Ivan F Ivan F komentáře u knih

Halloweensky večierok Halloweensky večierok Agatha Christie

Táto kniha ma neoslovila, v podstate som ju dočítal z povinnosti, nakoľko som sa v minulosti rozhodol prečítať so celú sériu s Hercule Poirotom. Mimochodom, celá séria má kvalitu ako na hojdačke, niektoré kusy vynikajúce, iné mizerné. Helloweensky večierok je niekde v strede, skôr v dolnej polvlne. Toto hodnotenie zakladám s ohľadom na ostatné knihy zo série. K tomu sa pridáva neustále omielanie o tom, aká je Joyce klamárka (to bolo skutočne otravné), zavádzanie čitateľa falšovaním závetu (dvaja svedkovia, ktorí žijú, tak načo sa súd obťažoval grafológmi?), tvrdohlavý Poirot s jeho lakovkami (tu som s ním nedokázal súcitiť, pre krásu sa trpí - tak trp, to bola moja jediná myšlienka), skrátka a nedobre, kniha ma iritovala. Určite sa k nej nevrátim.

27.03.2024 3 z 5

Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) Moje najmilšie strašidlá (21 poviedok) * antologie

Je zaujímavé zistiť, ako sa nielen svet, ale aj vkus čitateľov posunul. To, čo v dobe vydania poviedkovej zbierky bolo asi wau, je dnes vo väčšine prípadov skôr na smiech a strach poviedky (teda u mňa určite) nevyvolávajú - niektoré ešte zamyslenie áno, inak nič. Sú to všetko priemerné kusy, ktoré však obstáli v skúške času, a za to spisovateľom a vydavateľstvu patrí vďaka. Ako študijný materiál na zoznámenie sa s tým, čo ľudí trápilo a toho, čoho sa báli, je knižka fajn, ale nie je to nič moc pre čitateľa narodeného o pol storočia od jej vydania. Neurazí, nepoteší, asi tak. Z prudkej nostalgie hodnotím štyrmi hviezdičkami.

24.03.2024 4 z 5

Prehnité mesto Prehnité mesto Lenona Štiblaríková

S autorkou som sa prvý krát stretol v knihe Koleje smrti, kde má bezkonkurenčne najlepšiu poviedku Vagón uprostred lesa. Zaujala ma natoľko, že som si kúpil útlu knižku Prehnité mesto, má len 160 strán. Priznám sa, že mi ležala viac ako tri roky na policiach s inými knihami, ktoré čakajú na prečítanie. Ale dočkala sa a ono to bolo prekvapivo dobré čítanie. Nie je to samostaný román, ktorý má nejaký úvod, stred a záver, to nie. V podstate sú to tri poviedky, ktoré sú prepojené postavou policajného kapitána Severína Zycha. Avšak ako celok to funguje, a čo ma najviac pobavilo, je (ne)obyčajná mačka, ktorá sa taktiež vyskytuje vo všetkých troch príbehoch. Čo je to za stvorenie, to sa čitateľ nedozvie, ale zistí, že aj tvor s labkami si môže pochutnať na dobrej cigaretke a k tomu sa aj usmievať.

22.03.2024 4 z 5

Stratený svet: Príbeh o zmiznutí dinosaurov Stratený svet: Príbeh o zmiznutí dinosaurov Vladislav Cucak

Toto musel napísať nejaký dement, bola moja prvá reakcia po pár stranách. Ako som čítal ďalej, tento pocit vo mne silnel. Neuveriteľné množstvo chýb, opakujúcich sa slov, o štylistike škoda hovoriť, teda písať. Pomenovanie názvov planét slnečnej sústavy ľuďmi, to nemohli pred miliónmi rokov prišelci z nejakej prdele vesmíru poznať, to ani náhodou, autor si mal nejaké názvy vymyslieť. Pomiešanie metrickej sústavy (tá platí od roku 1980) s nejakými neznámymi jednotkami vzdialeností, to bol poriadny guláš, autor tomu nasadil riadnu korunu. Ale pri šesťhodinovom lete som sa donútil túto kravinu dočítať. Až na poslednej strane som sa dozvedel, že autorom je šestnásťročný chalan (to mnohé vysvetlilo, okrem chýb), tak mu buď tento chabý literárny počin odpustený. Chyby spomínam zámerne, pretože jazykový redaktor pán Cirochman by sa mal hanbiť za (ne)odvedenú prácu. S ohľadom na vek autora hodnotím dvomi hviezdičkami, inak by som vysolil nekompromisný odpad.

