Henriette Henriette komentáře u knih

Největší přání Největší přání Lenka Jakešová

Největší přání je nádherná knížka a i když máme od autorky rádi všechny, které dosud vydala a dosud vedl jednoznačně “Snovík, stala se pro nás tou NEJ. Ať hodnotím knihu jako dospělý čtenář, autorka knih pro dospělé i pro děti, nebo jako maminka dvou dětí, které se zaujetím poslouchaly – a to se zdaleka nestává u všech knížek – Největší přání je podle mě ta nejlepší kniha, jakou dosud autorka napsala a rozhodně si zaslouží pozornost čtenářů – velkých i malých.

19.01.2024 5 z 5

Záhada zmizelého šlechtice Záhada zmizelého šlechtice Martina Novotná

Nový hrdina nové řady od této veleúspěšné autorky detektivních historických románů, pan Tadeáš z Příhraz. Spolu se svým sluhou Vítkem, který je mi velmi sympatický, vyšetřuje z pověření Václava II. případ pana Velena, mladého zbožného může, který zmizel za záhadných okolností.
Vyšetřování ho zavede na Milovice i do středověkého Nymburka. Vyšetřování ve šlechtických kruzích i krčmách je napsáno velmi citlivě, zajímavé a příběh je víc než napínavý.

Autorka dokazuje, že je knihu od knihy lepší. Její příběh má vše, co má historická detektivka mít, přesto se v ní neztrácíme, jako v posledních knihách pana Vondrušky. Postavy si počínají logicky a lidsky, nejsou žádní superhrdinové a občas bojují sami se sebou. Děj plyne zcela logicky, nutí vás přemýšlet s hrdiny, kdo je vrahem. Zároveň vám garantují, ze skutečného pachatele hned tak neodhalíte. Alespoň já byla tentokrát úplně mimo.

26.02.2023 5 z 5

Havraní dvůr Havraní dvůr Viktorie Veselá

Havraní dvůr je sice určen pro mladší čtenářky, ale i mně se moc líbil. Nejvíc mě okouzlilo tajemné prostředí kláštěra, ve kterém panuje temné tajemství. Napsán je sice jednoduše, takže pro ty, co milují dlouhé popisy a podrobné propracování, tato kniha úplně nebude, ale pro mladší čtenářky je ideální. Knížka se dá přečíst za jeden večer a mě bylo moc líto, když skončila. Pokud si chcete odpočinout u knihy opředené tajemstvím, kde klíčí závist a zrada, stejně jako hluboké přátelství, pak je Havraní dvůr ten pravý.

11.01.2023 5 z 5

Pošli svíci po řece Pošli svíci po řece Vlaďka Sacká

Od knihy jsem očekávala lehký románek a exotické cestování. dostala jsem však silný příběh dvou lidí, kteří to nemají v životě jednoduché a dokážou se postavit nespravedlnosti osudu i společnosti.

05.08.2022 5 z 5

Sajdra a Tyrhen objevují svět Sajdra a Tyrhen objevují svět Yvona Bednarová

Tato zábavná, v mnohém svérázná a napínavá knížka mě okouzlila od prvních stránek. Děti mám na ni zatím malé, proto jsem ji četla sama a dětem ji schovám, až k ní dorostou. Jsem přesvědčená, že se čtenářům, kterým je určena, bude moc líbit. Je napsána čtivou formou, čte se svižně a od první chvíle vás přenese do kalifornské přírody, až máte pocit, že tam jste spolu s hrdiny.

04.08.2022 5 z 5

Lastočka Lastočka Jitka Závodná

Výborně vystavěný příběh z doby, o kterou se příliš nezajímám a nejspíš bych ani po takové knize sama nesáhla. Protože ji však napsala právě paní Závodná a já vím, že ona psát opravdu umí, neodolala jsem. Udělala jsem dobře. Tato kniha mě dostala na kolena. Prožívala jsem s hlavními hrdiny všechny komplikace a strasti, které jim přinášel do životů komunistický režim. Často jsem byla vzteky bez sebe a cítila bezmoc, v níž se hrdinové ocitli. Emoce ve mě vřely a občas se dostaly na povrch v nějaké té slze. Málokdy se stane, že příběh takto prožívám. Právě emoce jsou pro mě známkou skvělé knihy! Lastočka splnila má očekávání nadmíru. Navíc vytříbený autorský styl byl opět naprosto skvostný. Těším se, až paní Závodná napíše zase něco nového. Doufám, že brzy.

