fojtikjirik fojtikjirik komentáře u knih

Muž z ledovce Muž z ledovce Konrad Spindler

Ač je kniha v některých ohledech trochu zastaralá (byla publikována několik let předtím, než se našel v Ötziho rameni hrot šípu, který ukázal, že muž z ledovce zemřel násilnou smrtí), obsahuje mnoho informací o okolnostech jeho nálezu, nalezených skutečnostech, jež nám mumie poskytla, ale i rekonstrukci způsobu života lidí v té době.

10.01.2024 5 z 5

Srdce smečky Srdce smečky Bobbie Pyron

Docela emotivní příběh ruského Mauglího napsaný podle skutečné události, místy hodně krutý. Těžko uvěřit, že se odehrál v Evropě takřka na sklonku 20. a 21. století.

05.07.2020 5 z 5

Civilizace starověkého Středomoří Civilizace starověkého Středomoří Jan Burian

Podrobná kniha o vývoji středomořských států a národů od počátku civilizace do začátku středověku. Součástí knihy je i rozsáhlá obrazová příloha obsahující fotografie starověkých uměleckých děl.

28.06.2020 5 z 5

Jedovatá houba Jedovatá houba Ernst Hiemer

Tak to byl upřímně děs! Publikace je místy nasáklá neuvěřitelnou pověrečností. Vydavatelovo neustálé zaštiťování se studijním materiálem je obyčejná výmluva, na jedné straně si totiž můžete pod čarou všimnout poznámky odkazující na otevřeně antisemitský web Národně vzdělávací institut. Ilustrace, nad nimiž se tady kdosi kochal, jsou stejný hnus jako samotný text. Nejděsivější ovšem byly pasáže naznačující další plány nacistické vlády s židovským obyvatelstvem, které pak SS začala plně realizovat jen pár let po vydání této knihy.

16.03.2020 odpad!

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Dosti drsný příběh odehrávající se v subsaharské Africe v době, kdy v těchto končinách ještě nevymizel obchod s otroky. Na druhou stranu čtenář prakticky na každé stránce žasne nad kuráží patnáctiletého hlavního hrdiny.

10.03.2020 5 z 5

Republika Škid Republika Škid L. Pantělejev (p)

Rozhodně oceňuji popis každodenního života, zvláštních příhod a postupné nápravy osazenstva petrohradského zařízení pro mládež s kriminální minulostí. S velkým množstvím postav musíte u ruských autorů počítat. Vzhledem k době, kdy kniha vyšla, bude jistě spoustu lidí před četbou trápit otázka, jak moc je dílo ideologicky zatížené. Ve většině knihy se sovětská ideologie projevuje minimálně, zhruba v poslední pětině se jí ale nakumulovalo o něco více.

27.02.2020

Úvod do studia dějepisu - 2. díl Úvod do studia dějepisu - 2. díl Martin Wihoda

Přehledná a užitečná učebnice pro studenty historie.

13.02.2020 5 z 5

Bezstarostný život v Pazderně (též o Jaroslavu Klegovi) Bezstarostný život v Pazderně (též o Jaroslavu Klegovi) Dajana Zápalková

Paní Zápalková v knize vtipně a čtivě popisuje příhody ze svého dětství.

27.12.2019 5 z 5

Ze Země na Měsíc Ze Země na Měsíc Jules Verne

Ta už nebyla tak napínavá jako Tajuplný ostrov. Přišla mi místy příliš zdlouhavá.

17.09.2019 3 z 5

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

V dětství mě Verne minul. Po přečtení Tajuplného ostrova nechápu proč. Od začátku do konce jsem byl jako na trní. Autor skoro na každé stránce udržuje čtenáře v napětí. Popisy prací kolonistů na ostrově nijak neubírají knize na záživnosti, spíše naopak.

03.07.2019 5 z 5

Návštěva z pravěku Návštěva z pravěku Petr Ginz

Autor vytvořil v docela mladém věku hodně napínavý příběh s překvapivým koncem. Inspiroval se hlavně knihami Julia Verna. Své dílo si taky sám ilustroval. Už ve třinácti letech projevil značné spisovatelské i malířské nadání.

20.06.2019 5 z 5

Devět komentářů ke komunistické straně Devět komentářů ke komunistické straně kolektiv autorů

Člověku až vstávají vlasy hrůzou při četbě této knihy, jež informuje o politickém dění v Číně během druhé poloviny 20. století. Nejděsivější pro mě byly asi popisy metod mučení v čínských věznicích.

20.06.2019 4 z 5

Proměny lašského roku ve verších Proměny lašského roku ve verších Dajana Zápalková

Tenká sbírka pěkných básní z prostředí Moravskoslezských Beskyd.

09.06.2019 5 z 5

Autor novely se inspiroval vlastním pobytem v sovětském pracovním táboře. Jak jde vidět, i v takových těžkých podmínkách se vězni snažili žít jako lidé, přestože byli drženi za ostnatým drátem daleko od domova a známých.

09.06.2019 5 z 5

Dějiny 19. století pro střední školy - učebnice Dějiny 19. století pro střední školy - učebnice kolektiv autorů

Podrobná průvodce 19. stoletím. Učebnice se zabývá politickým i kulturním děním jak v našich končinách, tak i v Evropě a dalších koutech světa. Obsahuje mnoho ilustrací.

28.05.2019 5 z 5

Příroda a lidé Země - učebnice zeměpisu pro střední školy Příroda a lidé Země - učebnice zeměpisu pro střední školy kolektiv autorů

Náhodou dobrá učebnice, při přípravě na maturitu ze zeměpisu mně hodně pomohla.

25.05.2019 4 z 5

Maturita 2016-2017 z českého jazyka a literatury Maturita 2016-2017 z českého jazyka a literatury Pavel Šidák

Skvělá příručka k maturitě z češtiny, můžete si nanečisto vyzkoušet didaktické testy v první části, dále najdete i charakteristiku nejčastějších slohových útvarů u maturity se vzorovou ukázkou.

12.05.2019 5 z 5

Česko-anglická kniha vtipů / Czech-English Joke Book Česko-anglická kniha vtipů / Czech-English Joke Book Jeremy Taylor

K procvičení angličtiny slušné. Většina vtipů hodně dobrých, jen občas jsem nějaký nepochopil.

13.04.2019 4 z 5

Tvoje státní maturita 2016 - Český jazyk a literatura Tvoje státní maturita 2016 - Český jazyk a literatura kolektiv autorů

Publikaci jsem nemohl, když se teď připravuji na maturitu a zkouším si nanečisto i zadání maturitních testů z minulých let, v knihovně minout. Obsahuje tři cvičné testy, za každým textem kromě správných odpovědí i vysvětlivky k jednotlivým úlohám. Úkoly mně nepřipadaly příliš těžké, doufám, že bez větších problémů dokážu napsat i didaktický test z češtiny naostro.

16.03.2019 4 z 5

Malé dějiny Bašky Malé dějiny Bašky Bedřich Fišer

Malé dějiny Bašky krátce seznamuje čtenáře s dějinami Bašky i s její podobou krátce po skončení druhé světové války. Součástí této krátké publikace jsou i staré fotografie, jež zachycují vzhled obce v minulosti.

21.11.2018 5 z 5