14.03.2024 2 z 5

To To Stephen King

Prečítané po tretí krát, ako jediná kniha od pána Stephena, myslím si, že to hovorí samo za seba. Nie, táto kniha nie je pre mňa najlepšou od Kinga, ale detské hlavné postavy (neopakovateľná sila, ktorú v tom veku máme a postupne stratíme) a ich svet (detstvo vie byť krásne aj kruté zároveň) pán spisovateľ skutočne neskutočne napísal. Vôbec mi nevadilo, že kniha má 1050 strán, práve naopak, všetky som si užil, každú jednu. Na niektoré pasáže, ktoré mi utkveli v pamäti, som sa tešil, iné, ktoré upadli do zabudnutia, som nanovo objavoval.

Tak zas niekedy dovidenia, už teraz sa viem, že to bude stretnutie príjemne mrazivé.

11.03.2024

Zišli sa v Bagdade Zišli sa v Bagdade Agatha Christie

Tento dobrodružný príbeh ma skutočne bavil. Ani omylom ho nemožno považovať za seriózny špionážny príbeh, ale za úsmevný a oddychový rozhodne áno. Milé, vtipné a s nadhľadom napísané dobrodružstvo mierne ľahkovážnej, no zato po dobrodružstve a láske prahnúcej mladej a krásnej dievčine. A tu sa dostávam zas a znova k charakteristickej hrdinke mnohých autorkiných poviedok a románov. Vždy sú to mladé ženy, s dlhými a bohatými vlasmi, vyzývavými pohľadmi, veľkými očami, plnými perami a v tejto knihe aj dostávame opis krásnych hrdinkiných nôh. Nie som psychológ, no verím tomu, že pani Agatha mala buď nenaplnenú niektorú svoju túžbu alebo skvelo maskovala kým vlastne bola. V každom prípade sa rád k tomu príbehu vrátim, veľmi dobre sa čítal a hrdinka bola správne strelená.

11.03.2024 4 z 5

Mlha Mlha Stephen King

S pánom Kingom sme sa stretli pred viac ako tridsiatimi rokmi a vtedy som k jeho dielu zaujal takmer nekritický, ba priam obdivný postoj. Ak by som túto poviedkovú zbierku čítal vtedy, tak by to bolo na plný počet. Lenže každý vzťah sa vyvíja a od priam zbožňovania všetkého napísaného a obsedantno nutkavého pocitu ihneď vlastniť každú knihu, len čo vyjde z tlačiarne, nuž milý Stephen, naše priateľstvo presahujúce niekoľko dekád, tak ono dozrelo. Verím tomu, že by si sa nad mnohými svojimi poviedkami pousmial (tak ako ja), nad niektorými by si povytiahol obočie, nad inými by si uvážlivo pokýval hlavou a pár z nich by si označil za tie naj. Presne tak to mám aj ja s touto zbierkou obsahujúcich dvadsaťdva poviedok, z ktorých jednu (titulnú) možno označiť za novelu. S chuťou som si prečítal ešte raz Skratku pani Toddovej (ktorú som čítal týždeň predtým v inom preklade) a smelo môžem skonštatovať, že lepšia poviedka v tejto zbierke nie je.