09.01.2022 5 z 5

Ďábel z Frejštejna Ďábel z Frejštejna Martina Novotná

Ďábel z Frejštejna je podle mě opravdu velmi podařený historický román a autorka má výborně našlápnuto k dalším dílům, na které se už teď opravdu moc těším. Pokud očekáváte, že vás vtáhne do děje takovým způsobem, že si budete sami lámat hlavu s tím, kdo je viníkem, máte se na co těšit. Toto se autorce podařilo na výbornou. Postavy se vám dostanou pod kůži a vy s nimi budete prožívat každičký krok, který může být občas i dost nebezpečný. Co už se podařilo trochu méně – alespoň podle mě – je zakamuflování viníka. Od začátku jsem totiž tušila, o koho jde a všechno, co se dělo, k tomu směřovalo. Autorka sice nabídla i pár jiných možných pachatelů, ale jejich vina nebyla příliš zřetelná. Stejně jsem měla v pachateli jasno. Nevím, možná je to individuální a vy viníka tak rychle neodhalíte. Na druhou stranu třeba Naďa Horáková ve svých detektivkách – tedy alespoň těch historických – viníka také hned neprozradí. V každém případě se kniha výborně četla, prostředí mi bylo velmi sympatické – téměř celá se odehrává na jednom středověkém hradu. A zkrátka mám novou úžasnou autorku historických detektivek z českého prostředí, a to není zrovna málo.

23.03.2021 4 z 5

Korálky z klokočí Korálky z klokočí Naďa Horáková

Tohle bylo opravdu famózní, skvělé a prostě – uau! Normálně takové superlativy do recenzí nepíšu, ale tady nemohu jinak. Korálky z klokočí mě nadchly snad nejvíc z autorčiných knih, a to jsem četla už skoro všechny. Rovnat se jim snad může ještě Hrob 13. panny, ale ani ten neměl tak dokonalou atmosféru. Tady mě učarovala ves Klokočí, stará kaplička sv. Rosalie, příběh točící se kolem čarodějnictví i vztahy mezi rodinami ve vsi, které se proplétaly složitě po celé roky.

17.12.2020 5 z 5

Tvůrce českých moří Tvůrce českých moří Jiří Dobrylovský

Vynikající historický román, který staví na skutečných historických faktech a ve kterém poznáte Jakuba Krčína jako tvůrce i jako člověka s city a duší.

02.09.2020 4 z 5

Eleonora ze Schwarzenbergu - Skutečná upíří princezna Eleonora ze Schwarzenbergu - Skutečná upíří princezna Victoria Kanakaredes

Další TOP kniha tohoto roku.

24.07.2020 5 z 5

Návrat mrtvého muže Návrat mrtvého muže Jaromír Jindra

Jedna z nejlepsich knih tohoto roku!

24.07.2020 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel je naprosto bravurně sepsaný příběh jedné rodiny, která žila ve staré Karwiné na přelomu 19. a 20. století. S hlavními postavami poznáváme život na vsi i ve městě, chudobu i snahu o lepší život. Především však dřinu, zklamání, bolest... V románu nechybí láska, vzdor, vypočítavost, obětavost, zkrátka vše, co má dobrá kniha mít. Nechybí ani velká výpovědní hodnota, protože autorka si dala velice záležet na rešerších a historických podkladech, včetně rozhovorů s pamětníky. Za mě rozhodně nejlepší kniha roku 2020 a aspirantka na cenu Magnesia Litera!

06.03.2020

Židovské hřbitovy a pohřbívání Židovské hřbitovy a pohřbívání Jaroslav Achab Haidler

Miluji židovské hřbitovy. Víc asi není třeba dodávat...

24.07.2019 4 z 5

Drahomíra: Důstojná sokyně kněžny Ludmily Drahomíra: Důstojná sokyně kněžny Ludmily Oldřiška Ciprová

Výborně napsaný příběh Drahomíry, která je tu ukázána jako citlivá žena a především jako matka!

Kamarádi ze záhrobí Kamarádi ze záhrobí Iva Gecková

Kniha vhodná pro děti i dospělé. :) Dobře jsem se bavila.

Léto v Itálii Léto v Itálii Sue Moorcroft

Skvělá kniha - ideální na léto.

Světlonoška Světlonoška Terezie Theimerová

Podobnou knihu jsem nikdy nečetla. Je psána především jako román. Příběh o ženě - Ditě, která je terapeutka a psycholožka. Sledujeme její práci i soukromý život a propadáme se do něj stále hlouběji. Světlonoška je napsána s takovou lehkostí, až se to zdá neuvěřitelné. Začtete se okamžitě. A bude hodně těžké knihu odložit. Já jsem to nedokázala. Četla jsem pořád a pořád, dokud jsem ji nedočetla. A při tom jsem si přála, aby mi vydržela co nejdéle!

16.12.2018 5 z 5

Prahu rdousí strach (dvojkniha 1. a 2. díl) Prahu rdousí strach (dvojkniha 1. a 2. díl) Jan Bauer

Kniha se mi opravdu hodně líbila. bavila mě, atmosféra byla skvělá a ve středověké Praze Václava IV. se mi u pana Bauera opravdu líbilo. :) Více v mé recenzi...

18.04.2018 5 z 5

Panenka Panenka Věra Kadlecová

Skvěle napsaný psychologický román o ženě, která využila příležitosti, zamilovala se a podlehla klamu a drogám.

22.03.2018 5 z 5

Hotel Sacher Hotel Sacher Rodica Doehnert

Za mě tedy velká nuda. Plytký příběh a povrchní vyjádření...

25.02.2018 3 z 5