Gagarin Gagarin komentáře u knih

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Kdyby to bylo tak dlouhe, jak to bylo zajimave, tak by to melo tak 15 stran.

25.01.2022 1 z 5

Vytěženej kraj Vytěženej kraj Veronika Bendová

Přesně jak říká název, je to vytěžený. Do atraktivních, ale už mnohokrát umělecky vytěžených kulis zasazený úplně banální děj s naprosto odhadnutelným koncem. Jako PR pro cesty po regionu asi dobrý, jinak těžkej průměr. Nebo dokonce ani ten ne.

20.11.2021 2 z 5

Šaman Šaman Martin Fendrych

Občas mě Šaman sral a ti ostatní skoro vždycky, jako. Asi je to spíš pro ženský.

18.09.2021 3 z 5

Království Království Jo Nesbø

(SPOILER) Nemůžu si pomoct, ale já na románech od JN obdivuju, že ačkoli jsou ty příběhy velmi komplikované a propletené a krve je v nich nepřirozeně mnoho, stále se jim dá věřit. Málokdy najdu něco, co vypadá zcela nepravděpodobně. Ale tady si tím úplně jistý nejsem. Fakt je možné, ze by uprostřed dnešního Norska byla jáma, do které by padalo jedno auto za druhým? Že by první dvě oběti té jámy policie i s autem nevyzvedla k expertýzám? Že by se tak snadno zakryla vražda majitele autobazaru, když k ní měl pachatel slušnou motivaci i příležitost...? Takže ty 2 hvězdy jsou za atmosféru, která se povedla. Ale Lovci hlav nebo Syn (a většina HH) jsou úplně jiná liga.

02.01.2021 2 z 5

"Máte doma něco, co by se vám ještě mohlo hodit? Vyhoďte to a pak si to kupte znovu." Svět a jeho zdroje jsou preci bezedné...
Nejzbytečnější věc v naší domácnosti je momentálně tahle kniha.

27.02.2020 odpad!

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Nemůžu si pomoct, skoro všechny postavy mě iritovaly, především plejáda divnožen. Asi to ve své době bylo dílo s nějakým významným společenským sdělením, ale mě tohle téma prostě zajímavé nepřijde - ostatně je to zřejmě kniha spíš pro ženy. Kdyby to mělo o třetinu nebo polovinu kratší rozsah, možná by těch několik vypointovaných momentů víc vyniklo. Zařazuju do sekce "už číst nebudu".

23.02.2020 2 z 5

Merde! Rok v Paříži Merde! Rok v Paříži Stephen Clarke

Nedokážu si moc představit, co bude v těch x pokračováních a asi to zjišťovat nebudu, abych si nezkazil dojem. Pro Čechy je myslím ten pohled, co má na Francii britský autor, docela pochopitelný a blízký, aspoň já to tak mám. Českému překladu se navíc povedlo foneticky přiblížit ten šílený francouzský akcent v angličtině. Oddychovka, ale povedená.

20.01.2019 4 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Z toho, co zatím od Mawera vyšlo, to řadím k těm nejlepším knihám, asi hned za Skleněný pokoj. Jsou tam dvě dějové linky, které se protnou asi až za půlkou knihy - a to ještě opravdu jenom lehce, v podstatě by to fungovalo možná i zvlášť. Myslím, že se autorovi podařilo (a zdůrazňuji, hlavně pro zahraniční čtenáře!) popsat euforii jara a léta 68 i to drama, které následovalo po příjezdu Rusů. 4.5 z 5

20.01.2019 5 z 5

Báječný svět hub - O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství Báječný svět hub - O krásných houbách, nadšených houbařích a českém vítězství Jiří Kamen

Překvapivě báječná záležitost! Nevěřil bych, že se o houbách dá napsat 230 stran, aby to bavilo i člověka, který na ně vyrazí maximálně dvakrát do roka a pozná leda houby... Věděli jste třeba, že jedna konrétní houba v Americe je zřejmě vůbec největší živá věc na světě? Její mycelium (podhoubí) má až několik kilometrů. To, co označujeme pojmem "houba" je totiž jen nepatrné množství organismu. Asi jako třešeň-strom a třešeň-plod. A víte, proč se říká "tos byl ještě na houbách"? Taky se dozvíte. Doporučuju!

07.02.2018 5 z 5

Adolf Loos - privátní portrét Adolf Loos - privátní portrét Claire Beck-Loos

Dost rozporuplný dojem. V některých momentech mi ten úsporný styl přišel skoro jako odfláknutost, taky se občas různě mění osoby, možná to není úplně špičkový překlad. Asi to souvisí s tím, že původně měla kniha (v polovině třicátých let) sloužit v podstatě jen k tomu, aby ze z výdělku zaplatila Loosovi hrobka. Na druhou stranu pár zajímavých myšlenek zprostředkovává, líp se po ní dá pochopit, jak to AL se svou koncepcí architektury myslel. A Pražáka potěší, že téměř v každé druhé kapitole je aspoň zmíněna Müllerova vila ve Střešovicích - je to z toho zřejmé, že hlavně Loos sám ji považoval za svoje vrcholné dílo. K dokreslení dojmů je třeba tuto vilu navštívit.