Zhrnul by som to asi takto: kedysi som si sľúbil, že si prečítam všetko, čo pán King napíše a môžem smelo vyhlásiť, že ďakujem za túto zbierku, ale určite sa k nej už ako celku nevrátim. K niektorým poviedkam určite áno, ale bude ich veľmi málo.

27.02.2024 3 z 5

Hodina děsu Hodina děsu Stephen King

Brožované vydanie, ktoré je po rokoch v šalátovom stave. Púhych päť poviedok, stodvadsať strán a čas strávený čítaním pri cestovaní mi spríjemnila táto útla knižočka. Predpokladám, že vydavateľ chcel spraviť výber toho najlepšieho z poviedkovej knihy "Skeleton Crew" a pomerne sa mu to podarilo. Za mňa je jednoznačne najlepšou poviedka "Skratka pani Toddovej", tá mi vyslovene sadla a ulahodila mojej čitateľskej duši. No nič, trochu lepidla do väzby a lepiaca páska na obal, snáď si "Hodina děsu" v knihobúdke nájde ďalšieho spokojného čitateľa.

27.02.2024 4 z 5

Apokryfy Sherlocka Holmesa Apokryfy Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle

Apokryfy S.H. sú pre skutočne otrlého a skalného priaznivca príbehov o Sherlockovi, pretože tri štvrtiny knihy sú prepisy divadelných hier. Číta sa to pomerne dobre, ale nie je to úplne to pravé orechové. Čo dodať? Som rád, že som si prečítal kompletné vydanie (v skutočne reprezentatívnej úprave, vďaka vydavateľstvu SnowMouse) všetkých príbehov (4 romány, 56 poviedok + apokryfy) o pravdepodobne najznámejšom detektívovi a v budúcnosti sa určite k niektorým z nich rád vrátim. Len tých 12 poviedok, ktoré sir Arthur vybral ako jeho naj, sa nezhodujú s mojím tuctom.

16.02.2024 4 z 5

Iron Man: Démon v lahvi Iron Man: Démon v lahvi David Michelinie

Komiks je druh literatúry, ktorým mnohí opovrhujú, avšak priniesol do sveta kníh mnoho zaujímavého. Celá plejáda postáv, množstvo lokácií, kvantum súbojov, celková atraktivita, viac-menej dokonalá a detailná kresba, farebnosť a zábava - kam sa na to najznámejšia rozprávka pre (ne)dospelých o agentovi s povolením zabíjať hrabe. Jednoducho v tomto kreslenom svete je akcie, testosterónu ako aj progesteronu toľko, že stojí za zoznámenie sa so zlomovými okamihmi a príbehmi. Nadôvažok si čitateľ sám utvorí názor na "brakovú literatúru" a prečíta a pozrie si v originálnom príbehu (žiadne stupídne prerozprávanie), ako to celé bolo. Osobne mi príbeh (kresbou a príbehom poplatnými dobe vzniku) prišiel ok a ako mnohokrát predtým môžem skonštatovať, že som si rozšíril obzory. Aj komiks je literatúra a nejaké povedomie o príbehoch v ňom treba mať.

10.02.2024 4 z 5

Frankenstein čiže Moderný Prometeus Frankenstein čiže Moderný Prometeus Mary Wollstonecraft Shelley

Moje dojmy z knihy sú rozpačité. Nebolo to zlé, ale ani dobré. Rozumiem, prečo sa táto viac ako dvestoročná kniha stala klasikou, ale vadí mi (ako pri mnohých iných letitých dielach), ako sa v nej postavy správajú. Je to v jednom kuse zalamovanie rukami, trýznivé výčitky sebavedomia, omdlievanie, dlhé choroby, trápenie a súženie tela a mysle, skrátka, čoho je moc, toho je príliš. K tomu sú všetci dojatí, ronia slzy, vedú sebazničujúce a sebaobviňujúce monológy a tak by som mohol pokračovať. Skrátka a dobre, odškrtol som si ďalší rest z pomysleného čitateľského zoznamu, ale nič by sa nebolo stalo, ak by som Frankensteina vynechal. Asi tak.

