gabish gabish komentáře u knih

Mýty blízké budoucnosti Mýty blízké budoucnosti J. G. Ballard (p)

Náročné na soustředění, místy matoucí, pocitové, zneklidňující, odtažité, pro mne v polovině případů téměř nepochopitelné.

17.11.2013 3 z 5

Východ černého slunce Východ černého slunce Celia S. Friedman

Chytlavý příběh ze zajímavého světa se skvělou atmosférou. Mírným zklamáním je partička hrdinů, kteří mi až na skrz na skrz prohnilého „záporného klaďáse“ Geralda Tarranta k srdci příliš nepřirostli. Vnitřní svět postav je dozajista fajn, ovšem neustále se opakující vnitřní monology jsou s postupujícím příběhem poněkud iritující. Způsob vypořádání se s hlavním záporákem rovněž nenadchnul (trochu překombinovaný a chatrně zdůvodněný), nicméně úplný konec knihy, i když možná nepřekvapí, mohu jen doporučit. 70–75%

17.11.2013 4 z 5

Špičkou jazyka Špičkou jazyka Sarah Waters

Po vynikající Zlodějce, atmosférou nabitém Malém vetřelci a možná trochu slabší leč stále čtivé Noční hlídce jednoznačně zklamání. Prostředí je jako vždy vykresleno dokonale, samotný příběh však již tak netáhne; první třetina je vlastně jen obyčejný románek, který se v další části kapánek zvrhne. Největší problém ovšem vidím v nesympatické, neskutečně sobecké a věčně ublížené hlavní hrdince. Nejprve jen vzdychá, touží, obdivuje, následně se propadá do deprese, aby se z ní mohla svérázným způsobem vyhrabat, stát se cynickou mrchou bez vlastní sebeúcty a nakonec snad i prozřít. Pokud mi nesedne hlavní postava, nemůžu jí fandit, natož se do knihy pořádně začíst.

15.11.2013 2 z 5