaznamené prvý raz, a sama som zostala prekvapená, o ako extrémne jednoduché a trefné veci ide. Nenadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása.

A taká je i celá kniha. Ten príbeh je vlastne extrémne obyčajný, nič "veľké" sa v ňom nestane - ale o to viac ide na dreň a o to viac je i reálny. To najdôležitejšie zo života sa predsa odohráva nie navonok, ale vo vnútri človeka. A najviac nás formujú práve veci, ktoré ľudia okolo ani nevidia. Knižka ma emocionálne zhltla, a predsa sa jedná o pomerne ľahké čítanie. Tlieskam a teším sa na ďalšie knihy autorky.

PS: Príbeh je doplnený správne umiestnenými maľbami samotnej Ševčík, ktoré ilustrujú jej vnútorné rozpoloženie v tej ktorej časti knihy. Autorka teda spojila dva svoje talenty do jedného a knižku tým posunula ešte ďalej.

PS2: Autorka má i blog, odporúčam navštíviť.

03.12.2020 5 z 5

Studie jedu Studie jedu Maria V. Snyder

Veľmi príjemná knižka, štýlom rozprávania a hlavnou hrdinkou mi pripomínala Divergenciu, v niečom i Hunger Games (spomína sa tu Sklenený trón, možno tematicky mierne hej, ale inak je Studie jedu postavená na iných veciach).
Postavy sú sympatické, hlavná hrdinka, napriek tomu, čo všetko si prežila, sa rozhodne neľutuje, okolo nej sú samí sympaťáci a jej love interest ma síce prekvapil, ale veľmi rýchlo si ma získal.
Príbeh vcelku odsýpa, rozhodne nesúhlasím, že sa v knihe nič nedeje, podľa mňa sa tam toho deje dosť a tempo udrží divákovu pozornosť bez problémov.
Ako milovník romantických liniek si však neviem predstaviť, čo mi po tejto stránke autorka ponúkne v ďalších dieloch :D
Odporúčam, jedná sa o fantasy jednohubku na dva večery, ktorá ma feelingom vrátila o 10 rokov dozadu - a ja som si to užila.

03.12.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Veľmi netradičná knižka idúca v stopách magického realizmu, ktorú je ťažko popísať a ťažko zaradiť. Je dumavá, krutá, mystická i realistická. Príbeh je napísaný takmer ako rozprávka, ale pri tom hovorí tak veľa o útlaku, ženstve a jeho sile, že je vlastne jedno, kedy, kde a ako sa príbeh odohráva - dôležité je posolstvo, skryté za závojom fantasy. Ide o nečakaný literárny klenot, ktorý možno nie je dokonalý, ale prečítať by si ho mal každý.

13.10.2020 4 z 5