06.02.2024 3 z 5

Hvězdy, můj osud Hvězdy, můj osud Alfred Bester

Bester vedel písať, o tom niet pochýb. Pri porovnaní so súčasnými autormi, je aj v tejto klasickej sci-fi výrazný rozdiel v štýle, vkuse (s ohľadom na dobu napísania) a chuti (vtedy sa nepoužíval margarín, ale všetko bolo maslo) skrátka, bolo to pred vekom „Hard sci-fi“. Spisovatelia tejto éry sa necítili nútení vysvetľovať „prečo“ alebo „ako“ niečo fungovalo, len žiadali čitateľa, aby prijali fantastické veci ako normálnu a integrálnu súčasť sveta, ktorý vytvorili. Keďže počítače vtedy neexistovali v dnešnej podobe, je milé vidieť, ako sa mnohé technológie vysvetľovali skôr z hľadiska psychických alebo pseudomystických javov. Presne ako "jauntovanie". A z toho vlastne vznikol názov knihy: Hviezdy, môj cieľ. Pretože hrdina príbehu Gully sa nepotreboval preniesť len z miesta na miesto v rámci planéty, ale v záujme svojej pomsty dosiahol schopnosť prenášať sa v rámci vesmíru, a bol a zostal jediný. Záverečná tretina knihy je pomerne polarizujúca, pretože Gullyho striedavo nenávidíte, držíte mu palce, vzápätí ho ľutujete, následne chápete a tešíte sa z toho, čo vyvádza. Skrátka, správny psychoúlet, takže za mňa, ďakujem vám, pán Bester, bola to príma jazda.

03.02.2024 4 z 5

O minútu polnoc O minútu polnoc Ed McBain

Ak by sa kniha rozdelila podľa jednotlivých prípadov na poviedky, tak by na 140 stranách každá dostala priestor cca 14 strán a všetky by obstáli so cťou. Spisovateľ nám prináša pekný vhľad na hornú polovicu sinusoidy kedy vlna vrcholí a všetko sa sype tak povediac naraz alebo v jednom dni, než začne vlna kriminality opadávať. Ako vždy, aj tentoraz nás Evan fiktívnym mestom Isola a zoznámil nás s rôznorodou cháskou. Za mňa príma čítanie a na koniec si dovolím jeden citát, ktorý opisuje dvojicu prostitútiek: "Obe mali niečo vyše dvadsať, boli celkom príťažlivé, vysoké, nohaté, prsnaté, nehanebné a lacné ako víno v tetrapaku." Môžem smelo skonštatovať, že pol storočia od napísania tejto knihy, sa nič nezmenilo. Lacných a prázdnych osôb je viac ako dosť.

27.01.2024 4 z 5

Honba za meteorom / Hviezda juhu Honba za meteorom / Hviezda juhu Jules Verne

Honba za meteorom
Vrátil som sa do čias, kedy som mal more času a vedel som prežívať dobrodružné romány celým srdcom. Dnes, tak trochu životom poobúchaný zo všetkých strán, mám srdce stále otvorené dobrodružstvám, len už ich neviem tak intenzívne prežívať. Napriek tomu bol návrat po rokoch k "verneovkám" pôžitkom, hoci príbeh nie je ten skutočný "verneovský", pretože už je cítiť, že Jules bol za tvorivým vrcholom. Podľa knihy by sa dala natočiť úžasná dobrodružná komédia.

Hviezda juhu
Príjemná zmena v čitateľskom repertoári. Predsa len sa kedysi inak písalo, inak pracovali s jazykom prekladatelia, a tak čaro starých zašlých čias na mňa dýchlo naplno. Mnoho vecí je v knihe úsmevných, napr. jazda na žirafách, mnoho staromilských, napr. opis vzťahu a mladej lásky, mnoho pritiahnutých za vlasy, napr. že si nikto nevšimol, čo držal v ruke Matakit a tak by som mohol pokračovať, ale nie je na to dôvod. Skrátka, Jules Verne bez zbytočného násilia (hoci aj v tejto knihe zahynie mnoho zvierat len tak pre radosť lovcov) a spôsobom jemu vlastným pri opise charakterov (všetci sú buď prehnane dobrí alebo skrz-naskrz zlí), prináša čitateľom dobrodružné príbehy a v primeranej miere ich poučuje o zemepise a dejinách.