24.01.2018

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Spíš než Pod sněhem by se to mělo jmenovat Tři pizdy jedou domů. Fakt nevím, jestli je k něčemu psát o rodině, kde jsou komplet všichni na pěst (snad kromě té jejich matky, ale to je spíš z nouze). Že to nijak neskončilo mi ani nijak zvlášt nevadí, spíš to podle mě ani nemuselo začít... Jo, taky jsem se v tom blbě orientoval, tenhle způsob psaní je hrozně náročný na soustředění. A pletly se mi ty dvě starší sestry

01.01.2018 2 z 5

Dneska výtah nejezdí Dneska výtah nejezdí František PON.

Nenáročná vtipná knížka. Jako by vám ty historky vyprávěla teta, vyhlášená pamětnice a šprýmařka. Nebo zábavný společník v jedné ze žižkovských naléváren. Přidanou hodnotou budiž taky historická sonda do duše této svérázné čtvrti z dob normlizace. Normálně bych dal asi čtyři hvězdy, ale protože jsem knihu po letech znovu vytáhl a samotného mě překvapilo, jak mě četba bavila, dávám pět.

20.08.2017 5 z 5

Šílený Job Šílený Job Jakub Arbes

Krátká, ale poměrně rozvláčné romaneto, kterému dost chybí i tajemná nebo tísnivá atmosféra tohoto žánru. K samotné zápletce - příběhu Joba - se dostaneme až ve druhé polovině knížky, pointu pak není už těžké odhadnout. Zajímavé pro Pražany, kteří znají a navštěvují Kinského zahradu, kde se většina děje odehrává.

23.05.2017

Sbírka je skutečně hodně nevyrovnaná, třeba Miloš Urban vyloženě zklamal. Nejlépe bych hodnotil asi Petra Stančíka (s ohledem ale na mou oblibu Mlýnu na mumie, na který v povídce navazuje); hodně mě zaujala taky Další nejhorší den od Petry Soukupové. Výborně popsaná tísnivá a bezvýchodná atmosféra v rodině, ve které z ničeho nic zmizí otec, a žádné vysvětlení se neobjevuje... Oceňuje také grafickou stránku knihy, je to pěkný dárek :-)

18.04.2017 3 z 5

Zmizelá Praha Zmizelá Praha Ignát Herrmann

Za přečtení stojí zejména některé pikanterie, které kniha odhaluje - prodej masa v masných krámech, pouliční "fast-food" přelomu 19. a 20. století, staropražské špeluňky a život v nich, apod.

12.04.2017 4 z 5

První zpráva z Prahy První zpráva z Prahy Josef Nesvadba

Pro mě opravdu hodně rozporuplná kniha. Nedá se říct, že by se to četlo špatně, ale v těch několika rovinách vyprávění, kdy ještě není jasné, jestli jsou hlavní postavy dvě, nebo je vlastně jenom jedna a především v tom ohromném množství postav jsem se prostě ztrácel. Je vidět, že kniha byla šitá horkou jehlou - ne snad, že by byla nepovedená, ale prostě chrlí hned několik námětů a i literárních stylů najednou, asi to odráželo tu divokou dobu kolem roku 1968. V několika momentech je velmi zábavná a vtipná, ale bylo mi trošku jedno, jak to dopadne, což asi není moc dobře...

19.07.2016

Dům na předměstí Dům na předměstí Karel Poláček

Náročným, byť pěkným a bohatým jazykem poněkud obstarožní, ale tématem stále aktuální. Do tohoto duelu mezi nájemníkem a majitelem domu si můžeme podle libosti dosadit jakýkoli jiný nevyvážený vztah: zaměstnavatel-zaměstnanec, úřad-občan, atp. V knize zmiňované typy se neustále opakují, jejich vlastnosti, jako je úskočnost nebo závistivost také.

19.07.2016 3 z 5

Zločin v Antarktidě Zločin v Antarktidě Hammond Innes

Dobré to bylo! Je nutné poznamenat, že o detektivní zápletku jde až ve druhé řadě, spíše je to dobrodružná kniha, název poněkud mate. Ale právě zážitky ze stratisplné Antarktidy, včetně mnohých detailů, stojí za přečtení. Konec už byl trochu méně věrohodný, ale přesto vřele doporučuji.

11.05.2016 5 z 5

Záhada zamčeného pokoje Záhada zamčeného pokoje Per Wahlöö

Nedivím se, že se tahle kniha soudruhům tak strašně líbila (viz doslov ve vydání ze 70. let). Toho kydání hnoje na prohnilý kapitalismus je tam opravdu hodně a to i výrazně víc, než vjiných dílech této autorské dvojice. Český překlad mi navíc v tomto případě přišel i na svou dobu už docela archaický. Ale přečíst někde na chalupě se to dá...

30.04.2016 2 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nemůžu si pomoct, ale tahle věc mi připadá přehodnocená. Jakkoli Larssonovi neupírám čtivost, není to vůbec ničím jiné než jakýkoli jiný severský detektivkář. Uznávám ale, že se spíš ostatní autoři inspirovali jím a ne naopak. Před tím jsem četl i všechny knihy od Larse Keplera a kdybych nevěděl, že je teď autor jiný, tak bych nepoznal rozdíl. Obávám se ale, že český překlad těhle věcí od Azity Haidarové není moc dobrý, protože zjevně nereflektuje rozdíly ve stylu psaní jednotlivých autorů - je to jedno jako druhé.

07.04.2016 3 z 5