21.01.2024 4 z 5

Dračie zuby Dračie zuby Michael Crichton

Priznám sa, že ma na "posledného nového" Crichtona navnadila obálka. Vidím za cválajúcim jazdcom skalu alebo dinosauriu hlavu? A čo názov knihy? Totálne ma to poplietlo a potom to už šlo. Kniha sa číta ľahučko, niektoré jej pasáže sú takmer stenografické a typického Michaela som v nej nenašiel. Ako celok je to zaujímavý náhľad do reálií končiaceho veku divokého západu, kedy mizli posledné miliónové stáda bizónov, a autor uvádza (pre mňa určite) zaujímavý fakt, ako už v 19stom storočí noviny podľa geografickej príslušnosti inak informovali o rovnakých udalostiach. Nebyť trošku preplácanej tretej časti knihy, bolo by to ešte lepšie, ale čitateľ nemôže mať všetko, však? Takže ďakujem dedičom, že sa rozhodli vydať aj tento Crichtonov rukopis, bolo to fajn, avšak prečítal som takmer všetky jeho knihy a k tým Michaelovým najlepším majú Dračie zuby predsa len ešte kus spisovateľského umu.

16.01.2024 4 z 5

Hviezda juhu Hviezda juhu Jules Verne

Príjemná zmena v čitateľskom repertoári. Predsa len sa kedysi inak písalo, inak pracovali s jazykom prekladatelia, a tak čaro starých zašlých čias na mňa dýchlo naplno. Mnoho vecí je v knihe úsmevných, napr. jazda na žirafách, mnoho staromilských, napr. opis vzťahu a mladej lásky, mnoho pritiahnutých za vlasy, napr. že si nikto nevšimol, čo držal v ruke Matakit a tak by som mohol pokračovať, ale nie je na to dôvod. Skrátka, Jules Verne bez zbytočného násilia (hoci aj v tejto knihe zahynie mnoho zvierat len tak pre radosť lovcov) a spôsobom jemu vlastným pri opise charakterov (všetci sú buď prehnane dobrí alebo skrz-naskrz zlí), prináša čitateľom dobrodružné príbehy a v primeranej miere ich poučuje o zemepise a dejinách, samozrejme s ohľadom na dobu napísania toho ktorého románu. Za mňa spokojnosť a určite sa k dielam pána Verna v budúcnosti rád vrátim.

11.01.2024 4 z 5

Básnik smrti Básnik smrti Michael Connelly

Niečo viac ako pred rokom som prečítal iný príbeh s Jackom McEvoyom a nebol som nadšený, pretože Jack je síce fiktívna postava, no je to hnusný slizký zmrd. Presne taký istý je aj tu, hoci kniha je výborná, no všadevlezlý novinársky pisálek mi čitateľský pôžitok úspešne ničil. Nemôžem Connellymu uprieť, že spisovateľské remeslo má v malíčku (v rámci žánru určite), príbeh má hlavu a pätu, síce trochu prekombinovaný záver a úspešne čitateľa namotáva, kto je vlastne vrah alebo vrahyňa. Ako už x-krát predtým ani tentoraz to nebol/a ten/tá na koho sa v knihe najviac poukazovalo, a ak čitateľ postupne vylučuje jednu postavu po druhej (rozumej metódou Sherlocka, ktorý tvrdí, že po vylúčení všetkého a všetkých zostane len jedna možnosť, aj keď vyzerá akokoľvek nepravdepodobne), tak úspešne nájde páchateľa/ku. Asi toľko som chcel napísať do komentára, pretože Jack ma odrádza siahnuť po ďalšom jeho príbehu, tak mi je protivný, ale zas o niečo viac ako rok, nuž uvidím.

07.01.2024 4 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Čím som starší, tak dokážem autorom viac odpustiť, už nie som tým "neomylným kritikom" s jediným správnym názorom. K tomu sa ešte viac zabávam a rád smejem. Zbierku poviedok Night Shift som čítal kedysi dávno a bol som z nej nadšený. Lenže roky preleteli a moja pamäť už nie je to čo bývala, hoci je v nej mnoho uloženého. Prišiel čas na repetíciu a po prečítaní prúser. Nadšenie mladého čitateľa sa zmenilo na pomerne rozpačité pocity z poviedok veľmi premenlivej kvality. Autorovi som uveril aj veci totálne bizarné (prečo nie, však?) a, to ma podrž, párkrát som sa aj pomerne dobre zasmial (zbierka hororových poviedok a smiech?!), toť najväčší a pre mňa prekvapivý bonus. Už niekoľkokrát som sa vrátil ku knihám, ktoré som mal v pamäti uložené ako "knižné bomby" a po opätovnom prečítaní som zistil, že sú bez trhaviny. Zaujímalo by ma, čo si King myslí o svojej rannej tvorbe a či si vôbec spomenie na všetko to, čo napísal. Asi by zostal poriadne prekvapený a my, čitatelia, tiež. Z úcty k spisovateľovi hodnotím ako hodnotím, ale je to silno nadnesené.

02.01.2024 4 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Aj misterioso postava z bohumilej trojice sa dočkala svojho storia solista. Aj keď mnohí budú frflať, ba aj cez klávesnicu rýpať, že toto a tamto a ktohovie čo ešte, príbeh funguje, hoc je krátky a jeho koniec, teda fine della storia, je takrečeno uťatý, ako nejaký úd mečom (čitateľ si už vyberie z ponuky údov, je ich skutočne dosť). To je v poriadku, predsa len trio stvoril Juraj a môže si s ním robiť čo chce. Ako scriptor (rozumej kníhškrabák) sa vyvíja, starne a nemožno očakávať, že všetko sa len mečom a sekerou vyrieši, na fištrón treba viac dať, však je to historický krimi príbeh. Takže to známe pnutie medzi hlavnými aktérmi tu nie je, hoci ho mnohí budú očakávať, no samostatný Bohdanov príbeh obstojí so cťou - je priamočiary a dobre sa číta. Chválim reálie z histórie, to ma skutočne baví, také jemné učenie sa v pozadí dobrodružného príbehu, to je naozajstné plus.

27.12.2023 4 z 5

Údolie hrôzy Údolie hrôzy Arthur Conan Doyle

Ako otrlý čitateľ, pobozkaný snáď všetkými druhmi literatúry, najviac asi tej, čo kritici označujú brakom a čitateľ si voľká pri lúskaní jej stránok, som siahol po knihe, ktorú som pomerne dlho odkladal od jej zakúpenia. A bavilo ma to, veľmi, pretože je to príbeh zo série SH, ale len čiastočne. Najmä druhá časť knihy je vydarenou ukážkou, že sir Doyle vedel písať a pomerne pútavo rozprávať. Je mi jasné, že niektorí čitatelia budú rebelovať, pretože očakávajú len a len Sherlocka, ale práve to je na tomto príbehu zaujímavé, že tam nie je celú dobu. Podobne to mala aj pani Christie s Poirotom, niekedy sa objavil až v polovici knihy. Za mňa ide o veľmi vydarený príbeh a určite je lepší, než niektoré poviedkové zbierky s Holmesom. Škoda, že prvú časť knihy pán Doyle viac neskomplikoval, pretože pri opise mŕtvoly je veta, ktorá všetko prezradí, a to aj v originále, nielen v preklade.

22.12.2023